Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
giochr

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.

Question

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Recommended Posts

• 0

Εχει δοκιμασει κανεις να στειλει οριστικη εργοληπτη 3%,που τη παρακρατηση την απεδωσε ο ιδιος( εδωσε την προσωρινη ως εργολαβος και οχι εργοδοτης) η δευτερη σελιδα της προσωρινης ηταν το αφμ του εργολαβου,και μετα τα στοιχεια του αναθετοντος (ο οποιος δεν εκανε την παρακρατηση) για αυτο την υπεβαλε ο εργολαβος

στη οριστικη του εργολαβου δεν ενφανιζονται τα στοιχεια πληρωμης.. πως προχωραμε?? το χει αντιμετωπισει καποιος?

Οριστική ή βεβαίωση ;

• 0

Οριστική ή βεβαίωση ;

και τα 2,η μεν βεβαιωση προχωρα ,αλλα υπενθυμιζει οτι ο αφμ που εισαγατε ειναι ιδιος με του δηλουντος ,αλλα προχωρα αν δωσεις οκ.

στη οριστικη δεν εμφανιζονται καν τα ποσα του κατω πινακα,εβαλα εγω τα στοιχεια των αμοιβων -φορου  εβαλα την ημερομηνια καταχωρησης του ταχις κ τον αρ καταχωρησης  ,επισυναψα το αρχειο,και τελικα εφθασε στην υποβολη,δε το εδωσα,θα περιμενω ωσ τη δευτερα(μου ειπαν να επικοινωνησω με το ταχις,γιατ ι κατι φτιαχνουν  κατι επ αυτου-και να τους ρωτησω αν ειανι σωστη η διαδικασια)

• 0

καλημερα!

σε περιπτωση διακοπης εργασιων μεσα στο 2013 με τις βεβαιωσεις ξερει καποιος τι γινεται?

παω να στειλω κ μου βγαζει αφμ ανενεργο.

• 0

Τώρα θα σας βάλλω δύσκολα. Έχω αμοιβές < 300 ευρώ με παρακράτηση (προαιρετική). Π.χ αμοιβή 200 ευρώ , παρακράτηση 40 ευρώ. Σε ποιό κωδικό θα μπεί;

Εγώ πάντως τα έβαλλα με κωδικό 1, διότι με κωδικό 11 αναφέρει παρακράτηση 0%.

Τί λέτε;

Καλημέρα...

έχω και εγώ την ίδια απορία.

Παράλληλα στον ιδιο ελ. επαγγελαμτια έχει κοποί και άλλο τιμολόγιο <300 χωρίς παρακράτηση, 

Κάνω μια εγγραφή με κωδ.1? και μια με κωδικό 11?

• 0

Καλημέρα...

έχω και εγώ την ίδια απορία.

Παράλληλα στον ιδιο ελ. επαγγελαμτια έχει κοπεί και άλλο τιμολόγιο <300 χωρίς παρακράτηση, 

Κάνω μια εγγραφή με κωδ.1? και μια με κωδικό 11?

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΠΥ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ 2013 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΔΗΛΑΔΗ 60ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΙ ΒΑΖΩ 1 Η 11

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΠΥ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ 2013 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΔΗΛΑΔΗ 60ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΙ ΒΑΖΩ 1 Η 11

Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 300 ΕΥΡΩ.

• 0

Για τους προκαταβλητέους φόρους στις αμοιβές αρχιτεκτόνων-μηχανικών (4% ή 10%) σε ιδιώτες, δέν μπορώ να βρώ άν πρέπει να στείλουμε βεβαίωση στην <<ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΔΟΥΣ ΑΜΟΙΒΩΝ>>. Ο προκαταβλητέος φόρος που έχει πληρωθεί για τοπογραφικό ή μελέτη πώς θα τον εμφανίσουμε στο Ε1....Δεν μπορώ να βρω σε ποιο κωδικό να το βάλω...

• 0

Σε πελάτες μας που είναι συνταξιούχοι και έχουμε εκδόσει απυ δεν κάνουμε βεβαίωση αποδοχών για αυτούς.

Το σύνολο του βιβλίου μας δεν θα συμφωνεί με το Ε1 γιατί θα έχουν μεταφερθεί τα ποσά απο τις βεβαιώσεις από τις εταιρείες-ατομικές και αυτά των αποδείξεων που έχουμε κόψει σε ένα συνταξιούχο πχ. που θα αναγραφούν?

