Προς το περιεχόμενο

Προς Κρηθεα - Νοηματικη γλωσσα-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πιο λογικη εξηγηση κατα την γνωμη μου

Εκτός του ότι το "σέλας" γράφεται με ένα "λ" και το hΕλλάς με δύο, πρέπει να εξηγήσουμε τη μετάπτωση του "σ" σε δασεία (όχι πολύ δύσκολο, αλλά χρειάζεται) και να βρούμε το συνθετικό "χώρα".

Πιθανή εξήγηση; Γιατί όχι;

Αρεστή εξήγηση; Αναμφισβήτητα

Σωστή επιστημονική εξήγηση; Παίζεται

Λάθος επιστημονική εξήγηση; Κι αυτό παίζεται

Λογική εξήγηση; ;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία :

Επειδή ο επεξεργαστής τάχει παίξει, έτσι ή αλλιώς , με τόσα και τέτοια που διαβάζει λύστε μου μια απορία , όταν λέτε ‘ δεν θα αναλυθώ ‘ (το έχετε ξαναγράψει νομίζω) τι ακριβώς εννοείτε ?

Είναι όπως πχ λέμε αναλύθηκε σε λυγμούς (ή στα γέλια μάλλον)

Ή όπως πχ λέμε δεν θα ψυχαναλυθώ.

Ή …………

Πάσα εξήγηση δεκτή

Άσχετο – προς LandS

Αυτό το : λογική εξήγηση ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Είναι όπως το αυτό του Λαζόπουλου ‘ Παράλογοοοοοοοο , δεν απάντά , άρα λογικό ‘ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Φυσικη χρησιμοποιουμε παντα στην ιδια μοναδα μετρησης τα διαφορα μεγεθη που εμπεριεχονται στους τυπους

Στα δε μαθηματικα μεταξυ ετερωνυμων κλασματων ¨’προσθεση’ και ‘αφαιρεση’ δεν γινεται

Ο επεξεργαστης σας ελπιζω να με κατανοησει γιατι δεν θα αναλυθω

Αφού καταφέρατε να "αναλύσετε" τον δικό μου "επεξεργαστή ", θα μπορούσατε, χωρίς να "αναλυθείτε", να μας πείτε αν επιμένετε στο

Χώρα Φωτός: Η πιο λογικη εξηγηση κατα την γνωμη μου
για να γελάσουμε, ή στο
Χώρα Φωτός: Η πιο αρεστή εξηγηση κατα την γνωμη μου
για να το σεβαστούμε.

Στη Φυσική, οι νόμοι της ισχύουν παντού (εκτός από τα singularities, για τα οποία ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να πούμε και πολλά πράγματα) και όχι όπου τα αποτελέσματά τους μας είναι αρεστά.

Στην αριθμητική (και όχι στα μαθηματικά) η πρόσθεση (ή η αφαίρεση) ετερωνύμων κλασμάτων, γίνεται, αφού πρώτα βρούμε τον κοινό παρανομαστή και τα κάνουμε ομώνυμα.

Αν με τα παραπάνω, θέλατε να επισημάνετε ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε τα ίδια μέτρα και σταθμά παντού. Δεκτόν.

Παντού όμως.

Αλλά τέλος πάντων η άλλη εκδοχή (αυτή με τα ψηλά αγναντέματα) είανι πιο πρόσφορη για καζούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα.

Σήμερα η κα Αννα Δρούζα στη ΝΕΤ είχε το Παπατσάκαλο και ένα συμπαθητικό θεολόγο, να επιτίθεντε σε ένα καλόγερο που έγραψε ένα βιβλίο όπου ούτε λίγο ούτε πολύ λεέι ότι ο "αντίχριστος" ( ο 666) γεννήθηκε ήδη από το 1983, το 2013 (στα τριάντα του) θα κάνει το ντεμπούτο του στη πολιτική, το 2015 θα ανακηρυχτεί παγκόσμιος κυβερνήτης (όχι πρόεδρος των ΗΠΑ, παγκόσμιος κυβερνήτης), και το 2018-19, θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία, για να γλυτώσουμε από δαύτονε.

Το αρχικό του ερέθισμα, ομολογεί ότι το πήρε, παρακολουθώντας μια εκπομπή του Κ. Χαρδαβέλλα, όπου αναλύονταν κάποιες μελέτες πανεπιστημίων (μεταξύ των οποίων και του Αθηνών), για τα παιδιά που είχαν γεννηθεί τον Απρίλιο του 1983, και τα πορίσματα των οποίων δεν έχουν ανακοινωθεί ποτέ.

Αυτά για τις εκπομπές του κ. Χαρδαβέλλα.

Η Δευτέρα Παρουσία πριν το 2020;

Γαμώτο.

Αυτοί οι άχρηστοι οι "ΕΛ" από το α του Κενταύρου, που θάρθουν το 2025 (η είναι οι άλλοι από τη "Κοίλη Γη" ) δεν θα προλάβουν να μας σώσουν.

Κρίμα ρε γαμώτο!

Υ.Γ. Το Hellenic Quest θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί μέχρι τότε; Δε λέμε του Χαρδαβέλλα να ξανακάνει εκπομπή; Άσε που αν είμαστε τυχεροί θα βρούμε και την Ατλαντίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό του ερέθισμα, ομολογεί ότι το πήρε, παρακολουθώντας μια εκπομπή του Κ. Χαρδαβέλλα, όπου αναλύονταν κάποιες μελέτες πανεπιστημίων (μεταξύ των οποίων και του Αθηνών), για τα παιδιά που είχαν γεννηθεί τον Απρίλιο του 1983, και τα πορίσματα των οποίων δεν έχουν ανακοινωθεί ποτέ.

Τι έγινε ρε παιδιά τον Απρίλη του '83??? ;):):)

Φαντάζομαι τι θα λένε σε λίγα χρόνια για τα παιδιά που γεννήθηκαν στις 6/6/2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
1) Σας αρέσει δηλαδή που το στόουν χέτζ το έκαναν μυκηναίοι? (Την εποχή που κουβαλούσαν κασσίτερο για την παραγωγική τους διαδικασία!!!!!!!). Αναφέρομαι σε Θερμομεταλλουργικές εγκαταστάσεις, πλυντήρια, δεξαμενές και εργαστήρια για τον εμπλουτισμό και την τήξη του μεταλλεύματος. Αναφέρομαι σε εγκαταστάσεις αμιγώς προϊστορικές.

