Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα

 

εχω κολλησει ,ας μου απαντησει καποιος αν μπορει

 

εαν ο ελευθ επαγγελματιας δεν εχει εισπραξει τις αμοιβες που εχει τιμολογησει εντος του ετους

και βεβαιως δεν εχει αποδοθει το 20% απο τον πελατη του,τοτε δεν  στελνουμε 

βεβαιωση σωστα?

οταν πληρωθει στην επομενη χρηση τοτε θα χορηγηθει και θα υποβληθει αντιστοιχα βεβαιωση π.χ στο 2014 ,σωστα?

 

επισης μια απαντηση για τις προσωρινες ελευθ επαγγ ιανουαριου 2014 ,υποβαλλονται και οι μηδενικες ? η αυτο ισχυει μονο για μισθωτες υπηρεσιες?

βεβαίωση φόρου δεν θα στείλεις σίγουρα. 

 

βεβαίωση εισοδήματος ,στο πνεύμα και των κάτω των 300? εξαρτάται πότε φορολογείται για την αμοιβή αυτή .

 

ας πούμε ότι η αμοιβή ήταν προς ιδιωτικό τομέα ,θέλει φέτος βεβαίωση εισοδήματος με κωδ.1 και του χρόνου βεβαίωση μόνο φόρου.   

 

το σωστό πάντως είναι όλα του χρόνου.

 

Μηδενικές ως προς τον φόρο δεν υπάρχουν πλέον όπως στις μισθωτές. αν εννοείς ως προς τις αποδοχές όχι.

 

πέρα που δεν την στέλενει με όλα μηδέν ,το ίδιο έπρεπε να κάνουμε και για εργολάβους,για εμπορικές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικό πρόσωπο έχει κάνει παρακρατηση σε εταιρία ΕΕ για τεχνικά έργα 3%. Προσπαθώ νά ανεβάσω βεβαιώση από εμπορικές επιχειρήσεις αλλά μου ζητάει Επώνυμο και όνομα υποχρεωτικά και λοχι επωνυμία για εταιρία. Τι κάνω;

Το αντιμετώπιζα κι εγώ.Μοίρασα την επωνυμία στο πεδίο ΕΠΩΝΥΜΟ και ΟΝΟΜΑ. Επίσης μπορείς να γράψεις την επωνυμία και στα 2 πεδία.Το σύστημα απλώς θέλει να υπάρχει κάτι γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΟ ΦΟΡΟ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΟΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ;

Ο φόρος δεν υποβάλλεται σίγουρα. Μήπως όμως η αμοιβή υποβάλλεται με κωδικό 11???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά εγώ δεν θα στείλω βεβαίωση από την πλευρά του ασφαλιστή.

Βεβαίωση πρέπει να στείλει η εταιρεία που πληρώνει.

Με τη λογική αυτή, το 2014 θα πρέπει να ο ασφαλιστικός πράκτορας να υποβάλει ο ίδιος τη μηνιαία παρακράτηση φόρου που του γίνεται.

Το λέω αυτό γιατί μίλησα με ασφ. πράκτορα και μου είπε ότι φέτος ξανάρχισαν να τους κάνουν παρακράτηση στις αποδοχές που παίρνουν.

Επίσης και παλαιότερα που τους γινόταν παρακράτηση η ασφαλιστική εταιρεία την υπεβαλε και έδινε και βεβαιώση τότε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά εγώ δεν θα στείλω βεβαίωση από την πλευρά του ασφαλιστή.

Βεβαίωση πρέπει να στείλει η εταιρεία που πληρώνει.

Με τη λογική αυτή, το 2014 θα πρέπει να ο ασφαλιστικός πράκτορας να υποβάλει ο ίδιος τη μηνιαία παρακράτηση φόρου που του γίνεται.

Το λέω αυτό γιατί μίλησα με ασφ. πράκτορα και μου είπε ότι φέτος ξανάρχισαν να τους κάνουν παρακράτηση στις αποδοχές που παίρνουν.

