Προς το περιεχόμενο

Data ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ. Υπαρχει τροπος να μην αλλαζει το ε3 οταν αλλαζουμε πελατη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, 

 

θα προσπαθησω να γινω οσο το δυνατον πιο κατανοητος μπορω! Εστω οτι ξεκιναμε να ελεγξουμε τα ε3 των πελατων ενα ενα....Καθε φορα που αλλαζουμε πελατη, πρεπει να μπαινουμε σε καθε λογαριασμο κ να αλλαζουμε ποιους κωδικους πρεπει να ενημερωνει στο ε3! Στην ουσια δε μπορουμε αφου τελειωσουμε με εναν ελεγχο να το αποθηκευσουμε και οταν ανοιξει η υποβολη απλα να παταμε αποστολη και να φευγει....Μηπως πρεπει να το κοιταξει αυτο η data? Καταναλωνουμε πολυ χρονο σε μια ατελεια του προγραμματος...

 

Υ.Γ : αν υπαρχει τροπος και απλα εγω δε τον γνωριζω, ζηταω συγνωμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις....

εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας περναω την παροχη μου στον 73.00.0019 ΠΑΡΟΧΗ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ 23% ... Ο συγκεκριμενος λογαριασμος ενημερωνει τον κωδ 280 του ε3. Αν εγω μετα θελω να παω να ελεγξω το ε3 ενος πελατη υδραυλικου, που για την παροχη χονδρικως χρησιμοποιει τον ιδιο παραπανω λογαριασμο, πρεπει να μπω στο λογαριασμο και να αλλαξω τον κωδικο 280 σε 276 για να ενημερωσει σωστα το ε3 του, το οποιο σημαινει πως αν ξαναγυρισω στο δικο μου ε3 θα ειναι πλεον λαθος...θα εχει τα εσοδα μου σε λαθος κωδικο...

 

Σορρυ αν σε κουρασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις....

εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας περναω την παροχη μου στον 73.00.0019 ΠΑΡΟΧΗ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ 23% ... Ο συγκεκριμενος λογαριασμος ενημερωνει τον κωδ 280 του ε3. Αν εγω μετα θελω να παω να ελεγξω το ε3 ενος πελατη υδραυλικου, που για την παροχη χονδρικως χρησιμοποιει τον ιδιο παραπανω λογαριασμο, πρεπει να μπω στο λογαριασμο και να αλλαξω τον κωδικο 280 σε 276 για να ενημερωσει σωστα το ε3 του, το οποιο σημαινει πως αν ξαναγυρισω στο δικο μου ε3 θα ειναι πλεον λαθος...θα εχει τα εσοδα μου σε λαθος κωδικο...

 

Σορρυ αν σε κουρασα..

Δεν πρέπει να χρησιμοποιεί τον ίδιο λογαριασμό. Εκεί είναι το λάθος σου. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα έπρεπε να έχεις δύο λογαριασμούς. Έναν με κωδικό 280 και έναν με κωδικό 276.

Τους ξεχωρίζεις δίνοντας άλλη ονομασία στον καθένα. Π.χ. 73.00.0019 ΠΑΡΟΧΗ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ 23% (Ελεύθ.επαγγ.) - 73.00.0029 ΠΑΡΟΧΗ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ 23% (Παρ.υπηρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχει ξεχωριστούς λογ.για παροχή,εμπορία,ελ.επαγγελματίες...διάλεξε ποιος βολεύει σε ποιον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο συναδελφε ΑΚΗ, σ ευχαριστω παρα πολυ! Ετσι θα το κανω απο δω και περα....Κανοντας δυο λογαριασμους πιστευω πως και το ε3 δε θα αλλαζει....

Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχει ξεχωριστούς λογ.για παροχή,εμπορία,ελ.επαγγελματίες...διάλεξε ποιο βολεύει σε ποιον..

