Προς το περιεχόμενο
  • 0

οδηγίες για έκδοση πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ


panagiotis

Ερώτηση

Επειδή από επικοινωνία με συναδέλφους διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζουν ακόμα να εκδώσουν πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ που χρησιμεύει στις μεταβιβάσεις και το ζητούν οι συμβολαιογράφοι απο τους φορολογούμενους, σας αναφέρω τα βήματα για την έκδοση ΕΝΦΙΑ:

 
1) ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ WWW.GSIS.GR
 
2) ΠΑΜΕ ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ myTAXISnet ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ"Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ"
 
3) ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ
 
4) ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΑXISNET (η τρίτη στη σειρά από τις πέντε ενότητες της σελίδας)
 
5) ΠΑΤΑΜΕ ΚΛΙΚ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ Ε9
 
6) ΠΑΤΑΜΕ ΕΙΣΟΔΟΣ
 
7) ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 4 ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΕΣ: Αρχική σελίδα, Περιουσιακή κατάσταση, Δηλώσεις Ε9, Πιστοποιητικά.
ΤΩΡΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ Πιστοποιητικά
 
8) ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2014
 
9) ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΤΑΚ
 
10) ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ "ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ"
 
11) ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.
ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΑΛΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.  ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ,
ΠΑΤΑΜΕ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΥΠΩΝΟΥΜΕ.   ΑΛΛΙΩΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έχω κάνει μεταβολή σε ακίνητο που είχα βγάλει πιστοποιητικό..

 

θα μπορέσω να ξαναβγάλω αφού εκκαθαριστεί η τροποποιητική δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το ίδιο..

 

μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να εκδοθεί καινούργιο γιαί δεν έχει εκκαθαριστεί η τροποποιητική δήλωση...

 

άρα? όταν θα εκκαθαριστεί θα μπορώ να βγάλω νέο..

 

λέω εγώ τώρα..

 

καλημέρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να είπω... <_<

Δηλαδή έχεις δηλώσει ένα ακίνητο, παίρνεις πιστοποιητικό και κάνεις τη δουλειά που θέλεις και μετά το μεταβάλεις ; Έτσι απλά ;

Ένι γουέι...

Προφανώς έχεις υπόψη σου τα της 1059/14... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα χω φίλε..

 

κοίτα να δεις πως έχει η δουλειά..

 

πώληση ακινήτου που αγοράσθηκε το 1991..

 

πριν κανα μήνα ήρθαν και τους έβγαλα το πιστοποιητικό..

 

πήγαν στον συμβολαιογράφο και ανακάλυψαν ότι υπήρχε και αποθήκη παρακολούθημα του διαμερίσματος που ποτέ δεν είχε δηλωθεί..

 

φυσικά η πώληση δεν προχώρησε γιατί ο συμβολαιογράφος ζητάει καινούργιο πιστοποιητικό που να φαίνεται και η αποθήκη..

 

έκανα την τροποποίηση στο ε9 και περιμένω τώρα να εκκαθαριστεί για να δω αν μπορώ να ξαναβγάλω πιστοποιητικό..

 

ουφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά, όταν πήγαν στον συμβολαιογράφο ανακάλυψαν την αποθήκη ; <_<

Ρε τι βρίσκει κανείς με μια επίσκεψη στον συμβολαιογράφο... :P:D

Θα πάω κι εγώ το απόγευμα, μήπως και βρω κανένα ξεχασμένο ακίνητο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα χω φίλε..

 

κοίτα να δεις πως έχει η δουλειά..

 

πώληση ακινήτου που αγοράσθηκε το 1991..

 

πριν κανα μήνα ήρθαν και τους έβγαλα το πιστοποιητικό..

 

πήγαν στον συμβολαιογράφο και ανακάλυψαν ότι υπήρχε και αποθήκη παρακολούθημα του διαμερίσματος που ποτέ δεν είχε δηλωθεί..

 

φυσικά η πώληση δεν προχώρησε γιατί ο συμβολαιογράφος ζητάει καινούργιο πιστοποιητικό που να φαίνεται και η αποθήκη..

 

έκανα την τροποποίηση στο ε9 και περιμένω τώρα να εκκαθαριστεί για να δω αν μπορώ να ξαναβγάλω πιστοποιητικό..

 

ουφ..

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου αυτή... :huh:

 

Αυτό που ξέρω είναι, πως θα σου ζητήσει να φανεί από το 2010 η συμβολαιογράφος και θα χρειαστεί να κατατεθεί χειρόγραφο Ε9...

 

Καλημέρα σας κύριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
φυσικά η πώληση δεν προχώρησε γιατί ο συμβολαιογράφος ζητάει καινούργιο πιστοποιητικό που να φαίνεται και η αποθήκη..

 

 

Καλημέρα!

 

Οπότε δεν έκανες τη δουλειά σου με το πρώτο!

