Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αγαπητοί συνάδελφοι...αν και όλοι μας είμαστε στα πρόθυρα εγκεφαλικού με όλα αυτά που μας εξαναγκάζουν να υποστούμε, θα σας φορτώσω με ένα ακόμη ερώτημα και αν μπορεί κάποιος και έχει βέβαια και το χρόνο να απαντήσει με παραδείγματα...η απορία είναι τι γίνεται με αμοιβές δικηγόρων και συμβολαιογράφων....πότε υποβάλλουν οι ΙΔΙΟΙ βεβαίωση για τον εαυτό τους και πως (κωδικός εισοδήματος κ.λ.π.)??? ευχαριστώ και καλό κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνήθως οι κρατήσεςι δεν είναι μέσα στο ποσό της ελάχιστης αμοιβής?

Στη προκειμένη περίπτωση μέσα στα 117 ?

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΩ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά για τους δικηγόρους εγώ αρχικά τις έστελνα  φόρος συλλόγου 15% ,άρα αμοιβή συλλόγου 100.

 

το 100 δεν το έβαζα πουθενά.

 

το εναπομείαναν ποσό του τιμολογίου αν είχε παρακράτηση 20% το δήλωνα με 1 ,αν όχι με 11.

 

μετά διάβασα το τουίτερ του Θεοχάρη και το 100 το έστελνα με 8  ,αλλά χωρίς να αναγράφω τον φόρο 15 ,τα υπόλοιπα με την ίδια λογική.

 

τώρα ξαναγύρισα στο αρχικό.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΟ Ε1.......ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΑXIS: NA ΣΤΑΛΕΙ ΠΑΛΙ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΩΣΤΑ. ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 4 ΚΤΛ...... ΑΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ? ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕΣΩ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα δώσει βεβαίωση στον εαυτό του. πως αλλιώς να έλθει ο φόρος στην δήλωσή του?

 

καλημέρα,

εγώ αυτό που έκανα είναι να δημιουργήσω αρχείο από εμπορικές επιχειρήσεις στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και η ίδια εταιρεία-εργολάβος που έδωσε για λογαριασμό της φόρο εργολάβων.Χτύπησε προειδοποιητικό μήνυμα ότι το ΑΦΜ του υποβάλλοντος είναι ίδιο με του δικαιούχου της αμοιβής αλλά το προχώρησε. Ήδη  το έχω στείλει και με προσωρινή αποθήκευση και ελπίζω ότι αφού το αναγνώρισε στη μεταφόρτωση αρχείου θα το πάρει και οριστικά.  

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτό το είδα........

 

Το θέμα είναι ότι πρόκειται για ΑΕ

Τι νόημα έχουν οι προσυμπληρωμένοι κωδικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπ όσο γνωρίζω στα 117 περιλαμβάνονται κια οι κρατήσεις του Δικηγορικού συλλόγου και το φπα υπολογίζεται στα 117.

Αν υπάρχει αμοιβή πέραν της ελάχιστης τότε στο συγγκεκριμένο ποσό παρακρα΄τηση 20 %. Η συγκεριμένη παρακράτηση θα μπεί με κωδικό 1 στις βεβαι΄ωσεις ελευθέρων.

Όσο για το 15 % θα το στείλουν οι δικηγορικοί σύλλογοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάνω από όλα ,δίνουμε σωστές βεβαιώσεις με τα ποσά φόρων που ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΑΜΕ εμείς ,ώστε να μην μπει δικαιούχος εκ των υστέρων και μας ζητά συμπληρωματική βεβαίωση.

 

τα υπόλοιπα εισοδήματα αφού δεν κλειδώνουν οι κωδικοί είναι για φιλοσοφίες.

 

εγώ έγραψα τι κάνω.

 

στους παρακρατούμενους επίσης τα ποσά ενδέχεται να φαίνονται μόνο στην φόρμα σαν τους τόκους και τα ποσά στους κωδικούς να τα βάζουμε μόνοι μας.

 

δηλ. λέει η φόρμα ,βεβαιώσεις Α,Β,Γ ποσά φόρου σύνολο 100.

 

εάν εγώ γράψω στον κωδικό 100 τότε οκ. όλοι μας . ΕΑΝ όμως βάλω 110 ,το σύστημα θα το δεχτεί μεν ,αλλά θα ψάξει το 10 ποιός δεν το έστειλε. και πως θα γίνει αυτό?

 

με το κλείσιμο της δήλωσης ,πάλι θα μας ζητάνε επιβεβαίωση ΑΦΜ και ποσού φόρου ανά πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά τι θα κάνουμε με τους μηχανικούς?????

