Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΧΕΙ ΠΡΌΣΤΙΜΟ τροποποιητικη φπα .


baios

Ερώτηση

Καλησπέρα έχει πρόστιμο τροποποιητικές φπα του 2013 με αλλαγες μόνο προς τους κωδικούς μεταφορα ποσού απο αγορές σε έξοδα.Το αποτέλεσμα της δήλωσης δεν αλλάζει και αν δεν έχει πρόστιμο απλά στέλνω τις σωστές???Οι δηλώσεις ήτανε χρεωστικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Αν δεν ήταν εκπρόθεσμη τροποποιητική αλλά πχ εμπρόθεσμη αρχική, το ποσό των 6,17 θα μεταφερόταν (άτοκα) στην επόμενη φορολογική περίοδο για να προστεθεί στο χρεωστικό και να πληρωθεί το σύνολο. Τώρα έχετε μια εκπρόθεσμη δήλωση με χρεωστικό <30€, το οποίο θα πρέπει να μεταφερθεί (άτοκα) στην επόμενη φορολογική περίοδο. Αν η προθεσμία υποβολής αυτής της επόμενης φορολογικής περιόδου έχει παρέλθει, τότε η διαφορά των 6,17 θα πάρει προσαύξηση με αφετηρία την ημερομηνία λήξης αυτής της επόμενης περιόδου, η οποία (προσαύξηση) θα βγει αυτόματα από το σύστημα.

 

Τα παραπάνω αποτελούν λογικό (το κατά δύναμιν) συμπέρασμα δικό μου και δεν αποκλείεται να είναι "τρίχες κατσαρές", οπότε άλλος θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.

καλημερα!! ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα θα μπω σε λεπτομέρειες ζουμερες μπας κ τη στειλω επιτελους την τροποποιητικη...

 

λοιπον ξεκινησα με τροπ. φπα 2ου 3μηνου 2014(αρχικο χρεωστικο), προκυπτουν αυτα τα 6,17 επιπλεον χρεωστικο...  

 

συνεχιζω (δεν το ξεκινησα ακομα) με 3ο 3μηνο 2014 (αρχικο χρεωστικο), βαζω στον 412 το 6,17 και προκυπτει μειωση του αρχικου χρεωστικου κατα 8 ευρω.. 

αρα μου λετε οτι οι συμψηφισμοι θα γινουν με 31/10/2014;; 

 

:wacko:  :unsure:  :wacko:

 

για δοκίμασε στο taxis να στείλεις περιοδική ΦΠΑ  να δεις τι θα σου βάλει από μόνο του? το 6.17

 

εννοείται ότι την ακυρώνεις ,εάν δεν είσαι έτοιμη.

απο μονο του  βαζει μονο στον 403 το αρχικο χρεωστικο που πληρωθηκε.... 

τι εννοειτε αν δεν ειμαι ετοιμη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!! ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα θα μπω σε λεπτομέρειες ζουμερες μπας κ τη στειλω επιτελους την τροποποιητικη...

 

λοιπον ξεκινησα με τροπ. φπα 2ου 3μηνου 2014(αρχικο χρεωστικο), προκυπτουν αυτα τα 6,17 επιπλεον χρεωστικο...  

 

συνεχιζω (δεν το ξεκινησα ακομα) με 3ο 3μηνο 2014 (αρχικο χρεωστικο), βαζω στον 412 το 6,17 και προκυπτει μειωση του αρχικου χρεωστικου κατα 8 ευρω..  Αυτό πώς γίνεται? Αύξηση του αρχικού χρεωστικού μήπως εννοείτε?

αρα μου λετε οτι οι συμψηφισμοι θα γινουν με 31/10/2014;; 

 

:wacko:  :unsure:  :wacko:

 

απο μονο του  βαζει μονο στον 403 το αρχικο χρεωστικο που πληρωθηκε.... 

τι εννοειτε αν δεν ειμαι ετοιμη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλημερα!! ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα θα μπω σε λεπτομέρειες ζουμερες μπας κ τη στειλω επιτελους την τροποποιητικη...

 

λοιπον ξεκινησα με τροπ. φπα 2ου 3μηνου 2014(αρχικο χρεωστικο), προκυπτουν αυτα τα 6,17 επιπλεον χρεωστικο...  

