Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
giochr

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.

Question

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

υπάρχει κάτι άλλο από αυτό?

 

. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος θεωρείται ο χρόνος κατά τον οποίο παρασχέθηκαν οι υπηρεσίες από τον ελεύθερο επαγγελματία. Όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών διαρκείας, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που καθίσταται απαιτητό κάθε επί μέρους τμήμα της αμοιβής για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Κατ’ εξαίρεση, για τους ελεύθερους επαγγελματίες που αποκτούν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, χρόνος κτήσης του εισοδήματός τους θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μη το ψάχνεις, θα το χάσεις :) :)

 

Στα ελευθέρια στο Ε1, σύμφωνα με το άρθρο 55 (δλδ εμπορικές επιχειρήσεις) στη βεβαίωση. Και μείνε εκεί, γιατί δεν έχει λογική

Οκ θα μείνω εκεί. Σ' ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην ίδια παράγραφο νομίζω υπάρχει και

 

Επισημαίνεται ότι, η παρακράτηση του φόρου στο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θα εξακολουθήσει να γίνεται κατά την καταβολή (μετρητά, επιταγή, συναλλαγματική)  της αμοιβής και θα συμψηφίζεται κατά τη χρήση αυτή, ανεξάρτητα από τη χρήση φορολόγησης του εισοδήματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το 2013  θα δηλώσει αμοιβές με κωδικό 1   πχ. 10.000 ευρώ και φόρος  1.600  δεν το δοκίμασα αλλά νομίζω δεν κάνει Χ20% επαλήθευση αμοιβών και φόρου.

 

στην χειρόγραφη  2012 τι έκανες που λέει και ο Θεοχάρης?

 

στο παρακάτω άρθρο το λέει  59.  

 

πως γίνεται και με τις παρακρατήσεις από πωλήσεις στο δημόσιο ,που σου ζητούσε η εφορία πότε έγινε η εξόφληση -παρακράτηση άρα σε κείνη πήγαινε και ο φόρος για αφαίρεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στις βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών (απόδειξη δαπάνης - Εισόδημα από εμπορικές επιχ.) και στην αντίστοιχη οριστική δήλωση, πρέπει να περιλάβουμε στις κρατήσεις και το 10% υπέρ Ο.Ε.Ε?

Δεν το βλέπω για πολύ λογικό αλλά περί λογικής.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικα με του δικηγορους τι θα κανουμε, υπαρχει καποιο νεο. Εμεις θα τα δηλωσουμε ή οι δικηγορικοι συλλογοι?

εγω θεωρω ότι πρεπει εμεις να τα δηλωσουμε ακομα και οταν υπαρχει η ελαχιστη αμοιβη απο τη στιγμη που η επιχειρηση τους πληρωνει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τι εχω κάνει εγω μεχρι στιγμής ,καθώς ερμηνευτική της ΠΟΛ δεν νομίζω να βγεί.

 

Eχω χρησιμοποιήσει το προγραμμα που δημιουργεί το αρχείο , ΟΧΙ αυτό που τραβα απο excel.

Αμοιβές Ε.Ε. με παρακράτηση 20% κωδικός 1.

Αμοιβές Ε.Ε. <300€ ,(πχ 30€ κατι Δικαστικοι επιμελητές κτλπ ) με κωδικό 11 ,ευτυχώς !!! δεν ήταν πολλοί .

Αποδ. Δαπάνης σαν εισόδημα Εμπορ.Επιχειρήσεων με κωδικό 4. (δεν εχω βάλει καθόλου ΟΓΑ/χαρτόσημο στις κρατήσεις,                        ουτε εχω μειώσει την αμοιβή κατά το χαρτόσημο...:)

Αμοιβές Δικηγόρων για τις οποίες είχε εκδοθεί Γ.Ε. .. να τις δηλώσουν οι Δικηγορικοί τους .

 

Νομίζω πως πρέπει να λάβουμε υποψη και το νεο Ε1 για το Οικ.2014 , που στο Εισόδημα απο Μισθωτές στο Κωδ 343 ( και Κωδ.611 Πιν.8) αναφέρει "Εισοδήματα .. για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση" καθως ανάλογος κωδικός ΔΕΝ υπάρχει στα εισοδήματα απο Εμπορικές και Ελ.Επαγ/τα ... οποτε ας μην το ζαλίζουμε και πολύ ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ερώτηση:
Στο Αρθρο 83,παρ.2, Ν.2238/94 αναφέρει:
 

Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. 

 
Μήπως λοιπόν πρέπει στις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις (συγκεκριμένα στους  εργολάβους) να δώσουμε τελικά βεβαίωση και για τις αμοιβές που έλαβαν και ας μην υπήρξε υποχρέωση παρακράτησης????
 
Δηλαδή, αν ενας εργολάβος έκδωσε ΤΠΥ 1000 ευρώ και έγινε παρακράτηση διότι υπήρχε υποχρέωση και ενα ΤΠΥ 1500 ευρώ στο οποίο δεν έγινε παρακράτηση διότι δεν υπήρχε υποχρέωση. Μήπως πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για το σύνολο των ανωτέρω αμοιβών, δηλαδή 2500 ευρώ με φόρο 30 ευρώ (1000*3%)?????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βεβαίωση για την παρακράτηση του 40% σε αμοιβή Δ.Σ Α.Ε από διανομή θα δώσουμε σε εντυπη μορφή ή και αυτή πρέπει ηλεκτρονικά;

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στις βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών (απόδειξη δαπάνης - Εισόδημα από εμπορικές επιχ.) και στην αντίστοιχη οριστική δήλωση, πρέπει να περιλάβουμε στις κρατήσεις και το 10% υπέρ Ο.Ε.Ε?

