Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεγαλη ζημια χρησεως τι κανουμε?


dodos

Ερώτηση

περιπτερο με μεγαλη ζημια στην χρηση λογω του οτι δεν εκδιδει αλπ ,για τις καρτες κινητης

τηλεφωνιας που πουλαει (το θεμα με τις καρτες ,το εχουμε εξαντληση σε αλλα post και προσωπικα μηνυματα ,και γι αυτο τους ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα το φιλο asteras5,αναφεροντας την λυση για αγορες προηγουμενης και επομενης χρησεως.)

μιλαμε για ζημια 300.000 (ειναι η πρωτη χρονια που βγαζει ζημια μετα απο 5 χρονια λειτουργειας.

τι μπορω να κανω για να ειμαο καλυμενος εγω ?

αποκλειω τις παρατυπιες του στυλ να του περασω σαν εσοδο την προμηθεια ,κτλ.

ουτε την λυση για στηλη στο βιβλιο επομενης και προηγουμενης χρησεως ,διοτι αυτο προυποθετη και

την αναλογη ωριμοτητα απο τον επιχειρηματια την επομενη χρονια .κτλ.

εννοειεται πως εποχες που ζουμε δεν ειμαστε να χανουμε πελατες..

 

με λιγα λογια τι μπορω να κανω η τι να περιμενω απο μια τετοια μεγαλη ζημια σαν αποτελεσμα ?

 

(το μονο μετρο που πηρα ηταν να τον βαλω να υπογραψει μια υπευθυνη δηλωση οτι αυτα που μου δινει ειναι ολα τα

παραστατικα που εχει και δεν εχει τιποτα λλο που μου  εχει αποκρυψει και αρα το αποτελεσμα της χρησης βγαινει με βαση αυτα τα δεδομενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θοδωρη , το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα περυσι και εγω . Δεν μπορεσα να βρω καποια λυση και ειμαι παντα με το αγχος ενος ελεγχου . Φετος , μετα απο μεγαλη προσπαθεια δικη μου ( ενημερωνα τα βιβλια συχνοτερα ) και τον πιεζα να "χτυπαει",  καταφερα να "κλεισει" με 35000 περιπου , πραγμα που το θεωρω επιτυχια σε σχεση με παλια, ομως και τωρα εχω μεγαλο αγχος και περιμενω και εγω τη γνωμη των πιο παλιων συναδελφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί η προμήθεια δεν είναι έσοδο της χρήσης που έκλεισε ?

οχι ,εσοδο πια ειναι οι αποδειξεις απο ταμειακη μηχανη πουθα επρεπε να ειχε εκδοσει ,για τις καρτες που ειχε πουλησει...

αλλα μην πιασουμε αυτο το θεμα νομιζω το εχουμε εξαντληση.

το θεμα μου ειναι η πολυ μεγαλη ζημια .

ποια ειναι η γνωμη σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θοδωρη , το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα περυσι και εγω . Δεν μπορεσα να βρω καποια λυση και ειμαι παντα με το αγχος ενος ελεγχου . Φετος , μετα απο μεγαλη προσπαθεια δικη μου ( ενημερωνα τα βιβλια συχνοτερα ) και τον πιεζα να "χτυπαει",  καταφερα να "κλεισει" με 35000 περιπου , πραγμα που το θεωρω επιτυχια σε σχεση με παλια, ομως και τωρα εχω μεγαλο αγχος και περιμενω και εγω τη γνωμη των πιο παλιων συναδελφων

35.000 δεν ειναι τιποτα..

εδω σου μιλαω για 300.000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κοψε τις αγορες τσιγαρων κατω απο 300 ευρω ολου του ετους

το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια πολλες φορες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια πολλες φορες ....

αλλα δεν γλυτωνει κανα 35000 αξιζει τον κοπο?

να αφαιρεσω και το τεβε ,αντε, τι να κανω την παλαβη για κανενα τιμολογιο αγορας καρτων και να το βαλω μονο συγκεντρωτικη?

παναγια μου τι λεμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εσυ μην κανεις τιποτα αυτος να κανει το σταυρο του

εννοεις οτι θα μπει στο στοχαστρο για ελεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εννοεις οτι θα μπει στο στοχαστρο για ελεγχο?

ο δικος μου πελατης παντως το οικ.2013 εβγαλε 250 χιλ ζημια και φετος , οπως σου ειπα 35 χιλ.

Εαν ειναι να παει σε ελεγχο , ποτε το βλεπουν??Δηλαδη για ποσο καιρο θα αγχωνομαι ακομα??? :wacko:  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λέω τώρα ...βγάλε όλες τις αγορές καρτών στην αναμόρφωση με το σκεπτικό  "μη παραγωγικές δαπάνες".