Με την ευκαιρία ας ψάξει κανείς να δει πότε εμφανίζεται πολιτισμός σε λαούς όπως οι Ούνοι, οι Οστρογότθοι, Βησιγότθοι, γότθοι γενικώς, Αγγλοσάξωνες κλπ.

2) Αυτό που αναφέρω για τους μυκηναίους στηρίζεται σε επίσημη μελέτη που χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείου πολιτισμού της Αγγλίας. Είναι διαθέσιμη από το 1994. Τώρα με ποιές παραδοχές και τι λογικές διαδικασίες, τι να σας πω... λίγο γραφικοί μου φαίνονται! Στηρίζονται σε κάποιο εύρημα πάνω σε βράχο (ανάλογη γραφή μ' αυτή των μυκηναίων της εποχής εκείνης) κλπ.

Νοιώθουν υπερήφανοι, το διαφημίζουν και η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη επισκεψιμότητα!!! Ό,τι έχουν οι ανθρωποι προσπαθούν να το δείξουν. Αυτό έχουν, αυτό δείχνουν.

3) Μα... προς χάριν του διαλόγου. Εκτός και αν δεν θέλετε να εννοώ αυτά που λέτε-γράφετε μόνοι σας.

Θεόφιλε έχω να πω το εξής ... Κάτι ήξερες τόσο καιρό και δεν μας το κοινοποίoουσες .... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς ...

Πηγή : Ελεύθερος Τύπος , 20/11/2006

------------------------------------------------------------

Τη λατρεία του Θεού Απόλλωνα με το μεγαλιθικό μνημείο του Στοουχετζ συνδέει στο νέο του βιβλίο " Στόουνχετζ: Η Βιογραφία ενός Τοπίου " , ο Τίμοθι Ντάρβιλ * . Ο Βρετανός καθηγητής της Αρχαιολογίας υποστηρίζει ότι το Μαντείο των Δελφών παρέμενε κλειστό κατά το χειμερινό ηλιοστάσιο, για να επισκεφτεί ο Απόλλωνας τη χώρα των Υπερβορείων, που, κατά την άποψη του ήταν η Βρετανία και συγκεκριμένα το Στόουνχετζ . Επισημαίνει ακόμη πως, το μνημείο ήταν φημισμένο για τις ιαματικές του ιδιότητες και συγκέντρωνε προσκυνητές απ όλο τον κόσμο .

* Ο Τίμοθι Ντάρβιλ είναι καθηγητής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ

ELETHEROS_TYPOS.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

Όποιος μπορεί ας μου αποδείξει το αντίθετο.

όχι σ' αυτό το θέμα όμως Θανάση... όχι σ' αυτό το θέμα.

Τιμώ και σέβομαι τον αγώνα των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Ανεξάρτητα από οτιδήποτε....

Εδώ Θεόφιλε?

θα μελετήσω και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε έχω να πω το εξής ... Κάτι ήξερες τόσο καιρό και δεν μας το κοινοποίoουσες .... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς ...

Πηγή : Ελεύθερος Τύπος , 20/11/2006

------------------------------------------------------------

Τη λατρεία του Θεού Απόλλωνα με το μεγαλιθικό μνημείο του Στοουχετζ συνδέει στο νέο του βιβλίο " Στόουνχετζ: Η Βιογραφία ενός Τοπίου " , ο Τίμοθι Ντάρβιλ * . Ο Βρετανός καθηγητής της Αρχαιολογίας υποστηρίζει ότι το Μαντείο των Δελφών παρέμενε κλειστό κατά το χειμερινό ηλιοστάσιο, για να επισκεφτεί ο Απόλλωνας τη χώρα των Υπερβορείων, που, κατά την άποψη του ήταν η Βρετανία και συγκεκριμένα το Στόουνχετζ . Επισημαίνει ακόμη πως, το μνημείο ήταν φημισμένο για τις ιαματικές του ιδιότητες και συγκέντρωνε προσκυνητές απ όλο τον κόσμο .

* Ο Τίμοθι Ντάρβιλ είναι καθηγητής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ

Γραφικότητες...

Κώστα μην ακούς, δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, εικασίες του καθενός.

Δεν υπάρχουν ευρήματα. Και που να βρεθούν εδώ που τα λέμε... Τα βελανίδια αποσυντίθενται

εύκολα... :lol: Γι’ αυτό και δίνουν τόση σημασία στη μεγαλιθική αυτή κατασκευή.

Σιγά-σιγά θα μας πούνε ότι οι ιερείς τους από φόβο δεν κατέβαιναν από τα δέντρα γιατί τους

επισκεπτόταν ο Απόλλωνας. Σιγά μη τους τύφλωνε και το Απολλώνιο φως… :)

Τώρα που το σκέφτομαι όμως μου ήρθε μια ιδέα, λες γι' αυτό και το έθιμο του στολισμού του χριστουγεννιάτικου δέντρου. Χειμερινό ηλιοστάσιο λέει. Βρε λες...να μην είχαν τι να κάνουν οι Δρυίδες πάνω στις βελανιδιές (τρόπος ζωής, γι’ αυτούς, σου λέει…) και να τις στόλιζαν για να περνάει η ώρα τους. Φαντάζομαι τους προγόνους των Τσιπ και Ντέιλ τι γέλιο θα έριχναν μπροστά σ’ ένα τέτοιο θέαμα :) . Άλλωστε κάπου διάβασα ότι όταν πήγαν λέει τα Αγγλοσαξωνικά φύλα προς την χώρα αυτή, οι γηγενείς δεν κατέβαιναν από τα δέντρα.

Αστειότητες…

Εννοιολογικοί προσδιορισμοί:

Τσιπ και Ντέιλ = Χαριτωμένα σκιουράκια κινουμένων σχεδίων του Disney.

Δρυς = βελανιδιά

Δρυίδης = ο σοφός της Δρυός…

Στην Κέλτικη παράδοση ο Δρυϊδισμός είναι τρόπος ζωής

Οι διδασκαλίες τους επηρεασμένες από τον Πυθαγόρα. Μη με ρωτήσετε που τον ήξεραν… είπαμε κατά την περίοδο του χειμερινού ηλιοστασίου τους επισκεπτόταν ο Απόλλωνας, έ… όλο και κάτι θα τους έμενε…

Εκτός και αν αμφισβητείτε τον Άγγλο καθηγητή πανεπιστημίου.

Ή το παρακάτω (είπα κι εγώ να κάνω χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας, μου προσάπτουν που μου προσάπτουν την κατηγορία περί αντιγραφής… ας το εκμεταλλευτώ).

