Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρθρο 58. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

1.Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ. Ο φόρος παρακρατείται από τους φορείς της Γενικής Κυβέρνησης, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν απλογραφικά και διπλογραφικά βιβλία, κατά την καταβολή των αμοιβών, ανεξαρτήτως του εκδιδόμενου στοιχείου που ορίζεται από τον Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αρθρο 55. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις

β) Στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημόσιων, δημοτικών, κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων με συντελεστή τρία τοις εκατό (3%) που υπολογίζεται στην αξία του κατασκευαζόμενου έργου ή του μισθώματος. Υπόχρεος σε παρακράτηση ορίζεται το Δημόσιο γενικά και κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που ενεργεί εκκαθάριση ή καταβολή για τις περιπτώσεις αυτές.

Στο έντυπο φ-01.019 "Υποβάλλεται μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του επόμενου από την παρακράτηση του φόρου μήνα για τις εργολαβίες κλπ των οποίων η αξία καταβλήθηκε κατά τον προηγούμενο μήνα."

..........................................................................................

στ) Δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης, κοινωφελή ιδρύματα και νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου γενικά, κατά την προμήθεια κάθε είδους αγαθών ή παροχής υπηρεσιών από επιχειρήσεις, υποχρεούνται όπως, κατά την καταβολή ή την έκδοση της σχετικής εντολής πληρωμής της αξίας αυτών, παρακρατούν φόρο εισοδήματος, ο οποίος υπολογίζεται στο καθαρό ποσό της αξίας των αγαθών ή υπηρεσιών με συντελεστή ως ακολούθως:

 

Και με τον 2238/94 προβλεπόταν νομίζω η παρακράτηση να γίνεται με την καταβολή.

 

Άρα και τώρα αλλά και του χρόνου δεν προκύπτει ένα θέμα πότε θα μπαίνουν στις οριστικές και στις βεβαιώσεις

όταν είναι σε διαφορετικό έτος η έκδοση στοιχείου από την καταβολή ?

 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος ?

Σε εναν υδραυλικο - ηλεκτρολογο που εχει παρακρατηθει φορος 3% και δεν ειναι εταιρεια σε ποια δηλωση μπαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ok το έστειλα. Πιθανόν να έφταιγε το αρχείο zip που μου έκανε το πρόγραμμα του gsis.

Γιατί όταν το ζιπάρισα μόνος μου το πήρε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καμιά γνώμη για τον φόρο 3% τεχνικών εταιρειών όπου δεν παρακρατεί ο κύριος του έργου (Ελλην. δημόσιο) αλλά αποδίδει ο ανάδοχος (τεχν. εταιρεία) κατά την είσπραξη στο όνομά του και για το όνομά του (Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει) τι κάνουμε όσον αφορά την υποβολή βεβαιώσεων? 

η μεν βεβαιωση προχωρα ,αλλα υπενθυμιζει οτι ο αφμ που εισαγατε ειναι ιδιος με του δηλουντος ,αλλα συνεχιζει  αν δωσεις οκ.(

στη οριστικη δεν εμφανιζονται καν τα ποσα του κατω πινακα,εβαλα εγω τα στοιχεια των αμοιβων -φορου  εβαλα την ημερομηνια καταχωρησης του ταχις κ τον αρ καταχωρησης  ,επισυναψα το αρχειο που εφτιαξα μεσω taxis,και τελικα εφθασε στην υποβολη χωρις μηνυμα λαθους,δε κλικαρα για τελικη υποβολη να δω τελικα τι γινεται,,θα περιμενω ωσ τη δευτερα(μου ειπαν να επικοινωνησω με το ταχις,γιατι  κατι φτιαχνουν   επ αυτου ,ωστε να εμφανιστουν οι πληρωμες-και να τους ρωτησω αν ειανι σωστη η διαδικασια που ακολουθησα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.στην περίπτωση προκατεβλητέων τι κάνουμε;

 

 