Σωστό κι αυτό. Όταν ανοίγεις καινούριο λογαριασμό τσεκάρισε στο κουτάκι ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ή ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ το δεύτεο για να τους ανοίξει όλους. Δεν χρειάζεται να ανοίγεις λογαριασμούς. Υπάρχουν στην εφαρμογή ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχει ξεχωριστούς λογ.για παροχή,εμπορία,ελ.επαγγελματίες...διάλεξε ποιο βολεύει σε ποιον..

συναδελφε jim, εχει ξεχωριστους απο την αρχη στο γενικο σχεδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ, απαντησατε την ωρα που εγραφα και δε τα ειχα δει....ευχαριστω πολυ κ τους δυο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε jim, εχει ξεχωριστους απο την αρχη στο γενικο σχεδιο?

έχει..όπως σου είπε και ο ακης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

 

θα προσπαθησω να γινω οσο το δυνατον πιο κατανοητος μπορω! Εστω οτι ξεκιναμε να ελεγξουμε τα ε3 των πελατων ενα ενα....Καθε φορα που αλλαζουμε πελατη, πρεπει να μπαινουμε σε καθε λογαριασμο κ να αλλαζουμε ποιους κωδικους πρεπει να ενημερωνει στο ε3! Στην ουσια δε μπορουμε αφου τελειωσουμε με εναν ελεγχο να το αποθηκευσουμε και οταν ανοιξει η υποβολη απλα να παταμε αποστολη και να φευγει....Μηπως πρεπει να το κοιταξει αυτο η data? Καταναλωνουμε πολυ χρονο σε μια ατελεια του προγραμματος...

 

Υ.Γ : αν υπαρχει τροπος και απλα εγω δε τον γνωριζω, ζηταω συγνωμη!

Ρε φίλε ποιος είσαι? Συμφωνείς στις 6/2/2014 τα Ε3 του 2013, πως, που, πότε πρόλαβες? Τα σέβη μου, όπως και να 'χει!!Τι χρώμα είναι το έντυπο αλήθεια?

Κατά τ' άλλα όσους περισσότερους λογαριασμούς ανοίγεις τόσο το καλύτερο, δεδομένου πάντα ότι μπορείς να επιλέξεις να συμπέφτουν και στα βιβλία και στα έντυπα δεδομένα από διαφορετικούς λογαριασμούς που θα έχεις ανοίξει.

Καλή δύναμη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ποιος είσαι? Συμφωνείς στις 6/2/2014 τα Ε3 του 2013, πως, που, πότε πρόλαβες? Τα σέβη μου, όπως και να 'χει!!Τι χρώμα είναι το έντυπο αλήθεια?

Κατά τ' άλλα όσους περισσότερους λογαριασμούς ανοίγεις τόσο το καλύτερο, δεδομένου πάντα ότι μπορείς να επιλέξεις να συμπέφτουν και στα βιβλία και στα έντυπα δεδομένα από διαφορετικούς λογαριασμούς που θα έχεις ανοίξει.

Καλή δύναμη,

Καλησπερα κ σε σενα συναδελφε!

Εννοειται πως δεν εχω πιασει ουτε ενα ε3, ουτε εκκαθαριστικη, ουτε ε7 και παει λεγοντας...! Απλα με πλησιασε μια αλλη εταιρεια λογιστικων προγραμματων κ καθως τα ζυγιζα να δω που υπερτερει η μια εταιρεια σε σχεση με την αλλη, εκει θυμήθηκα το προβλημα που ειχα με τους λογαριασμους στα ε3!γι αυτο κ το ποστ... ;)

Καλο βραδυ, καλη δυναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό όντως έχει ένα θέμα η DATA. Έχω αναγκαστεί και εγώ να φτιάχνω άλλους λογαριασμούς για κάθε περίπτωση. Αντίθετα ο ανταγωνισμός (πχ epsilon) όταν πας να εκτυπώσεις το Ε3 πρέπει να τσεκάρεις τι είδους επιχείρηση είναι (εμπορική , παρ υπηρεσ , ελ επαγγ , μικτή) και μεταφέρει στα αντίστοιχα κουτάκια τα ποσά από τις καταχωρήσεις. Σε αυτό της βγάζω το καπέλλο. Βέβαια έχει άλλα θέματα σε άλλα σημεία αλλά κανείς δεν είναι τέλειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε κωνσταντινε καλημερα, 

 

μιλησα με μια συναδελφο που εχει epsilon κ με ειπε αυτο ακριβως, οτι επιλεγοντας τις ειδους επιχειρηση ειναι αμεσα μεταφερει τα ποσα στους σωστους κωδικους!Περισυ παιδευτηκα πολυ με τα ε3...

