Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ???

Φίλε καλησπέρα μήπως όταν δημιούργησες το αρχείο ,εδωσες προσοχή στο εικονίδιο για αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα?Πρίν συμπληρώσεις το αρχειάκι απο την ΓΓΠΣ  το τσέκαρες ή το άφησες σαν εισόδηματα από μισθωτές υπηρεσίες ή συνταξεις?

και έπειτα αν το έχεις σωστά πρόσεξε σε ποιό πεδίο στις βεβαιώσεις το ανέβασες στο σύστημα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε καλησπέρα μήπως όταν δημιούργησες το αρχείο ,εδωσες προσοχή στο εικονίδιο για αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα?Πρίν συμπληρώσεις το αρχειάκι απο την ΓΓΠΣ  το τσέκαρες ή το άφησες σαν εισόδηματα από μισθωτές υπηρεσίες ή συνταξεις?

και έπειτα αν το έχεις σωστά πρόσεξε σε ποιό πεδίο στις βεβαιώσεις το ανέβασες στο σύστημα......

Μια χαρά τα έστειλε.Σε πολλούς έχει γίνει αυτό.

 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά πόσοι είμαστε που στείλαμε κι βγάζει λάθος

 

ας μετρηθούμε

 

 

https://docs.google.com/forms/d/1WZ6EbSAZMDHOl3-uNRTpI4-Gyjqft0uuLlhQa9y5pDk/viewform

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε καλησπέρα μήπως όταν δημιούργησες το αρχείο ,εδωσες προσοχή στο εικονίδιο για αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα?Πρίν συμπληρώσεις το αρχειάκι απο την ΓΓΠΣ  το τσέκαρες ή το άφησες σαν εισόδηματα από μισθωτές υπηρεσίες ή συνταξεις?

και έπειτα αν το έχεις σωστά πρόσεξε σε ποιό πεδίο στις βεβαιώσεις το ανέβασες στο σύστημα......

Και όμως, όλα κανονικά είναι ……. Μπαίνω κανονικά στον πελάτη μου, πάω στις βεβαιώσεις του και είναι κανονικά το αρχείο καταχωρημένο  στην  κατηγορία των Ελευθεθ. Επαγγ.  Ακατανόητο….. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που το έχει τσεκάρει αυτό το θέμα ??? Τα ανεβάζω από το PBS της PROSVASIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια χαρά τα έστειλε.Σε πολλούς έχει γίνει αυτό.

 

Καλησπέρα.

Εμενα μου τις εμφάνισε ως Αμοιβές Δ.Σ. !! :) ..!! και σε άλλους απο ότι διάβαζα το πρωί εγινε το ίδιο.

Απλά πράγματα .δλδ Αποστολή μνμ στο Taxis μεσα απο την σελίδα που να περιγράφει το πρόβλημα .

Μπήκα τώρα και το είχαν διορθώσει!!! Γιατί να σκάμε .!!.. βέβαια είναι μεγάλο χάσιμο χρόνου..  

 

Επίσης θα πρέπει να έχουμε την τελευταία εφαρμογή του αρχειου ,η παλιά ηταν για ...!!

 

Απο ότι κατάλαβα για την υποβολή της Οριστικής ,χρησιμοποιούμε το ίδιο αρχείο ,αλλα οχι τι zipαρισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όμως, όλα κανονικά είναι ……. Μπαίνω κανονικά στον πελάτη μου, πάω στις βεβαιώσεις του και είναι κανονικά το αρχείο καταχωρημένο  στην  κατηγορία των Ελευθεθ. Επαγγ.  Ακατανόητο….. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που το έχει τσεκάρει αυτό το θέμα ??? Τα ανεβάζω από το PBS της PROSVASIS.

Ε μαζί με το δικό μου ,έφτιαξαν και το δικό σου ,συνάδελφε  !! :).. με τόσο κράξιμο που έπεσε απο το πρωί ,τα διόρθωσαν .                  Πάντως πράγματι το σύστημα ενημερώνει πολύ γρήγορα τις υποβολές των βεβαιώσεων .... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμενα μου τις εμφάνισε ως Αμοιβές Δ.Σ. !! :) ..!! και σε άλλους απο ότι διάβαζα το πρωί εγινε το ίδιο.

