Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν έχει υποβάλλει κανείς Βεβαίωση εισοδημάτων από εμπορικές επιχ/σεις?

Βοηθάτε συνάδελφοι!!!!!!

Μαρία δες αυτό: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18372

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ Σοφία μου!!!

 

Αυτό το άρθρο μου είχε διαφύγει.

 

Εκεί που λέει:

ΙΙΙ. Βεβαίωσης εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις (Έντυπο Φ 01-043 TAXIS)

 

ε) Δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμοί και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικοί οργανισμοί, συνεταιρισμοί και ενώσεις τους, σύλλογοι γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες, που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.), όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του Π.Δ. 186/1992, αμοιβές για οποιουδήποτε είδους παρεχόμενη υπηρεσία με αποδείξεις δαπανών σύμφωνα με το άρθρο 15 του Κ.Β.Σ. παρακρατούν φόρο είκοσι τοις εκατό (20%).

 

 

Αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις που έχουμε αποδείξεις δαπανών και ανεξαρτήτως ποσού αμοιβής,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί όχι?υποβάλουμε.

Υπαρχει μια αποφαση 1009798/172/Α0012/9.4.2008, οπου αναφερει οτι το εισοδημα σαν τεχνικος ασφαλειας θεωρειται παροχη υπηρεσιας και οχι ελευθεριο.

Αλλα, δε νομιζω να κατσει κανεις να το διαχωριζει.

Προσωπικα, το απεικονιζω σαν ελευθεριο στο Ε3 για να μην κανω επιμερισμο δαπανων.

Η αποφαση δικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτρέψτε μου μια χαζή ερώτηση:

 

Στη Βεβαίωση αμοιβών από ελευθ.επαγγ/τα ,στην περίστωση που δεν έχω παρακράτηση φόρου,οπότε και επιλέγω τον κωδ.αποδ.11,

στην υποβολή της βεβαίωσης βάζω το καθαρό ποσό δηλ.χωρίς το φπα ή το μικτό?

 

Με το σκεπτικό ότι σύμφωνα με τα ποσά που θα βάλουμε στις βεβαιώσεις θα προσυμπληρωθούν τα Ε1 τότε θα πρέπει να μπει το καθαρό ποσό,σωστά?

 

Συγνώμη αλλά από το πρωί διάβασα τόσα που το κεφάλι μου δεν χωράει άλλες πληροφορίες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα,

 

Αμοιβή διαχειριστή επε (θεωρώ ότι έχει την ίδια "συμπεριφορά" με τις αμοιβές δς) έστω για το έτος 2013 50000,00 ευρώ.Έστω εισφορές σε ταμεία 2000,00,χαρτόσημο και ογα 600 ευρώ και παρ.40% 18960.Μπορείτε να μου πείτε κάποια γνώμη για το πως θα συμπληρώνατε την βεβαίωση αποδοχών από εμπορικές επιχειρήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα,

 

Αμοιβή διαχειριστή επε (θεωρώ ότι έχει την ίδια "συμπεριφορά" με τις αμοιβές δς) έστω για το έτος 2013 50000,00 ευρώ.Έστω εισφορές σε ταμεία 2000,00,χαρτόσημο και ογα 600 ευρώ και παρ.40% 18960.Μπορείτε να μου πείτε κάποια γνώμη για το πως θα συμπληρώνατε την βεβαίωση αποδοχών από εμπορικές επιχειρήσεις?

 

στις καθαρές πρέπει να σου βγει 28.440 ,από ακαθάριστες 31.040  και τον φόρο θα τον βάλεις με το χέρι στην τρίτη σελίδα της δήλωσης για την εισφορά.

 

λέω τώρα μία γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις καθαρές πρέπει να σου βγει 28.440 ,από ακαθάριστες 31.040  και τον φόρο θα τον βάλεις με το χέρι στην τρίτη σελίδα της δήλωσης για την εισφορά.

 

λέω τώρα μία γνώμη.

Καλησπέρα,

 

Λέτε δηλαδή να ξεκινήσω να συμπληρώνω την βεβαίωση με 31040 και όχι 50000.