Επειδη θελω να παρταμετροποιησω σωστα το προγραμμα, μπορεις να με βοηθησεις λιγο? Εχεις κανει δυο διαφορετικους λογαριασμους για την παροχη? χρησιμοποιεις και για εξοδα διαφορετικους λογαριασμους? 

ευχαριστω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε κωνσταντινε καλημερα, 

 

μιλησα με μια συναδελφο που εχει epsilon κ με ειπε αυτο ακριβως, οτι επιλεγοντας τις ειδους επιχειρηση ειναι αμεσα μεταφερει τα ποσα στους σωστους κωδικους!Περισυ παιδευτηκα πολυ με τα ε3...

Επειδη θελω να παρταμετροποιησω σωστα το προγραμμα, μπορεις να με βοηθησεις λιγο? Εχεις κανει δυο διαφορετικους λογαριασμους για την παροχη? χρησιμοποιεις και για εξοδα διαφορετικους λογαριασμους? 

ευχαριστω... :)

 

Κανονικά αυτά πρέπει να αλλάξουν . Δεν υπάρχει διάκριση πλέον σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών , ελεύθερους επαγγελματίες. Ολα είναι έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε κωνσταντινε καλημερα, 

 

μιλησα με μια συναδελφο που εχει epsilon κ με ειπε αυτο ακριβως, οτι επιλεγοντας τις ειδους επιχειρηση ειναι αμεσα μεταφερει τα ποσα στους σωστους κωδικους!Περισυ παιδευτηκα πολυ με τα ε3...

Επειδη θελω να παρταμετροποιησω σωστα το προγραμμα, μπορεις να με βοηθησεις λιγο? Εχεις κανει δυο διαφορετικους λογαριασμους για την παροχη? χρησιμοποιεις και για εξοδα διαφορετικους λογαριασμους? 

ευχαριστω... :)

Ναι για τα έσοδα-έξοδα φτιάχνω διαφορετικούς λογαριασμούς για κάθε είδος επιχείρησης , προφανώς με κάποια μικρή διαφοροποίηση στην ονομασία και βάζοντας στο αντίστοιχο κουτάκι του Ε3 για το που πρέπει να πάει το κάθε ποσό που έρχεται από την καταχώρηση.

Έτσι λοιπόν διαφορετικοί λ/σμοι για παροχή υπηρεσιών , διαφορετικοί για ελευθέριο , διαφορετικοί για εμπορική επιχείρηση. Το κάνω εδώ και αρκετά χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια αυτή η διαδιακασία για να είμαι ειλικρινής κουράζει κάπως αλλά δεν βλέπω ότι υπάρχει άλλος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

δεν χρειάζεται να φτιάξετε νέους λογαριασμούς για να επιμερίζονται σωστά τα έξοδα στο έντυπο Ε3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους λογ/μους δαπανών για μικτές επιχειρήσεις  και ανάλογα με τον τρόπο υπολογισμού που θα επιλέξετε στην καταχώρηση του εντύπου , τα ποσά θα τοποθετηθούν αυτόματα, στα σωστά πεδία. Οσον αφορά τα έσοδα υπάρχουν διαφορετικοί λογαριασμοί για ελεύθερους επαγγελματίες και για παροχή υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής τώρα που έρχεται και η μηνιαία συγκεντρωτική ίσως να υπάρχουν περισσότερα προβλήματα με το πλήθος των λ/σμων που έχω ανοίξει γιατί δεν ξέρω με ποιο τρόπο η DATA θα λύσει το θέμα της ενημέρωσης της μηνιαίας συγκεντρωτικής. Θα τραβάει στοιχεία από τον λ/σμο ; από το παραστατικό ; από τον προμηθευτή - πελάτη ;