 

Συνάδελφε απ ότι είδα στο Ε1 οι κωδικοί για τις προκαταβολές των μηχανικών που είναι 4% και 10% δεν είναι κιτρινισμένοι...

Αρα υποθέτω θα μπορούμε να γράψουμε μέσα τις παρακρατήσεις..

Λογικό γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε προκαταβολή 4% ή 10% για εργασία που κάναμε σε ιδιώτη...

Τότε ποιος θα έστελνε βεβαίωση?Ο ιδιώτης..??Δε γίνεται..

Αλλωστε στις οδηγίες για τις βεβαιώσεις των ελευθερων επαγγελματιών δεν υπάρχουν κωδικοί για τις συγκεκριμένες παρακρατήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε απ ότι είδα στο Ε1 οι κωδικοί για τις προκαταβολές των μηχανικών που είναι 4% και 10% δεν είναι κιτρινισμένοι...

Αρα υποθέτω θα μπορούμε να γράψουμε μέσα τις παρακρατήσεις..

Λογικό γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε προκαταβολή 4% ή 10% για εργασία που κάναμε σε ιδιώτη...

Τότε ποιος θα έστελνε βεβαίωση?Ο ιδιώτης..??Δε γίνεται..

Αλλωστε στις οδηγίες για τις βεβαιώσεις των ελευθερων επαγγελματιών δεν υπάρχουν κωδικοί για τις συγκεκριμένες παρακρατήσεις..

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι αλλά φοβήθηκα μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει και κάνω λάθος. Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

εγώ αυτό που έκανα είναι να δημιουργήσω αρχείο από εμπορικές επιχειρήσεις στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και η ίδια εταιρεία-εργολάβος που έδωσε για λογαριασμό της φόρο εργολάβων.Χτύπησε προειδοποιητικό μήνυμα ότι το ΑΦΜ του υποβάλλοντος είναι ίδιο με του δικαιούχου της αμοιβής αλλά το προχώρησε. Ήδη  το έχω στείλει και με προσωρινή αποθήκευση και ελπίζω ότι αφού το αναγνώρισε στη μεταφόρτωση αρχείου θα το πάρει και οριστικά.  

Το πρωτο βημα σωστο,ετσι το εκανα και εγω,μετα τι αντιμετωπισα : 1) στο  Ε 1 οπου και να πατησω σε πεδιο προσυμπληρωμενων κωδικων βγαινει το αναδυομενο πινακακι κανονικα με τα στοιχεια του εργολαβου και του φορου,αλλα δεν ειναι καταχωρημενο σε κανενα κωδικο-εποικινωνησα με ταχις ,το βλεπουν ετσι, θα προσπαθησουν να το φτιαξουν

για δε την οριστικη  -εμφανιζεται κενη-χωρις τιποτα στα στοιχεια του πιν 2,(φορος-αρ καταχωρησης κτλ)-σε εποικοινωνια παλι ,ειπαν να τα συμπληρωσω μονος-ετσι και εκανα με αριθμ διπλοτυπου  ,τον αριθμ κααχωρησης του ταχις-και εφυγε η δηλωση

τωρα μενει να δω,μετα καποιες μερες την τελικη επεξεργασια

Το κακο ειναι οτι  Ε1 , και οριστικη με βεβαιωσεις δεν συνεργαζονται στα τμηματα,δηλ μπορει να στειλες με το χ τροπο βεβαιωση και οριστικη,και μετα να περιμενεις να δεις τι θα γινει με το Ε 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επανέρχομαι επειδή υπάρχει μεγάλη παρανόηση για το θέμα..μήπως μπορεί κάποιος από το site με παραδείγματα να μας διαφωτίσει για αμοιβές δικηγόρων και συμβολαιογράφων για τις βεβαιώσεις..και βέβαια αν υπάρχει 20% από επιχειρήσεις είναι κατανοητό, τι γίνεται όμως  σε άλλες περιπτώσεις  λοιπών πράξεων συμβολαιογράφων κ.λ.π.  ΔΗΛΑΔΗ  αν οι ΙΔΙΟΙ υποβάλλουν βεβαιώσεις για τον εαυτό τους που λένε κάποιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπ όσο γνωρίζω στα 117 περιλαμβάνονται κια οι κρατήσεις του Δικηγορικού συλλόγου και το φπα υπολογίζεται στα 117.

Αν υπάρχει αμοιβή πέραν της ελάχιστης τότε στο συγγκεκριμένο ποσό παρακρα΄τηση 20 %. Η συγκεριμένη παρακράτηση θα μπεί με κωδικό 1 στις βεβαι΄ωσεις ελευθέρων.

Όσο για το 15 % θα το στείλουν οι δικηγορικοί σύλλογοι!!!

