Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν ξέρω αν θα βάλω "παπαριές Μαρίτσα μ'" ή ότι άλλο, αλλά ξέρω ότι

 

1962868_419438641526148_607309346_n.jpg

 

 

 

(^(*&%*^(%(*^%(^&$#^%*#)$(#(*%#%^#(

 

:angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Τ.Π.Υ.  από ελεύθερο επαγγελματία άνω των 300 ευρώ που δεν έχει κάνει παρακράτηση ποιόν κωδικό χρησιμοποιώ στις αμοιβές από ελευθέρια επαγγέλματα? 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Γνωρίζει κανείς; Μια μικρή βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι στην υποβολη βεβαιωσεων αποδοχων απο ελευθεριο επαγγελμα βγαζει το ζιπαρισμενο αρχειο κενο; μηπως φταιει το zip προγραμμα που εχω το pea; παιζει ρολο που δεν ειναι winrar; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα θελει στα λατικνικα τα στοιχεια για τα αρχεια βεβαιωσεων ελε. επαγγελματιων και οριστικων; καποια βοηθεια καποιος που τα εστειλε; λεει το αρχειο δεν ειναι εγκυρο επειδη περιεχει ελληνικους χαρακτηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Έχω στείλει αρχική οριστική ελευθεριω επαγγελμάτων και τώρα θέλω να προσθέσω ποσό χωρίς παρακράτηση (κωδ 11) αλλά δεν μπορώ. Τι κάνω? Πάω ΔΟΥ?

Εκτός από την βεβαίωση υποβάλουμε και οριστική για τις μηδενικές, έτσι? Δεν νομίζω να κάνω τσάμπα κόπο????

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε zinon ,τι όνομα αρχείου έδωσες  Μήτσος?  βάλε όνομα το ΑΦΜ του κάθε πελάτη για να μην μπερδεύεσαι κιόλας, διαφορετικά πέστο MITSOS.

 

εσύ τι εννοείς τις γραμμές μέσα να τις βάλεις στα Αγγλικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα έστειλες οριστική τελείωσε μόνο στην ΔΟΥ.  το αρχείο βεβαιώσεων μπορείς να το αλλάξεις μέχρι τις 28/03.  

 

μηδενικές ως προς τον φόρο και με αποδοχές στέλνουμε.

 

κάνε όλα τα άλλα και μετά πας στην ΔΟΥ να βάλεις και τα κάτω των 300 μέχρι 30/04 .ΜΗΝ πουν ότι όποιος δεν τα έβαλε δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις ερωτησεις "Στη φόρμα υποβολής της δήλωσης και στον πίνακα «ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΦΟΡΟΥ, ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤ. ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΟΓΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΟΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΔΙΜΗΝΟ Ή ΜΗΝΑ» θα συμπληρώσετε το σύνολο των ακαθάριστων αμοιβών για τις οποίες έγινε παρακράτηση φόρου. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή, στην φόρμα υποβολής της δήλωσης τα δυο σύνολα των ακαθάριστων αποδοχών να συμφωνούν μεταξύ τους."

 

Αρα καμία διασταύρωση σε όσα δεν έχουμε παρακράτηση. Να στείλω ή όχι τις οριστικές χωρίς φόρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι μετα τη βεβαιωση στέλνουμε και οριστικη ελευθερων (μηδενικη) χωρις φόρο. 

μαζι με το ιδιο αρχείο που έστειλες για βεβαιωση εφόσον το κάνεις un-zip (ή αλλιώς αζιπάριστο!!!)

και συμπληρωνεις μόνο τον πάνω πίνακα (ακαθάριστες αποδοχές Χ και Ππαρα. φόρος 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο υπόχρεος υποβολής βεβαίωσης αμοιβών ελευθ. επαγγελματιών καταχωρεί όλους τούς συναλλασσόμενούς του στήν ίδια βεβαίωση ή πρέπει γιά τόν καθένα (εννοείται μέ όλα τά είδη αμοιβών) νά υποβάλλει διαφορετική ;

 

Εχει κανείς τήν καλωσύνη νά διαφωτίσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην ίδιο αρχείο για αυτό λέγεται αρχείο βεβαιώσεων .