Ο Δρυιδισμός στην αρχαιότητα

Λίγα γνωρίζουμε για τις ρίζες του Δρυιδισμού πέρα από το ότι υπήρξε το μυστικιστικό τάγμα ιερωμένων κέλτικης θρησκείας. Οι Κέλτες ιερωμένοι της Γαλατίας (σημερινής Γαλλίας), της Ιρλανδίας και της Βρετανίας, υπηρετούσαν ως δικαστές, δάσκαλοι, θεραπευτές και μάντες. Τα λίγα που γνωρίζουμε γι’ αυτούς προέρχονται από Έλληνες αρχαίους συγγραφείς (Διογένης Λαέρτιος, Στράβων, Διόδωρος Σικελός κ.ά.) και Ρωμαίους (Καίσαρας, Λουκανός κ.ά.), από αρχαία γραπτά χρονολογημένα μεταξύ 2ου αιώνα π.Χ. και 4ου αιώνα μ.Χ.

Μελετώντας την θρησκεία τους και τα τελετουργικά της, αναγνωρίζουμε πολλά στοιχεία επηρεασμένα από την αρχαία ελληνική θρησκεία και τα δρώμενά της. Το κέλτικο Πάνθεο επίσης, θα μπορούσε κανείς να πει πως είναι μια κάπως πιο «βάρβαρη» έκφραση του ελληνικού Δωδεκάθεου. Οι Κέλτες Θεοί μπορούν πολύ εύκολα να παραλληλιστούν με τους Έλληνες και είναι ευδιάκριτες οι ομοιότητες ακόμα και στο πιο απαίδευτο μάτι. Ένας πολύ σημαντικός Θεός ήταν ο Λούγκ, με το όνομα Σαμιλνταχάν («αυτός που κατέχει πολλά μέσα και τρόπους») επόπτευε τις τέχνες, προστάτευε τους ταξιδιώτες/τισες εν ζωή και θάνατο, μπορεί εύκολα να παραλληλιστεί με τον Θεό Ερμή. Ο Κέλτης Ήφαιστος ήταν ο Γκοϊβνιου στην Ιρλανδία. Κυβερνήτη των θαλασσών βρίσκουμε τον Λιρ, με τα χαρακτηριστικά του δικού μας Ποσειδώνα. Στην θέση του πολεμοχαρή Θεού Άρη βρίσκουμε τον Όγκμα, ενώ στην θέση της Αθηνάς την Μόριγκαν. Προστάτιδα της οικογένειας και της εστίας μεταξύ άλλων ήταν η Μπρίγκιτ, σαν την αντίστοιχη ελληνική Θεά Εστία. Η κοινή αυτή παράδοση, τόσο συγγενής με την δική μας, παρουσιάζει εντονότερα διάφορα στοιχεία που αποδείχνουν ότι οι αρχαίοι Έλληνες είχαν αποικήσει στην Ιρλανδία πριν από τους Κέλτες και διέδωσαν στα βρετανικά νησιά έναν πολιτισμό παρόμοιο με εκείνον της αρχαίας Κρήτης και των Μυκηνών.

Χάθηκε βέβαια η αρχαία αυτή γνώση… και λογικό εφόσον την μετέδιδαν από γενιά σε γενιά με τη μέθοδο του "σπασμένου τηλεφώνου". Άλλος ένας λόγος ήταν η έλλειψη γραπτών κειμένων, αλλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί… που να βρεθούν γραπτά κείμενα? Η ελίτ του πνεύματος της εποχής κατοικοέδρευε πάνω στα δέντρα :) πώς να ανακαλύψει τον εσφαιρογράφο (κατά πως λένε οι Ισπανοί το Στυλό, άσχετο…).

Κώστα κάτι έλεγα για το ΙΡΙΣ παλαιότερα… δεν πιστεύω να το συσχετίσεις και αυτό!!!!!

Αναφέρομαι σε κείνο το απόσπασμα που άκουσα σε ξένο αφιέρωμα της ΝΕΤ ότι

Η αναφορά αυτή είναι από κείμενα Ιρλανδών μοναχών που αντέγραψαν παλαιά κείμενα.

Άποικοι από τη Μίλητο πήγαν στην ΙΡΙΣ (Ιρλανδία), όπου Βρήκαν Δαναούς και πήραν την πόλη.

Αυτό συνέβη το 1530 π.Χ. Ονόμασαν δε την πόλη ΤΑΡΑ όπως στην Κρήτη. Είχα ρωτήσει τότε δηλαδή από πότε ήταν εγκατεστημένοι εκεί οι Δαναοί??? Άκου Δαναοί στο ΙΡΙΣ !!!!!!

Λες να έχει σχέση με τα παραπάνω περί εγκαταστάσεων για την εξόρυξη μετάλλων?

Βρε τι έχουμε πάθει…κοίτα να δεις τι σχέση έχει η δρυς της δρυός με την αποίκηση στην Ιρλανδία… :) μπα δεν πάμε καλά, δουλειά δεν έχουμε και ψάχνουμε ψύλλους στ’ άχυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καφενείον η Ελλάς ο σαλτιμπάγκος

πουλά τα νούμερα φτηνά

δραχμή τα ακροβατικά

οι αλυσίδες δωρεάν

το πήδημα θανάτου δυο δραχμές

χωρίς σχοινιά

http://www.avgerinos.no/NewFiles/Reiser%20gresk.html

Περάστε κόσμε....

Στο επόμενο επεισόδιο θα μιλήσουμε για την προσγείωση των Ελ με διαστημόπλοιο στο Ελ Βενιζέλος ...

O Καραγκιόζης αστροναύτης με τον Ευγένιο Σπαθάρη!

... και στο μεθεπόμενο επεισόδιο για τη μεταμόρφωση του Homo Sapiens σε Αγρινιώτη καπνοπαραγωγό...

Ορίστε η μεγάλη συνωμοσία!

Δεν μας διδάσκουν την αλήθεια στα σχολεία.

Ας αναλάβουν οι ελλαδέμποροι...

http://www.liako.gr/showprd.jsp;jsessionid...Id=960666235491

Ασώματος η κεφαλή περάστε κόσμε

την βρήκαμε στην Αφρική

καπνίζει πίνει και πονά

τρελαίνεται για μουσική

χορεύει με τα μάτια δυο δραχμές

ποιος θα τη δει

Περάστε κόσμε...