Απλά πράγματα .δλδ Αποστολή μνμ στο Taxis μεσα απο την σελίδα που να περιγράφει το πρόβλημα .

Μπήκα τώρα και το είχαν διορθώσει!!! Γιατί να σκάμε .!!.. βέβαια είναι μεγάλο χάσιμο χρόνου..  

 

Επίσης θα πρέπει να έχουμε την τελευταία εφαρμογή του αρχειου ,η παλιά ηταν για ...!!

 

Απο ότι κατάλαβα για την υποβολή της Οριστικής ,χρησιμοποιούμε το ίδιο αρχείο ,αλλα οχι τι zipαρισμένο?

Υπάρχει κάποιος που έχει τσεκάρει στην δήλωσή του, αν καταλήγουν σωστά ( στον κωδ.517 του Ε1)  οι βεβ.ελευθ.επαγγ  με κωδ.11  ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είδα το ίδιο και σε μενα συμπεραινω το εξής: Εχω αμοιβες και απο μισθωτες και απο ελεύθερο επάγγελμα. Στον 301 εμφανιζει τις αμοιβες (σωστά) από τις μισθωτές. Αν πατήσεις στο κίτρινο πεδιο του φέρνει ενα πινακάκι με όλες τις αμοιβες οσες εχουν πεσει στο taxis αναλυτικά από τον καθε υπόχρεο ειτε είναι από μισθωτές είτε από άλλη πηγή. Στον 301 όμως επαναλαμβάνω κρατάει μονο τις μισθωτες (υπόχρεου και συζύγου).

 

Συμπληρώνω: στον 517 δεν εχει πεσει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος που έχει τσεκάρει στην δήλωσή του, αν καταλήγουν σωστά ( στον κωδ.517 του Ε1)  οι βεβ.ελευθ.επαγγ  με κωδ.11  ?? 

517 ? στα Ακαθάριστα Εσοδα ,γιατί να καταλήγει κάτι εκεί ?

Αν προσέξεις μονο στον κωδικό 507 ,δείχνει να "περιμένει" στοιχεία ,και με κάνει να αμφιβάλλω αν πρέπει τις αμοιβές τρίτων να τις περάσουμε απο εμπορικές ,και οχι σαν Ε.Ε.?

Δική μου αμοιβή με Κωδικό 11 την εμφανίζει στους παρακράτούμενους 605 ,(χωρίς φόρο βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είδα το ίδιο και σε μενα συμπεραινω το εξής: Εχω αμοιβες και απο μισθωτες και απο ελεύθερο επάγγελμα. Στον 301 εμφανιζει τις αμοιβες (σωστά) από τις μισθωτές. Αν πατήσεις στο κίτρινο πεδιο του φέρνει ενα πινακάκι με όλες τις αμοιβες οσες εχουν πεσει στο taxis αναλυτικά από τον καθε υπόχρεο ειτε είναι από μισθωτές είτε από άλλη πηγή. Στον 301 όμως επαναλαμβάνω κρατάει μονο τις μισθωτες (υπόχρεου και συζύγου).

 

Συμπληρώνω: στον 517 δεν εχει πεσει τίποτα

Μπράβο ρε φίλε, αυτή πρέπει να είναι η λύση ………… απλό ήταν, ψυχωτικοί έχουμε γίνει….. απλώς δεν επιλέγουμε τίποτα από το πινακάκι. Να είσαι καλά … καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

517 ? στα Ακαθάριστα Εσοδα ,γιατί να καταλήγει κάτι εκεί ?

Αν προσέξεις μονο στον κωδικό 507 ,δείχνει να "περιμένει" στοιχεία ,και με κάνει να αμφιβάλλω αν πρέπει τις αμοιβές τρίτων να τις περάσουμε απο εμπορικές ,και οχι σαν Ε.Ε.?

