Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπηκα με τους κωδικους πελατη μου και εστειλα τη βεβαιωση για την αμοιβη μου. Το θεμα ειναι οτι στην αποδειξη υποβολης δεν φαινομαι πουθενα. Γραφει οτι ο πελατης μου υπεβαλε ηλεκτρονικα την δηλωση με τα παρακατω στοιχεια μπλα μπλα μπλα... του ετους 2013 την 24/03/2014 , χωρις να αναφερει πουθενα ποιος ειναι ο δικαιουχος της αμοιβης. Ουτε ονομα ουτε ΑΦΜ μου υπαρχει πουθενα. Ειναι σωστο???

 

Κανονικά θα έπρεπε μετά την υποβολή  της βεβαίωσης να μπορείς να εκτυπώνεις για όλους τους δικαιούχους βεβαίωση παρακράτησης .

 

Επειδή όμως τα στοιχεία μεταφέρονται στη δήλωση εισοδήματος η παραπάνω ενέργεια είναι περιττή γιατί θα δημιουργούσε αυτό που λέμε ηλεκτρονική γραφειοκρατία

 

Τα παιδιά δηλαδή σε ότι τους αφορά αυτά τα προσέχουν, το πρόβλημα είναι ότι παθαίνουν αμνησία  όταν φτάνει η ώρα να ζητήσουν κάτι από εμάς . Βλ βεβαίωση με συμπιεσμένο αρχείο και οριστική με ασυμπίεστο . Το ίδιο αρχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχουν διανεμηθεί στους δικαιούχους βεβαιώσεις πριν τις 15/02/2014 (όπως υπήρχε υποχρέωση) και σ' αυτές δεν έχουν συμπεριληφθεί αμοιβές μη υποκείμενες σε παρακράτηση (<300€) αλλά τώρα στο αρχείο τις συμπεριλάβουμε υπάρχει κατά τη γνώμη σας πρόβλημα;

 

Επίσης αν αυτές έχουν τυπωθεί σε απλό χαρτί φίρμας κι όχι με βάσει τα υποδείγματα Φ01-043 & Φ01-044  υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Ε20 μηδενικο (αφου στειλουμε Βεβαιωση αμοιβων με αμοιβες κατω των 300 κωδ.11) στελνουμε συμπληρωνοντας μονο τον Πινακα1 και το αρχειο?


2.Βεβαιωση εμπορικων οταν οι ιδιοι οι εργοδοτες για τα τεχνικα εργα στο δημοσιο κανουν 3% παρακρατηση στον εαυτο τους, στελνουμε? αν ναι και Ε21?


3.οι ιδιωτες που απασχολησαν εργατες με ικα για ανεγερση οικοδομης στελνουν Βεβαιωση μισθωτων?


4. για το 2014 οι εργολαβοι που απασχολησαν εργατες σε τεχνικο εργο , στελνουμε προσωρινη ΦΜΥ με 3%? και επισης για αυτους τους εργατες που τους απασχολησαν πχ τον φλεβαρη και μετα υπαρχουν δυο ενδεχομενα , ειτε να μην τους απασχολησουν ξανα μεχρι τελος της χρονιας, ειτε να προκυψει καποιο αλλο εργο τον μηνα πχ οκτωβρη και να απασχοληθουν παλι οι ιδιοι, το checkbox (κουτακι) ολικη παυση τελικα για τον μηνα φλεβαρη το τσεκαρουμε ή οχι?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την άποψη σας.

α)Αμοιβές ιεροψαλτών, που είχαν παρακράτηση φόρου 20%, στέλνουμε βεβαιώσεις αποδοχών?

β)Tελικά για ΤΠΥ<300 στέλνουμε ή όχι? Γιατί μας τα μπέρδεψε λίγο πάλι σήμερα ο Θεοχάρης.

γ)Τις αμοιβές σε οε τις συμπληρώνουμε τελικά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Τ.Π.Υ.  από ελεύθερο επαγγελματία άνω των 300 ευρώ που δεν έχει κάνει παρακράτηση ποιόν κωδικό χρησιμοποιώ στις αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα? 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1. Ε20 μηδενικο (αφου στειλουμε Βεβαιωση αμοιβων με αμοιβες κατω των 300 κωδ.11) στελνουμε συμπληρωνοντας μονο τον Πινακα1 και το αρχειο?

2.Βεβαιωση εμπορικων οταν οι ιδιοι οι εργοδοτες για τα τεχνικα εργα στο δημοσιο κανουν 3% παρακρατηση στον εαυτο τους, στελνουμε? αν ναι και Ε21?

3.οι ιδιωτες που απασχολησαν εργατες με ικα για ανεγερση οικοδομης στελνουν Βεβαιωση μισθωτων?