Η Ηρώ Γιαννοπούλου μας δίνει με το δικό της μοναδικό μυθιστορηματικό τρόπο τη θεωρία της σύμφωνα με την οποία το πατρώον γένος των Ελλήνων μετά τον μεγάλο πόλεμο του παρελθόντος έφυγε για το σύστημα του Κενταύρου. Οι αιώνες κύλησαν. Ήρθε η ώρα της επιστροφής, η ώρα της παλιννόστησης των ΚΕΝΤΑΥΡΩΝ. Τι είναι το τεραστίων διαστάσεων σώμα που σύμφωνα με τη NASA πλησιάζει τη Γη; Μήπως πράγματι το 2012 θα επαληθευτούν όσα ακούγονται; Ένα βιβλίο για αυτούς που αρέσκοναι να θέτουν ερωτήσεις και πάνω απ΄ όλα δε φοβούνται τις απαντήσεις
.

http://www.liako.gr/showprd.jsp?prdId=9608...mp;catId=010107

Στο καφενείον η Ελλάς οι θεατρίνοι

μ' ασετιλίνη και κεριά

τη Γκόλφω παίζουν στα παιδιά

με φουστανέλες δανεικές

και δάκρυ πληρωμένο δυο αυγά

και τρεις δραχμές

Περάστε κόσμε

Από το πιώμα των Ιρλανδών συνάγεται ότι ίσως εποικίστηκε η Ιρλανδία από Ρεθεμνιώτες που πήραν μαζί τους και τα καζάνια για την τσικουδιά...

Αντί Υ.Γ. το μότο του Σούλη...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καφενείον η Ελλάς ο σαλτιμπάγκος

πουλά τα νούμερα φτηνά

δραχμή τα ακροβατικά

οι αλυσίδες δωρεάν

το πήδημα θανάτου δυο δραχμές

χωρίς σχοινιά

http://www.avgerinos.no/NewFiles/Reiser%20gresk.html

Περάστε κόσμε....

Στο επόμενο επεισόδιο θα μιλήσουμε για την προσγείωση των Ελ με διαστημόπλοιο στο Ελ Βενιζέλος ...

O Καραγκιόζης αστροναύτης με τον Ευγένιο Σπαθάρη!

... και στο μεθεπόμενο επεισόδιο για τη μεταμόρφωση του Homo Sapiens σε Αγρινιώτη καπνοπαραγωγό...

Ορίστε η μεγάλη συνωμοσία!

Δεν μας διδάσκουν την αλήθεια στα σχολεία.

Ας αναλάβουν οι ελλαδέμποροι...

http://www.liako.gr/showprd.jsp;jsessionid...Id=960666235491

Ασώματος η κεφαλή περάστε κόσμε

την βρήκαμε στην Αφρική

καπνίζει πίνει και πονά

τρελαίνεται για μουσική

χορεύει με τα μάτια δυο δραχμές

ποιος θα τη δει

Περάστε κόσμε...

.

http://www.liako.gr/showprd.jsp?prdId=9608...mp;catId=010107

Στο καφενείον η Ελλάς οι θεατρίνοι

μ' ασετιλίνη και κεριά

τη Γκόλφω παίζουν στα παιδιά

με φουστανέλες δανεικές

και δάκρυ πληρωμένο δυο αυγά

και τρεις δραχμές

Περάστε κόσμε

Από το πιώμα των Ιρλανδών συνάγεται ότι ίσως εποικίστηκε η Ιρλανδία από Ρεθεμνιώτες που πήραν μαζί τους και τα καζάνια για την τσικουδιά...

Αντί Υ.Γ. το μότο του Σούλη...

doctor

Δημήτρη, καλησπέρα, ή καλημέρα περασμένα μεσάνυχτα είναι.

Το να διαφωνείς μαζί μου και να έχεις τις απόψεις σου το καταλαβαίνω.

Το να μην μπορείς ν' αντιληφθείς το χιούμορ μου και αυτό το καταλαβαίνω. Δεν είσαι υποχρεωμένος.

Εκείνο όμως που δεν μπορώ ν' ανεχθώ είναι οι ύβρεις.

Σου επιστρέφω λοιπόν τους χαρακτηρισμούς, που χαρακτηρίζουν αυτόν που τους εκτοξεύει,

κατά γνωστών - "αγνώστων" (Κρηθέας, Κarolos).

Δηλαδή τι προσπαθείς να κάνεις, με τη γνωστή μέθοδο της συσκότισης, να μου αποδείξεις ότι ο

πρώτος Έλληνας δεν ήταν άνθρωπος? Είπαμε ο πρώτος Έλληνας ήταν άνθρωπος (Κρηθέας)

πάμε παρακάτω... αυτό δεν το διαπραγματεύομαι. Άστο το έχει αναλάβει ο Θανάσης

Επί της ουσίας επιχειρηματολογώ, χαριτολογώντας

Δεδομένα:

1) Το αντίστοιχο "υπουργειο πολιτισμού" της Αγγλίας έχει χρηματοδοτήσει την έρευνα, τα πορίσματα της οποίας είναι διαθέσιμα από το 1994. Αναφέρουν ότι Μυκηναίοι έκαναν το

μεγαλιθικό κατασκεύασμα. Υπάρχουν ευρήματα επάνω στους βράχους αυτούς με παραστάσεις.

2) Έχουμε δεδομένα ότι οι αρχαίοι Έλληνες ενδιαφέρονταν για τον κασσίτερο και είχαν την

τεχνογνωσία παραγωγής του. Έχουμε ευρήματα από ναυάγια της εποχής εκείνης (1200 π.Χ.)

Ακόμη γνωρίζουμε ότι επισκέπτονταν την χώρα των υπερβόρειων, από τον Αστερίξ.

3) Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει για τους Δρυίδες.

4) Mπορεί να ψάξει κανείς στο αρχείο της Ελληνικής τηλεόρασης για το ξένο αφιέρωμα στο οποίο

άκουσα αυτά που έγραψα. Μπορεί και να είμαστε τυχεροί σε επανάληψη του προγράμματος. Θα το

γράψω και θα σου το στείλω. Η αναφορά αυτή έχει να κάνει με ΚΕΙΜΕΝΑ Ιρλανδών μοναχών.

5) Έρχεται και η πρόσφατη έρευνα του καθηγητού πανεπιστημίου του Καίμπριτζ να γράψει αυτά

που μας παρεθέτει πιο πάνω ο συνάδελφος Karolos.

κλπ.

κλπ.

Βαριέμαι να τα ξαναγράφω.

