Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΧΕΙ ΠΡΌΣΤΙΜΟ τροποποιητικη φπα .


baios

Ερώτηση

Καλησπέρα έχει πρόστιμο τροποποιητικές φπα του 2013 με αλλαγες μόνο προς τους κωδικούς μεταφορα ποσού απο αγορές σε έξοδα.Το αποτέλεσμα της δήλωσης δεν αλλάζει και αν δεν έχει πρόστιμο απλά στέλνω τις σωστές???Οι δηλώσεις ήτανε χρεωστικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. Να ρωτησω τροποποιητικη φπα Ιανουαριου του 2014 αν στειλω εχει προστιμο?Ειναι πιστωτικο κ περασα λαθος ενα τιμολογιο.Η τροποποιητικη παλι πιστωτικη θα ειναι.κ αν εχει ξερει κανεις περιπου ποσο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. Να ρωτησω τροποποιητικη φπα Ιανουαριου του 2014 αν στειλω εχει προστιμο?Ειναι πιστωτικο κ περασα λαθος ενα τιμολογιο.Η τροποποιητικη παλι πιστωτικη θα ειναι.κ αν εχει ξερει κανεις περιπου ποσο ειναι?

περίμενε να βγεί το νέο  φορολογικό. Οι τροποποιητικές δεν θα έχουν πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφορικά είπαν ότι δε θα εχουν, παρόλα αυτα αν κανεις εκπροθεσμη πιστωτικη  τροποιητική σου λεει περαστε εντος 10 ημερων  απο τη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Το κακο ειναι οτι περασανε οι 10 μερες και η ΔΟΥ στη οποια ανηκω δεν εχει ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφορικά είπαν ότι δε θα εχουν, παρόλα αυτα αν κανεις εκπροθεσμη πιστωτικη  τροποιητική σου λεει περαστε εντος 10 ημερων  απο τη ΔΟΥ.

Μήπως ξέρει κανείς για εκπρόθεσμη τροποιητική του φλεβάρη (για 10,00 ευρώ )τι πρόστιμο ισχύει μετα τις αλλαγές του πολυνομοσχεδίου ? sos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του παρόντος άρθρου, σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ ή δήλωσης παρακρατούμενου φόρου, εφ’ όσον η σχετική αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα.

ΑΡΘΡΟ 54 Ν.4174 ΟΠΩΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του παρόντος άρθρου, σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ ή δήλωσης παρακρατούμενου φόρου, εφ’ όσον η σχετική αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα.

ΑΡΘΡΟ 54 Ν.4174 ΟΠΩΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλα έχεις κάποια γνώμη για το ότι μου βγάζει μήνυμα να προσέλθω για το πρόστιμο απο την αρμόδια δου? λες απλά να έχει μείνει πριν την αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα έχει ενημερωθεί το σύστημα με την αλλαγή του νόμου.

 

Πληροφοριακά, για τα παλαιά πρόστιμα προ 4174/2013, ισχύει πάλι ο συμβιβασμός στο 1/3 (επαναφορά με το πολυνομοσχέδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα έχει ενημερωθεί το σύστημα με την αλλαγή του νόμου.

 

Πληροφοριακά, για τα παλαιά πρόστιμα προ 4174/2013, ισχύει πάλι ο συμβιβασμός στο 1/3 (επαναφορά με το πολυνομοσχέδιο).

με την τελευταία διευκρίνηση σχετικά με τις τροποποιητικές που προκύπτει φπα είδα οτι αναφέρει εκτός απο την ανάλογη προσαύξηση και ένα πρόστιμο γνωρίζει κάποιος ποσο είναι?

αναφέρομαι πάντα σε τροποοιητικη 2ου/2014 και χρεωστικό 10 ευρώ με την τροποποιητική

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με την τελευταία διευκρίνηση σχετικά με τις τροποποιητικές που προκύπτει φπα είδα οτι αναφέρει εκτός απο την ανάλογη προσαύξηση και ένα πρόστιμο γνωρίζει κάποιος ποσο είναι?

αναφέρομαι πάντα σε τροποοιητικη 2ου/2014 και χρεωστικό 10 ευρώ με την τροποποιητική

ευχαριστώ 

Εφόσον το οφειλόμενο ποσό καταβληθεί εκπρόθεσμα επιβαρύνεται με τον τόκο του άρθρου 53 και το πρόστιμο του άρθρου 57 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον το οφειλόμενο ποσό καταβληθεί εκπρόθεσμα επιβαρύνεται με τον τόκο του άρθρου 53 και το πρόστιμο του άρθρου 57 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχικη χρεωστικη δ τριμηνου 2013 ,  1450 ευρω πληρωθηκε εφαπαξ

εκπροθεσμη τροποποιτικη ποσο οφειλομενο 6,17 πλεον του 1450 , γιατι μου το βγαζει στον κωδικο 511 και οχι στον 513, και μου λεει οτι η δηλωση ειναι μηδενικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μέχρι 30,00€ δεν καταβάλλεται πλέον (από 3,00€ που ήταν). Θα πρέπει να τα μεταφέρετε στην επόμενη φορολογική περίοδο στον κωδικό 412.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σε αναλογη περιπτωση .....

εχω αρχικη χρεωστικη 1000 ,00

τροποποιητικη με μεταφορα του χρεωστικου , τελικα πιστωτικη 200,00.

και τωρα καλουμαι να υποβαλω 2η τροποποιητικη γιατι θυμηθηκε ο επιχειρηματιας ενα πιστ. τιμολογιο που δεν μου ειχε δωσει...

