Προς το περιεχόμενο
  • 0

οδηγίες για έκδοση πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ


panagiotis

Ερώτηση

Επειδή από επικοινωνία με συναδέλφους διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζουν ακόμα να εκδώσουν πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ που χρησιμεύει στις μεταβιβάσεις και το ζητούν οι συμβολαιογράφοι απο τους φορολογούμενους, σας αναφέρω τα βήματα για την έκδοση ΕΝΦΙΑ:

 
1) ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ WWW.GSIS.GR
 
2) ΠΑΜΕ ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ myTAXISnet ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ"Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ"
 
3) ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ
 
4) ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΑXISNET (η τρίτη στη σειρά από τις πέντε ενότητες της σελίδας)
 
5) ΠΑΤΑΜΕ ΚΛΙΚ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ Ε9
 
6) ΠΑΤΑΜΕ ΕΙΣΟΔΟΣ
 
7) ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 4 ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΕΣ: Αρχική σελίδα, Περιουσιακή κατάσταση, Δηλώσεις Ε9, Πιστοποιητικά.
ΤΩΡΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ Πιστοποιητικά
 
8) ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2014
 
9) ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΤΑΚ
 
10) ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ "ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ"
 
11) ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.
ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΑΛΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.  ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ,
ΠΑΤΑΜΕ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΥΠΩΝΟΥΜΕ.   ΑΛΛΙΩΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

προσοχή πριν την έκδοση του πιστοποιητικού να έχουμε επιβεβαιώσει τα στοιχεία του αντίστοιχου ακινήτου γιατί μετά την έκδοση του πιστοποιητικού "κλειδώνει" η τροποποίηση των στοιχείων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, γνωρίζουμε πως εκδίδουμε το πιστοποιητικό για τα Νομικά πρόσωπα; Δεν εμφανίζει την παραπάνω και επιλογή. Από λίγο ψάξιμο, διαπίστωσα ότι θέλει  πιστοποιημένο συμβολαιογράφο. Ξέρεις κανείς κάτι; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι είπε ο Παναγιώτης ισχύει.

Είστε στο έτος 2014???

 

Άκυρο, βιάστηκα, αναφέρεστε σε Ν.Π. . . .  :unsure:

sorry  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, γνωρίζουμε πως εκδίδουμε το πιστοποιητικό για τα Νομικά πρόσωπα; Δεν εμφανίζει την παραπάνω και επιλογή. Από λίγο ψάξιμο, διαπίστωσα ότι θέλει  πιστοποιημένο συμβολαιογράφο. Ξέρεις κανείς κάτι; Ευχαριστώ!

ίδια διαδικασία πρέπει να είναι. οι συμβολαιογράφοι απλά πιστοποιούν εκ των υστέρων το πιστοποιητικό που θα εκδώσουμε εμείς γιατί απλά έτσι το λέει ο νόμος. ότι θα πρέπει να το επικυρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι είπε ο Παναγιώτης ισχύει.

Είστε στο έτος 2014???

Ναι φυσικά είμαι! έχω πάρει για ιδιώτη. Για νομικό πρόσωπο δεν βγάζει καθόλου την επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άκυρο, βιάστηκα, αναφέρεστε σε Ν.Π. . . .  :unsure:

sorry  :)

ΠΟΛ.1279/30.12.2013
................

Άρθρο 3
Διαδικασία χορήγησης πιστοποιητικού σε νομικά πρόσωπα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν γινει τροποποιητικη ε9 αφου παρελθει το τετραμηνο απο την εκδοση του εκκαθαριστικου φαπ θα βγει εκπροθεσμη?εχει προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν γινει τροποποιητικη ε9 αφου παρελθει το τετραμηνο απο την εκδοση του εκκαθαριστικου φαπ θα βγει εκπροθεσμη?εχει προστιμο?

Ναι και Ναι! Σε κάποιο από τα πολλά θέματα μάς το πιστοποίησε κι ένας συνάδελφος από πρώτο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι και Ναι! Σε κάποιο από τα πολλά θέματα μας το πιστοποίησε κι ένας συνάδελφος από πρώτο χέρι.

αρα τρωει προστιμο πληροφοριακης καταστασης?δλδ 100αρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, γνωρίζουμε πως εκδίδουμε το πιστοποιητικό για τα Νομικά πρόσωπα; Δεν εμφανίζει την παραπάνω και επιλογή. Από λίγο ψάξιμο, διαπίστωσα ότι θέλει  πιστοποιημένο συμβολαιογράφο. Ξέρεις κανείς κάτι; Ευχαριστώ!

 

 

Ότι είπε ο Παναγιώτης ισχύει.