4. για το 2014 οι εργολαβοι που απασχολησαν εργατες σε τεχνικο εργο , στελνουμε προσωρινη ΦΜΥ με 3%? και επισης για αυτους τους εργατες που τους απασχολησαν πχ τον φλεβαρη και μετα υπαρχουν δυο ενδεχομενα , ειτε να μην τους απασχολησουν ξανα μεχρι τελος της χρονιας, ειτε να προκυψει καποιο αλλο εργο τον μηνα πχ οκτωβρη και να απασχοληθουν παλι οι ιδιοι, το checkbox (κουτακι) ολικη παυση τελικα για τον μηνα φλεβαρη το τσεκαρουμε ή οχι?

 

επιτελους βγαλανε ερωτησεις απαντησεις για ε20 http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_E20.html

αρα το ερωτημα 1. ισχυει οτι κανουμε μηδενικες.

για ε21 δεν βγαλανε.

καποια απαντηση για τα 2,3,4 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SOS Με τους μουσικούς που έχουν ικα τι κανουμε?.Βαζω τις κρατησεις ικα στο πεδιο κρατησεις εκτος φορου?

Εχει κανείς άποψη για το θέμα.Πραγματικά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάμπη, συγνώμη , αλλά έχασα το λεξικό ! Μπορείς να μου το στείλεις με ΠΜ ?? Και να έχει και το προσάρτημα με τα &$%$&^%$&$&%#^$$%&*&%*&^(&^%*&%*$^

Ευχαριστώ πολύ, παρα-παρα-πολύ όπως έλεγε και (έκλαιγε) ο Ζοτς !!

 

Ok κ.Γιάννη. :)

 

Τρέχουσα κατάσταση:

&$%$&^%$&$&%#^$$%&*&%*&^(&^%*&%*$^

 

Υ.Γ.

Μακάρι να κλαίγαμε κι εμείς με τα δάκρυα του Ζοτς. Αλλά... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέλφισσα, υπάρχουν και προσωπικές εταιρίες, που υπαγόντουσαν στα ελευθέρια επαγγέλματα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90369&p=553855

και θα πρέπει να σταλούν και γι' αυτές βεβαιώσεις και οριστικές αμοιβών, από ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Υ.Γ.

Τελικά, ευτυχώς που μας τελείωσε και αυτός ο διαχωρισμός...

 

Στις οποίες βέβαια εταιρείες που συμπεριλαμβάνονται στα ελ.Επαγ.  ζητά και όνομα κατά τον έλεγχο.....

Διότι ως γνωστόν μια εταιρεία πρέπει να έχει κι επώνυμο και όνομα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις οποίες βέβαια εταιρείες που συμπεριλαμβάνονται στα ελ.Επαγ.  ζητά και όνομα κατά τον έλεγχο.....

Διότι ως γνωστόν μια εταιρεία πρέπει να έχει κι επώνυμο και όνομα.....

 

Έτσι. Είναι εταιρείες με ονοματεπώνυμο...

Δεν αφορά ανώνυμες εταιρείες. :P:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι. Είναι εταιρείες με ονοματεπώνυμο...

Δεν αφορά ανώνυμες εταιρείες. :P:)

 

πως το ξεπερνάμε όμως αν δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε μεταβολή να γίνουν ανώνυμες; :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Θεωρώ ότι και μια τελεία να βάλετε στο όνομα θα το πάρει.

 

Η επωνυμία θα φαίνεται σωστή στο πεδίο επώνυμο οπότε νομίζω θα είστε απόλυτα σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως το ξεπερνάμε όμως αν δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε μεταβολή να γίνουν ανώνυμες; :angry:

 

Τις βαφτίζουμε μόνοι μας, βάζοντας και όνομα και επώνυμο, την επωνυμία.

Ή, επώνυμο μέρος της επωνυμίας και όνομα, τη νομική μορφή...

Θα τους τρελάνουμε πρώτοι συνάδελφε...

Πρώτοι λέμεεεεεε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι. Καινούργιος (στό Forum).

Ελπίζω νά μή θεωρηθεί αφελής η ερώτηση, ή άν έχει ξαναγίνει καί απαντήθηκε sorry.

Ο υπόχρεος υποβολής βεβαίωσης αμοιβών ελευθ. επαγγελματιών καταχωρεί όλους τούς συναλλασσόμενούς του στήν ίδια βεβαίωση ή πρέπει γιά τόν καθένα (εννοείται μέ όλα τά είδη αμοιβών) νά υποβάλλει διαφορετική ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά γιά τήν όποια απάντηση καί καλή δύναμη σέ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι άντε στους Ελ.Επαγγελματίες δεν τους έκοψε ότι θα μπορούσε να μην είναι φυσικό πρόσωποα αλλά εταιρεία.

Στις βεβαιώσεις εμπορικών επιχειρήσεων;

 

Μια από τα ίδια...... Επώνυμο και όνομα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

Αφού ρε @#$#@% το έχετε στήσει λαμβάνοντας υπ' όψιν τον 4172 που προβλέπει παρακράτηση μόνο σε φυσικά πρόσωπα γιατί δεν το αφήνετε να εφαρμοστεί του χρόνου;

 

Να ξέρουμε κι εμείς πως να στήσουμε τις εφαρμογές μας να προκύπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι άντε στους Ελ.Επαγγελματίες δεν τους έκοψε ότι θα μπορούσε να μην είναι φυσικό πρόσωποα αλλά εταιρεία.

Στις βεβαιώσεις εμπορικών επιχειρήσεων;

 

Μια από τα ίδια...... Επώνυμο και όνομα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

Αφού ρε @#$#@% το έχετε στήσει λαμβάνοντας υπ' όψιν τον 4172 που προβλέπει παρακράτηση μόνο σε φυσικά πρόσωπα γιατί δεν το αφήνετε να εφαρμοστεί του χρόνου;

 

Να ξέρουμε κι εμείς πως να στήσουμε τις εφαρμογές μας να προκύπτουν

 

Γιατί μόνο σε φυσικά πρόσωπα συνάδελφε ;

Προβλέπεται και με τον ν.4172, σε νομικά πρόσωπα παρακράτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την άποψη σας.

α)Αμοιβές ιεροψαλτών, που είχαν παρακράτηση φόρου 20%, στέλνουμε βεβαιώσεις αποδοχών?

β)Tελικά για ΤΠΥ<300 στέλνουμε ή όχι? Γιατί μας τα μπέρδεψε λίγο πάλι σήμερα ο Θεοχάρης.

γ)Τις αμοιβές σε οε τις συμπληρώνουμε τελικά ή όχι?

Κάποιος γνωρίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μόνο σε φυσικά πρόσωπα συνάδελφε ;

Προβλέπεται και με τον ν.4172, σε νομικά πρόσωπα παρακράτηση...

 

 

Αν εννοείς από πλευράς φερέων δημοσίου .......... δεν με απασχολεί.

Αν εννοείς κάτι άλλο....... με το μαλακό σε παρακαλώ γιατί είμαι στα πρόθυρα....... πές μου το με το μαλακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν εννοείς από πλευράς φερέων δημοσίου .......... δεν με απασχολεί.

Αν εννοείς κάτι άλλο....... με το μαλακό σε παρακαλώ γιατί είμαι στα πρόθυρα....... πές μου το με το μαλακό!

 

Ψυχραιμία συνάδελφε. Ψυχραιμία. :)

 

κι άντε στους Ελ.Επαγγελματίες δεν τους έκοψε ότι θα μπορούσε να μην είναι φυσικό πρόσωποα αλλά εταιρεία.

Στις βεβαιώσεις εμπορικών επιχειρήσεων;

 

Μια από τα ίδια...... Επώνυμο και όνομα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

Αφού ρε @#$#@% το έχετε στήσει λαμβάνοντας υπ' όψιν τον 4172 που προβλέπει παρακράτηση μόνο σε φυσικά πρόσωπα γιατί δεν το αφήνετε να εφαρμοστεί του χρόνου;

 

Να ξέρουμε κι εμείς πως να στήσουμε τις εφαρμογές μας να προκύπτουν

 

Οι φορείς γενικής κυβέρνησης υποχρεούνται και να προβαίνουν σε παρακράτηση και από νομικά πρόσωπα αλλά και, να υποβάλλουν βεβαιώσεις μέσω διαδικτύου.

Εκεί ήταν η ένστασή μου. :)

 

Υ.Γ.

Άμα βρείτε περίσσεμα -ψυχραιμίας, στείλτε κι εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψυχραιμία συνάδελφε. Ψυχραιμία. :)

 

 

Οι φορείς γενικής κυβέρνησης υποχρεούνται και να προβαίνουν σε παρακράτηση και από νομικά πρόσωπα αλλά και, να υποβάλλουν βεβαιώσεις μέσω διαδικτύου.

Εκεί ήταν η ένστασή μου. :)

 

Υ.Γ.

Άμα βρείτε περίσσεμα -ψυχραιμίας, στείλτε κι εμένα...

 

Ουυυυυυυυυυφφφφφφφφφ!

 

ευτυχώς δεν εργάζομαι σε φορείς γενικής κυβέρνησης.

 

ΥΓ: Το κατ΄ όνομα "πλεόνασμα" του Σαμαρά έχει δημιουργήσει τεράστιο έλλειμμα, (όχι μόνο ψυχραιμίας) σε όλους τους Έλληνες (εργαζόμενους). Το μόνο πλεόνασμα που έχω είναι...... οργής. Αλλά δεν υπάρχει ζήτηση για να το διαθέσω. Ειναι όλοι πλήρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σιγά βρε σεις.. Επώνυμο βάζουμε την επωνυμία και όνομα την μορφή (ΑΕ ή ΟΕ ή παπαριές μαρίτσα 'μ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σιγά βρε σεις.. Επώνυμο βάζουμε την επωνυμία και όνομα την μορφή (ΑΕ ή ΟΕ ή παπαριές μαρίτσα 'μ).

 

Soulis: Ο μόνος ψύχραιμος  :)

 

 

Υ/Γ: Από 'δω τό'χουμε, από 'κει το φέρνουμε... πάντα μια Μαρία φταίει για όλα... :angry:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...