Συνδυαζόμενα όμως μας οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα ή έστω σε κάποιες υπόνοιες, ότι

πιθανότατα κάτι συμβαίνει εδώ.

Οι παραπομπές σου δεν μ' αγγίζουν. Πρώτος εγώ, έχω μιλήσει και έχω καυτηριάσει τα όσα μας παραθέτεις.

Τώρα, αν αμφισβητείς την έρευνα ενός καθηγητού πανεπιστημίου και τον ταυτίζεις με άλλους, τι να πω? Μπορείς να με χαρακτηρίζεις όπως θέλεις.

Επί της ουσίας δεν άκουσα τίποτα. Δηλαδή, η γνώση δεν μεταδίδονταν ψιθυριστά από γενιά σε

γενιά δρυίδων. Είναι ψέματα ότι οι δρυίδες περνούσαν αρκετό χρόνο πάνω στα δέντρα και δεν

έβρισκαν ησυχία οι πρόγονοι των Τσιπ και Ντέιλ? Είναι ψέματα ότι δεν έχουμε γραπτό

λογοτεχνικό κείμενο πριν τον 4ο αιώνα μετά Χριστόν αιώνα.

κλπ.

Μπορείς να συνεχίσεις το δημιουργικό σου έργο...

Εντάξει, τη γνωρίζουμε τη σύχρονη κατάντια μας... για να σε βοηθήσω...

Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να ψάξουμε, να μάθουμε?

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τόση χολή περί σαλτιμπάγκων και καραγκιόζηδων.

Ας είναι εσύ ξέρεις, ίσως προτιμάς τα Μάπετ σόου!!!

Εγώ για χριστουγεννιάτικα δέντρα μίλησα και για χαριτωμένα σκιουράκια!!!

Μάλλον θα το πήρες προσωπικά...τι σχέση μπορεί να έχεις εσύ με τους Δρυίδες?

Το πολύ - πολύ μικρός να σκαρφάλωνες στα δέντρα, δικαιολογείσαι ωστόσο παιδί ήσουν.

Αχ Βρε Δημήτρη δεν διάβαζες Αστερίξ στα νιάτα σου?

Ακόμη και ο "Νεκτάριος" έχει αναπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ και έγινε αποδεκτός

από τον Κρηθέα, αποτελεί πλέον τη μασκότ της παρέας μας.

Επειδή ασχολείσαι απ' ότι κατάλαβα αρκετά με Λιακόπουλο κλπ. μπορείς σε παρακαλώ

να μου δείξεις τις ομοιότητες των επιχειρημάτων μου. Έτσι όπως πάμε, στο τέλος θα μου

πεις ότι αντιγράφω Λιακόπουλο και σας τον παρουσιάζω εδώ. Δημήτρη, δεν ψάχνω το διαδίκτυο,

αυτό είναι προσφιλής μέθοδος άλλων. Την προσωπική μου έρευνα κάνω, εδώ και χρόνια.

Με την ευκαιρία, να σ' ενημερώσω ότι ασχολούμαι με την αρχαία Ελληνική γραμματεία από το

1978, όταν επέστρεψε η αδερφή μου από Γαλλία, λόγω σπουδών. Μου είπε πως ένιωσε ντροπή

(ήθελε ν' ανοίξει η γη να την καταπιεί, όπως χαρακτηριστικά μου είπε), που γνώριζαν απ' έξω

αρχαία κείμενα και αυτή δεν ήξερε λέξη. Σε μια εποχή που εδώ στην Ελλάδα αποστήθιζαν τσιτάτα.

Να σ' ενημερώσω, επίσης, ότι πολλοί αριστεροί διανοητές ασχολήθηκαν σε βάθος με την αρχαία

Ελληνική γραμματεία και τις διδαχές της, όπως και οι θεωρητικοί του Μαρξισμού. Αλλά μάλλον θα

το γνωρίζεις καλύτερα. Τα έχουμε ξαναπεί, αν δεν ήταν ο Ηράκλειτος και ο Πλάτων διαλεκτικό

υλισμό δεν θα είχε σήμερα. Αυτοί λοιπόν οι "καραγκιόζηδες" ήταν που τους άνοιξαν τα μάτια.

Τώρα γιατί εμείς θέλουμε να τα κλείσουμε, είναι προς διερεύνηση.

Μπορείς να συνεχίσεις, τη "θεατρολογία"...

Υ.Γ. Όσο για το "μότο" του Θανάση, πρόσεχε τη "λεπίδα" του έχει δυο άκρες, μην κοπείς και σε τρέχει...δεν χρωστάει τίποτα ο συνάδελφος.

Φιλικά πάντα.

Καληνύχτα Δημήτρη.

Άκου καραγκιόζης και σαλτιμπάγκος ο Καθηγητής πανεπιστημίου του Καίμπριτζ, επειδή λέει

πράγματα που δεν μας αρέσουν. Τι άλλο θ' ακούσω.

Ψυχραιμία Δημήτρη, ψυχραιμία... δεν τα λέμε εμείς ξένοι καθηγητές πανεπιστημίων τα λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προσωπική μου έρευνα κάνω, εδώ και χρόνια.

Και γω το ίδιο κάνω όχι βέβαια απο τόσο παλία . Απο 1993

Με την ευκαιρία, να σ' ενημερώσω ότι ασχολούμαι με την αρχαία Ελληνική γραμματεία από το

1978, όταν επέστρεψε η αδερφή μου από Γαλλία, λόγω σπουδών. Μου είπε πως ένιωσε ντροπή

(ήθελε ν' ανοίξει η γη να την καταπιεί, όπως χαρακτηριστικά μου είπε), που γνώριζαν απ' έξω

αρχαία κείμενα και αυτή δεν ήξερε λέξη. Σε μια εποχή που εδώ στην Ελλάδα αποστήθιζαν τσιτάτα.

Πριν μερικά χρόνια το 2000 ξεκινούσα την δουλειά σαν λογιστής . Στο γραφείο ενος συγγενικού προσώπου που μου έδωσε τις πρώτες κατευθύνσεις στο επάγγελμα ήρθαν κάποιοι ξένοι για μια νέα συνεργασία . Ηταν Ιαπωνες . Σαν νέος καθόμουν στην άκρη του γραφείου όπου συζητούσαν και άκουγα ( και μάθαινα ) . Απ την αρχή το μάτι ( παρατηρητικός απο μικρός ) έπεσε πάνω στο πέτο των δυο Ιαπώνων . Είχαν δυο μικρές κονκάρδες με ένα κόκκινο στρογγυλό σύμβολο . Μετά το πέρας της συζήτησης δεν άντεξα και ρώτησα τον έναν απο τους αυτούς .