 

κάθε γραμμή είναι και μία βεβαίωση ,άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις το ίδιο αφμ έχει 2 γραμμές πχ. όσες και οι τύποι αποδοχών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην ίδιο αρχείο για αυτό λέγεται αρχείο βεβαιώσεων .

 

κάθε γραμμή είναι και μία βεβαίωση ,άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις το ίδιο αφμ έχει 2 γραμμές πχ. όσες και οι τύποι αποδοχών του.

Ευχαριστώ συνάδελφε, o καλός Θεός νά μού κόβει άγχη :rolleyes: καί νά σού δίνει νέους πελάτες :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε zinon ,τι όνομα αρχείου έδωσες  Μήτσος?  βάλε όνομα το ΑΦΜ του κάθε πελάτη για να μην μπερδεύεσαι κιόλας, διαφορετικά πέστο MITSOS.

 

εσύ τι εννοείς τις γραμμές μέσα να τις βάλεις στα Αγγλικά?

οχι proakis απλα δεν ηξερα πως να ζιπαρω το αρχειο γιατι το ζιπαρα κατευθειαν απο την εφαρμογη ,ενω γινεται με δεξι κλικ πανω στο αζιπαριστο,που να το ξερω αν και το ειχα διαβασει σημερα,αλλα μου διεφυγε,ας ειναι καλα ο thesspanagiotis, που μου το ειπε,αλλιως ακομη θα ρωτουσα, thank u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και από Ν.Ηλείας,!μου έχει δημιουργηθεί το εξής ερώτημα.το 2013 όριζε ο ΚΦΑΣ οτι στους αγρότες ειδικού καθεστώτος έπρεπε να εκίδουμε ΤΠΥ!τιμολογήσαμε λοιπόν τις ΔΦΕ οι οποίες φυσικά έχουν αξίες κάτω των 300 €!και ερωτώ...Οι αγρότες ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ πρέπει να αποστείλουν βεβαίωση αποδοχών & οριστική ελ.επαγγελματιών????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.


 


 


Έχω υποβάλει αρχείο βεβαίωσης αποδοχών με τον κωδικό 15 για εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς, όπου υπήρχε παρακράτηση 20%. Στο αρχείο συμπλήρωσα στις ακαθάριστες αποδοχές το ποσό: 1200€, κρατήσεις εκτός φόρου: 0€ και κατά συνέπεια μου βγάζει καθαρές αποδοχές 1200€. Τον παρακρατούμενο φόρο: 240€ τον συμπλήρωσα στο αντίστοιχο πεδίο: φόρος που παρακρατήθηκε. 


 


Δεν ξέρω αν είμαι σωστός, θα παρακαλούσα για μία γνώμη.


---Επίσης όταν πήγα να εκτυπώσω το αποδεικτικό υποβολής μου εμφάνισε σε όλα τα πεδία μηδέν, σαν να υπέβαλα μηδενική βεβαίωση ενώ το αρχείο έχει τσεκαριστεί ότι είναι εντάξει.


---Επίσης ξέρει κανείς: βεβαίωση αποδοχών σε αγρότη από τον αγροτικό του συνεταιρισμό για μισθωτή εργασία που πραγματοποίησε σε τι κωδικό θα μπει?


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρατηρησατε οτι σε οποιο κωδ  και αν πατηστε με αμοιβες με κιτρινο πλαισιο βγαζει κατασταση για οσους εχουμε στειλει ή κανω κατι λαθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ όλα τα κάνω μέσω εφαρμογής και δεν μου χτύπησε κανένα μέχρι στιγμής.