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου γιατί αν ξεκινήσω από τα 50000 ευρώ ουσιαστικά στην δήλωση θα "αναγκαστώ" να συμπληρώσω στον 659 47400 και στον 433 18960 και έτσι η έκτακτη εισφορά θα πληρωθεί δύο φορές για τον παρακρατούμενο φόρο.

Ένα άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω ως κρατήσεις τον φόρο των 18960 ώστε να προκύψει το καθαρό που πρέπει να πάει στον 659.

 

Μεγάλο μπέρδεμα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανονικά βάσει του τύπου αποδοχών θα έπρεπε ο φόρος να πάει στην 3 σελίδα και όχι στην 4 .

 

γιατί έτσι όπως στο είπα ,θα έχεις πρόβλημα στην οριστική με τα αποδοθέντα ποσά.

 

οπότε δοκιμάζεις με 50 ,κρατήσεις και φόρο κανονικά και δες πως έρχεται στην δήλωση.

 

αν υπάρξει πρόβλημα ,τότε κάνε αυτό που είπαμε παραπάνω και δεν βάζεις τον φόρο καθόλου στην οριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

αν υπάρξει πρόβλημα ,τότε κάνε αυτό που είπαμε παραπάνω και δεν βάζεις τον φόρο καθόλου στην οριστική.

Αν και δεν σκέφτομαι και πολύ καθαρά αυτή την στιγμή πως θα γίνει να μην βάλω τον φόρο στην οριστική?

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και δεν σκέφτομαι και πολύ καθαρά αυτή την στιγμή πως θα γίνει να μην βάλω τον φόρο στην οριστική?

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά.

 

Παναγιώτη ,εάν ο τύπος αποδοχών δεν ανανωρίζει τον φόρο και τον πάει στην 4η σελίδα ,δεν πρέπει να μπει καθόλου στην βεβαίωση και ξεκινάς με το μειωμένο όπως στο έγραψα στην αρχή. . (εάν τον πάει στην 3 καλώς. είναι εύκολα τα πράγματα)

 

μετά για να κάνεις την οριστική πρέπει να ξαναμπείς στο αρχείο και να το φτιάξεις όπως σκεφτόσουν εσύ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ.

 

ώστε η απόδοση του φόρου να απιεκονιστεί και στην οριστική.

 

μετά το σκέφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγιώτη ,εάν ο τύπος αποδοχών δεν ανανωρίζει τον φόρο και τον πάει στην 4η σελίδα ,δεν πρέπει να μπει καθόλου στην βεβαίωση και ξεκινάς με το μειωμένο όπως στο έγραψα στην αρχή. . (εάν τον πάει στην 3 καλώς. είναι εύκολα τα πράγματα)

 

μετά για να κάνεις την οριστική πρέπει να ξαναμπείς στο αρχείο και να το φτιάξεις όπως σκεφτόσουν εσύ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ.

 

ώστε η απόδοση του φόρου να απιεκονιστεί και στην οριστική.

 

μετά το σκέφτηκα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και την βοήθεια σου.

 

Να δούμε τι άλλες αλχημείες θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για παράδειγμα:

Α) Προσυμπληρωμένα θα έρχονται τα στοιχεία των πληρωμών που έγιναν με Προσωρινές Δηλώσεις Απόδοσης Τελών και Χαρτοσήμου του 2013 και μόνο για την κατηγορία Ελευθέρια Επαγγέλματα. Λοιπές πληρωμές που έγιναν το 2013 με Προσωρινές Δηλώσεις (πχ κατηγορία Λοιπά) ή δηλώσεις οίκοθεν στις Δ.Ο.Υ κλπ, θα συμπληρώνονται από τον ίδιο τον χρήστη με εισαγωγή γραμμής, εφόσον εμπεριέχονται στα είδη αμοιβών της δήλωσης Ε20

 

Για παράδειγμα:

Α) Προσυμπληρωμένα θα έρχονται τα στοιχεία των πληρωμών που έγιναν με Προσωρινές Δηλώσεις Απόδοσης Τελών και Χαρτοσήμου του 2013 και μόνο για την κατηγορία «Εμπορικές επιχειρήσεις» (αν συμφωνείτε με αυτά τα δεδομένα, τότε δεν προβαίνετε σε αλλαγές).