Δεν το βλέπω για πολύ λογικό αλλά περί λογικής.......

 

Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικα με του δικηγορους τι θα κανουμε, υπαρχει καποιο νεο. Εμεις θα τα δηλωσουμε ή οι δικηγορικοι συλλογοι?

εγω θεωρω ότι πρεπει εμεις να τα δηλωσουμε ακομα και οταν υπαρχει η ελαχιστη αμοιβη απο τη στιγμη που η επιχειρηση τους πληρωνει

Οι δικηγορικοί σύλλογοι κάνουν την παρακράτηση άρα αυτοί δεν πρέπει να υποβάλλουν βεβαιώσεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Ερώτηση:
Στο Αρθρο 83,παρ.2, Ν.2238/94 αναφέρει:
 

Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. 

 
Μήπως λοιπόν πρέπει στις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις (συγκεκριμένα στους  εργολάβους) να δώσουμε τελικά βεβαίωση και για τις αμοιβές που έλαβαν και ας μην υπήρξε υποχρέωση παρακράτησης????
 
Δηλαδή, αν ενας εργολάβος έκδωσε ΤΠΥ 1000 ευρώ και έγινε παρακράτηση διότι υπήρχε υποχρέωση και ενα ΤΠΥ 1500 ευρώ στο οποίο δεν έγινε παρακράτηση διότι δεν υπήρχε υποχρέωση. Μήπως πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για το σύνολο των ανωτέρω αμοιβών, δηλαδή 2500 ευρώ με φόρο 30 ευρώ (1000*3%)?????????????

 

ο 2238 δεν καταργηθηκε.απλα ρωταω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το καταστατικό ίδρυσης που μας έκανε ο συμβολαιογράφος λέει μέσα καταλέξει  :  ‘’εισπράχθηκαν για τέλη και δικαιώματα μου 345,96 € από τα οποία 63,94 € για φπα ,καθαρή αμοιβή πρωτοτύπου με 1 αντίγραφο 259,59 €’’. Στην εφαρμογή βάζουμε κωδικό 11 και στις ακαθάριστες αποδοχές, κρατήσεις εκτός φόρου και καθαρές αποδοχές τι βάζουμε  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Οι  επιχειρήσεις (Ο.Ε.-Ε.Ε κ.λ.π.) αφου δεν υπάρχει επιχειρηματική αμοιβή πλέον, τι θα υποβάλλουν για την χρήση του 2013 σαν βεβαίωση? Εγώ δεν καταλαβαίνω?  έχω  χάσει  τον.... μπούσουλα?..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Οι  επιχειρήσεις (Ο.Ε.-Ε.Ε κ.λ.π.) αφου δεν υπάρχει επιχειρηματική αμοιβή πλέον, τι θα υποβάλλουν για την χρήση του 2013 σαν βεβαίωση? Εγώ δεν καταλαβαίνω?  έχω  χάσει  τον.... μπούσουλα?..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αν ρωτάς για τη φορολογική δήλωση, στα απλογραφικά την βεβαίωση με τα κέρδη που αντιστοιχούν στον εταίρο και φορολογήθηκαν στο όνομα της εταιρείας. 

στα διπλογραφικά τα μερίσματα (αν υπάρχουν). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το καταστατικό ίδρυσης που μας έκανε ο συμβολαιογράφος λέει μέσα καταλέξει  :  ‘’εισπράχθηκαν για τέλη και δικαιώματα μου 345,96 € από τα οποία 63,94 € για φπα ,καθαρή αμοιβή πρωτοτύπου με 1 αντίγραφο 259,59 €’’. Στην εφαρμογή βάζουμε κωδικό 11 και στις ακαθάριστες αποδοχές, κρατήσεις εκτός φόρου και καθαρές αποδοχές τι βάζουμε  ?

Καλησπέρα,

 

Επειδή και εγώ χθες είχα το ίδο πρόβλημα μίλησα με συναδέλφους που έχουν πελάτες συμβολαιογράφους.

Σε όλες τις περιπτώσεις που είχα έγραφε καθαρή αμοιβη και κρατήσεις ΕΤΑΑ αν δεν κάνω λάθος.Αυτά τα δύο ποσά αν τα άθροιζες και πολαπλ.με 23% έβγαινε και ο φπα που αναφερόταν.

Μήπως και σε εσάς αναφέρει κάτι τέτοιο ώστε να φτάσετε στα 278 που μάλλον θα είναι το ποσό που θα στείλετε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει!

στέλνοντας το αρχείο με τις βεβαιώσεις ελευθ.επαγγ. ζιπαρισμένο, δεν το δέχεται βγάζοντας μήνυμα 

1) Γραμμή 1 : Η πρώτη γραμμή πρέπει να έχει τύπο 0 για ''Τύπο record''

2) Στο αρχείο πρέπει να υπάρχουν όλοι οι ''Τύποι record''

Ξέρει κανείς τι εννοεί?????? γιατί το αρχείο το κατέβασα από το taxisnet.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οριστική ελευθέριων πάς να στείλεις; Δεν είναι ακόμα έτοιμη η εφαρμογή...ανέβηκε αλλά έχει προβλήματα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι..ελευθερων προσπαθω να στειλω....

 

μακάρι να ειναι όντως αυτό το θεμα και να έχει προβλήματα η εφαρμογή κι όχι τα στοιχεία που εγώ του έδωσα!

σ ευχαριστώ πολύ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×