Αγαπητέ συνάδελφε δεν υπάρχει άλλη παρακράτηση εκτός και μόνο του δικηγορικού συλλόγου 15% έχει επισυναπτόμενα από πισω απο το παραστατικό και το γραμμάτιο το οποίο εκτός απο το 15% κάνει μνεία και για τις προαναφερόμενες κρατήσεις και έξοδα-χαρτόσημα

 

άρα βάζω με κωδικό 11 τα 117 ?????????????    και είμαι εντάξει ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε απ ότι είδα στο Ε1 οι κωδικοί για τις προκαταβολές των μηχανικών που είναι 4% και 10% δεν είναι κιτρινισμένοι...

Αρα υποθέτω θα μπορούμε να γράψουμε μέσα τις παρακρατήσεις..

Λογικό γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε προκαταβολή 4% ή 10% για εργασία που κάναμε σε ιδιώτη...

Τότε ποιος θα έστελνε βεβαίωση?Ο ιδιώτης..??Δε γίνεται..

Αλλωστε στις οδηγίες για τις βεβαιώσεις των ελευθερων επαγγελματιών δεν υπάρχουν κωδικοί για τις συγκεκριμένες παρακρατήσεις..

 

 

Σε ερωτήσεις που έκανα σήμερα το πρωί στην Καραγιώργη Σερβίας μου απάντησαν τα εξής:

 

Ερώτηση 1 : Μηχανικός έχει προκαταβάλει το 10% ΦΕΜ για μελέτη, υπάρχει υποχρέωση υποβολής βεβαίωσης?

Απάντηση : Ο ίδιος ο μηχανικός θα υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ.

 

Ερώτηση 2: Εργολήπτης Δημοσίου Έργου έχει αποδώσει ο ίδιος το 3%, ποιος υποβάλει βεβαίωση.

Απάντηση : Ο ιδιος ο εργολήπτης υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ

 

Τα συμπεράσματα δικά σας, θα ήθελα γνώμες

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερωτήσεις που έκανα σήμερα το πρωί στην Καραγιώργη Σερβίας μου απάντησαν τα εξής:

 

Ερώτηση 1 : Μηχανικός έχει προκαταβάλει το 10% ΦΕΜ για μελέτη, υπάρχει υποχρέωση υποβολής βεβαίωσης?

Απάντηση : Ο ίδιος ο μηχανικός θα υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ.

 

Ερώτηση 2: Εργολήπτης Δημοσίου Έργου έχει αποδώσει ο ίδιος το 3%, ποιος υποβάλει βεβαίωση.

Απάντηση : Ο ιδιος ο εργολήπτης υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ

 

Τα συμπεράσματα δικά σας, θα ήθελα γνώμες

 

Ευχαριστώ

και μόλις έλεγα ότι το ξεκαθάρισα!!! ωχ!!! μα με ποιόν κωδικό θα υποβάλουμε το ΦΕΜ 10% αφού δεν υπάρχει κωδικός που να έχει παρακράτηση 10% ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερωτήσεις που έκανα σήμερα το πρωί στην Καραγιώργη Σερβίας μου απάντησαν τα εξής:

 

Ερώτηση 1 : Μηχανικός έχει προκαταβάλει το 10% ΦΕΜ για μελέτη, υπάρχει υποχρέωση υποβολής βεβαίωσης?

Απάντηση : Ο ίδιος ο μηχανικός θα υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ.

 

Ερώτηση 2: Εργολήπτης Δημοσίου Έργου έχει αποδώσει ο ίδιος το 3%, ποιος υποβάλει βεβαίωση.

Απάντηση : Ο ιδιος ο εργολήπτης υποβάλει βεβαίωση για τον εαυτό του με το δικό του ΑΦΜ

 

Τα συμπεράσματα δικά σας, θα ήθελα γνώμες

 

Ευχαριστώ

 

Μήπως  θα έπρεπε μέσω των συλλόγων ,να ζητήσουμε παράταση από τώρα και επίσης να  μας δώσουν αναλυτικές οδηγίες για ολες τις περιπτώσεις ,επειδή δεν  νομίζω να προλάβει κάνεις να στείλει  ολες τις βεβαιώσεις εως 28/03 αλλα  ακόμα και αν προλάβουμε  το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι  όλες σωστές και το πρόστιμο θα το πληρώσουμε  εμείς και όχι ο Χάρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μόλις έλεγα ότι το ξεκαθάρισα!!! ωχ!!! μα με ποιόν κωδικό θα υποβάλουμε το ΦΕΜ 10% αφού δεν υπάρχει κωδικός που να έχει παρακράτηση 10% ???

