Jump to content
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.

Question

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

• Answers 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

εχω εναν αγροτη που με πληρωσε με κουνουπιδια και εκανε παρακρατηση αλλα επειδη τα εφαγα η παρακρατηση εγινε σε μπροκολα με τι κωδικο θα τα βαλω?

Συγγνώμη, αλλά ένα πράγμα έχω να πω τελικά...  ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ   Και εξηγούμαι:   Βγάζει ο κάθε μ........ς της ΓΓΠΣ-Τρόϊκας έπειδη έτσι του κ.....λ....ε μία υποχρέωση και ένα πρόγραμμα Αταιστάριστο χωρ

Posted Images

Recommended Posts

• 0

2.Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους. Ειδικά για τις διαχειριστικές χρήσεις 2012 έως και 2014 στην ίδια βεβαίωση αναγράφονται και τα παρακρατούμενα ποσά της παραγράφου 6 του άρθρου 29 του ν. 3986/2011 (Α' 152).

3.Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες. 
Αν πρόκειται για εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο στην οποία αναγράφει το σύνολο των αμοιβών. Αν πρόκειται για εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει το σύνολο του εισοδήματος από εμπορικές επιχειρήσεις. Τα πλήρη στοιχεία που περιλαμβάνονται στις βεβαιώσεις αποδοχών, υποβάλλονται στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, μαζί με την ετήσια οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών, οριστική δήλωση ελευθέριων επαγγελμάτων, καθώς και οριστική δήλωση από εμπορικές επιχειρήσεις κατά περίπτωση. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζονται κατηγορίες υπόχρεων, για τους οποίους οι πιο πάνω πληροφορίες υποβάλλονται στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών ή σε μαγνητικά μέσα κατά περίπτωση.

Eδω ο νόμος 2238/94, στο άρθρο 83,μιλάει καθαρά για όσους παρακρατούν φόρους η για όσους δεν προκύπτει θέμα παρακράτησης λόγω ορίου 300 ε η 

λόγω του ότι έχει προηγηθεί 15% προκαταβολή για δικηγόρους.Δεν μιλάει για προκαταβολές ,όπως είναι των μηχανικών 10% κλπ,ούτε αν ο ίδιος ο φορολογούμενος αν αποδίδει ο ίδιος ,πχ στα τεχνικά έργα αν δεν αποδίδει το δημόσιο σε υποχρεώνει να το δώσεις εσύ για αυτό,άρα δεν μιλάμε για παρακράτηση ,την κάνεις εσύ για τον εαυτό σου?

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ,γιατί βλέπω κάμποσους να έχουν απορίες,μιλάει για παρακράτηση,οχι προκαταβολές κλπ.

• 0

Kαλημέρα,

Μπήκα σήμερα το πρωί να δω την φορολογική μου δήλωση και πως εμφανίστηκαν οι βεβαιώσεις ελευθέρων επαγγελματιών που έστειλα για λογαριασμό των πελατών μου.

Υπάρχει κάποιος λόγος που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που οι αμοιβές μου εμφανίστηκαν στις μισθωτές υπηρεσίες?

• 0

Βρε Παναγιώτη, μα είναι προφανές.

Όλα δουλεύουν ρολόι. :P

Σου λέει η ΓΓ, αυτός τι είναι ; λογιστής. Ok, μπορεί να εντασσόταν στα ελευθέρια επαγγέλματα αλλά, που θα πάει ;

Αργά ή γρήγορα, δεν θα έχει πελάτες. Και τότε που θα καταλήξει ;

Στη χειρότερη άνεργος. Στην καλύτερη ; Μισθωτός.

Ωραία. Κότσαρέ του μια μισθωτές...

Απλά πράγματα. :)

Απλά λέμεεεεεεεε :)

Καλημέρααααααααα :):wub:

Υ.Γ.

"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε" λέει ο κ.γενικώς στο twitter ...

Ναι, ναι... εντάξει...

Υ.Γ.2

Παροιμία:

Θέλει η ... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει...

• 0

Kαλημέρα κύριε Μπάμπη.

Η αλήθεια είναι ότι αυτή την προσέγγιση δεν την είχα σκεφτεί.

Μπήκαμε να δούμε και την δήλωση της συνεργάτιδος μου.Εκεί είναι μεν πορτοκαλί οι μισθωτές υπηρεσίες αλλά αν πατήσεις εμφανίζει του συζύγου τις αμοιβές.

Καλή αρχή κάναμε.