"Συγγνώμη αυτό το σύμβολο που έχει πάνω η κονκάρδα σας τι σημαίνει ? "

Μου απαντά :

" Μα δεν είναι σύμβολο " .

"Και τότε τι είναι ? " ρωτώ εγώ .

"Είναι το Ελληνικό Γράμμα Ο " μου λέει ...

"Και γιατί το έχετε αυτό στο πέτο σας ? Τι σημαίνει το Ο " ρωτώ εκ νέου εγώ ...

"Είναι απο την λέξη Ομηρος . Ανήκουμε σε ένα κλάμπ στο οποίο συμμετέχουν μόνο όσοι μπορούν και κατανοούν τον Όμηρο απο το προτότυπο . Σ αυτό το κλάμπ ανήκουν περίπου 25.000 άτομα ...Το θεωρούμε τιμή και γι αυτό έχουμε αυτη την κονκάρδα "

Ενιωσα ντροπή που εγω σαν Ελληνας τότε δυσκολεύομουν να κατανοήσω τον Όμηρο απο το πρωτότυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............

Είπαμε ο πρώτος Έλληνας ήταν άνθρωπος (Κρηθέας)

πάμε παρακάτω... αυτό δεν το διαπραγματεύομαι. Άστο το έχει αναλάβει ο Θανάσης

...............

Έλλην = γιος του Δία και της Δωρίππης (κατά μίαν εκδοχή).

ή

Έλλην = γιος του Δευκαλίωνος -που ήταν γιος του Προμηθέως- και της Πυρράς -θυγατέρας του Επιμηθέως. Ο φιλοπόλεμος βασιλιάς Έλλην απέκτησε από τη Νύμφη Οροηίδα τους γιους: Δώρο, Ξούθο και Αίολο. Γιοι του Ξούθου: ο Αχαιός και ο Ίων (Ησίοδος).

αν δεχθούμε την πρώτη εκδοχή ο Πρώτος έλληνας ήταν Θεός ή ημίθεος..αυτή η Δωρίππη τι μέρος του λόγου είναι?

άστο θα το ψάξω καλύτερα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενιωσα ντροπή που εγω σαν Ελληνας τότε δυσκολεύομουν να κατανοήσω τον Όμηρο απο το πρωτότυπο

Γιατί ένιωσες ντροπή Κώστα;

Εσύ ομιλείς τη νέα ελληνική και όχι την ομηρική.

Δεν μπορεί κάποιος από την νέα ελληνική να πάει στην ομηρική, είναι σα να πας από την Α'Δημοτικού στην Δ'. Θα πελαγώσεις.

Πάμε πρώτα στην καθαρεύουσα, μετά στην ελληνιστική (την γλώσσα των Ευαγγελίων και των βασιλείων των επιγόνων του Μ.Αλεξάνδρου), μετά στην Ιωνική/Αττική (Ισοκράτης, Θουκυδίδης) που αποτελεί την πιο όμορφη, την πιο μεστή ελληνική, και μετά στην Ομηρική που είναι εξαιρετικά δύσκολη και απαιτεί άπταιστη γνώση γραμματικής και συντακτικού.

Για μεταπτυχιακό σου προτείνω γραμμική Α και Β και για μάστερ τα φοινικικά! :)

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ένιωσες ντροπή Κώστα;

Έίναι καθαρά θέμα προσωπικής ευαισθησίας Δημήτρη ... Αισθάνομαι μειονεκτικά να γνωρίζει ο Ιάπωνας άπταιστα τον Ομηρική κι εγω να είμαι εντελώς σε άλλο επίπεδο ....

Εσύ ομιλείς τη νέα ελληνική και όχι την ομηρική.

Δεν μπορεί κάποιος από την νέα ελληνική να πάει στην ομηρική, είναι σα να πας από την Α'Δημοτικού στην Δ'. Θα πελαγώσεις.

:)

doctor

Την Ομηρική την μιλάμε ( κατά κάποιο τρόπο) καθημερινά Δημητρη έστω κι αν δεν το καταλαβαίνουμε ... Υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις που τις χρησιμοποιούμε σήμερα και είναι ίδιες όπως στα Ομηρικά έπη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις που τις χρησιμοποιούμε σήμερα και είναι ίδιες όπως στα Ομηρικά έπη .

Ελάχιστες σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούμε, ελάχιστες.

Και ευτυχώς που είναι ελάχιστες, αυτό σημαίνει ζωντανή γλώσσα.

Γιατί να νιώσεις ντροπή όμως δεν κατάλαβα.

Υπάρχουν χιλιάδες μη έλληνες φιλόλογοι ανά τον κόσμο που γνωρίζουν αρχαία ελληνικά και μάλιστα πολύ καλά.

Γιατί να νιώθει ντροπή ένας έλληνας φυσικός, γιατρός, λογιστής;

Να νιώσουμε ντροπή που δύο Άγγλοι, ο Michael Ventris, αρχιτέκτονας! και ο John Chadwick, υφηγητής των κλασικών γραμμάτων στο Πανεπιστήμιο τού Καίμπριτζ αποκρυπτογράφησαν την γραμμική Β;

Μην ξεχνάς ότι οι ανασκαφές ξεκίνησαν από ξένους αρχαιολόγους.

Εγώ νιώθω χαρά και όχι ντροπή πάντως.

Ντροπή νιώθω σίγουρα γι'αυτό που γράφει ο κ.Μπαμπινιώτης σχετικά με την "ευγνωμοσύνη" της ελληνικής πολιτείας προς τον Michael Ventris :

Αλήθεια, υπάρχει κανένας δρόμος τής Ελλάδος που να φέρει το όνομα αυτού τού μεγάλου επιστημονικού ευεργέτη τού Ελληνισμού; Ας σημειωθεί ότι η Μ. Βρετανία ετίμησε εν ζωή τον Βέντρις με το παράσημο τής Βρετανικής Αυτοκρατορίας, το Πανεπιστήμιο τού Λονδίνου τον ανακήρυξε επίτιμο ερευνητή και το Πανεπιστήμιο τής Ουψάλα τον ανακήρυξε επίτιμο διδάκτορα, προφταίνοντας να τον τιμήσουν, προτού χαθεί πρόωρα από τη ζωή (το 1956) σε ηλικία 34 ετών

Όχι, ευγνωμονούμε αντιθέτως την Βασίλισσα Όλγα, τον Βασιλέα Παύλο, τον Βασιλέα Κωνσταντίνο και όλη αυτή την οικογένεια που ρήμαξε τον τόπο...

http://tovima.dolnet.gr/print.php?e=B&...;m=B55&aa=1

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστες σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούμε, ελάχιστες.