 

 

αφού βάζεις αυτοτελώς φορολογούμενα και φόρο!!!  θα εκπέσεις και τον φόρο?

 

οπότε η θα βάλεις το καθαρό ποσό και τον φόρο θα τον γράψεις με το χέρι εκεί που λέει "φόροι που παρακρατήθηκαν στις προηγ.περιπτώσεις 3η σελίδα  ή βάζεις το μικτό με φόρο ,για την εισφορά έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1. Ε20 μηδενικο (αφου στειλουμε Βεβαιωση αμοιβων με αμοιβες κατω των 300 κωδ.11) στελνουμε συμπληρωνοντας μονο τον Πινακα1 και το αρχειο?

2.Βεβαιωση εμπορικων οταν οι ιδιοι οι εργοδοτες για τα τεχνικα εργα στο δημοσιο κανουν 3% παρακρατηση στον εαυτο τους, στελνουμε? αν ναι και Ε21?

3.οι ιδιωτες που απασχολησαν εργατες με ικα για ανεγερση οικοδομης στελνουν Βεβαιωση μισθωτων?

4. για το 2014 οι εργολαβοι που απασχολησαν εργατες σε τεχνικο εργο , στελνουμε προσωρινη ΦΜΥ με 3%? και επισης για αυτους τους εργατες που τους απασχολησαν πχ τον φλεβαρη και μετα υπαρχουν δυο ενδεχομενα , ειτε να μην τους απασχολησουν ξανα μεχρι τελος της χρονιας, ειτε να προκυψει καποιο αλλο εργο τον μηνα πχ οκτωβρη και να απασχοληθουν παλι οι ιδιοι, το checkbox (κουτακι) ολικη παυση τελικα για τον μηνα φλεβαρη το τσεκαρουμε ή οχι?

 

 

 

 

 

ΓΙΑ ΤΟ 2 ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ).ΟΤΑΝ Ο Π.Χ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΠΕΔΩΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ 3%  ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ;;;;MAYDAY MAYDAY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα  αυτά που συμβαίνουν κόλλησα...Πήρα ως πελάτη τον Δεκέμβριο του 2013 επιχείρηση που είχε ως λογιστή εταιρεία (Παπαδόπουλος & Σια ΟΕ - λογιστικές εργασίες- σύμβουλοι επιχειρήσεων).Όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που έλαβε η επιχείρηση από την λογιστική αυτή εταιρεία ήταν κάτω των 300,00€.Στην βεβαίωση ελευθ. επαγγελματιών θα πρέπει να τα συμπεριλάβω και αυτά ή όχι...(Ανήκει η λογιστική εταιρία στην κατηγορία των ελεύθ. επαγγελματιών???)

 

Ναι, εφ' όσον ασκεί ελευθέριο επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνετε με τους οικοδόμους που έχουν εισόδημα από ιδιωτικά έργα; Θα στείλουν και οι ιδιώτες βεβαιώσεις αποδοχών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

 

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΣ 

  ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΩΝ ΞΕΝΑΓΩΝ ΜΕ ΦΟΡΟ 3% ,ΣΕ ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΙ ΠΩΣ  ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΣ

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ 3% ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΛΕ Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΡΓΟ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ(ΔΗΜΟΣΙΟ) .ΣΕ ΠΙΟ ΑΦΜ ,ΜΕ ΠΙΟ ΤΡΟΠΟ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι  ξεναγοι δεν θεωρουντα ελ.απαγγ. εχουν ικα, εγω τους αντιμετωπιζω σαν μισθωτους με φορο 3% και αναλογουντα (και στο φμυ και στις βεβαιωσεις) Ειναι μια ακομη περιπτωση παραλογου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις βεβαιωσεις (τις δικες μας στην περιπτωση μας ) καθαρη αξια εννοειται στελνουμε ετσι; χρονια πολλα κιολας το εθνος και τα βαγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...