καλησπέρα τελικά υπάρχει καμιά άποψη για τους προκαταβλητέους φόρους 10% τι κάνουμε? Έχω περίπτωση πολιτικού μηχανικού που πλήρωσε ο ίδιος ΦΕΜ 10% και μου έκοψε τ.π.υ 1.300,00 χωρίς κανένα ποσό παρακράτησης. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Το συμπεριλαμβάνω στις βεβαιώσεις και αν ναι με τι κωδικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη τωρα  ο Θεοχαρης πιστευει οτι θα μεταφερει αυτοματα τα ποσα στις φορλογικες δηλωσεις και δεν θα γινει της   .......νας?Επειδη ετσι του καπνισε αποφασισε να στειλουμε και τα ποσα για τα οποια δεν εγινε παρακρατηση χωρις καν να εχει σκεφτει πως θα γινει .Για φανταστειτε τι εχει να γινει με τις δηλωσεις  οταν θα ερχονται πελατες σας και δεν θα συμφωνει τιποτα με τα βιβλια η απο δικα μας λαθη--οταν αυτοσχεδιαζεις περνανε και πολλες πρασινες-----θα μπαινουμε σε διαδικασια να ξαναστελνουμε απο την αρχη!!!!Γιατι  απο οτι βλεπω και απο την συζητηση και εδω αλλα και σε αλλα forum ολοι πρατουμε  κατα βουληση.ΘΕΟΧΑΡΗ αντε στα τσακιδια αγορι μου που θελεις  και bonus....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα.φυσικό πρόσωπο που απασχόλησε οικιακό βοηθό με εργόσημο πρέπει να του δώσει χειρόγραφη βεβαίωση αποδοχών και κατά συνέπεια να την υποβάλλει και ηλεκτρονικά έως 28/3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα!!ήθελα αν μπορείτε να μου απανήσετε σε ένα ερώτημα!!πήγα να βγάλω την βεβαίωση αποδοχών για ενα εργαζόμενο και αντι να πάω στο 2013 έμεινα στο 2014 και την εστειλα στην γενικη γραμμάτεια!!!γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω και πως μπορώ να το ακυρώσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ: κραταμε φορο 20%

2)ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ Ή ΑΠΛΗ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΗ):oταν καταβάλλονται αμοιβές σε προσωπική εταιρεία (ΟΕ ή ΕΕ) της οποίας αντικείμενο εργασιών αποτελεί η άσκηση ελευθερίου επαγγέλματος διά των μελών της, πρέπει να παρακρατείται φόρος 20% για συναλλαγές άνω των 300€ .Αντίθετα, όταν καταβάλλονται αμοιβές σε ΟΕ ή ΕΕ που παρέχει υπηρεσίες οι οποίες ανάγονται σε ελεύθερο επάγγελμα μέσω προσώπων που δεν είναι εταίροι της, τότε δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στα σχετικά δελτία παροχής υπηρεσιών.

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Ή ΑΝΩΝΥΜΗ):Επειδή με βάση το τυπικό σύστημα είναι έμποροι και η ΑΕ (Άρθρο 1 του Ν.2190/1920) και η ΕΠΕ (Άρθρο 3 § 1 του Ν.3190/1955), τότε ακόμη και όταν παρέχουν υπηρεσίες κατηγορίας ελεύθερου επαγγελματία το εισόδημά τους σε κάθε περίπτωση θεωρείται Δ' πηγής (δηλ. από εμπορικές επιχειρήσεις), και επομένως δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στα εκδιδόμενα από αυτές δελτία παροχής υπηρεσιών (Γνωμ. ΝΣΚ 251/1986 και Ν 901 ΠΟΛ.240/1986).

 

Συναδελφοι τα λεω σωστα η οπως λενε στο χωριο μου χαρδακιζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ: κραταμε φορο 20%

2)ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ Ή ΑΠΛΗ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΗ) :oταν καταβάλλονται αμοιβές σε προσωπική εταιρεία (ΟΕ ή ΕΕ) της οποίας αντικείμενο εργασιών αποτελεί η άσκηση ελευθερίου επαγγέλματος διά των μελών της, πρέπει να παρακρατείται φόρος 20% για συναλλαγές άνω των 300€ .Αντίθετα, όταν καταβάλλονται αμοιβές σε ΟΕ ή ΕΕ που παρέχει υπηρεσίες οι οποίες ανάγονται σε ελεύθερο επάγγελμα μέσω προσώπων που δεν είναι εταίροι της, τότε δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στα σχετικά δελτία παροχής υπηρεσιών.

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Ή ΑΝΩΝΥΜΗ):Επειδή με βάση το τυπικό σύστημα είναι έμποροι και η ΑΕ (Άρθρο 1 του Ν.2190/1920) και η ΕΠΕ (Άρθρο 3 § 1 του Ν.3190/1955), τότε ακόμη και όταν παρέχουν υπηρεσίες κατηγορίας ελεύθερου επαγγελματία το εισόδημά τους σε κάθε περίπτωση θεωρείται Δ' πηγής (δηλ. από εμπορικές επιχειρήσεις), και επομένως δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στα εκδιδόμενα από αυτές δελτία παροχής υπηρεσιών (Γνωμ. ΝΣΚ 251/1986 και Ν 901 ΠΟΛ.240/1986).

