Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ----->ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ-------> ΚΩΔ:4

Ετσι δεν είναι σύμφωνα με τις οδηγίες;

 

Εχει δει κανείς πως έρχονται τα ποσά ή η παρακράτηση 20% στο Ε1 στις περιπτώσεις αυτές;

Έχω την ίδια απορία, φοβάμαι ότι δεν φαίνονται πουθενά στο Ε1... Έχω στείλει για κάποιους πελάτες που είχαν υποχρέωση αλλά δεν έχω επικοινωνία με δικαιούχους για να το διασταυρώσω... κάποιος που μπορεί να το κάνει??  

Την αμφιβολία την είχα εξαρχής αν θα έπρεπε να να σταλούν οι αμοιβές με απόδειξη δαπανών ως εμπορικές σύμφωνα με τις οδηγίες ή ως Ελευθέρια σύμφωνα με την δική μου λογική (σκεφτόμενη πως θα έπρεπε να απεικονιστούν στο Ε1)... Ελπίζω να μην έκανα λάθος γιατί έχω στείλει και οριστικές και ποιός τρέχει στις ΔΟΥ για διορθωτικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα  αυτά που συμβαίνουν κόλλησα...Πήρα ως πελάτη τον Δεκέμβριο του 2013 επιχείρηση που είχε ως λογιστή εταιρεία (Παπαδόπουλος & Σια ΟΕ - λογιστικές εργασίες- σύμβουλοι επιχειρήσεων).Όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που έλαβε η επιχείρηση από την λογιστική αυτή εταιρεία ήταν κάτω των 300,00€.Στην βεβαίωση ελευθ. επαγγελματιών θα πρέπει να τα συμπεριλάβω και αυτά ή όχι...(Ανήκει η λογιστική εταιρία στην κατηγορία των ελεύθ. επαγγελματιών???)

στις βεβαιωσεις θα συμπεριληφθει ,αλλα δεν επιτρεπει στο ονομα της εταιρειας

αρα θα πρεπει να δουμε σε ποιο μελος της εταιρειας θα δηλωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ  SOS

 

ΈΣΤΕΙΛΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΚΑΙ ΈΒΑΛΑ ΛΑΘΟΣ  ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ,

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ , Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΙς ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 10€  .

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΜΕΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ  SOS

 

ΈΣΤΕΙΛΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΚΑΙ ΈΒΑΛΑ ΛΑΘΟΣ  ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ,

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ , Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΙς ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 10€  .

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΜΕΝΩ

Καλησπέρα,

 

Αν οι βεβαιώσεις αποδοχών που στείλατε είναι λάθος μπορείτε να ξαναστείλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγιώτη σε ευχαριστώ ,

 

Ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία υποβολής , μήπως όμως το σύστημα διπλουπολογίσει και την προηγούμενη ?

 

 

Mε εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγιώτη σε ευχαριστώ ,

 

Ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία υποβολής , μήπως όμως το σύστημα διπλουπολογίσει και την προηγούμενη ?

 

 

Mε εκτίμηση

 

Μιχάλης

Αν συμβεί αυτό τότε θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα από όλους μας  :) .

 

Από όσο γνωρίζω μόνο η τελευταία υποβολή θα μετρήσει.

 

Με συναδέλφους που έχω μιλήσει μου είπαν ότι αυτές ήταν και οι οδηγίες που πήραν τηλεφωνικά από το τάξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξαναστέλνεις αρχείο και λαμβάνεται υπόψη το μεταγενέστερο. Σε λάθος όμως στην οριστική πρέπει να πας στη ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ  παιδιά ξαναστέλνω δηλαδή χωρίς φόβο και πάθος μιας και είμαι και εμπρόθεμος?????????

. ANDY  Όσο αφορα την οριστική  Ε7  θα την στείλω αργότερα

 

 

 

Παιδιά έχω πελαγώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ  παιδιά ξαναστέλνω δηλαδή χωρίς φόβο και πάθος μιας και είμαι και εμπρόθεμος?????????