Επίσης και παλαιότερα που τους γινόταν παρακράτηση η ασφαλιστική εταιρεία την υπεβαλε και έδινε και βεβαιώση τότε.  

 

αυτό είναι το λογικό και το σωστό.  αυτός που πλήρωσε δίνει βεβαίωση σε αυτόν από τον οποίο παρακρατήθηκε ο φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστής έκοψε το 2013 ΑΠΥ σε ελεύθερο επαγγελματία για την υποβολή της φορολογικής του δήλωσης.Η τήρηση των βιβλίων γίνεται από τον ίδιο και μια φορά το χρόνο πηγαίνει να του κάνει τη δήλωση.

Εκείνος την πέρασε στα βιβλία του.

Θα γίνει οριστική ελευθέρων επαγγελματιών & βεβαίωση? γιατί εφόσον δεν  του  είχε εκδόσει ΤΠΥ τον αντιμετώπισε ως ιδιώτη.(με ΑΠΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

εχω κολλησει ,ας μου απαντησει καποιος αν μπορει

 

εαν ο ελευθ επαγγελματιας δεν εχει εισπραξει τις αμοιβες που εχει τιμολογησει εντος του ετους

και βεβαιως δεν εχει αποδοθει το 20% απο τον πελατη του,τοτε δεν  στελνουμε 

βεβαιωση σωστα?

οταν πληρωθει στην επομενη χρηση τοτε θα χορηγηθει και θα υποβληθει αντιστοιχα βεβαιωση π.χ στο 2014 ,σωστα?

 

 

μπορει καποιος να μου απαντησει ,εαν πρεπει να σταλθει βεβαιωση με τις αποδοχες μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορει καποιος να μου απαντησει ,εαν πρεπει να σταλθει βεβαιωση με τις αποδοχες μονο

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΦΟΥ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστής έκοψε το 2013 ΑΠΥ σε ελεύθερο επαγγελματία για την υποβολή της φορολογικής του δήλωσης.Η τήρηση των βιβλίων γίνεται από τον ίδιο και μια φορά το χρόνο πηγαίνει να του κάνει τη δήλωση.

Εκείνος την πέρασε στα βιβλία του.

Θα γίνει οριστική ελευθέρων επαγγελματιών & βεβαίωση? γιατί εφόσον δεν  του  είχε εκδόσει ΤΠΥ τον αντιμετώπισε ως ιδιώτη.(με ΑΠΥ)

κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

klery, on 28 Mar 2014 - 12:15 AM, said:snapback.png

καλησπερα

 

εχω κολλησει ,ας μου απαντησει καποιος αν μπορει

 

εαν ο ελευθ επαγγελματιας δεν εχει εισπραξει τις αμοιβες που εχει τιμολογησει εντος του ετους

και βεβαιως δεν εχει αποδοθει το 20% απο τον πελατη του,τοτε δεν  στελνουμε 

βεβαιωση σωστα?

οταν πληρωθει στην επομενη χρηση τοτε θα χορηγηθει και θα υποβληθει αντιστοιχα βεβαιωση π.χ στο 2014 ,σωστα?

 

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΦΟΥ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ

ποια διαφορα θα φανει στην αναμορφωση ,αφου ο φορος θα παρακρατηθει κατα την πληρωμη και η πληρωμη του τπυ δεν εχει γινει

 

η ερωτηση μου εχει να κανει με το αν στελνουμε βεβαιωση αποδοχων ελευθ επαγγ εαν δεν εχει πληρωθει το εκδοθεν τιμολογιο του 2013

η εαν οταν πληρωθει εντος του 2014 τοτε αποδιδουμε το 20% και δινουμε βεβαιωση τον επομενο χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αντιμετώπιζα κι εγώ.Μοίρασα την επωνυμία στο πεδίο ΕΠΩΝΥΜΟ και ΟΝΟΜΑ. Επίσης μπορείς να γράψεις την επωνυμία και στα 2 πεδία.Το σύστημα απλώς θέλει να υπάρχει κάτι γραμμένο.

