Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι εγω δεν εχω μπει καθολου στη διαδικασια να ασχοληθω με τους προκαταβλητεους. Στελνω για τους παρακρατηθεντες μονο (φυσικα και οπου δεν υπηρχε παρ/ση λογω οριου 300 με κωδ 11). Ουσιαστικα δηλαδη ελεγξα ολα τα παραστατικα εξοδων των πελατων και με βασει αυτα εστειλα τις καταστασεις. Βλεπω τελικα πως ο καθενας το χειριζεται διαφορετικα.. 

Τι χαος ειναι αυτο? Ε ρε γλεντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αχ και ξανα αχ αρα κληρωσε οι αποδειξεις δαπανων στις εμπορικες .Το χαρτόσημο το βάζω στις κρατησεις εκτος φόρου?

Για παράδειγμα:

Α) Προσυμπληρωμένα θα έρχονται τα στοιχεία των πληρωμών που έγιναν με Προσωρινές Δηλώσεις Απόδοσης Τελών και Χαρτοσήμου του 2013 και μόνο για την κατηγορία Ελευθέρια Επαγγέλματα. Λοιπές πληρωμές που έγιναν το 2013 με Προσωρινές Δηλώσεις (πχ κατηγορία Λοιπά) ή δηλώσεις οίκοθεν στις Δ.Ο.Υ κλπ, θα συμπληρώνονται από τον ίδιο τον χρήστη με εισαγωγή γραμμής, εφόσον εμπεριέχονται στα είδη αμοιβών της δήλωσης Ε20

 

Για παράδειγμα:

Α) Προσυμπληρωμένα θα έρχονται τα στοιχεία των πληρωμών που έγιναν με Προσωρινές Δηλώσεις Απόδοσης Τελών και Χαρτοσήμου του 2013 και μόνο για την κατηγορία «Εμπορικές επιχειρήσεις» (αν συμφωνείτε με αυτά τα δεδομένα, τότε δεν προβαίνετε σε αλλαγές).

Λοιπές πληρωμές που έγιναν το 2013 με Προσωρινές Δηλώσεις (πχ στην κατηγορία Λοιπά) ή για τις προμήθειες δημοσίου (1%, 4%, 8%), ή για παρακρατήσεις φόρου εργολάβου 3%, κλπ θα συμπληρώνονται (προστίθενται) από τον ίδιο τον χρήστη με εισαγωγή γραμμής, εφόσον εμπεριέχονται στα είδη αμοιβών της δήλωσης Ε21

 

 

Οποτε αποδειξεις δαπανων μπαινουν απο εμας στις οριστικες βεβαιωσεις Ε20 ή Ε21

 

Τωρα στις βεβαιωσεις που στελνουμε βασει ψηφοφοριας στο internet (θελω να κλαψω) οι αποδειξεις δαπανων μαλλον πανε σε εμπορικες επιχ. με κωδικο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πως θα στείλει οριστική εμπορικών ο εργολάβος ? και μάλιστα σε μήνα που έτυχε να πληρώνει το δικό του (πχ. από δημόσιο) και 2 άλλων υπεργολάβων?

στο διπλότυπο τι θα πει ,πλήρωσα τόσο ,αλλά βάζω των άλλων μόνο?

 

η δήλωση τι λέει ,προκαταβλητέος όπως των μηχανικών ή παρακρατούμενος 3% από εργολαβίες?

 

από την στιγμή που δέχεται ΑΦΜ δικαιούχου και υπόχρεου να είναι το ίδιο ,ποιο το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και για να το πάω παρακάτω: Η εκκαθαριστική από εμπορικές επιχειρήσεις (που στις προσωρινές δηλώσεις και  στα διπλότυπα  ανώνυμη εταιρεία έχει συμπεριλάβει  και παρακρατήσεις 3% από τον εαυτό της  για τον εαυτό της) με τι εισοδήματα θα συμπληρωθεί κατά μήνα για να συμφωνεί με τις αποδόσεις? Υπάρχει κάποιο άλλο είδος αμοιβής πλην αυτής με κωδ. 02 και παρακράτηση 3% που να ταυτίζεται και με τις οδηγίες συμπλήρωσης του Φ 01-043??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι εγω δεν εχω μπει καθολου στη διαδικασια να ασχοληθω με τους προκαταβλητεους. Στελνω για τους παρακρατηθεντες μονο (φυσικα και οπου δεν υπηρχε παρ/ση λογω οριου 300 με κωδ 11). Ουσιαστικα δηλαδη ελεγξα ολα τα παραστατικα εξοδων των πελατων και με βασει αυτα εστειλα τις καταστασεις. Βλεπω τελικα πως ο καθενας το χειριζεται διαφορετικα.. 

Τι χαος ειναι αυτο? Ε ρε γλεντια...

Και εγώ το ίδιο έχω κάνει μέχρι τώρα. Αλλά διαβάζοντας εδώ άρχισα να αμφιβάλλω για τα αυτονόητα. Αλλά μέχρι εδώ βαρέθηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αχ και ξανα αχ αρα κληρωσε οι αποδειξεις δαπανων στις εμπορικες .Το χαρτόσημο το βάζω στις κρατησεις εκτος φόρου?

 

Ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πως θα στείλει οριστική εμπορικών ο εργολάβος ? και μάλιστα σε μήνα που έτυχε να πληρώνει το δικό του (πχ. από δημόσιο) και 2 άλλων υπεργολάβων?