 

τι θα σου πουν? 

 

πες τους αφού δεν "ζούπαγιε" το κουμπί τις έβγαλα όλες έξω.

 

να τον εμφανίσω με ζημιές βιομηχανίας?

 

για το 2014 ,πες του πρώτα το κουμπί και μετά τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eγώ θα τις έβαζα όλες απογραφή που θα έκανα την 31/12 και το 2014  ,θα τις έκοβε όλες,αφού θα 

του κόλλαγα το χέρι με ψαρόκολλα στην ταμειακή.

Προσοχή θα τον έβαζα να μου δώσει χειρόγραφη απογραφή πρώτα και μετά θα την έγραφα στο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι λετε; Εχω κι εγω καφενειο με ζημια 15.000, του εχω πει 50 φορες να τα κοβει, γιατι τωρα να κανω πατεντα; Μεχρι περσυ εκανα περαιωση και τελος. Φετος ζημια.. Δεν φταιω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τον νταλκά του κάθε φοροφυγά θα το έχουμε εμείς ;

Πες του αντί να κόψει αποδείξεις να πα να κόψει το κεφάλι του .

Εσύ χαλάρωσε γιατί με αυτά που ρωτάς καταλαβαίνει ο καθένας ότι κάνεις άψογα την δουλειά σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nτόντο με ζημία 300000 ευρώ μάλλον δεν μας μιλάς για περίπτερο αλλα για τα ελληνικά πετρέλαια α.ε. :)

Μην πειράξεις τίποτε,Αστην όπως είναι.

Εσύ αυτό που έπρεπε να είχες κάνει ήταν να τον συμβουλεύσεις και να του επιστήσεις τους κινδύνους,

Πρόσεχε όμως αυτό αποτελέι παροχή συμβουλευτικής υπηρεσίας και έχει παρακράτηση 20%. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:

 

Πως θα συμβάλει ή υποβολή μηνιαίων συγκεντρωτικών καταστάσεων στην σύλληψη της φορολογητέας ύλης του αναξιοπαθούντος περιπτερά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:

 

Πως θα συμβάλει ή υποβολή μηνιαίων συγκεντρωτικών καταστάσεων στην σύλληψη της φορολογητέας ύλης του αναξιοπαθούντος περιπτερά?

Σούλη 

Μήπως η ερώτησή σου πρέπει να απευθυνθεί στους (αν) εγκέφαλους του ΥΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nτόντο με ζημία 300000 ευρώ μάλλον δεν μας μιλάς για περίπτερο αλλα για τα ελληνικά πετρέλαια α.ε. :)

Μην πειράξεις τίποτε,Αστην όπως είναι.

Εσύ αυτό που έπρεπε να είχες κάνει ήταν να τον συμβουλεύσεις και να του επιστήσεις τους κινδύνους,

Πρόσεχε όμως αυτό αποτελέι παροχή συμβουλευτικής υπηρεσίας και έχει παρακράτηση 20%. :)

καλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια επειδη ειμαι απειρος στο χωρο, φετος λογω οαεε κλεινουν αρκετες ατομικες επιχειρησεις με ζημιες τα ποσα ειναι απο 1000-3500 ευρω! ειναι υποψηφιες για ελεγχο; τους ειχα ενημερωσει για το τι μπορει να γινει κατα τη διαρκεια της χρονιας αλλα με εγραφαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dodos, επειδή τα ποσά είναι πολύ μεγάλα μπορείς να κάνεις και μία γνωστοποίηση  ,γιατί μπορεί να σε πάνε για μη έκδοση στοιχείων κατά συρροή.

 

"κατά τις εργασίες τέλους χρήσης ,διαπιστώθηκε η εκ παραδρομής μη σωστή  διάθεση (λιανικώς) καρτών προπληρωμένου χρόνου ομιλίας ,οι οποίες αγοράστηκαν με τα εξής τιμολόγια ΧΧΧ,ΨΨΨ.

Με την διαπίστωση της παραδρομής άμεσα ενημερώθηκαν τα βιβλία και ως προς τα έσοδα ώστε να φορολογηθούν κατά νόμο. Η διάθεση των καρτών έχει προκαθορισμένο ποσοστό κέρδους και η παραδρομή δεν διαπιστώθηκε από φορολογικό έλεγχο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έχει γίνει με τα περίπτερα δεν περιγράφεται.