Αρά είναι λογικό να μπορείς να βγάλεις νέο που θα γίνει δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Οπότε δεν έκανες τη δουλειά σου με το πρώτο!

Αρά είναι λογικό να μπορείς να βγάλεις νέο που θα γίνει δεκτό.

από το μήνυμα που μου βγάζει...

 

" δεν είναι δυνατή η έκδοση πιστοποιητικού γιατί εκρεμεί η εκκαθάριση τροποποιητικής δήλωσης" ..

 

και γω αυτό καταλαβαίνω.. ότι θα είναι εφικτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου αυτή... :huh:

 

Αυτό που ξέρω είναι, πως θα σου ζητήσει να φανεί από το 2010 η συμβολαιογράφος και θα χρειαστεί να κατατεθεί χειρόγραφο Ε9...

 

Καλημέρα σας κύριοι.

για το 2010 σίγουρα στη δου..για το 2011 είναι εκπρόθεσμο..

 

θα περιμένω και θα πράξω ανάλογα..

 

καλημέρα κώστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά, όταν πήγαν στον συμβολαιογράφο ανακάλυψαν την αποθήκη ; <_<

Ρε τι βρίσκει κανείς με μια επίσκεψη στον συμβολαιογράφο... :P:D

Θα πάω κι εγώ το απόγευμα, μήπως και βρω κανένα ξεχασμένο ακίνητο... :P

εγώ φιλαράκι πήγα ήδη...καμία αλλαγή γμτ..

 

ήλπιζα και γω σε καμιά εκπρόθεσμη προίκα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προικοθήρααααααααα :P:D

Δεν σε βλέπω ενημερωμένο όμως...

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ; :P

Η προίκα έχει καταργηθεί με τον ν.1329/83.

 

30 χρόνια τώρα λέμεεεεεε :P

 

Όμως σου έχω λύση φιλαράκι, πες της Μαρίνας ότι δεν το ήξερες και ότι θέλεις τώρα πανωπροίκι, για τις έκτακτες ανάγκες του προϋπολογισμού όπως περιγράφονται με το μνημόνιο 2 (ν.4046/12 Επείγουσες διατάξεις για τη μείωση του οικογενειακού χρέους και τη διάσωση της οικογενειακής οικονομίας, κατάργηση παντόφλας και τσόκαρου και άλλες διατάξεις). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από το μήνυμα που μου βγάζει...

 

" δεν είναι δυνατή η έκδοση πιστοποιητικού γιατί εκρεμεί η εκκαθάριση τροποποιητικής δήλωσης" ..

 

και γω αυτό καταλαβαίνω.. ότι θα είναι εφικτό..

 

Νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά μετά.

 

Εγώ έστειλα τροποποιητικά Ε9 για 2011,2012 και 2013 την περασμένη Τετάρτη και χθές έγινε η εκκαθάριση (μου έστειλαν και e-mail) και στα καπάκια έβγαλα και το πιστοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προικοθήρααααααααα :P:D

Δεν σε βλέπω ενημερωμένο όμως...

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ; :P

Η προίκα έχει καταργηθεί με τον ν.1329/83.  δεν ισχύει ο νόμος για εμάς που παντρευτήκαμε πριν το 1983..

 

30 χρόνια τώρα λέμεεεεεε :P

 

Όμως σου έχω λύση φιλαράκι, πες της Μαρίνας ότι δεν το ήξερες και ότι θέλεις τώρα πανωπροίκι, για τις έκτακτες ανάγκες του προϋπολογισμού όπως περιγράφονται με το μνημόνιο 2 (ν.4046/12 Επείγουσες διατάξεις για τη μείωση του οικογενειακού χρέους και τη διάσωση της οικογενειακής οικονομίας, κατάργηση παντόφλας και τσόκαρου και άλλες διατάξεις). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ισχύει ο νόμος για εμάς που παντρευτήκαμε πριν το 1983..

 

Ρε φίλε, πόσο πριν το '83 ; :o

Εντάξει τότε.

Αφού είσαι γεννημένος το '70 και παντρεύτηκες πριν το '83 το αλλάζω... :angry:

 

Παιδεραστήηηηηηηηη :P:lol:

 

Υ.Γ.

Πάει κι αυτό το θέμα...

Άι εμ σόρρυ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ είναι κάτι σαν ενημερότητα για το ακίνητο για τα 5 τελευταία χρόνια?

Για να εκδοθεί πρέπει τα στοιχεία του ακινήτου (πχ τετραγωνικά) να είναι τα ίδια και στα 5 χρόνια? Δηλαδή αν έγινε μια διόρθωση τετραγωνικών για κάποιο ακίνητο μόνο το 2013, αντί και για το 2011-12, θα μπορεί να βγει πιστοποιητικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ είναι κάτι σαν ενημερότητα για το ακίνητο για τα 5 τελευταία χρόνια?