 

Συναδελφοι τα λεω σωστα η οπως λενε στο χωριο μου χαρδακιζω?

 

Συμφωνώ με ολα τα παραπάνω που αναφέρεις . Το θέμα που εχω και ρωτησα επανειλημμένως στο φορουμ ειναι οι αμοιβές ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Ή ΑΝΩΝΥΜΗ)  με τι κωδικό μπορουν να δηλωθούν εφόσον δεν εχουν παρακρατηση φορου???

Αν μπουν σαν ελευθερο επάγγελμα ισως στον κωδικό 11???

Αν μπουν εμπορικες επιχειρήσεις ομως  σε τι κωδικό μπαινουν αφου δεν εχει χωρις παρακρατηση???

Η μηπως να μην μπουν καθόλου????

Καμμια ιδέα κανεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα!!ήθελα αν μπορείτε να μου απανήσετε σε ένα ερώτημα!!πήγα να βγάλω την βεβαίωση αποδοχών για ενα εργαζόμενο και αντι να πάω στο 2013 έμεινα στο 2014 και την εστειλα στην γενικη γραμμάτεια!!!γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω και πως μπορώ να το ακυρώσω??

ΑΠΟ ΤΟ TAXIS ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΩΣ 28-3-14 ΚΑΙ ΘΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠ ΟΨΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2)ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ Ή ΑΠΛΗ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΗ) :oταν καταβάλλονται αμοιβές σε προσωπική εταιρεία (ΟΕ ή ΕΕ) της οποίας αντικείμενο εργασιών αποτελεί η άσκηση ελευθερίου επαγγέλματος διά των μελών της, πρέπει να παρακρατείται φόρος 20% για συναλλαγές άνω των 300€ .Αντίθετα, όταν καταβάλλονται αμοιβές σε ΟΕ ή ΕΕ που παρέχει υπηρεσίες οι οποίες ανάγονται σε ελεύθερο επάγγελμα μέσω προσώπων που δεν είναι εταίροι της, τότε δεν γίνεται παρακράτηση φόρου στα σχετικά δελτία παροχής υπηρεσιώνΣυμφωνώ με ολα τα παραπάνω που αναφέρεις .

Συγν΄γμη βρε παιδιά-Βάσει του ν. 4172/2013 απο 01/01/2014 οι νομικές οντότητες (Ο.Ε-Ε.Ε. κ.λ.π.)δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου για τις αμοιβές τους.Απο που πηγάζει το παραπάνω και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό?????

Ει δυνατόν άς απαντήσει κάποιος.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι καλησπέρα (όσο καλή μπορεί να είναι)

εγώ έκοβα ανά τρίμηνα τπυ στους πελάτες μου και επειδή η αξία αυτών ήταν κάτω των 300,00 ευρώ  ΔΕΝ παρακρατούσα φόρο. 

τώρα που εκτύπωσα τις βεβαιώσεις τους, ετησίως το ποσό είναι πχ 600,00 ευρώ 

ερώτηση: υπάρχει πρόβλημα που ΔΕΝ παρακρατήθηκε φόρος?

 

ευχαριστώ (για ό,τι και αν μου πείτε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι καλησπέρα (όσο καλή μπορεί να είναι)

εγώ έκοβα ανά τρίμηνα τπυ στους πελάτες μου και επειδή η αξία αυτών ήταν κάτω των 300,00 ευρώ  ΔΕΝ παρακρατούσα φόρο. 

τώρα που εκτύπωσα τις βεβαιώσεις τους, ετησίως το ποσό είναι πχ 600,00 ευρώ 

ερώτηση: υπάρχει πρόβλημα που ΔΕΝ παρακρατήθηκε φόρος?

 

ευχαριστώ (για ό,τι και αν μου πείτε....)