• 0

Να κάνω και μία ερώτηση για αμοιβές απο εμπορική δραστηριότητα.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε αμοιβές δς ή διαχειριστή επε.

Οι αμοιβές τους θα πρέπει να εμφανιστούν στην φορολογική δήλωση στον 659 και ο φόρος στον 433 ώστε στο σύνολο τους να πληρωθεί η έκτακτη εισφορά.

Δημιουργώντας το αρχειό θεωρώ και δεν ξέρω αν κάνω λάθος ότι στο πεδίο κρατήσεις θα πρέπει να βάλουμε και τον παρακρατηθέντα φόρο 40% ώστε να προκύψει το καθαρό εισόδημα μειωμένο κατά την παρακράτηση.

Σε αντίθετη περίπτωση η έκτακτη εισφορά θα πληρωθεί δύο φορές πάνω στον παρακρατηθέντα φόρο.

Κάποια άλλη άποψη?

• 0

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε! Εκπλήξεις και νέοι κωδικοί.    Από αυτό το άρθρο καταλαβαίνω ότι για τους  προκαταβλητέους των μηχανικών αφού δεν είναι κιτρινισμένου το πεδίο του κωδικού 601-602 θα τα γράψουμε εμείς στο Ε1 χωρίς αποστολή καμίας βεβαίωσης αποδοχών... 

• 0

Δεν προβλέπεται καμία υποχρέωση για τους προκαταβλητέους φόρους.

Παναγιώτη, προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα τέτοιο, χωρίς σαφείς οδηγίες.

Έχουμε πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας...

Καλή δύναμη

• 0

Δεν προβλέπεται καμία υποχρέωση για τους προκαταβλητέους φόρους.

Παναγιώτη δεν θα έκανα τίποτα τέτοιο, χωρίς σαφείς οδηγίες.

Έχουμε πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας...

Καλή δύναμη

Μπαμπη καλημερα!

οπως είπαμε και παραπάνω,δεν προκυπτει καμια υποχρεωση για προκαταβλητεους φορουσ κλπ

πες τους το και συ που σ'ακουνε,να μην ξυνουμε πληγες,γιατι ο χαρης τακουει ολα..... :rolleyes:

• 0

Με την εισαγωγή για την υποβολή του Ε1, οι παρακρατήσεις από τους πελάτες μου που έχω υποβάλει οριστικές ελευθέρων επαγγελμάτων και

βεβαιώσεις αποδοχών απο ελευθέρια επαγγέλματα εμφανίζονται. Ομως οι απόδοχές μου παρόλο που έχουν υποβοβληθεί με τους ορθούς κωδικούς

και στις σωστές κατηγορίες στην οριστική εμφανίζονται στον κωδικό 301 ως μισθοί σε μέλη Δ.Σ. Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς;

• 0

Aκαθάριστα  2900

κρατήσεις   104

καθαρά ( αυτά που φορολογούνται.......στο Ε1 πηγή Ζ.......     2796)

παρακρατηθείς  580 

επειδη με έχει παιδέψει και εμένα αυτό μέχρι τώρα για το πιο πάνω παράδειγμα στο ε1 προς φορολόγηση βάζαμε το 2900 και το χαρτόσημο πήγαινε υπερ πίστεως!!!!μήπως το χαρτόσημο επαγγελματικών δαπανων δεν το εμφανίζουμε?

• 0

Μπαμπη καλημερα!

οπως είπαμε και παραπάνω,δεν προκυπτει καμια υποχρεωση για προκαταβλητεους φορουσ κλπ

πες τους το και συ που σ'ακουνε,να μην ξυνουμε πληγες,γιατι ο χαρης τακουει ολα..... :rolleyes:

Φοβάμαι ότι έχουν να δουν πολλά ακόμη τα μάτια μας... :angry:

Καλημέρα Γιάννη.

Καλή δύναμη.

• 0

Εγω εστειλα κανονικα σε καποιον που ειχε κανει διακοπη Φεβρουαριο του 2013. Μήπως εχει πεθανει ο δικος σου?

φτου φτου οχι καλε!!

μια χαρα ειναι ο ανθρωπος.

• 0

Ρε παιδια ειμαι η μονη που δεν εχω καταλαβει τι συμπεριλαμβανεται στις αμοιβες απο εμπορικες επιχειρησεις;;;(μισθωτοι-ελευθερια ειναι τα ιδια με περυσι)

ΠΧ εγω εχω οε , και δεν παρακρατω φόρο γιατι επειδη απασχολώ προσωπικο θεωρουμαι εμπορικη επιχειρηση .