Και ευτυχώς που είναι ελάχιστες, αυτό σημαίνει ζωντανή γλώσσα.

doctor

Με προκαλείς τώρα Δημητρη ..... :) Θα με αναγκάσεις να παραθέσω λέξεις που χρησιμοποιούμε σήμερα και είναι χρονοβόρο για μένα ....

Δύο - τρείς που εύκολα μου ήρθαν στο μυαλό .... ... Λέμε Λωποδύτης . Ξέρουμε απο που προέρχεται αυτή η λέξη ?

Η λέξη οξυδερκής ?

Η λέξη Θαμώνας ?

Υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις και παράγωγες που προέρχονται απο την Ομηρική και χρησιμοποιούνται σήμερα

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τον λόγο για τον οποίο ένιωσα ντροπή . Ό Θεόφιλος ανέφερε τι ένιωσε η αδερφή του σε ανάλογη περίπτωση ... Είναι θέμα ξαναλέω καθαρά προσωπικής ευαισθησίας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τόσες πολλές παρεμβάσεις σε αυτό εδώ το θέμα που έχω χάσει το λογαριασμό. Συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι άμα πω, ότι άλλο το γεγονός της ίδιας γλώσσας στην εξέλιξή της ανά τις χιλιετίες άλλο ότι μιλάμε την ίδια γλώσσα με αυτή των Ομηρικών Επών, ή ότι πρέπει να διδαχτούμε εκείνη τη γλώσσα για να χειριστούμε σωστά τη σημερινή. Άλλο το γεγονός ότι τα αρχαιότερα γραπτά κείμενα εν χρήσει γλώσσας είναι στα ελληνικά, άλλο ότι η ελληνική είναι η πρώτη γλώσσα που γράφτηκε, ή η αρχαιότερη ή η "μητέρα" όλων των γλωσσών.

Μη ξεχνάμε ότι η γλώσσα μας τόσες χιλιετίες είναι η γλώσσα του μέτρου και γιαυτό 29 αιώνες έχουν όλοι τους ελληνική ποίηση. Μη ξεχνάμε ότι και οι αρχαίοι έλληνες ( οι πρόγονοί μας ) λάτρευαν το μέτρο και προέτρεπαν την αποφυγή των άκρων και του φανατισμού.

Παρεπιπτόντως, γιατί τόση επιμονή της ετυμολόγησης της λέξης "δρυΐδης" (druid) κατ'ευθείαν από το ελληνκό "δρυς", και μάλιστα ειδικά στο Βρετανικά νησιά (ενώ ήταν διαδεδομένη σε όλη τη Δυτική, Βόρεια και Κεντρική Ευρώπη) και όχι από το ηπειρωτικό-παλαιοκελτικό derwos=αληθινό και τα γαλατικά (κελτικά και αυτά) *dru ( = δένδρο, κατα κανόνα οξυά - το σημερινό βορειοελληνικό "δενδρί" ) και *wid ( = γνώση, ενόραση - vision - ) δηλαδή "ο έχων τη γνώση της αλήθειας, του [ιερού] δένδρου" άρα και αυτός που τη μεταδίδει, ο Ιεροφάντης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω κάτι δια παντός...

Είμαι εναντίον των τηλεπωλητών που στηρίζονται στην άγνοια των πολλών και τους πασάρουν μια εκτρωματική εικόνα των αρχαίων ελλήνων οι οποίοι άλλοτε εμφανίζονται ως διαστημάνθρωποι και άλλοτε ως αεροπόροι.

Το δημοσιεύω όπως μου ετέθη, εμμέσως, ως ερώτημα.

Έχω γράψει και στο παρελθόν γι' αυτό και μάλιστα μίλησα πρώτος.

(Βαριέμαι να ψάξω που το έχω δημοσιεύσει, δεν θα λέω τα ίδια κάθε φορά ούτε θα απολογούμαι

για λογαριασμό άλλων, ΔΕΝ Μ' ΑΓΓΙΖΟΥΝ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο - τρείς που εύκολα μου ήρθαν στο μυαλό .... ... Λέμε Λωποδύτης . Ξέρουμε απο που προέρχεται αυτή η λέξη ?

Η λέξη οξυδερκής ?

Η λέξη Θαμώνας ?

Υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις και παράγωγες που προέρχονται απο την Ομηρική και χρησιμοποιούνται σήμερα

Ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα λέξεων που χρησιμοποιούνται ακόμη και σήμερα και δεν το γνωρίζουμε.

Αγορά

Αιθέρας

Αίμα

Αμφίβιος

Ανώνυμος

Άπτερος

Αρμονία

Αυτόματος

Βάρβαρος

Βοτάνη

Γένεσις

Γίγας

Γυνή

Δαίμων

Δέρμα

Δίσκος

Εγκέφαλος

Είδωλο

Έντερο

Έργο

Ερπετό

Ζώνη

Ήλεκτρο

Ήπαρ

Ήρωας

Ηχώ

Θάλασσα

Θάνατος

Ιατρός

Ισχίο

Καρδιά

Κήτος

Κιθάρα

Κυβερνάω

Κύκλος

Κύστη

Μέγας

Μέτρο

Μικρός

Μύθος

Νεύρο

Όνομα

Όρος

Ορφανός

Οφθαλμός

Ποινή

Σάρκα

Σπόγγος

Στερεός

Στήθος

Στόμα

Σφαίρα

Ταχύς

Τηλε....

Τύμβος

Τύραννος

Ύδωρ

Ύμνος

Φάρυγκας

Φύλλο

Φύλο

Φωνή

Χελώνα

Χλωρός

Χορδή

Χορός

Χρεία=ανάγκη (χρειάζομαι, δηλαδή έχω ανάγκη)

Ψυχή

Ωδή

Ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Όχι αυτά που τον βολεύουν, αλλά αυτά που θα βγουν αν το διαβάσει με ανοιχτά μάτια και μυαλό...

________.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή

Έλλην = γιος του Δευκαλίωνος -που ήταν γιος του Προμηθέως- και της Πυρράς -θυγατέρας του Επιμηθέως. Ο φιλοπόλεμος βασιλιάς Έλλην απέκτησε από τη Νύμφη Οροηίδα τους γιους: Δώρο, Ξούθο και Αίολο. Γιοι του Ξούθου: ο Αχαιός και ο Ίων (Ησίοδος).