Είστε στο έτος 2014???

 

Άκυρο, βιάστηκα, αναφέρεστε σε Ν.Π. . . .  :unsure:

sorry  :)

 

ΠΟΛ.1279/30.12.2013

................

Άρθρο 3

Διαδικασία χορήγησης πιστοποιητικού σε νομικά πρόσωπα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!!

Συμβολαιογραφος μου ζητησε να κανω τροπ/κες σε δηλωσεις Ε9 απο το 2010 και μετα και να εκδωσω και πιστοποιητικο ΕΝ.Φ.Ι.Α..

Ποια σειρα ακολουθω?? 

Κανω τις διορθωσεις ( χρειαζεται να προσθεσω και καποιες αποθηκες στο οικοπεδο) και μετα εκτυπωνω πιστοποιητικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!!

Συμβολαιογραφος μου ζητησε να κανω τροπ/κες σε δηλωσεις Ε9 απο το 2010 και μετα και να εκδωσω και πιστοποιητικο ΕΝ.Φ.Ι.Α..

Ποια σειρα ακολουθω?? 

Κανω τις διορθωσεις ( χρειαζεται να προσθεσω και καποιες αποθηκες στο οικοπεδο) και μετα εκτυπωνω πιστοποιητικο???

Από το 2010 δεν θα μπορείς ηλεκτρονικά. Από το 2011 και μετά, ίσως.

Το πιστοποιητικό στο τέλος με το ΑΤΑΚ του ακινήτου, γιατί μετά την έκδοσή του δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2011,2012,2013 τις κάνουμε ηλεκτρονικά τις διορθώσεις οκ. Για το 2010 πρέπει να κάνουμε τροποιητική χειρόγραφα στη ΔΟΥ και μετά από πόσο καιρό θα φανεί στο taxis για να μπορέσω να βγάλω πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ;

Πολλά Ε9 είναι λανθασμένα σε πολλά χρόνια (λόγω του ότι τα έκαναν μόνοι τους οι περισσότεροι) και τώρα που τους ζητάνε πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ οι συμβολαιογράφοι για αποδοχές κληρονομιάς και μεταβιβάσεις πρέπει να διορθωθούν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως με την καταθεση του χειρ.τροπ/κου ε9 στη ΔΟΥ μπορουμε να παρουμε πιστοποιητικο απο τη ΔΟΥ?? Ειναι εφικτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτισσα επιθυμεί την εκδοση ΕΝΦΙΑ για ακίνητό της για υποθήκη στη Τράπεζα. Μπαίνοντας στο ταχισ επιλέγοντας αφμ συζύγου δεν μου βγάζει πουθενά την ένδειξη Πιστοποιητικά για να προχωρήσω στην έκδοση. Απεναντίας μπορώ να εκδώσω στον σύζυγο. Είναι η πρώτη μου φορά που επιχειρώ κάτι τέτοιο. Τι μπορεί να συμβαίνει, τι δεν κάνω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως με την καταθεση του χειρ.τροπ/κου ε9 στη ΔΟΥ μπορουμε να παρουμε πιστοποιητικο απο τη ΔΟΥ?? Ειναι εφικτο??

ΟΧΙ,

ΤΟ 2010  ΣΤΗ  ΔΟΥ  ΜΕ  ΠΡΟΣΤΙΜΟ

ΤΟ 2011,2012,2013 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ  ΦΑΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΕΙΣ  ΧΡΗΣΗ 2014 ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ  ΑΤΑΚ  ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.

ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ ΣΟΥ  ΒΓΑΛΕΙ  ΓΙΑ  ΤΟ 2011,2012, ΚΑΙ 2013   ΓΙΑΤΙ  ΓΙΑ  ΤΟ 2010 ΤΟ ΝΕΟ  ΦΑΠ ΣΤΟ ΔΙΝΕΙ  ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ  Η ΔΟΥ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΝ  ΑΛΛΟ ΑΤΑΚ.  ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑ  ΜΕ  ΑΥΤΟ  ΤΟ  ΑΤΑΚ  ΚΑΙ ΣΟΥ  ΒΓΑΖΕΙ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ 2010, ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ.

ΚΑΛΟ  ΒΡΑΔΥ !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ,

ΤΟ 2010  ΣΤΗ  ΔΟΥ  ΜΕ  ΠΡΟΣΤΙΜΟ

ΤΟ 2011,2012,2013 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ  ΦΑΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΕΙΣ  ΧΡΗΣΗ 2014 ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ  ΑΤΑΚ  ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.

ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ ΣΟΥ  ΒΓΑΛΕΙ  ΓΙΑ  ΤΟ 2011,2012, ΚΑΙ 2013   ΓΙΑΤΙ  ΓΙΑ  ΤΟ 2010 ΤΟ ΝΕΟ  ΦΑΠ ΣΤΟ ΔΙΝΕΙ  ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ  Η ΔΟΥ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΝ  ΑΛΛΟ ΑΤΑΚ.  ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑ  ΜΕ  ΑΥΤΟ  ΤΟ  ΑΤΑΚ  ΚΑΙ ΣΟΥ  ΒΓΑΖΕΙ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ 2010, ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ.

ΚΑΛΟ  ΒΡΑΔΥ !! :)

ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτισσα επιθυμεί την εκδοση ΕΝΦΙΑ για ακίνητό της για υποθήκη στη Τράπεζα. Μπαίνοντας στο ταχισ επιλέγοντας αφμ συζύγου δεν μου βγάζει πουθενά την ένδειξη Πιστοποιητικά για να προχωρήσω στην έκδοση. Απεναντίας μπορώ να εκδώσω στον σύζυγο. Είναι η πρώτη μου φορά που επιχειρώ κάτι τέτοιο. Τι μπορεί να συμβαίνει, τι δεν κάνω σωστά?

 

Χρειάζεται δικούς της κωδικούς , αίτηση για κλειδάριθμο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρειάζεται δικούς της κωδικούς , αίτηση για κλειδάριθμο ....

Να ρωτησω και εγω κατι , γιατι τα εχω κανει σαλατα!!! :D

Συμβ/φος μου ζηταει να κανω αλλαγες στο ε9 θανοντος πριν δηλωθει ο θανατος στο μητρωο , για να συμφωνει το ε9 με τη διαθηκη που ανοιχτηκε. 

Τα πιστοποιητικα ΕΝΦΙΑ που ζηταει αργοτερα με ποιανου κωδικους βγαινουν?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ  ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ,,   ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  ΟΤΙ  ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ  ΝΑ ΕΚΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΦΑΠ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ (2011,2012,2013)  ΜΕ ΤΟΥΣ  ΚΩΔΙΚΟΥΣ  ΤΟΥ ΘΑΝΟΝΤΟΣ ......... ΤΙ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ !!!!!!!! :wacko: :wacko:

ΚΑΙ  ΜΕΤΑ  ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ  ΟΛΑ  ΤΑ ΠΙΣΤΟΙΠΟΙΗΤΙΚΑ  ΣΤΑ  ΧΕΡΙΑ  ΣΟΥ ,, ΘΑ  ΔΗΛΩΘΕΙ  Ο ΘΑΝΑΤΟΣ  ΣΤΟ  ΜΗΤΡΩΟ...

ΥΠΟΜΟΝΗ ,,   ΠΑΡΤΑ  ΜΕ ΤΗ  ΣΕΙΡΑ,,    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ   ΤΟ    ΜΗΤΡΩΟ ,,

ΚΑΛΟ  ΒΡΑΔΥ !! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.... Αφού δεν έχει δηλωθεί ακόμη ο θάνατος στο ΜητρώΟ....Μήπως συμφέρει να περιμένουμε τη Δευτέρα Παρουσία .. Να πάει κ παρέα με τον Αγ Πέτρο στο Μητρώο ?! Χα χα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ιδια περιπτωση, με θανοντα αλλα δηλωμενο τον θανατο στο μητρωο. Καταθετω χειρογραφα τις τροποποιησεις και η δου μου λεει οτι η εκδοση των εκκαθαριστικων και του ενφια δεν ξερουν ποτε θα γινει (περιπου 3 μηνες και αν... μου ειπαν, γιατι δεν γνωριζουν τι διαδικασια να ακολουθησουν,εχουν και αλλες τετοιες περιπτωσεις εδω και μηνες και δεν μπορουν να τις εκκαθαρισουν),εχει καποιος συναδελφος αντιμετωπισει τετοιο θεμα? οι ανθρωποι περιμενουν να υπογραψουν συμβολαια.

 

edit. σε νεωτερη επικοινωνια μου ανεφεραν οτι δεν ειναι προβλημα της δου αλλα οπως σε εμας ειναι κλειδωμενο το συστημα λογω θα νατου ετσι και σε αυτους,περιμενουν οδηγιες λεει απο το υπουργειο.

 

ατιμη ηλεκτρονικη διακυβερνηση και παταξη της γραφειοκρατιας.......

Επεξεργασμένο από ΓΙΩΤΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να εκτυπώσω το πιστοποιητικό  ΕΝΦΙΑ για κάποιο ακίνητο που θα γίνει γονική παροχή.....Εκεί που λέει χρήση...τι πρέπει να επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...