Jump to content
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.

Question

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

• Answers 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

εχω εναν αγροτη που με πληρωσε με κουνουπιδια και εκανε παρακρατηση αλλα επειδη τα εφαγα η παρακρατηση εγινε σε μπροκολα με τι κωδικο θα τα βαλω?

Συγγνώμη, αλλά ένα πράγμα έχω να πω τελικά...  ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ   Και εξηγούμαι:   Βγάζει ο κάθε μ........ς της ΓΓΠΣ-Τρόϊκας έπειδη έτσι του κ.....λ....ε μία υποχρέωση και ένα πρόγραμμα Αταιστάριστο χωρίς α

Posted Images

Recommended Posts

• 0

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 55 ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 4. ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΙΒΗ.

• 0

Συνάδελφοι συγνώμη αν είμαι εκτος θέματος και αν επαναλαμβάνομαι,αλλά επειδή εχώ χάσει την μπάλα   με τις επιχειρηματικές αμοιβές τι κάνουμε?

Στέλνουμε ηλεκτρονικά?Εκτυπώνουμε? ή τίποτα? Τι προσκομίζουμε στα μέλη της ΟΕ?

• 0

Γνώμη μου είναι (αλλά μη σας πάρω στο λαιμό μου) ότι ο φόρος αμοιβών αρχιτεκτόνων και μηχανικών (10%) είναι προκαταβλητέος κι όχι παρακρατούμενος.

Δεν τον συμπεριλαμβάνω.

Για το φόρο εργολάβων που πληρώνεται από τον ίδιο τον λήπτη της αμοιβής είχα την ίδια απορία....... και δεν την έχω λύσει ακόμη

Μάλλον θα τα συμπεριλάβω κι ας ψάξει ο Χάρης να βρεί άκρη.

Βαρέθηκα. [email protected]#@$&&*()&   ......  πια. Αθλιοι!!!!!! :angry: :angry: :angry:

Κι εγώ της ίδιας γνώμης ήμουν, αλλά η απάντηση από το Υ.Ο. με τάραξε κάπως! Και βέβαια όπως σωστά λέει ο συνάδελγος "nas" πιο πάνω με τι κωδικό θα μπουν?

• 0

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 55 ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 4. ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΙΒΗ.

σε απόδειξη δαπάνης που μπαίνει ως εισόδημα από εμπορικές με κωδ.4 το χαρτόσημο 3,6% πρέπει να αναγραφεί στο αρχείο? γιατί κάπου στο forum είδα πως το taxis είπε ότι μπαίνει σε άλλη σειρά αλλά δεν τους επιτρέπεται να υποδείξουν αυτοί σε ποια (!!!!!!!!!) Έχω χάσει τη μπάλα.......

• 0

σε απόδειξη δαπάνης που μπαίνει ως εισόδημα από εμπορικές με κωδ.4 το χαρτόσημο 3,6% πρέπει να αναγραφεί στο αρχείο? γιατί κάπου στο forum είδα πως το taxis είπε ότι μπαίνει σε άλλη σειρά αλλά δεν τους επιτρέπεται να υποδείξουν αυτοί σε ποια (!!!!!!!!!) Έχω χάσει τη μπάλα.......

ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΠΤ ΣΤΟ Ε1 ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

• 0

Σε ερωτήσεις που έκανα σήμερα το πρωί στην Καραγιώργη Σερβίας μου απάντησαν τα εξής:

Ερώτηση 1 : Μηχανικός έχει προκαταβάλει το 10% ΦΕΜ για μελέτη, υπάρχει υποχρέωση υποβολής βεβαίωσης?

Απάντηση : Ο ίδιος ο μηχανικός θα υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ.

Ερώτηση 2: Εργολήπτης Δημοσίου Έργου έχει αποδώσει ο ίδιος το 3%, ποιος υποβάλει βεβαίωση.

Απάντηση : Ο ιδιος ο εργολήπτης υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ

Τα συμπεράσματα δικά σας, θα ήθελα γνώμες

Ευχαριστώ

Και γω νομιζα οτι μονο εδω ψαχνουμε στα τυφλα και κανουμε οτι μας φωτισει ο θεος.Αλλα απο οτι βλεπω τα ιδια κανει και το υπουργειο.ΟΚ να περασουμε και το ΦΕΜ αλλα με ποιο κωδικο ?Μηπως με τον 666?Συναδελφοι η 28/3 δεν ειναι καταληκτικη ημερομηνια αλλα η αρχη των προβληματων που θα προκυψουν με τις βεβαιαωσεις και τις φορολογικες δηλωσεις.  .Καταληκτικη ημερομηνια ειναι η 18η Μαιου.Αφου δεν μπορουν τα παληκαρια ,ας τους στειλουμε σπιτι τους...........