Δική μου αμοιβή με Κωδικό 11 την εμφανίζει στους παρακράτούμενους 605 ,(χωρίς φόρο βέβαια).

 

Δική μου αμοιβή με Κωδικό 11 την εμφανίζει στους παρακράτούμενους 605 ,(χωρίς φόρο βέβαια).............................

 

Αλλο πάλι αυτο...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις αμοιβες απο ελευθερους επαγγελματιες  που στελνουμε εκ μερους των πελατων μας για την δικη μας αμοιβη  πρεπει να εμφανιζονται στο δικο μας  Ε3 κωδ. 280 ακαθαριστα εσοδα επαγγελματιες και οχι   στο Ε1 σωστο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ?????

Συναδελφε επειδη μου ετυχε και σε μενα .Προσεχε οταν στελνεις το αρχειο να πας να το υποβαλλεις απο ελευθερια επαγγελματα,διοτι στην περιπτωση σου το υπεβαλλες απο μισθωτες υπηρεσιες.Εγω εκανα το εξης εστειλα ξανα το αρχειο με μηδενικο απο βεβαιωσεις μισθωτων οποτε τα μηδενισε και μετα εστειλα απο ελευθερια επαγγελματα.Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε επειδη μου ετυχε και σε μενα .Προσεχε οταν στελνεις το αρχειο να πας να το υποβαλλεις απο ελευθερια επαγγελματα,διοτι στην περιπτωση σου το υπεβαλλες απο μισθωτες υπηρεσιες.Εγω εκανα το εξης εστειλα ξανα το αρχειο με μηδενικο απο βεβαιωσεις μισθωτων οποτε τα μηδενισε και μετα εστειλα απο ελευθερια επαγγελματα.Ελπιζω να βοηθησα.

Καλημέρα,

 

Από ελευθέρα επαγγέλματα στείλαμε ,αρκετοί νομίζω,τις βεβαιώσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίστηκαν αλλού για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Από ελευθέρα επαγγέλματα στείλαμε ,αρκετοί νομίζω,τις βεβαιώσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι εμφανίστηκαν αλλού για αλλού.

Και εγώ νόμιζα αλλά χθές το απόγευμα ζαλισμένος που ήμουν έκανα το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ νόμιζα αλλά χθές το απόγευμα ζαλισμένος που ήμουν έκανα το λάθος.

Συνάδελφε πρώτα έστειλα τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών.

Μετά από μερικές ημέρες των ελευθέρων επαγγελματιών που μπήκα και είδα ότι έχουν σταλεί σωστά.

Στην δηλωσή μου είναι όλα στις αμοιβές μισθωτών ως αμοιβές του άρθρου 48 κάτι που κααλαβαίνεις ότι δεν στέκει.

Θα έπρεπε να έχω κάνει σε όλες τις βεβαιώσεις ελ.επαγγελματιών το ίδιο λάθος και όλες οι εταιρίες να εμφανίζουν δύο βεβαιώσεις αποδοχών για μισθωτούς.

Είναι θέμα του τάξις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ψυκτικά δικαιώματα που έχει κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών το βάζουμε στις βεβαιώσεις αποδοχών?? Το τιμολόγιο το έκοψε ο έμπορος που του έχει προμηθεύσει το ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσεξε λίγο όμως, απο ότι βλέπω το ΦΠΑ έχει υπολογιστεί μόνο στα 117,00€ και οχι στα 151€. Αρα το 15,00€ αφορά τις κρατήσεις 12% του ΔΣΑ που για το 2013 ο δικηγόρος το ανέγραφε πληροφοριακά και μόνο, διότι εμπεριέχεται στα 117 και τα 15 τα έβαζε στα έξοδά του. το ίδιο ισχύει και για το χαρτόσημο, εάν σου έχει κάποιο παραστατικό επισυναπτόμενο πίσω απο την ΑΠΥ για το χαρτόσημα αυτό είναι το παραστατικό, εαν δεν σου έχει, θα θεωρηθεί επιπλέον αμοιβή στην οποία έπρεπε να υπολογίσει ΦΠΑ.Εκτός και εάν σας το έκανε ο <έξυπνος> δικηγόρος για να πάρει τα ποσά αυτά επιπλέον, αλλά έπρεπε να σας χρεώσει ΦΠΑ. Προσωπικά θεωρώ οτι είναι λάθος η απόδειξη ή απο παρερμηνεία λάθος η καταχώρηση της.