άστο θα το ψάξω καλύτερα.. <_<

Με την ευκαιρία ο Κρηθέας ήταν γιός του Αιόλου :lol:

Είσαι σε καλό δρόμο Θανάση.

- Στην Πάρο βρέθηκε το 1627 επιγραφή πάνω σε μάρμαρο και στους στίχους 8-11 γράφει:

"Aφ' ού Αμφικτύων ο Δευκαλίωνος

εβασίλευσεν εν Θερμοπύλαις...

βασιλεύοντος Αθηνών Αμφικτύονος....

και Έλληνες ωνομάσθησαν

το πρότερον Γραικοί καλούμενοι"

- Αλλά και από τον Αριστοτέλη (Μετεωρολογικά Α, 14): Kαι γαρ ούτος (Ο κατακλυσμός του

Δευκαλίωνος) περί τον Ελληνικόν εγένετο μάλιστα τόπον, αύτη δ' εστίν η περί την δωδώνην

και τον Αχελώον, ούτος γαρ πολλαχού το ρεύμα μεταβέβληκεν. Ώκουν γαρ οι Σελλοί ενταύθα

και οι καλούμενοι τότε μεν Γραικοί νυν δ' Έλληνες".

Με δυο λόγια προ του κατακλυσμού του Δευκαλίωνα ονομάζονταν Γραικοί

Στη συνέχεια δε, ονομάσθησαν Έλληνες...

Μετά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα ονομάζονται Έλληνες

Τελεία και παύλα.

Τα υπόλοιπα είναι για τη δημιουργία εντυπώσεων.

Δεν αναφέρομαι σε σένα Θανάση, αλλά στα όσα έχουν ειπωθεί για τη διαχρονική εξέλιξη

της λέξης Έλλην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Όχι αυτά που τον βολεύουν, αλλά αυτά που θα βγουν αν το διαβάσει με ανοιχτά μάτια και μυαλό...

Ωραία, και διαπιστώσαμε ότι αυτοί που έφτιαξαν τον διορθωτή κειμένων του Office παρέλειψαν να συμπεριλάβουν τις μισές σχεδόν λέξεις της α, ενώ περισσότερες από τις μισές τις συμπεριέλαβαν. Τι το περίεργο; Αμερικανοί φιλόλογοι είναι, Ελληνιστές, που η πρώτη επιστημονική επαφή με τα Ελληνικά Γράμματα ήταν μέσω των Ομηρικών Επών. Άμα σου ζητήσουν να καταγράψεις το λεξιλόγιο της Αγγλικής, θα αφήσεις να "κοκκινίζουν" τα κείμενα του Σέξπηρ; του Τσώσερ;

Το ότι συμπεριέλαβαν στον ορθογράφο τον τύπο πλάγχθη σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να τον αποδώσουμε στα νεοελληνικά;

Για τον πολυμήχανο τραγούδα μου θεά τον άνθρωπο

Που τόσο βασανίστηκε σαν κούρσεψε της Τροίας το ιερό το κάστρο

(Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιανού είναι η απόδοση)
Τον άνδρα το πολύτροπο πες μου θεά που χρόνια

Παράδερνε, σα πάτησε της Τροίας τ' άγιο κάστρο

Κι ανθρώπων γνώρισε πολλών τους τρόπους και τη γνώμη

(Του Σίδερη, το πήρα στα χέρια μου στις 4 το απόγευμα, και το άφησα κάτω στις 6 το άλλο πρωΐ, στα δεκατρία μου)

Όλα Όμηρος είναι, όλα Ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλήσαμε για λέξεις που χρησιμοποιούμε ακόμη και σήμερα.

Ακόμη να πω ότι η Ελληνική γλώσσα στη διαχρονική της πορεία παρουσιάζει μια συνέχεια

και δεν το λέω εγώ. Ξένοι επιστήμονες αλλά και δικοί μας άνθρωποι του πνεύματος και

μάλιστα βραβευμένοι με Νόμπελ.

«Μου δόθηκε να γράψω, αγαπητοί φίλοι, σε μια γλώσσα που μιλιέται μόνον από μερικά εκατομμύρια ανθρώπων. Παρ' όλα αυτά μια γλώσσα που μιλιέται επί χιλιάδες χρόνια χωρίς διακοπή και με ελάχιστες διαφορές.... H παράλογη αυτή, φαινομενικά, διάσταση αντιστοιχεί και στην υλικοπνευματική οντότητα της χώρας μου. Που είναι μικρή σε έκταση χώρου και απέραντη σε έκταση χρόνου. Και το αναφέρω αυτό όχι για να υπερηφανευτώ, αλλά για να δείξω τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας ποιητής, όταν χρησιμοποιεί για τα πιο αγαπημένα πράγματα τις ίδιες λέξεις που χρησιμοποιούσαν μια Σαπφώ ή ένας Πίνδαρος π.χ., χωρίς ωστόσο να έχει το αντίκρισμα που είχαν εκείνοι πάνω στην έκταση της πολιτισμένης ανθρωπότητας. Εάν η γλώσσα αποτελούσε ένα μέσον επικοινωνίας, πρόβλημα δε θα υπήρχε. Συμβαίνει όμως να αποτελεί και εργαλείο μαγείας και φορέα ηθικών αξιών. Προσκτάται η γλώσσα στο μάκρος των αιώνων ένα ορισμένο ήθος. Και το ήθος αυτό γεννά υποχρεώσεις»

Οδυσσέας Ελύτης

Βραβείο Νόμπελ 1979

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τηλέφωνά τους είναι στη διάθεση σου όποτε θέλεις . Τους έχουμε ακόμη πελάτες .

Μπορείς να τους ρωτήσεις ο ίδιος .

Θεωρώ πως είναι σημαντική η απορία σου και πρέπει να πάρεις σύντομα την απάντηση .

Γι αυτό πιστεύω πως δεν πρέπει να σου στερήσω την χαρά του ακούσματος ( από τους ίδιους) , του αν γνωρίζουν αρχαία Ιαπωνικά ή όχι ....

Όταν αποφασίσεις μου το λες .

Να τονίσω επίσης πως πάντα πρέπει να δίδονται απαντήσεις σε τέτοιου είδους απορίες για την ομαλή και απρόσκοπτη συνέχιση του εποικοδομητικού διαλόγου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...