• 0

Και γω νομιζα οτι μονο εδω ψαχνουμε στα τυφλα και κανουμε οτι μας φωτισει ο θεος.Αλλα απο οτι βλεπω τα ιδια κανει και το υπουργειο.ΟΚ να περασουμε και το ΦΕΜ αλλα με ποιο κωδικο ?Μηπως με τον 666?Συναδελφοι η 28/3 δεν ειναι καταληκτικη ημερομηνια αλλα η αρχη των προβληματων που θα προκυψουν με τις βεβαιαωσεις και τις φορολογικες δηλωσεις.  .Καταληκτικη ημερομηνια ειναι η 18η Μαιου.Αφου δεν μπορουν τα παληκαρια ,ας τους στειλουμε σπιτι τους...........

Κάποιος που έχει λογαριασμό twitter ας κάνει μια ερώτηση ρε παιδιά

• 0

Κι εγώ της ίδιας γνώμης ήμουν, αλλά η απάντηση από το Υ.Ο. με τάραξε κάπως! Και βέβαια όπως σωστά λέει ο συνάδελγος "nas" πιο πάνω με τι κωδικό θα μπουν?

Δικαίως ταραχθήκατε αλλά νομίζω πως ούτε κι αυτοί γνωρίζουν πλέον τι ισχύει. Πάνε με τη "λογική" και σκοντάφτουν πάνω στις παρενέργειες των "απόψεών τους".

Δεν ξέρω αν κελάηδησε κάτι ο ΧΧ ώστε να έχουμε τουλάχιστον μια εκτύπωση αφού δεν έχουμε μια σαφή διευκρίνηση αλλά γιατί να λειτουργήσουμε εμείς με τις δικές τους προφορικές ερμηνείες και να μην ακολουθήσουμε το δικό μας ένστικτο;

Εγώ πάντως τους προκαταβλητέους δεν τους βάζω. Είναι βεβαιωμένοι στην ΔΟΥ στον ΑΦΜ "μου".

Το 3% όσο περνά η ώρα ......... θα το συμπεριλάβω με τον ΑΦΜ του υπόχρεου (και δικαιούχου) και κωδικό 2 όπως κι οι άλλες

• 0

Κι εγώ της ίδιας γνώμης ήμουν, αλλά η απάντηση από το Υ.Ο. με τάραξε κάπως! Και βέβαια όπως σωστά λέει ο συνάδελγος "nas" πιο πάνω με τι κωδικό θα μπουν

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ο πελάτης είναι λήπτης στοιχείου με παρακράτηση 3% εργολάβων την οποία και κατέβαλα  στην αρμόδια δου .Με τι κωδικό δηλώνουμε την αμοιβή και  με πια βεβαίωση .

Πιστεύω πως δηλώνετε με τη βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις . Τον κωδικό όμως ???????

• 0

ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΠΤ ΣΤΟ Ε1 ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

Ευχαριστώ πολύ.Και εγώ έτσι το έχω καταχωρήσει στο αρχείο. Απλά χωρίς σαφείς οδηγίες κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα

• 0

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ο πελάτης είναι λήπτης στοιχείου με παρακράτηση 3% εργολάβων την οποία και κατέβαλα  στην αρμόδια δου .Με τι κωδικό δηλώνουμε την αμοιβή και  με πια βεβαίωση .

Πιστεύω πως δηλώνετε με τη βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις . Τον κωδικό όμως ???????

Έλυσα τη " γραβάτα"  βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις κωδ .  2  , όσο αφορά τη παρακράτηση 3% για εργολήπτες

• 0

Οι έξυπνοι του υπουργείου μπορούν να μας πουν με τι κωδικούς θα περάσουμε τις προκαταβολές...???

Οι βεβαιώσεις αφορύν παρακαρτούμενους φορους όχι προκαταβολές..

• 0

φιλε τα εστειλα με το δικο τους αφμ και τα πηρε κανονικα... μας εχουν τρελανει...

Συνάδελφε στην περίπτωση που αναφέρεις ο εργολήπτης ήταν φυσικό πρόσωπο ή ανώνυμη εταιρία. Γιατί νομίζω στην περίπτωση της ανωνύμου δεν πρέπει να στείλουμε βεβαίωση εμπορικών για το 3 % που προκαταβάλλει η εταιρία για να εισπράξει από το Δημόσιο.

...

• 0

έλα ντε θα το διορθώσουν  ή θα περάσει η προθεσμία τησ 28/3  και θα μας πέρνουν τηλέφωνο οι δικαιούχοι και δεν θα μπορούμε να το μεταβάλλουμε γιατί άλλοι θα θέλουν να τα δηλώσουν ... και θα τα ακούμε ως συνήθως και από πάνω... Τι ζούμε πάλι φέτος  και ακόμη δεν αρχίσαμε....

• 0

Συνάδελφοι, άν στείλουμε τις βεβαιώσεις για τις  παρακρατήσεις από τις αποδ δαπανών ως εμπορικές τι γίνεται στις οριστικές ?

Αφού στις προσωρινές δηλώσεις τις στέλναμε στα  ΛΟΙΠΑ  και όχι ως εμπορικές , δεν θα υπάρχει και εκεί πρόβλημα ???? 

Λογικά δεν θα πρέπει να συμφωνούν όλα αυτά ????

Kαι όμως αν πας να δεις την οριστική δεν σου συμπεριλαμβάνει τις παρακρατήσεις απο τις αποδειξεις δαπανων.