νομιζω πως ναι.δε θυμαμαι που το εχω δει, αλλα οταν ετησιως υπερβαινεις συνολικα τα 300 ευρω ανα πελατη εχει παρακρατηση, ασχετως αν η καθε ΑΠΥ ηταν κατω των 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ   1135/10    ΑΡΘΡ  6     # 12

 

12. Με την παράγραφο 11 του άρθρου αυτού, τροποποιήθηκε το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. Μετά την τροποποίηση αυτή, η παρακράτηση του φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο  ακαθάριστο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, θα γίνεται από τις δημόσιες υπηρεσίες, τους ΟΤΑ, τα ΝΠΔΔ, κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους και επιχειρήσεις γενικά  όταν η συναλλαγή  υπερβαίνει τα τριακόσια  ευρώ (300). Για το όριο των τριακοσίων ευρώ (300) λαμβάνεται υπόψη, η αξία του εισοδήματος κατά συναλλαγή, με βάση  το προβλεπόμενο στοιχείο που εκδίδεται  σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ., χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο ΦΠΑ.  Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής. Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά.

 

 

οποτε , νομιζω ,δεν εχεις προβλημα  διοτι στο τριμηνο που  " ολοκληρωνονταν "  οι  εργασιες του τριμ  , εσυ τιμολογουσες

 

αν  ομως  ειχες ετησια συμβαση με τον πελατη  ,  και εκοβες  τμηματικες αποδειξεις  ,τοτε θα υπηρχε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόχρεοι στην έκδοση βεβαιώσεων είναι εταιρείες και ατομικές επιχειρήσεις.

Σε αυτους που έχουμε εκδόσει απυ για φορολογική δήλωση(πχ συνταξιούχοι) δεν συμπεριλαμβάνονται

Σωστά?

ε ναι. θα πουμε στους συνταξιουχους και μισθωτους να υποβαλλουν τι μας πληρωσαν? τωρα πως θα εμφανιζονται αυτες οι αμοιβες στο ε1 δεν ξερω αφου λενε θα ειναι προσυμπληρωμενοι οι κωδικοι χωρις να μπορουμε να παρεμβουμε για διορθωση. μαλλον το εννοουν για τους κωδικους των φορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγν΄γμη βρε παιδιά-Βάσει του ν. 4172/2013 απο 01/01/2014 οι νομικές οντότητες (Ο.Ε-Ε.Ε. κ.λ.π.)δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου για τις αμοιβές τους.Απο που πηγάζει το παραπάνω και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό?????

Ει δυνατόν άς απαντήσει κάποιος.

Ευχαριστώ

Αναφερομαστε στα προ 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με ολα τα παραπάνω που αναφέρεις . Το θέμα που εχω και ρωτησα επανειλημμένως στο φορουμ ειναι οι αμοιβές ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Ή ΑΝΩΝΥΜΗ)  με τι κωδικό μπορουν να δηλωθούν εφόσον δεν εχουν παρακρατηση φορου???

Αν μπουν σαν ελευθερο επάγγελμα ισως στον κωδικό 11???

Αν μπουν εμπορικες επιχειρήσεις ομως  σε τι κωδικό μπαινουν αφου δεν εχει χωρις παρακρατηση???

Η μηπως να μην μπουν καθόλου????

Καμμια ιδέα κανεις ????

καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με ολα τα παραπάνω που αναφέρεις . Το θέμα που εχω και ρωτησα επανειλημμένως στο φορουμ ειναι οι αμοιβές ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Ή ΑΝΩΝΥΜΗ)  με τι κωδικό μπορουν να δηλωθούν εφόσον δεν εχουν παρακρατηση φορου???

Αν μπουν σαν ελευθερο επάγγελμα ισως στον κωδικό 11???

Αν μπουν εμπορικες επιχειρήσεις ομως  σε τι κωδικό μπαινουν αφου δεν εχει χωρις παρακρατηση???

Η μηπως να μην μπουν καθόλου????

Καμμια ιδέα κανεις ????

κατα την γνωμη μου καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ   1135/10    ΑΡΘΡ  6     # 12

 

12. Με την παράγραφο 11 του άρθρου αυτού, τροποποιήθηκε το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. Μετά την τροποποίηση αυτή, η παρακράτηση του φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο  ακαθάριστο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, θα γίνεται από τις δημόσιες υπηρεσίες, τους ΟΤΑ, τα ΝΠΔΔ, κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους και επιχειρήσεις γενικά  όταν η συναλλαγή  υπερβαίνει τα τριακόσια  ευρώ (300). Για το όριο των τριακοσίων ευρώ (300) λαμβάνεται υπόψη, η αξία του εισοδήματος κατά συναλλαγή, με βάση  το προβλεπόμενο στοιχείο που εκδίδεται  σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ., χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο ΦΠΑ.  Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής. Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά.