στο διπλότυπο τι θα πει ,πλήρωσα τόσο ,αλλά βάζω των άλλων μόνο?

 

η δήλωση τι λέει ,προκαταβλητέος όπως των μηχανικών ή παρακρατούμενος 3% από εργολαβίες?

 

από την στιγμή που δέχεται ΑΦΜ δικαιούχου και υπόχρεου να είναι το ίδιο ,ποιο το πρόβλημα?

 

 

Αυτή είναι μια λογική απορία.

 

Ωστόσο

 

Στην οριστική εμπορικών επιχ. δεν φέρνει ποσά στον πίνακα

ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΦΟΡΟΥ, ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤ. ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΟΓΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΟΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΔΙΜΗΝΟ Ή ΜΗΝΑ

 

Άρα βάζουμε μόνοι μας.

 

Οι φόροι που πληρώθηκαν από αναδόχους δημοσίων έργων έχουν πληρωθεί με ξεχωριστή δήλωση και άλλο διπλότυπο σε σχέση με τους παρακρατηθέντες.

Αρα μπορείς να μην γράψεις τις συγκεκριμένες δηλώσεις.

 

Υπάρχει ωστόσο πρόβλημα με τους φόρους που πληρώθηκαν για έργα σε ιδιώτες με μια ενιαία ανά περίοδο δήλωση μαζί με τους παρακρατηθέντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μιλάω για προκατεβλητέους.αυτούς δεν τους υποβάλλουμε με βεβαιωση αποδοχών καθως είναι προκατεβλητέοι οχι παρακρατουμενοι.μιλάω σε περιπτώσεις που ο μηχανικός (λόγω δημοσιου εργου σε δήμο) απέδωσε μόνος του τον ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ 3% για τον εαυτό του αφού ο δήμος δεν τον απέδιδε.στο ταξις μου ειπαν να μη τον βάλω(επιφυλακτικά)..εγώ θα τον βάλω αφού τον παίρνει το σύστημα και δεν θα ασχοληθώ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσο αφορα τις κρατησεις (10% υπερ Ο.Ε.Ε.) απο αμοιβη ελεγκτων Α.Ε. (βεβαιωσεις ελευθ.επαγγ.κωδικο 3) νομιζω οτι πρεπει να μπουνε και αυτα στις κρατησεις εκτος φορου οπως το χαρτοσημο.

 

υπαρχει αλλη αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κοίταξε ype ,όταν ο Θεοχάρης απαντά νομίζω ,το taxis μάλλον ,το ΥΠ.ΟΙΚ μπορεί και όλοι το παίζουν υπεράνω ,ένα συμπεράσμα βγαίνει  ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ.

 

καλά λέω εγώ ,στείλτε τους φόρους σωστά σε ποσά και δικαιούχους και τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες ασχέτων. 

 

που στο τέλος αυτό θα πουν γιατί πρέπει να προχωρήσουν οι δηλώσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα πεδία 603-605 εκτός του ότι εμφανίζουν τις παρακρατήσεις αν πατήσεις πάνω στα πεδία,

τα συνολικά ποσά δεν εμφανίζονται προσυμπληρωμένα ούτε μποιρείς να τα καταχωρήσεις.

Θα εμφανιστούν προσυμπληρωμένα όπως στους μισθωτούς μετά τις 28/3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα πεδία 603-605 εκτός του ότι εμφανίζουν τις παρακρατήσεις αν πατήσεις πάνω στα πεδία,

τα συνολικά ποσά δεν εμφανίζονται προσυμπληρωμένα ούτε μποιρείς να τα καταχωρήσεις.

Θα εμφανιστούν προσυμπληρωμένα όπως στους μισθωτούς μετά τις 28/3 ?

Φαντάζομαι οι αμοιβές θα περαστούν μόλις υποβάλλουμε το Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ?

Αγρότης κανονικού καθεστώτος, που απασχόλησε εργάτες με εργόσημο υποβάλλει τίποτα????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ συνάδελφε..και εγώ δε τα έστειλα...απλά κάποιος πιο πάνω ανέφερε ότι μίλησε με υπουργείο και τους είπαν ότι το 4% και 10% που έχουν οι μηχανικοί το στέλνουμ βάζοντας το αφμ του μηχανικού.,..

Ότι να 'ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ?

Αγρότης κανονικού καθεστώτος, που απασχόλησε εργάτες με εργόσημο υποβάλλει τίποτα????????????

 

Έχει κανείς ιδέα.....???

Υποβάλλουμε εμείς ή θα το κάνει ο ΟΓΑ.....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά να ρωτήσω κάτι? ίσως και να έχει ήδη απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες..

 

για μηχανικό (ατομική) που έκοψε τπυ ως τεχνικός ασφαλείας υποβάλουμε βεβαίωση? νομίζω ναι

 

για μηχανικό που είναι εταιρεία οε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν λέμε ότι πρέπει να υποβληθεί: Βεβαίωση εισοδημάτων από εμπορικές επιχ/σεις ,

τι εννοούμε? Για ποιες εμπορικές επιχ/σεις μιλάμε? Για όλες? Ακόμα και για συναλλαγές <300,00?

 

Δεν έχει υποβάλλει κανείς Βεβαίωση εισοδημάτων από εμπορικές επιχ/σεις?

Βοηθάτε συνάδελφοι!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...