Για να εκδοθεί πρέπει τα στοιχεία του ακινήτου (πχ τετραγωνικά) να είναι τα ίδια και στα 5 χρόνια? Δηλαδή αν έγινε μια διόρθωση τετραγωνικών για κάποιο ακίνητο μόνο το 2013, αντί και για το 2011-12, θα μπορεί να βγει πιστοποιητικό?

ΠΟΛ.1279/30.12.2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ είναι κάτι σαν ενημερότητα για το ακίνητο για τα 5 τελευταία χρόνια?

Για να εκδοθεί πρέπει τα στοιχεία του ακινήτου (πχ τετραγωνικά) να είναι τα ίδια και στα 5 χρόνια? Δηλαδή αν έγινε μια διόρθωση τετραγωνικών για κάποιο ακίνητο μόνο το 2013, αντί και για το 2011-12, θα μπορεί να βγει πιστοποιητικό?

 

Πιστοποιητικό βγαίνει έτσι και αλλιώς. Το πιστοποιητικό "πιστοποιεί" το πως έχει δηλωθεί στην εφορία. Ο συμβολαιογράφος ή το δικαστήριο εξακριβώνει ότι αυτό που αναγράφεται στο πιστοποιητικό συμπίπτει με την πραγματικότητα.

 

Συνεπώς το πιστοποιητικό που δείχνει λανθασμένη εικόνα δεν γίνεται αποδεκτό. Αρά, αν θέλεις να γίνει η δουλειά σου... τροποποιείς,πληρώνεις και επανεκδίδεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1279/30.12.2013

 

Πιστοποιητικό βγαίνει έτσι και αλλιώς. Το πιστοποιητικό "πιστοποιεί" το πως έχει δηλωθεί στην εφορία. Ο συμβολαιογράφος ή το δικαστήριο εξακριβώνει ότι αυτό που αναγράφεται στο πιστοποιητικό συμπίπτει με την πραγματικότητα.

 

Συνεπώς το πιστοποιητικό που δείχνει λανθασμένη εικόνα δεν γίνεται αποδεκτό. Αρά, αν θέλεις να γίνει η δουλειά σου... τροποποιείς,πληρώνεις και επανεκδίδεις!

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Σίγουρα πρέπει να δείχνει την πραγματική εικόνα, όμως αν βγάλω φέτος το πιστοποιητικό μετά την αποτύπωση των πραγματικών στοιχείων στο ε9 2014 αλλά χωρίς διόρθωση των ίδιων στοιχείων στα προηγούμενα έτη, θα εκδοθεί καταρχήν και αν ναι θα δείχνει την πραγματική εικόνα όπως δηλώθηκε το 2014 ή θα κολλήσει πουθενά λόγω διαφορών με τα προηγούμενα 5 έτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να εκδώσω πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ....θα γίνει γονική παροχή.....Επιλέγω χρήση 2014......από τις επιλογές που ανοίγει ποια αντιστοιχεί σε γονική παροχή ? (με χαριστική αιτία? ή κάποια άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν εχεις κανει ε9 μονο για το 2014, δεν ειχε κανει ποτε πριν ο φορολογουμενος ενω ειχε υποχρεωση για να παρει το πιστοποιητικο θα πρεπει να υποβαλει τα ε9 2011 και μετα χειρογραφα στην ΔΟΥ με προστιμο και να παρει χειρογραφα πιστοποιητικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν εχεις κανει ε9 μονο για το 2014, δεν ειχε κανει ποτε πριν ο φορολογουμενος ενω ειχε υποχρεωση για να παρει το πιστοποιητικο θα πρεπει να υποβαλει τα ε9 2011 και μετα χειρογραφα στην ΔΟΥ με προστιμο και να παρει χειρογραφα πιστοποιητικο?

Το 2010 υποβάλλεται στην εφορία, δηλώσεις 2011-2012-2013 μέσω διαδικτύου, η δήλωση του 2011 είναι σίγουρα εκπρόθεσμη, εάν οι αντίστοιχες του 2012,2013 είχαν μηδενικά εκκαθαριστικά και ημερομηνία έκδοσης 31/12/2013, τότε μέχρι τις 30/04/2014 είσαι μέσα στο 4μηνο της τροποποιητικής χωρίς πρόστιμο.

 

Εάν τα αρχικά εκκαθαριστικά ΦΠΑ 2010-2011-2012-2013 ήταν χρεωστικά και μετά την υποβολή όλων των τροποποιητικών δηλώσεων Ε9 προκύπτει επιπλέον φόρος καταβολής, θα γλυτώσεις τα 100 ευρώ πρόστιμο ανά εκπρόθεσμη δήλωση, λόγω πληροφοριακού χαρακτήρα και θα κληθείς να καταβάλεις την διαφορά φόρου, συν τις προσαυξήσεις λόγω τόσων μηνών εκπροθέσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...