 

Εύστοχη η παρατήρηση σου , επισυναπτόμενα του ΤΠΥ υπάρχουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικα του δικηγορικού συλλόγου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ψυκτικά δικαιώματα που έχει κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών το βάζουμε στις βεβαιώσεις αποδοχών?? Το τιμολόγιο το έκοψε ο έμπορος που του έχει προμηθεύσει το ψυγείο.

Απαντάω μόνος μου πως όχι...

Για την κατηγορία αποδοχών 1, στα ελεύθερα επαγγέλματα, παρακρατούμενος και αναλογούν φόρος είναι το ίδο ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ψυκτικά δικαιώματα που έχει κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών το βάζουμε στις βεβαιώσεις αποδοχών?? Το τιμολόγιο το έκοψε ο έμπορος που του έχει προμηθεύσει το ψυγείο.

ΟΧΙ  ΔΕ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αποδοχές ιεροψαλτών στέλνουμε βεβαίωση αποδοχών? Γιατί δεν αναφέρεται το συγκεκριμένο επάγγελμα στον νόμο και στο είδος αποδοχών. Υπάρχει κανονικά όμως παρακράτηση φόρου με προσωρινή δήλωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλαβω.....οι πελάτες μας στέλνουν τις αμοιβές τις δικές μας για το 2013 βάσει τον τιμολογίων που τους έχουμε κόψει. Στο Ε3 μετά τα ποσά αυτά δεν θα πρέπει να αφαιρεθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εχω κάνει εγω μεχρι στιγμής ,καθώς ερμηνευτική της ΠΟΛ δεν νομίζω να βγεί.

 

Eχω χρησιμοποιήσει το προγραμμα που δημιουργεί το αρχείο , ΟΧΙ αυτό που τραβα απο excel.

Αμοιβές Ε.Ε. με παρακράτηση 20% κωδικός 1.

Αμοιβές Ε.Ε. <300€ ,(πχ 30€ κατι Δικαστικοι επιμελητές κτλπ ) με κωδικό 11 ,ευτυχώς !!! δεν ήταν πολλοί .

Αποδ. Δαπάνης σαν εισόδημα Εμπορ.Επιχειρήσεων με κωδικό 4. (δεν εχω βάλει καθόλου ΟΓΑ/χαρτόσημο στις κρατήσεις,                        ουτε εχω μειώσει την αμοιβή κατά το χαρτόσημο... :)

Αμοιβές Δικηγόρων για τις οποίες είχε εκδοθεί Γ.Ε. .. να τις δηλώσουν οι Δικηγορικοί τους .

 

Νομίζω πως πρέπει να λάβουμε υποψη και το νεο Ε1 για το Οικ.2014 , που στο Εισόδημα απο Μισθωτές στο Κωδ 343 ( και Κωδ.611 Πιν.8) αναφέρει "Εισοδήματα .. για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση" καθως ανάλογος κωδικός ΔΕΝ υπάρχει στα εισοδήματα απο Εμπορικές και Ελ.Επαγ/τα ... οποτε ας μην το ζαλίζουμε και πολύ ... 

 απο το taxis μου ανεφεραν οτι το χαρτοσημο (για αποδειξη δαπανης) γραφεται σε ξεχωριστη σειρα με άλλο κωδικό οχι 4 αλλα δεν τους επιτρεπετε να μας τον πούν

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 απο το taxis μου ανεφεραν οτι το χαρτοσημο (για αποδειξη δαπανης) γραφεται σε ξεχωριστη σειρα με άλλο κωδικό οχι 4 αλλα δεν τους επιτρεπετε να μας τον πούν

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

Γιατί το μυστικό του κράτους είναι?

 

Δεν τους είπες να πάνε να γαμ@@##νε?

 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...