 

 

οποτε , νομιζω ,δεν εχεις προβλημα  διοτι στο τριμηνο που  " ολοκληρωνονταν "  οι  εργασιες του τριμ  , εσυ τιμολογουσες

 

αν  ομως  ειχες ετησια συμβαση με τον πελατη  ,  και εκοβες  τμηματικες αποδειξεις  ,τοτε θα υπηρχε προβλημα

 

έτσι ακριβώς, τιμολογούσα αναλυτικά ανά τρίμηνο τις εργασίες μου 

ευχαριστώ πολύ γιατί είχε αρχίσει να μουδιάζει η δεξιά μου πλευρά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ................ ΣΑΣ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΑΧΡΗΣΤΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

αντι να δουλευουμε το έχουμε ρίξει στην διαβούλευση μεταξύ μας μπας και βγάλουμε άκρη ρε άχρηστοι.....  ΑΧΡΗΣΤΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

μόνο καφέ ξέρετε να πίνετε σωστά..... και μονο αυτο σας νοιάζει............

ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙι

 

δεν έχω ξαναφιερώσει τόσες ώρες στο net να ψάχνω τι θα κάνω..... 100 δουλειές θα είχα τελειώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ................ ΣΑΣ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΑΧΡΗΣΤΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αντι να δουλευουμε το έχουμε ρίξει στην διαβούλευση μεταξύ μας μπας και βγάλουμε άκρη ρε άχρηστοι.....  ΑΧΡΗΣΤΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

μόνο καφέ ξέρετε να πίνετε σωστά..... και μονο αυτο σας νοιάζει............

ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙι

 

δεν έχω ξαναφιερώσει τόσες ώρες στο net να ψάχνω τι θα κάνω..... 100 δουλειές θα είχα τελειώσει

   Και εγώ το ίδιο και πιστεύω και πολλοί άλλοι...

Και σήμερα έχουμε 20, τι θα γίνει στις υπόλοιπες 8 μέρες; Και να ήταν μόνο αυτά, αλλά ας μη συνεχίσω άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2.Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους. Ειδικά για τις διαχειριστικές χρήσεις 2012 έως και 2014 στην ίδια βεβαίωση αναγράφονται και τα παρακρατούμενα ποσά της παραγράφου 6 του άρθρου 29 του ν. 3986/2011 (Α' 152).

 

3.Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες. 
Αν πρόκειται για εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο στην οποία αναγράφει το σύνολο των αμοιβών. Αν πρόκειται για εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει το σύνολο του εισοδήματος από εμπορικές επιχειρήσεις. Τα πλήρη στοιχεία που περιλαμβάνονται στις βεβαιώσεις αποδοχών, υποβάλλονται στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, μαζί με την ετήσια οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών, οριστική δήλωση ελευθέριων επαγγελμάτων, καθώς και οριστική δήλωση από εμπορικές επιχειρήσεις κατά περίπτωση. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζονται κατηγορίες υπόχρεων, για τους οποίους οι πιο πάνω πληροφορίες υποβάλλονται στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών ή σε μαγνητικά μέσα κατά περίπτωση.

 

Eδω ο νόμος 2238/94, στο άρθρο 83,μιλάει καθαρά για όσους παρακρατούν φόρους η για όσους δεν προκύπτει θέμα παρακράτησης λόγω ορίου 300 ε η 

λόγω του ότι έχει προηγηθεί 15% προκαταβολή για δικηγόρους.Δεν μιλάει για προκαταβολές ,όπως είναι των μηχανικών 10% κλπ,ούτε αν ο ίδιος ο φορολογούμενος αν αποδίδει ο ίδιος ,πχ στα τεχνικά έργα αν δεν αποδίδει το δημόσιο σε υποχρεώνει να το δώσεις εσύ για αυτό,άρα δεν μιλάμε για παρακράτηση ,την κάνεις εσύ για τον εαυτό σου?

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ,γιατί βλέπω κάμποσους να έχουν απορίες,μιλάει για παρακράτηση,οχι προκαταβολές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα,

 

Μπήκα σήμερα το πρωί να δω την φορολογική μου δήλωση και πως εμφανίστηκαν οι βεβαιώσεις ελευθέρων επαγγελματιών που έστειλα για λογαριασμό των πελατών μου.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που οι αμοιβές μου εμφανίστηκαν στις μισθωτές υπηρεσίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...