Πρεπει να συμπεριλαβω τα τπυ που εχω κοψει σε πελατες μου στις βεβαιωσεις εμπορικων επιχειρησεων;

Και τελικα τι στο καλο συμπεριλμαβανεται στις αμοιβες εμπορικων επιχειρησεων .Μονο τα τεχνικα;

• 0

Με την εισαγωγή για την υποβολή του Ε1, οι παρακρατήσεις από τους πελάτες μου που έχω υποβάλει οριστικές ελευθέρων επαγγελμάτων και

βεβαιώσεις αποδοχών απο ελευθέρια επαγγέλματα εμφανίζονται. Ομως οι απόδοχές μου παρόλο που έχουν υποβοβληθεί με τους ορθούς κωδικούς

και στις σωστές κατηγορίες στην οριστική εμφανίζονται στον κωδικό 301 ως μισθοί σε μέλη Δ.Σ. Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς;

Εμενα παλι ενω εμφανιζεται ο φόρος ενω οι αποδοχές δεν εμφανιζονται πουθενα. Τις βεβαιωσεις τις εστειλα χθες βραδυ 20/03/14 με το προγραμμα του υπουργειου που κατεβασα χθες

• 0

Καλημερα σε ολους.Συναδελφοι πως θα αντιμετωπισουμε τις αμοιβες μελων ΔΣ που δεν αποτελουν εισοδημα απο εμπορικες επιχειρησεις αλλα απο κινητες αξιες.Οπως καταλαβαινω δεν πρεπει να μπουν ουτε στο αρχειο βεβαιωσεων ουτε στην συγκεντρωτικη αμοιβων  απο εμπορικες  επιχειρησεις.Αλλα επειδη η δουλεια μας εχει μετατραπει σε μαντικη τεχνη ,υπαρχει καποιος που να εχει αντιμετωπισει  το ιδιο προβλημα και πως το αντιμετωπιζει?.Καλη δυναμη.......................

• 0

Ρε παιδια ειμαι η μονη που δεν εχω καταλαβει τι συμπεριλαμβανεται στις αμοιβες απο εμπορικες επιχειρησεις;;;(μισθωτοι-ελευθερια ειναι τα ιδια με περυσι)

ΠΧ εγω εχω οε , και δεν παρακρατω φόρο γιατι επειδη απασχολώ προσωπικο θεωρουμαι εμπορικη επιχειρηση .

Πρεπει να συμπεριλαβω τα τπυ που εχω κοψει σε πελατες μου στις βεβαιωσεις εμπορικων επιχειρησεων;

Και τελικα τι στο καλο συμπεριλμαβανεται στις αμοιβες εμπορικων επιχειρησεων .Μονο τα τεχνικα;

Δεν εισαι η μονη

• 0

σέρνεται και σε εσάς το taxis;;;;

Εχουμε μπει όλοι στους λογαριασμούς μας για ναδούμε τι έχουν φέρει στους κωδικούς; Δηλαδή φαντάσου τι έχουμε να τραβήξουμε σε ώρες αιχμης!!

Μπεεεεεεεεεεε και πάλι μπέεεεεεεεεεεεεεε θα βελάζουμε όπως κάθε χρόνο.

PS.

Mη μου πείτε πως πρεπει να ξανυποβάλουμε τα αρχεία των βεβαιώσεων ελ.επαγγ. και εμπορικών επιχ. για όσους δεν είχαν την ενημερωμένη εφαρμογή γιατι θα τρελλαθώ!

• 0

σέρνεται και σε εσάς το taxis;;;;

Μη μου πείτε πως πρεπει να ξανυποβάλουμε τα αρχεία των βεβαιώσεων ελ.επαγγ. και εμπορικών επιχ. για όσους δεν είχαν την ενημερωμένη εφαρμογή γιατι θα τρελλαθώ!

μη τους βάζεις ιδέες!!!!!!!!!!δεν θέλουν και πολύ!!!!!!!!!!!

• 0

Καλησπέρα

ΤΠΥ  απο δικηγορική εταιρία €600 χωρίς παρακράτηση φόρου και στο οποίο υπάρχει επισυναπτόμενο το γραμμάτιο του δικηγορικού συλλογου με το οποίο εχει γίνει παρακράτηση 15% στα €600 υποβαλλεται

απο την εταριαία; και αν ναί με τι κωδικό;

Το ΤΠΥ εχει και φπα 23% υπολογισμενο στα 600€

Ευχαριστώ