 

Τι ήθελαν και πείραξαν τα αγορών;

 

Μια χαρά φόρους δεν εισέπραταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια επειδη ειμαι απειρος στο χωρο, φετος λογω οαεε κλεινουν αρκετες ατομικες επιχειρησεις με ζημιες τα ποσα ειναι απο 1000-3500 ευρω! ειναι υποψηφιες για ελεγχο; τους ειχα ενημερωσει για το τι μπορει να γινει κατα τη διαρκεια της χρονιας αλλα με εγραφαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dodos, επειδή τα ποσά είναι πολύ μεγάλα μπορείς να κάνεις και μία γνωστοποίηση  ,γιατί μπορεί να σε πάνε για μη έκδοση στοιχείων κατά συρροή.

 

"κατά τις εργασίες τέλους χρήσης ,διαπιστώθηκε η εκ παραδρομής μη σωστή  διάθεση (λιανικώς) καρτών προπληρωμένου χρόνου ομιλίας ,οι οποίες αγοράστηκαν με τα εξής τιμολόγια ΧΧΧ,ΨΨΨ.

Με την διαπίστωση της παραδρομής άμεσα ενημερώθηκαν τα βιβλία και ως προς τα έσοδα ώστε να φορολογηθούν κατά νόμο. Η διάθεση των καρτών έχει προκαθορισμένο ποσοστό κέρδους και η παραδρομή δεν διαπιστώθηκε από φορολογικό έλεγχο".

ποιον να πανε κατα συρροη εμενα ? η το περιπτερα.ο περιπτερας ειναι μ... δεν αλλαζει αυτο ,εγω ρωταω πως μπορεω να ειμα ι εγω καλυμενος και απο τις απαντησεις σας  

καταλαβαινω οτι το καλυτερο ειναι να τα αφησω οπως ειναι ,με την πραγματικη εικονα των βιβλιων για να μην μπλεξω και εγω ....εγω τον εχω ενημερωση επανηλειμενα και

δεν μπορει να μου πει κατι σε προσωπικο επιπεδο ,το θεμα ειναι τι πιθανοτητες εχει για τακτικο ελεγχο και τι ευθυνες μπορουν να καταλογιστουν σε εμενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dodos, διόρθωση (αν και δεν χρειάζεται)   "να σε πάνε" ...τον πελάτη σου.

 

έχεις 4 επιλογές.

 

1) τα αποτυπώνεις ως έχουν

 

2)εμφάνιση απογραφής ,που θα την συντάξει ο ίδιος.

 

3)φορολογική αναμόρφωση ,πλέον περιθωρίου κέρδους

 

4) εμφάνιση εσόδων με γνωστοποίηση. 

 

η συνυπευθυνότητα ,ότι και να λέει ο νόμος το δικαστήριο εξετάζει αν υπήρχε εσκεμμένη συμμετοχή στο "έγκλημα"  και όχι την επαγγελματική ικανότητα του λογιστή.

 

μία ευέλικτη ομάδα παρέμβασης λογιστών και ένα υπουργείο με γρήγορα αντανακλαστικά θα έλυνε το πρόβλημα άμεσα.

 

"επειδή κατά τον πρώτο χρόνο τήρησης του βιβλίου εσόδων-εξόδων σε περίπτερα,ψιλικατζίδικα και παρόμοια σημεία λιανικής πώλησης,παρατηρήθηκε μη σωστή απεικόνιση των εσόδων από απαλλασσόμενες του ΦΠΑ λιανικές πωλήσεις σε κάρτες προπληρωμένου χρόνου ομιλίας και τσιγάρα ,παρέχεται η δυνατότητα στους υπόχρεους να εμφανίσουν τα έσοδα με μία συγκεντρωτική εγγραφή στα βιβλία βάσει των αγορών -απογραφής.

 

Η ανάλυση προσδιορισμού των εσόδων υποβάλλεται ηλεκτρονικά ως γνωστοποίηση και χρόνος συμμόρφωσης δίδεται μέχρι την προθεσμία της πρώτης υποβολής δήλωσης του έτους ,εκκαθαριστική ΦΠΑ ή εισοδήματος. Η δυνατότητα αυτή παρέχεται μόνο για την χρήση 2013 και αποκλειστικά σε όσους υποχρεώθηκαν στην τήρηση των εσόδων -εξόδων για πρώτη φορά".

 

αυτά στην θεωρία ,στην πράξη έχεις να επιλέξεις μεταξύ των 4 επιλογών.

 

προσωπικά 300 χιλ. ζημιά σε περίπτερο ,το κουμπί υποβολής  θα ήταν  η έσχατη λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...