 

συνεχιζω (δεν το ξεκινησα ακομα) με 3ο 3μηνο 2014 (αρχικο χρεωστικο), βαζω στον 412 το 6,17 και προκυπτει μειωση του αρχικου χρεωστικου κατα 8 ευρω..  Αυτό πώς γίνεται? Αύξηση του αρχικού χρεωστικού μήπως εννοείτε?

αρα μου λετε οτι οι συμψηφισμοι θα γινουν με 31/10/2014;; 

 

:wacko:  :unsure:  :wacko:

 

απο μονο του  βαζει μονο στον 403 το αρχικο χρεωστικο που πληρωθηκε.... 

τι εννοειτε αν δεν ειμαι ετοιμη;;;

 

μειωση του αρχικου... υπηρχαν λαθη στο ΦΠΑ κ του 2ου και του 3ου 3μηνου... 

 

στο 2ο πληρωσε λιγοτερο απ οσο επρεπε και στο 3ο πληρωσε παραπανω απ οσο επρεπε.... στο 4ο ηταν οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μειωση του αρχικου... υπηρχαν λαθη στο ΦΠΑ κ του 2ου και του 3ου 3μηνου... 

 

στο 2ο πληρωσε λιγοτερο απ οσο επρεπε και στο 3ο πληρωσε παραπανω απ οσο επρεπε.... στο 4ο ηταν οκ..

 

στείλε το β'τρίμηνο σωστά και περίμενε 1-2 μέρες.

 

όταν πας για τροποποιητική του γ' θα δεις τι θα σου μεταφέρει αυτόματα.

 

που τις φτιάχνεις σε πρόγραμμα ή στο χέρι?   εάν στο χέρι θα περιμένεις να δεις τι θα σου προτείνει το taxis πέρα από τον 403 στην τροποποιητική που είχε χρεωστικό ,μιλάμε για την επόμενη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στείλε το β'τρίμηνο σωστά και περίμενε 1-2 μέρες.

 

όταν πας για τροποποιητική του γ' θα δεις τι θα σου μεταφέρει αυτόματα.

 

που τις φτιάχνεις σε πρόγραμμα ή στο χέρι?   εάν στο χέρι θα περιμένεις να δεις τι θα σου προτείνει το taxis πέρα από τον 403 στην τροποποιητική που είχε χρεωστικό ,μιλάμε για την επόμενη περίοδο.

η τροπ. του β 3μηνου εσταλη 9/4/2015...  και χαρακτηριστηκε μηδενικη προφανως γιατι το επιπλεον ποσο ειναι <30 ευρω.

οταν ξεκιναω υποβολη τροπ. 3ου 3μηνου δεν μεταφερεται αυτο το ποσο και απ οτι ξερω πρεπει μονη μου να το συμπληρωσω στον 412.. 

 

δεν τις στελνω απο προγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν προέκυπτε από αρχική δήλωση δεν το συζητάμε ότι δεν είχε πρόστιμο.

 

αλλά στην τροποποιητική β'τριμήνου που έκανες σου γράφει χρεωστικό υπόλοιπο 6,17  και δεν υπολογίζει προσαύξηση ,ποσό για καταβολή 0.

 

άμα είχε πρόστιμο δεν θα το υπολόγιζε?

 

εγώ το 6,17 θα έβαζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν προέκυπτε από αρχική δήλωση δεν το συζητάμε ότι δεν είχε πρόστιμο.

 

αλλά στην τροποποιητική β'τριμήνου που έκανες σου γράφει χρεωστικό υπόλοιπο 6,17  και δεν υπολογίζει προσαύξηση ,ποσό για καταβολή 0.

 

άμα είχε πρόστιμο δεν θα το υπολόγιζε?

 

εγώ το 6,17 θα έβαζα. 

αυτο θα κανω! ευχαριστω.... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπεβαλα εκπροθεσμη πιστωτικη φπα για φορολογουμενο που ανηκει σε αλλη δου αθηνων, αλλα τωρα βρισκεται επαρχια, παω στη δου επαρχιας κ δεν μπορει να βεβαιωσει το προστιμο λεει  να απευθυνθουμε στη δου αθηνων, η δηλωση εχει γινει κανονικα αποδεκτη απο το ταξις, μηπως να μην κανω τιποτα? μηπως να περιμενω να το βεβαιωσουν στη σελιδα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπεβαλα εκπροθεσμη πιστωτικη φπα για φορολογουμενο που ανηκει σε αλλη δου αθηνων, αλλα τωρα βρισκεται επαρχια, παω στη δου επαρχιας κ δεν μπορει να βεβαιωσει το προστιμο λεει  να απευθυνθουμε στη δου αθηνων, η δηλωση εχει γινει κανονικα αποδεκτη απο το ταξις, μηπως να μην κανω τιποτα? μηπως να περιμενω να το βεβαιωσουν στη σελιδα της?