. ANDY  Όσο αφορα την οριστική  Ε7  θα την στείλω αργότερα

 

 

 

Παιδιά έχω πελαγώσει

Ομολογώ. Παραιτούμαι. Δεν πάει άλλο. Μπήκα εδώ για βρω απαντήσεις σε απορίες , να βρω διευκρινίσεις από ευφυέστερους από μένα συναδέλφους, να δω που κάνω λάθος και τι διαβάζω : Γνωρίζει κανείς; Εκανα λάθος, πως το διορθώνω; Τι σημαίνει αυτό, τι εννοεί με εκείνο; Ποιο είναι το το πνεύμα του νομοθέτη; Ναι, αλλά ο Θεοχάρης είπε αυτό, άρα δεν ισχύει το άλλο !  :wub:    

Εφτασα στο σημείο να δικαιώσω την ΠΟΦΕΕ που ζήτησε τρίμηνη παράταση , που και αυτή δεν θα φτάσει ! Οπότε τι μένει να πω; Ζουμ τριά-λαρί-λαρό ή κατά τον Μπάμπη :

(^(*&%*^(%(*^%(^&$#^%*#)$(#(*%#%^#(   :ph34r: 

 

Υ.Γ. Γιατί θυμάμαι τον στίχο του Σεφέρη "πήραμε τη ζωή μας λάθος"...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηχανικός που έκοψε δελτίο σε εταιρεία του δημοσίου και έκανε ο ίδιος την απόδοση του φόρου 10% όπως προβλέπεται για μελέτη ,

πρέπει να κάνει κάτι αυτός ή η εταιρεία???

γιατί το ποσό της καθαρής του αμοιβής δεν εμφανίζεται σε κανένα πεδίο !!!

ευχαριστώ

τελικά τι θα κάνουμε με τους μηχανικούς?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, μόλις μίλησα με τον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνων

Φορολογικά θέματα       Σπυρίδων Μπακαμήτσος     210 3398+ 150

 

Αν έχετε εταιρίες που στα έξοδά τους έχουν περασμένες ΑΠΥ δικηγόρων, στις βεβαιώσεις θα στείλετε μόνο τις αμοιβές που  αφορούν τις χρεώσεις της εταιρίας.

Για τις χρεώσεις που αφορούν ελάχιστες αμοιβές δικηγορικών συλλόγων τα στοιχεία θα τα στείλουν οι σύλλογοι.

Αρα εμείς στέλνουμε μόνο τους κωδικούς 1 και 11!

Καλημέρα

τελικά αυτό πάιζει με τα γραμμάτια προείσπραξης των δικηγόρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το λογικό είναι να μην τα βάλουμε ,αφού θα τα στείλει ο σύλλογος.

 

τους φόρους πρόσεξε και αυτά είναι λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Για αμοιβές Δ.Σ. με 40% φόρο ,οι οποίες αποδόθηκαν στην ΔΟΥ με έντυπο εισοδήματος απο κινητές αξίες, θα στείλουμε βεβαιώσεις εισοδήματος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Για αμοιβές Δ.Σ. με 40% φόρο ,οι οποίες αποδόθηκαν στην ΔΟΥ με έντυπο εισοδήματος απο κινητές αξίες, θα στείλουμε βεβαιώσεις εισοδήματος ??

Kαλημέρα,

 

Δεν πρέπει να στείλουμε εμπορικών επιχειρήσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι θα στείλουμε,αλλά με τι κωδικό?

Ο κωδικός 1 αναφέρεται σε μισθούς Δ.Σ. όχι για αμοιβές που αποδόθηκαν ως κινητές αξίες. Εκτός και άν κάτι δεν καταλαβαίνω.

Επίσης στην Οριστική από Εμπορικές επιχειρήσεις μου εμφανίζει μόνο τις αποδόσεις φόρου από τους μισθούς Δ.Σ. και όχι τις αμοβές τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Παναγιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι θα στείλουμε,αλλά με τι κωδικό?

Ο κωδικός 1 αναφέρεται σε μισθούς Δ.Σ. όχι για αμοιβές που αποδόθηκαν ως κινητές αξίες. Εκτός και άν κάτι δεν καταλαβαίνω.

Επίσης στην Οριστική από Εμπορικές επιχειρήσεις μου εμφανίζει μόνο τις αποδόσεις φόρου από τους μισθούς Δ.Σ. και όχι τις αμοβές τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Παναγιώτη.

Ηλέκτρα συγνώμη νόμιζα ότι αναφερόσουν σε μισθούς δς.Δεν πρόσεξα το κινητές αξίες.

 

Συγνώμη και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και σήμερα (???)

 

Αν και μάλλον δεν υπάρχει απάντηση........

Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε στην περίπτωση εργολάβου που έχει καταβάλει ο ίδιος τον φόρο εργολάβων είτε γιατί εκτέλεσε δημόσιο έργο είτε γιατί ο πελάτης ήταν ιδιώτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά για να καταλαβαινόμαστε

 

δικηγορος ΤΠΥ

  

ΑΜΟΙΒΉ                                                                                                                        117 €

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ (117 χ 15% ) = 17,55 €

ενσημα και χαρτοσημα                                                                                                     19 €

κρατήσεις του άρθρου 61 παρ.2 του 4184/2013                                                               15 €

AΞΙΑ ΤΠΥ                                                                                                                         151,00 € 

ΦΠΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ 117 €                                                26,91€          

ΠΛΗΡΩΤΕΟ                                                                                                                     177,91 € 

 

ΤΙ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ        

 

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης                                                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και σήμερα (???)

 

Αν και μάλλον δεν υπάρχει απάντηση........

Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε στην περίπτωση εργολάβου που έχει καταβάλει ο ίδιος τον φόρο εργολάβων είτε γιατί εκτέλεσε δημόσιο έργο είτε γιατί ο πελάτης ήταν ιδιώτης;

θα δώσει βεβαίωση στον εαυτό του. πως αλλιώς να έλθει ο φόρος στην δήλωσή του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά για να καταλαβαινόμαστε

 

δικηγορος ΤΠΥ

  

ΑΜΟΙΒΉ                                                                                                                        117 €

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ (117 χ 15% ) = 17,55 €

ενσημα και χαρτοσημα                                                                                                     19 €

κρατήσεις του άρθρου 61 παρ.2 του 4184/2013                                                               15 €

AΞΙΑ ΤΠΥ                                                                                                                         151,00 € 

ΦΠΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ 117 €                                                26,91€          

ΠΛΗΡΩΤΕΟ                                                                                                                     177,91 € 

 

ΤΙ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ        

 

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης                                                     

 

Συνήθως οι κρατήσεςι δεν είναι μέσα στο ποσό της ελάχιστης αμοιβής?

Στη προκειμένη περίπτωση μέσα στα 117 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά για τους δικηγόρους εγώ αρχικά τις έστελνα  φόρος συλλόγου 15% ,άρα αμοιβή συλλόγου 100.

 

το 100 δεν το έβαζα πουθενά.

 

το εναπομείαναν ποσό του τιμολογίου αν είχε παρακράτηση 20% το δήλωνα με 1 ,αν όχι με 11.

 

μετά διάβασα το τουίτερ του Θεοχάρη και το 100 το έστελνα με 8  ,αλλά χωρίς να αναγράφω τον φόρο 15 ,τα υπόλοιπα με την ίδια λογική.

 

τώρα ξαναγύρισα στο αρχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και σήμερα (???)

 

Αν και μάλλον δεν υπάρχει απάντηση........

Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε στην περίπτωση εργολάβου που έχει καταβάλει ο ίδιος τον φόρο εργολάβων είτε γιατί εκτέλεσε δημόσιο έργο είτε γιατί ο πελάτης ήταν ιδιώτης;

καλημέρα,

εγώ αυτό που έκανα είναι να δημιουργήσω αρχείο από εμπορικές επιχειρήσεις στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και η ίδια εταιρεία-εργολάβος που έδωσε για λογαριασμό της φόρο εργολάβων.Χτύπησε προειδοποιητικό μήνυμα ότι το ΑΦΜ του υποβάλλοντος είναι ίδιο με του δικαιούχου της αμοιβής αλλά το προχώρησε. Ήδη  το έχω στείλει και με προσωρινή αποθήκευση και ελπίζω ότι αφού το αναγνώρισε στη μεταφόρτωση αρχείου θα το πάρει και οριστικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την ίδια απορία, φοβάμαι ότι δεν φαίνονται πουθενά στο Ε1... Έχω στείλει για κάποιους πελάτες που είχαν υποχρέωση αλλά δεν έχω επικοινωνία με δικαιούχους για να το διασταυρώσω... κάποιος που μπορεί να το κάνει??  

Την αμφιβολία την είχα εξαρχής αν θα έπρεπε να να σταλούν οι αμοιβές με απόδειξη δαπανών ως εμπορικές σύμφωνα με τις οδηγίες ή ως Ελευθέρια σύμφωνα με την δική μου λογική (σκεφτόμενη πως θα έπρεπε να απεικονιστούν στο Ε1)... Ελπίζω να μην έκανα λάθος γιατί έχω στείλει και οριστικές και ποιός τρέχει στις ΔΟΥ για διορθωτικές....

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΟ Ε1.......ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...