Κι εμενα με προβληματισε. Μιλησα με taxis και ειπανε και στα δυο πεδια το ιδιο (δλδ την επωνυμια του νομικου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εμενα με προβληματισε. Μιλησα με taxis και ειπανε και στα δυο πεδια το ιδιο (δλδ την επωνυμια του νομικου). 

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

klery, on 28 Mar 2014 - 12:15 AM, said:snapback.png

καλησπερα

 

εχω κολλησει ,ας μου απαντησει καποιος αν μπορει

 

εαν ο ελευθ επαγγελματιας δεν εχει εισπραξει τις αμοιβες που εχει τιμολογησει εντος του ετους

και βεβαιως δεν εχει αποδοθει το 20% απο τον πελατη του,τοτε δεν  στελνουμε 

βεβαιωση σωστα?

οταν πληρωθει στην επομενη χρηση τοτε θα χορηγηθει και θα υποβληθει αντιστοιχα βεβαιωση π.χ στο 2014 ,σωστα?

 

ποια διαφορα θα φανει στην αναμορφωση ,αφου ο φορος θα παρακρατηθει κατα την πληρωμη και η πληρωμη του τπυ δεν εχει γινει

 

η ερωτηση μου εχει να κανει με το αν στελνουμε βεβαιωση αποδοχων ελευθ επαγγ εαν δεν εχει πληρωθει το εκδοθεν τιμολογιο του 2013

η εαν οταν πληρωθει εντος του 2014 τοτε αποδιδουμε το 20% και δινουμε βεβαιωση τον επομενο χρονο?

 

ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΣ ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ.ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ 2013 ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ.ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστής έκοψε το 2013 ΑΠΥ σε ελεύθερο επαγγελματία για την υποβολή της φορολογικής του δήλωσης.Η τήρηση των βιβλίων γίνεται από τον ίδιο και μια φορά το χρόνο πηγαίνει να του κάνει τη δήλωση.

Εκείνος την πέρασε στα βιβλία του.

Θα γίνει οριστική ελευθέρων επαγγελματιών & βεβαίωση? γιατί εφόσον δεν  του  είχε εκδόσει ΤΠΥ τον αντιμετώπισε ως ιδιώτη.(με ΑΠΥ)

Θεωρώ πως ναι, ανεξαρτήτως αν έχει κοπεί Α.Π.Υ. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κανενας αλλος αυτης τη στιγμη προβλημα με την εφαρμογη των βεβαιωσεων απο εμπορικες επιχειρησεις? Δεν μου ανεβαζει το αρχειο, βγαζει error στην διαρκεια φορτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστής έκοψε το 2013 ΑΠΥ σε ελεύθερο επαγγελματία για την υποβολή της φορολογικής του δήλωσης.Η τήρηση των βιβλίων γίνεται από τον ίδιο και μια φορά το χρόνο πηγαίνει να του κάνει τη δήλωση.

Εκείνος την πέρασε στα βιβλία του.

Θα γίνει οριστική ελευθέρων επαγγελματιών & βεβαίωση? γιατί εφόσον δεν  του  είχε εκδόσει ΤΠΥ τον αντιμετώπισε ως ιδιώτη.(με ΑΠΥ)

Eγω παλι θεωρώ πως όχι... και θα πρεπει να την κάνει κα αναμόρφωση στο τελος του ετους...  αλλά πάρε και άλλες γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορει καποιος να μου απαντησει ,εαν πρεπει να σταλθει βεβαιωση με τις αποδοχες μονο

Από την στιγμή, που, πλέον, έχει αποδεσμευτεί η υποβολή της κάθε δήλωσης από την πληρωμή, η γνώμη μου είναι, να σταλεί κανονικά η βεβαίωση με ποσό και στις αποδοχές, και στον φόρο. Η επιχείρηση, όποτε και να το πληρώσει, δεν αφορά αυτόν που του παρακρατήθηκε ο φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...