προκειται για αρχική ή τροποποιητικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορω να ζητησω να σταλει υπηρεσιακα απο την αθηνα στην επαρχια το προστιμο? γιατι ο υπαλληλος εδω ισχυριζεται οτι ειναι αδυνατον να γινει αυτο, μπορειτε να μου πειτε αν ναι με ποιο νομο η πολ προβλεπεται? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εδω δεν μου ειπε τιποτα σκεφτομαια να καλεσω αθηνα μηπως και με διαφωτισει καποιος αλλα αν ανοιξω δουλειες κα μου πουν να παω απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εδω δεν μου ειπε τιποτα σκεφτομαια να καλεσω αθηνα μηπως και με διαφωτισει καποιος αλλα αν ανοιξω δουλειες κα μου πουν να παω απο εκει?

Σε δική μου περίπτωση  χρειάστηκε να υποβάλλω εκπρόθεσμη χρεωστική ΦΠΑ με τις νόμιμες προσαυξήσεις. Το πρόστιμο των 500€ βεβαιώθηκε ένα χρόνο μετά . Αφενός φάνηκε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση αφετέρου έστειλαν και έγγραφη επιστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aρα να καλεσω μονη μου για να δω πως να το τακτοποιησω η να περιμενω προτεινετε να βεβαιωθει στην προσωποιημενη πληροφορηση, 100 ευρω ειναι αν δεν κανω λαθος γιατι ειναι πιστωτικη.

το δυσκολο ειναι ν παω αθηνα εγω η ο φορολογουμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aρα να καλεσω μονη μου για να δω πως να το τακτοποιησω η να περιμενω προτεινετε να βεβαιωθει στην προσωποιημενη πληροφορηση, 100 ευρω ειναι αν δεν κανω λαθος γιατι ειναι πιστωτικη.

το δυσκολο ειναι ν παω αθηνα εγω η ο φορολογουμενος

Μην κάνεις τιποτα Θα σου ερθει κάποια στιγμη ειδοποιηση  το πρόστιμο και θα εμφανιστεί στην προσωπική πληροφόρηση Ιδια περιπτωση που ειχα ηρθε μετα 11 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του κανονικού δεν έχει στείλει ΦΠΑ για το 1ο και 2ο τρίμηνο του 2015.

Τί πρόστιμο θα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του κανονικού δεν έχει στείλει ΦΠΑ για το 1ο και 2ο τρίμηνο του 2015.

Τί πρόστιμο θα έχει;

250 / τριμηνο δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του κανονικού δεν έχει στείλει ΦΠΑ για το 1ο και 2ο τρίμηνο του 2015.

Τί πρόστιμο θα έχει;

Μηδενικό ή πιστωτικό 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωχ..... πω πω θα τον εκαιγα τον ανθρωπο!!

Ο αγρότης μου είπε οτι στο χωριό δεν έχει στείλει κανένας ΦΠΑ για το 2015.

Θα έχει πολλά να εισπράξει το κράτος.......

Μήπως να περιμένουμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο αγρότης μου είπε οτι στο χωριό δεν έχει στείλει κανένας ΦΠΑ για το 2015.

Θα έχει πολλά να εισπράξει το κράτος.......

Μήπως να περιμένουμε;;;

  

Αν δεν θέλετε φορολογική ενημερότητα άμεσα μπορείτε να περιμένετε μέχρι να σας καλέσουν σε υποβολή δήλωσης , μέχρι να μειωθούν-καταργηθούν τα αυτοτελή πρόστιμα , μέχρι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο αγρότης μου είπε οτι στο χωριό δεν έχει στείλει κανένας ΦΠΑ για το 2015.

Θα έχει πολλά να εισπράξει το κράτος.......

Μήπως να περιμένουμε;;;

γιατι ετσι;; νεα ταση;;;

 

καλημερα!!  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωχ..... πω πω θα τον εκαιγα τον ανθρωπο!!

Γιατί εσύ θα το βεβαίωνες??  :)  :)

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...