Λοιπές πληρωμές που έγιναν το 2013 με Προσωρινές Δηλώσεις (πχ στην κατηγορία Λοιπά) ή για τις προμήθειες δημοσίου (1%, 4%, 8%), ή για παρακρατήσεις φόρου εργολάβου 3%, κλπ θα συμπληρώνονται (προστίθενται) από τον ίδιο τον χρήστη με εισαγωγή γραμμής, εφόσον εμπεριέχονται στα είδη αμοιβών της δήλωσης Ε21

 

 

Οποτε αποδειξεις δαπανων μπαινουν απο εμας στις οριστικες βεβαιωσεις Ε20 ή Ε21

 

Τωρα στις βεβαιωσεις που στελνουμε βασει ψηφοφοριας στο internet (θελω να κλαψω) οι αποδειξεις δαπανων μαλλον πανε σε εμπορικες επιχ. με κωδικο 4.

Και άν με την ίδια προσωρινή στα λοιπά έχουμε πληρώσει και ποσά από αποδείξεις δαπανών , στην οριστική θα περάσουμε τα στοιχεία της προσωρινής και στις δύο δηλώσεις (ελευθέρων και εμπορικών) ένα μέρος στην μία και ένα στην άλλη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

Εχω στειλει βεβαιωσεις για μενα (μεσω των πελατων μου)με κωδικο 11 γιατι ηταν κάτω απο 300 ευρω αλλα μεσα στην φορολογικη μου δηλωση δεν βλεπω τιποτα.

Εχω κανει κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,εχω επιχειρησεις στις οποιες απασχολω προσωπικο που ειναι ασφαλισμενο στον ογα, πρεπει να στειλω και γι'αυτες βεβαιωση αποδοχων και οριστικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΑΠΑΝΗΣ ΜΕ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡHΣΕΙΣ KAI ΚΩΔΙΚΟ 4 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΣΤΟ Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ξύνεστε και τους ανοίγετε την όρεξη?τι θα πεί το 3% που έτσι και γιουβέτσι?ο νόμος μιλάει ρητά

για παρακρατήσεις,ούτε προκαταβολές ,ούτε να βαστάς εσύ απο τον εαυτό σου,ούτε αν αποδίδεις εσύ 

για τον άλλο.απλά τα πράγματα,αν τους λές διάφορα κάτι θα σου πούν κάτι θα προσθέσουν και την πατάμε όλοι.

Θέλει προσοχή.............................

 

ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ              Φ-01.019                                  {Δήλωσης ……………………………

ΔΟΥ: ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ ………..…...                        Ν-146                                       Αριθ. { Φακέλου ………………

             Οικονομικό έτος                                                                                        {Φορ.Μητρ. …………

    Μήνας …

ΔΗΛΩΣΗ

 

Απόδοσης παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος εργολάβων, ενοικιαστών δημόσιων κτλ.

Προσόδων, αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών κτλ.

(περιπτώσεις β΄ και γ΄ παραγράφου 1 άρθρου 55 ν. 2238/1994)

 

                                         {Ονοματεπώνυμο ή επωνυμία ……………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέσα σ' αυτό τον πανικό της τελευταίας στιγμής έχετε την διάθεση να ελέγξετε αν ενημερώνεται το ε1 με τα ποσά των βεβαιώσεων που στέλνετε;

Καλό είναι, δε λέω...... αλλά εγώ δεν το κάνω.

Πρώτα από όλα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι taxis λειτουργεί τόσο καλά και γρήγορα ώστε να εμφανιστούν άμεσα και σωστά. Οπότε δεν μπορώ να αυξήσω το άγχος που με έχει κατακυριεύσει με προβλήματα που πιθανόν θα διορθωθούν με την πάροδο του χρόνου.

Επίσης διαπιστώνω ότι ταυτόχρονα όλοι ασχολείστε και με ε20-ε21 που έχει προθεσμία 30/4

Προφανώς είναι καλό να έχετε συνολική εικόνα και συμφωνημένες δηλώσεις αλλά ........ πως τα προλαβαίνετε όλα μαζί;

 

την καλημέρα μου σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...