• 0

Για τους προκαταβλητέους φόρους στις αμοιβές αρχιτεκτόνων-μηχανικών (4% ή 10%) σε ιδιώτες, δέν μπορώ να βρώ άν πρέπει να στείλουμε βεβαίωση στην <<ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΔΟΥΣ ΑΜΟΙΒΩΝ>>. Ο προκαταβλητέος φόρος που έχει πληρωθεί για τοπογραφικό ή μελέτη πώς θα τον εμφανίσουμε στο Ε1....Δεν μπορώ να βρω σε ποιο κωδικό να το βάλω...

ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.στην περίπτωση προκατεβλητέων τι κάνουμε;

• 0

καλημερα!

σε περιπτωση διακοπης εργασιων μεσα στο 2013 με τις βεβαιωσεις ξερει καποιος τι γινεται?

παω να στειλω κ μου βγαζει αφμ ανενεργο.

Εγω εστειλα κανονικα σε καποιον που ειχε κανει διακοπη Φεβρουαριο του 2013. Μήπως εχει πεθανει ο δικος σου?

• 0

Σύμφωνα με την περιγραφή του κωδικού 1 στην κωδικοποίηση είδους αμοιβών, στην οποία δεν γίνεται λόγος για ποσά, θεωρώ πως ναι.

• 0

Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης 2.900.....φόρος 580....χαρτόσημο 104,40

Την στέλνω από εμπορικές......κωδικός 4......ΤΟ 104,40 το βάζω στις κρατήσεις?.....ή βάζω 0 κρατήσεις?

• 0

Σύμφωνα με την περιγραφή του κωδικού 1 στην κωδικοποίηση είδους αμοιβών, στην οποία δεν γίνεται λόγος για ποσά, θεωρώ πως ναι.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΜΕ ΤΟΣΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.

• 0

Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης 2.900.....φόρος 580....χαρτόσημο 104,40

Την στέλνω από εμπορικές......κωδικός 4......ΤΟ 104,40 το βάζω στις κρατήσεις?.....ή βάζω 0 κρατήσεις?

Και εγω το έχω απορια αυτο.

Επισης όταν το ΤΠΥ έχει και κρατησεις ΙΚΑ τις βάζω στις κρατήσεις εκτός φόρου?

• 0

Και εγω το έχω απορια αυτο.

Επισης όταν το ΤΠΥ έχει και κρατησεις ΙΚΑ τις βάζω στις κρατήσεις εκτός φόρου?

Ακαθάριστες ....όλο + χαρτόσημο

Κρατήσεις........χαρτόσημο

καθαρές..........μείον το χαρτόσημο

φόρος που παρακρατήθηκε........το 20% ( το πρό φπα, μαζί και χαρτόσημο)   Έτσι νομίζω είναι το σωστό για την ερώτηση solwn, ανάλογα για τις οποιεσδήποτε άλλες κρατήσεις.

• 0

Ακαθάριστες ....όλο + χαρτόσημο

Κρατήσεις........χαρτόσημο

καθαρές..........μείον το χαρτόσημο

φόρος που παρακρατήθηκε........το 20% ( το πρό φπα, μαζί και χαρτόσημο)   Έτσι νομίζω είναι το σωστό.

ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ?

• 0

τι εννοείς "Ακαθάριστες....όλο + χαρτόσημο"....στην περίπτωση που προανέφερα 2900 +104,40 και κρατήσεις 104,40....καθαρά 2900?

• 0

Καμιά γνώμη για τον φόρο 3% τεχνικών εταιρειών όπου δεν παρακρατεί ο κύριος του έργου (Ελλην. δημόσιο) αλλά αποδίδει ο ανάδοχος (τεχν. εταιρεία) κατά την είσπραξη στο όνομά του και για το όνομά του (Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει) τι κάνουμε όσον αφορά την υποβολή βεβαιώσεων? 

• 0

Πήγα να υποβάλω Βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα με το πρόγραμμα του gsis και μου έβγαλε το παρακάτω

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 - Ο ΑΦΜ ΔΗΛΟΥΝΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 045XXXXXX

Αφορά αμοιβή κάτω των 300,00 ευρώ χωρίς παρακράτηση φόρου με κωδικό 11.

Όλα τα υποχρεωτικά πεδία είναι συμπληρωμένα.

Ξέρει κανενείς τίποτα?

• 0

Πήγα να υποβάλω Βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα με το πρόγραμμα του gsis και μου έβγαλε το παρακάτω

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 - Ο ΑΦΜ ΔΗΛΟΥΝΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 045XXXXXX

Αφορά αμοιβή κάτω των 300,00 ευρώ χωρίς παρακράτηση φόρου με κωδικό 11.

Όλα τα υποχρεωτικά πεδία είναι συμπληρωμένα.

Ξέρει κανενείς τίποτα?

Μηπως έχεις βάλει λάθος ΑΦΜ στο αρχειο που έστειλες?