Δεν ξέρω. Όσο ρωτάω τοσο μπερδεύομαι. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας μας πεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.Έστειλα τη Δευτέρα 24/3 3 βεβαιώσεις αμοιβών ελ. επαγ/τιών και στο Ε1 το δικό μου φαίνεται καταχωρημένη μόνο η μία.Είναι λογικό?Όλες έχουν σταλεί κανονικά με αποδεικτικό υποβολής.Σας έχει τύχει και αν ναι, πώς το αντιμετωπίσατε?Ξανακάνατε υποβολή?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

περιμενε λιγο και μπες  συην δηλωση σου θα  πρεπει να εχουν γραφει τατσεκαρισα σε μενα οσα εστειλα εχουν καταχωρυθη  υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΑXIS: NA ΣΤΑΛΕΙ ΠΑΛΙ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΩΣΤΑ. ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 4 ΚΤΛ...... ΑΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ? ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕΣΩ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ......

Πες της, να δοκιμάσει να το στείλει ως ελευθέρια με κωδικό 4. Τότε θα φανεί σίγουρα υποθέτω....

Παραθέτω κωδικός 4 Ελευθέρια: Άρθρο 48 παρ.4 εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α΄ έως Ζ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 4.Εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4 του νόμου 2238/1994. Σε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από άγνωστη ή μη διαρκή ή μη σταθερή πηγή ή αιτία, ο φορολογούμενος μπορεί να κληθεί να αποδείξει είτε την πραγματική πηγή ή αιτία προέλευσής της είτε ότι φορολογείται από άλλες διατάξεις είτε ότι απαλλάσσεται από το φόρο με ειδική διάταξη, προκειμένου αυτό να μην φορολογηθεί ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων της χρήσης κατά την οποία επήλθε η προσαύξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω. Όσο ρωτάω τοσο μπερδεύομαι. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας μας πεί

 

Γνώμη μου είναι (αλλά μη σας πάρω στο λαιμό μου) ότι ο φόρος αμοιβών αρχιτεκτόνων και μηχανικών (10%) είναι προκαταβλητέος κι όχι παρακρατούμενος.

Δεν τον συμπεριλαμβάνω.

 

Για το φόρο εργολάβων που πληρώνεται από τον ίδιο τον λήπτη της αμοιβής είχα την ίδια απορία....... και δεν την έχω λύσει ακόμη

Μάλλον θα τα συμπεριλάβω κι ας ψάξει ο Χάρης να βρεί άκρη.

Βαρέθηκα. !@#@$&&*()&   ......  πια. Αθλιοι!!!!!! :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, άν στείλουμε τις βεβαιώσεις για τις  παρακρατήσεις από τις αποδ δαπανών ως εμπορικές τι γίνεται στις οριστικές ?

Αφού στις προσωρινές δηλώσεις τις στέλναμε στα  ΛΟΙΠΑ  και όχι ως εμπορικές , δεν θα υπάρχει και εκεί πρόβλημα ???? 

Λογικά δεν θα πρέπει να συμφωνούν όλα αυτά ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες της, να δοκιμάσει να το στείλει ως ελευθέρια με κωδικό 4. Τότε θα φανεί σίγουρα υποθέτω....

Παραθέτω κωδικός 4 Ελευθέρια: Άρθρο 48 παρ.4 εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α΄ έως Ζ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 4.Εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4 του νόμου 2238/1994. Σε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από άγνωστη ή μη διαρκή ή μη σταθερή πηγή ή αιτία, ο φορολογούμενος μπορεί να κληθεί να αποδείξει είτε την πραγματική πηγή ή αιτία προέλευσής της είτε ότι φορολογείται από άλλες διατάξεις είτε ότι απαλλάσσεται από το φόρο με ειδική διάταξη, προκειμένου αυτό να μην φορολογηθεί ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων της χρήσης κατά την οποία επήλθε η προσαύξηση

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 55 ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 4. ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΙΒΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και σήμερα (???)

 

Αν και μάλλον δεν υπάρχει απάντηση........

Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε στην περίπτωση εργολάβου που έχει καταβάλει ο ίδιος τον φόρο εργολάβων είτε γιατί εκτέλεσε δημόσιο έργο είτε γιατί ο πελάτης ήταν ιδιώτης;

 

φιλε τα εστειλα με το δικο τους αφμ και τα πηρε κανονικα... μας εχουν τρελανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 55 ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 4. ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΙΒΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι συγνώμη αν είμαι εκτος θέματος και αν επαναλαμβάνομαι,αλλά επειδή εχώ χάσει την μπάλα   με τις επιχειρηματικές αμοιβές τι κάνουμε?

Στέλνουμε ηλεκτρονικά?Εκτυπώνουμε? ή τίποτα? Τι προσκομίζουμε στα μέλη της ΟΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...