Έχουμε δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ενημερωθείτε σχετικά με τις Μηνιαίες Συγκεντρωτικές Καταστάσεις την επόμενη εβδομάδα που θα ανεβάσουμε στο site μας τη νέα έκδοση της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

δεν χρειάζεται να φτιάξετε νέους λογαριασμούς για να επιμερίζονται σωστά τα έξοδα στο έντυπο Ε3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους λογ/μους δαπανών για μικτές επιχειρήσεις  και ανάλογα με τον τρόπο υπολογισμού που θα επιλέξετε στην καταχώρηση του εντύπου , τα ποσά θα τοποθετηθούν αυτόματα, στα σωστά πεδία. Οσον αφορά τα έσοδα υπάρχουν διαφορετικοί λογαριασμοί για ελεύθερους επαγγελματίες και για παροχή υπηρεσιών.

καλημερα σας,

 

ποιοι ειναι αυτοι οι διαφορετικοι λογαριασμοι και δε μπορω να τους βρω? κατα την καταχωρηση μπαινω στο γενικο λογιστικο σχεδιο αλλα δε βρισκω να τα διαχωριζει καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

δεν χρειάζεται να φτιάξετε νέους λογαριασμούς για να επιμερίζονται σωστά τα έξοδα στο έντυπο Ε3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους λογ/μους δαπανών για μικτές επιχειρήσεις  και ανάλογα με τον τρόπο υπολογισμού που θα επιλέξετε στην καταχώρηση του εντύπου , τα ποσά θα τοποθετηθούν αυτόματα, στα σωστά πεδία. Οσον αφορά τα έσοδα υπάρχουν διαφορετικοί λογαριασμοί για ελεύθερους επαγγελματίες και για παροχή υπηρεσιών.

Αγαπητή DATA για να το καταλάβω , επιλέγουμε στην καταχώρηση του Ε3 μικτή επιχείρηση και ανάλογα με τα έσοδα αν αφορούν παροχή ή ελευθέριο τότε πάει τα έξοδα αυτόματα στην παροχή ή στο ελευθέριο , αυτό εννοείται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,

 

ποιοι ειναι αυτοι οι διαφορετικοι λογαριασμοι και δε μπορω να τους βρω? κατα την καταχωρηση μπαινω στο γενικο λογιστικο σχεδιο αλλα δε βρισκω να τα διαχωριζει καπως...

Αναφέρεστε στα έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή DATA για να το καταλάβω , επιλέγουμε στην καταχώρηση του Ε3 μικτή επιχείρηση και ανάλογα με τα έσοδα αν αφορούν παροχή ή ελευθέριο τότε πάει τα έξοδα αυτόματα στην παροχή ή στο ελευθέριο , αυτό εννοείται ;

Ακριβώς αυτό που γράψατε εννοούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεστε στα έξοδα;

οχι, στα εξοδα ειναι κατανοητο....στα εσοδα αναφερομαι...ποιοι ειναι οι διαφορετικοι λογαριασμοι για παροχη (παροχης υπηρεσιων) και για παροχη (ελευθερ. επαγγελματιες) ?

 ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, στα εξοδα ειναι κατανοητο....στα εσοδα αναφερομαι...ποιοι ειναι οι διαφορετικοι λογαριασμοι για παροχη (παροχης υπηρεσιων) και για παροχη (ελευθερ. επαγγελματιες) ?

 ευχαριστω

Ενδεικτικά σας αναφέρουμε 4 λογαριασμούς απο το γενικό λογιστικό σχέδιο :

  • 73.00.0023 - ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΟΝΔΡΙΚΩΝ 23% (ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)
  • 73.00.0223-  ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΟΝΔΡΙΚΩΝ 23% (ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ)
  • 73.01.0023-  ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 23% (ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)
  • 73.01.0223-   ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 23% (ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...