και δεν φαινεται πουθενα το αρχικο χρεωστικο.   Σε επικοινωνια με taxis (μεσω mail απαντησαν αμεσως !!!!!!!!!!!)θα βγει αφεκ και να μη μεταφερω το πιστωτικο στο 2014...

Δλδ θα παρει ο επιχειρηματιας πισω τη διαφορα αρχικου καταβληθεντος μειον αυτο που βγηκε τωρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περιοδική 2ου 2014 χρεωστική. Από λάθος περάστηκε ένα τιμολόγιο 2 φορές. Τροποποιητική πιστωτική κατά 29,44 ευρώ. Πάω να την κάνω μου βγάζει αυτό το μήνυμα για την ΔΟΥ. Έχει πάει κανείς σε ΔΟΥ για τον λόγο αυτό να μας πει τελικά τι γίνεται; Απλά παίρνεις το φύλλο έκπτωσης ή παίζει και πρόστιμο;;; Και τι γίνεται με το ποσό αυτό; Έχω διαβάσει ότι δεν έχει, αλλά το μήνυμα που βγαίνει είναι λίγο τρομακτικό.  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια βοήθεια και σε εμένα.? 

Υπέβαλα εμπρόθεσμα περιοδική Χρεωστική ΦΠΑ για το πρώτο τρίμηνο '14.

Εκ των υστέρων, ετοιμάζοντας την συγκεντρωτική  ,  συνειδητοποίησα οτι δεν καταχώρησα τιμολόγιο εσόδων αξίας 80 Ευρώ ( ΦΠΑ  18,40)..

Άν υποβάλλω τροποποιητική , χρεωστική κατά 18,40 ευρώ , έχει πρόστιμο .? 1000 + + + +,  ή μόνο τους τόκους.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια βοήθεια και σε εμένα.? 

Υπέβαλα εμπρόθεσμα περιοδική Χρεωστική ΦΠΑ για το πρώτο τρίμηνο '14.

Εκ των υστέρων, ετοιμάζοντας την συγκεντρωτική  ,  συνειδητοποίησα οτι δεν καταχώρησα τιμολόγιο εσόδων αξίας 80 Ευρώ ( ΦΠΑ  18,40)..

Άν υποβάλλω τροποποιητική , χρεωστική κατά 18,40 ευρώ , έχει πρόστιμο .? 1000 + + + +,  ή μόνο τους τόκους.??

καλημερα, 

οχι δεν υπαρχει προστιμο, μονο οι τοκοι και επειδη το ποσο ειναι κατω απο € 30, η δηλωση θα βγει μηδενικη και το ποσο αυτο θα μεταφερθει στην επομενη περιοδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχικη χρεωστικη δ τριμηνου 2013 ,  1450 ευρω πληρωθηκε εφαπαξ

εκπροθεσμη τροποποιτικη ποσο οφειλομενο 6,17 πλεον του 1450 , γιατι μου το βγαζει στον κωδικο 511 και οχι στον 513, και μου λεει οτι η δηλωση ειναι μηδενικη;

 

 

Γιατί μέχρι 30,00€ δεν καταβάλλεται πλέον (από 3,00€ που ήταν). Θα πρέπει να τα μεταφέρετε στην επόμενη φορολογική περίοδο στον κωδικό 412.

επειδη εχω αντιστοιχη περιπτωση με τη συναδελφο, ναι μεν δεν υπαρχει προστιμο για την τροποποιητικη αλλα αυτα τα 6,17 δεν εχουν προσαυξηση;;  

 

εννοω οτι στον 412 πρεπει να μπει το 6,17 ή πρεπει να προστεθουν στο ποσο αυτο και οι προσαυξησεις;; 

 

ή για ποσα κατω των 30ευρω δεν υπαρχει προσαυξηση;; 

 

ή μηπως να αλλαξω επάγγελμα;;  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

ή μηπως να αλλαξω επάγγελμα;;  :blink:

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Αν δεν ήταν εκπρόθεσμη τροποποιητική αλλά πχ εμπρόθεσμη αρχική, το ποσό των 6,17 θα μεταφερόταν (άτοκα) στην επόμενη φορολογική περίοδο για να προστεθεί στο χρεωστικό και να πληρωθεί το σύνολο. Τώρα έχετε μια εκπρόθεσμη δήλωση με χρεωστικό <30€, το οποίο θα πρέπει να μεταφερθεί (άτοκα) στην επόμενη φορολογική περίοδο. Αν η προθεσμία υποβολής αυτής της επόμενης φορολογικής περιόδου έχει παρέλθει, τότε η διαφορά των 6,17 θα πάρει προσαύξηση με αφετηρία την ημερομηνία λήξης αυτής της επόμενης περιόδου, η οποία (προσαύξηση) θα βγει αυτόματα από το σύστημα.

 

Τα παραπάνω αποτελούν λογικό (το κατά δύναμιν) συμπέρασμα δικό μου και δεν αποκλείεται να είναι "τρίχες κατσαρές", οπότε άλλος θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχω αντιστοιχη περιπτωση με τη συναδελφο, ναι μεν δεν υπαρχει προστιμο για την τροποποιητικη αλλα αυτα τα 6,17 δεν εχουν προσαυξηση;;  

 

εννοω οτι στον 412 πρεπει να μπει το 6,17 ή πρεπει να προστεθουν στο ποσο αυτο και οι προσαυξησεις;; 

 

ή για ποσα κατω των 30ευρω δεν υπαρχει προσαυξηση;; 

 

ή μηπως να αλλαξω επάγγελμα;;  :blink:

 

για δοκίμασε στο taxis να στείλεις περιοδική ΦΠΑ  να δεις τι θα σου βάλει από μόνο του? το 6.17

 

εννοείται ότι την ακυρώνεις ,εάν δεν είσαι έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...