• 0

Kαι όμως αν πας να δεις την οριστική δεν σου συμπεριλαμβάνει τις παρακρατήσεις απο τις αποδειξεις δαπανων.

εννοω την οριστικη ελ.επαγγελματιων

• 0

Συνάδελφε στην περίπτωση που αναφέρεις ο εργολήπτης ήταν φυσικό πρόσωπο ή ανώνυμη εταιρία. Γιατί νομίζω στην περίπτωση της ανωνύμου δεν πρέπει να στείλουμε βεβαίωση εμπορικών για το 3 % που προκαταβάλλει η εταιρία για να εισπράξει από το Δημόσιο.

...

άρθρο 55 παρ.1 περ.β ν.2238/94 παρακράτηση φόρου εργολάβων.Τι διαφορά έχει η ανώνυμη εργοληπτική στην οποία γίνεται παρακράτηση 3% ή από το δημόσιο ή από άλλο νομικό πρόσωπο , ή αποδίδεται από την ίδια κατά το αρ.60 και πρέπει να εξαιρεθεί από την υποβολή στο αρχείο βεβαιώσεων? Η εταιρεία προκαταβάλλει όπως λες το 3% στην περίπτωση είσπραξης από το Δημόσιο ,αλλά στην περίπτωση εκτέλεσης ιδιωτικού τεχν.έργου αποδίδετο έως τις 15 του επόμενου από την παρακράτηση μήνα. Άρα τι ακριβώς θες να πεις?για ποιο λόγο να μην συμπεριληφθεί?

• 0

έλα ντε θα το διορθώσουν  ή θα περάσει η προθεσμία τησ 28/3  και θα μας πέρνουν τηλέφωνο οι δικαιούχοι και δεν θα μπορούμε να το μεταβάλλουμε γιατί άλλοι θα θέλουν να τα δηλώσουν ... και θα τα ακούμε ως συνήθως και από πάνω... Τι ζούμε πάλι φέτος  και ακόμη δεν αρχίσαμε....

ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ TAXIS ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ. ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ. ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ.

• 0

Αγαπητέ συνάδελφε δεν υπάρχει άλλη παρακράτηση εκτός και μόνο του δικηγορικού συλλόγου 15% έχει επισυναπτόμενα από πισω απο το παραστατικό και το γραμμάτιο το οποίο εκτός απο το 15% κάνει μνεία και για τις προαναφερόμενες κρατήσεις και έξοδα-χαρτόσημα

άρα βάζω με κωδικό 11 τα 117 ?????????????    και είμαι εντάξει ?????????

To 15% απ τα 117 θα τα στείλει ο σύλλογος!

ΛΟΓΙΚΑ δε πρέπει να τα στείλουμε εμείς..

• 0

Καλησπέρα,

Στην κεντρική σελίδα υπάρχουν οι οδηγίες για υποβολή ε21.

Ίσως η ερώτηση 16 σας βοηθήσει και στην υποβολή των βεβαιώσεων π.χ.3% κτλ?

Συγνώμη αλλά επειδή δεν έχω τέτοιες περιπτώσεις δεν είμαι σίγουρος.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18470

• 0

Καλημέρα !σε ΣΩΜΑΤΕΙΑ & ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ & ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ που συντάξαμε περυσι στη ΔΦΕ και δεν υπάρχει παρακράτηση,υποβάλλουμε ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  κ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ??γνωρίζει κάποιος?

Υ.Γ.ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ

• 0

Kαλό μεσημέρι. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σε πελάτες μου, ( ελεύθερους επαγγελματίες, που έρχονται μια φορά το χρόνο, οι περισσότεροι γιατροί που τηρούν μόνοι τους τα βιβλία ), έκοψα ΤΠΥ για τις δηλώσεις Ε3 και τις συγκεντρωτικές τιμολογίων. Τώρα που μου έφεραν τα βιβλία τους για να τσεκάρω άν έχουν αμοιβές από ελευθέρια , τα τπυ τα δικά μου δεν είναι περασμένα. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση? Στέλνω αμοιβές και οριστική- αφού περαστούν όλα εκπρόθεσμα- ή το αφήνω ως έχει και δεν κάνω τίποτε?

• 0

Kαλό μεσημέρι. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σε πελάτες μου, ( ελεύθερους επαγγελματίες, που έρχονται μια φορά το χρόνο, οι περισσότεροι γιατροί που τηρούν μόνοι τους τα βιβλία ), έκοψα ΤΠΥ για τις δηλώσεις Ε3 και τις συγκεντρωτικές τιμολογίων. Τώρα που μου έφεραν τα βιβλία τους για να τσεκάρω άν έχουν αμοιβές από ελευθέρια , τα τπυ τα δικά μου δεν είναι περασμένα. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση? Στέλνω αμοιβές και οριστική- αφού περαστούν όλα εκπρόθεσμα- ή το αφήνω ως έχει και δεν κάνω τίποτε?

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΗΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%. ΑΠΛΑ ΓΡΑΨΤΑ ΣΤΟ Ε3 ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙΣ. ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΥΤΟΙ. Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ......