Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι παρακρατήσεις από ΟΕ δεν θα έπρεπε να εμφανίζονται στο Ε5 κωδικός 009? Αν και έχω υποβάλει από κάποιους πελάτες της συγκεκριμένης ΟΕ (οι οποίοι της παρακράτησαν φόρο) δεν εμφανίζονται στο Ε5 και μάλιστα ο σχετικός κωδικός είναι λευκός κι όχι πορτοκαλί όπως οι ανάλογοι στο Ε1. Θα τους συμπληρώσουμε εμείς όπως πέρυσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικό πρόσωπο έχει κάνει παρακρατηση σε εταιρία ΕΕ για τεχνικά έργα 3%. Προσπαθώ νά ανεβάσω βεβαιώση από εμπορικές επιχειρήσεις αλλά μου ζητάει Επώνυμο και όνομα υποχρεωτικά και λοχι επωνυμία για εταιρία. Τι κάνω;

Εγω εχω την εξης απορια:

 

Σε έναν πολίτικο μηχανικό ,φυσικό πρόσωπο του έχουν εκδοθεί  2 ΤΠΥ για τη  χρηση 2013

1) εκδοση ΤΠΥ από εργολάβο εταιρεία  νομικο προσωπο  ΟΕ  με παρακρατηση 3%

2)Εκδοση ΤΠΥ από εργολάβο φυσικο  προσωπο με παρακρατηση 3% 

Ο πολίτικος μηχανικός  εχει αποδώσει τον φορο 3% και στους δυο

 

Στην βεβαιωση για τις αμοιβές  ελεύθερων επαγγελματιών  (που έληξε 28/3/14)ειχα καταχωρησει  στις εμπορικες αμοιβες για το 3%  με κωδ.2  μονο τον εργολαβο φυσικο πρόσωπο και όχι την ΟΕ

Σε συζήτηση  με συναδελφο μου ειπε ότι έπρεπε να βαλω και την ΟΕ εφόσον εχει γινει παρακρατηση , ισχύει ?,να κανω τροποποιητική??

 

Επίσης στην οριστικη που θα κανω  θα τα δηλώσω με Ε20 το φυσικου προσωπου και με Ε21 την ΟΕ,εχω μπει στο σύστημα και δεν φαίνεται  η καταβολή του

φορου 3%,μάλλον  τη καταχωρούμε εμείς

 

Εχω χάσει τη μπαλα ,όποιος εχει παρόμοια περίπτωση  αν μπορεί να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, δεν έχω προλάβει να στείλω βεβαιώσεις από ελευθέρια επαγγέλματα χωρίς παρακράτηση φόρου, γνωρίζει κάποιος αν το πρόστιμο είναι 100€ και αν θα τα στείλω ηλεκτρονικά με βεβαίωση του προστίμου σε μεταγενέστερο χρόνο;

ελα ντε; Εγω έστειλα σήμερα μια δηλωση αμοιβών ελ επαγγελματιών με μηδενικο φορο και την πηρε κανονικά χωρίς πρόστιμο. Απο τις υπόλοιπες δεν έχω στείλει τιποτα. Έχω χάσει λίγο τη μπάλλα γενικά με όλες αυτές τις βλακείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω εχω την εξης απορια:

 

Σε έναν πολίτικο μηχανικό ,φυσικό πρόσωπο του έχουν εκδοθεί  2 ΤΠΥ για τη  χρηση 2013

1) εκδοση ΤΠΥ από εργολάβο εταιρεία  νομικο προσωπο  ΟΕ  με παρακρατηση 3%

2)Εκδοση ΤΠΥ από εργολάβο φυσικο  προσωπο με παρακρατηση 3% 

Ο πολίτικος μηχανικός  εχει αποδώσει τον φορο 3% και στους δυο

 

Στην βεβαιωση για τις αμοιβές  ελεύθερων επαγγελματιών  (που έληξε 28/3/14)ειχα καταχωρησει  στις εμπορικες αμοιβες για το 3%  με κωδ.2  μονο τον εργολαβο φυσικο πρόσωπο και όχι την ΟΕ

Σε συζήτηση  με συναδελφο μου ειπε ότι έπρεπε να βαλω και την ΟΕ εφόσον εχει γινει παρακρατηση , ισχύει ?,να κανω τροποποιητική??

 

Επίσης στην οριστικη που θα κανω  θα τα δηλώσω με Ε20 το φυσικου προσωπου και με Ε21 την ΟΕ,εχω μπει στο σύστημα και δεν φαίνεται  η καταβολή του

φορου 3%,μάλλον  τη καταχωρούμε εμείς

 

Εχω χάσει τη μπαλα ,όποιος εχει παρόμοια περίπτωση  αν μπορεί να βοηθήσει...

 

Κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω υποβάλει Ε20 από 3/4/2014 και είναι ακόμα σε εκκρεμότητα.

 

Έχει προσέξει κανείς αν τις κρατάει και δεν τις έχουν κάνει

ακόμα αποδεκτές ή να ψάξω αν έχουν οι δικές μου πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω υποβάλει Ε20 από 3/4/2014 και είναι ακόμα σε εκκρεμότητα.

 

Έχει προσέξει κανείς αν τις κρατάει και δεν τις έχουν κάνει

ακόμα αποδεκτές ή να ψάξω αν έχουν οι δικές μου πρόβλημα .

Καποιες εχουν γινει αποδεκτες, σε αλλες ακομα αναμονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καποιες εχουν γινει αποδεκτες, σε αλλες ακομα αναμονη....

ακομα επιτρεπουν και αλλη υποβολη αν εχεις κανει καποιο λαθος στην οριστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμοιβή σε μηχανικό για την οποία ο φόρος προκαταβλήθηκε

από αυτόν συμπεριλαμβάνεται στις βεβαιώσειςαμοιβών και στο Ε20 ?

 

Στις βεβαιώσεις που δεν έβρισκα κάποιο κωδικό δεν την συμπεριέλαβα.

 

Για το Ε20 προβληματίζομαι μήπως πρέπει να συμπεριληφθεί.

 

Ξέρετε τι θέλει να πεί εδώ ο ποιητής και αν απαντάει στο ερώτημά μου ?

 

         19.O Προκαταβλητέος φόρος μηχανικών (ΦΕΜ) συμπεριλαμβάνεται στη δήλωση Ε20;

 

Όχι. Ο προκαταβλητέος φόρος μηχανικών (ΦΕΜ) θα δηλωθεί στο έντυπο Ε1 και στον Πίνακα 8 «ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΕΣ –ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ»

 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα έχω μια απορία Ε/Ε έκοψε   τιμ. Π.Υ. 31/12/13 σε ΝΠΔΔ ( παρακράτηση 20% )  το καταχωρεί στο 2013 πληρώνετε μέσα στο 2014 τα ΝΠΔΔ αποδίδουν φόρο με την έκδοση εντάλματος πληρωμής ο ελεύθερος επαγγελματιας πότε θα πάρει την επιστροφή του φόρου ? εάν μπορείτε  δώστε μου τα φώτα σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...