Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 απο το taxis μου ανεφεραν οτι το χαρτοσημο (για αποδειξη δαπανης) γραφεται σε ξεχωριστη σειρα με άλλο κωδικό οχι 4 αλλα δεν τους επιτρεπετε να μας τον πούν

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

 

Συγγνώμη συνάδελφε/ισσα, δεν αφορά εσάς αλλά...

 

ό,τι να' ναι...

 

Ό,τι νά 'ναι λέμεεεεεεεεε :angry: :angry: :angry:

 

@*%&@*&%@*&@%$@&$(@&$%@(*&$%@*&$%@*($@%$*(@^$%

 

Υ.Γ.

Ακούς εκεί "δεν τους επιτρέπεται..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 απο το taxis μου ανεφεραν οτι το χαρτοσημο (για αποδειξη δαπανης) γραφεται σε ξεχωριστη σειρα με άλλο κωδικό οχι 4 αλλα δεν τους επιτρεπετε να μας τον πούν

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

 

Μήπως σου είπε το ονοματάκι του ο υπαλληλάκος??? (εκτός αν δεν επιτρεπόταν.....) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλοι μας εμπαίζουν βρε Κώστα.

 

"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε..." ο ένας,

"δεν μας επιτρέπεται να σας πω..." ο άλλος... :angry:

 

Ρ.α.π.λ.ε. Μ.π.μ.ε.κ.μ. Β.ρ.μ.δ.κ.ο. που ταλαιπωρείτε τον κόσμο και μας κοροϊδεύετε κι από πάνω...

Μ. Εεεεεεεε μ. :angry: :angry: :angry:

 

&$%$&^%$&$&%#^$$%&*&%*&^(&^%*&%*$^

 

:angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα αν στις βεβαιωσεις απο ελευθερια επαγγελματα , συμπεριλαμβανονται μονο φυσικα προσωπα και οχι εταιρεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά ....μπορεί κάποιος να μου πει ΤΠΥ κάτω από 300€ σε ποιον κωδικό θα το βάλω είναι πολιτικός μηχανικός ...στις εμπορικές δεν πάει

ερώτηση σιδηροκατασκευές τπυ που θα το βάλω ? αν το βάλω γιατί έτσί μου ρχεται να κανω πως δεν το βλέπω

 

βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά ....μπορεί κάποιος να μου πει ΤΠΥ κάτω από 300€ σε ποιον κωδικό θα το βάλω είναι πολιτικός μηχανικός ...στις εμπορικές δεν πάει

ερώτηση σιδηροκατασκευές τπυ που θα το βάλω ? αν το βάλω γιατί έτσί μου ρχεται να κανω πως δεν το βλέπω

 

βοήθεια

Ελευθερος Επαγγ, δεν είναι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΠΥ σιδηροκατασκευές?  των ελευθέρων ψάχνουμε και εργολάβων .

 

αν ρωτάς για εργολάβους εμπορικές με κωδικό 2 ,αν έδωσες 3%.

 

τον πολιτικό μηχανικό στα ελευθέρια με 11 . τυχόν προκαταβλητέος που είναι στο όνομα του δεν αναγράφεται.

 

λέω με αυτά που κατάλαβα ,όχι ότι διάβασα τυχόν οδηγίες που ΔΕΝ δώσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα αν στις βεβαιωσεις απο ελευθερια επαγγελματα , συμπεριλαμβανονται μονο φυσικα προσωπα και οχι εταιρεις ;

 

Συναδέλφισσα, υπάρχουν και προσωπικές εταιρίες, που υπαγόντουσαν στα ελευθέρια επαγγέλματα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90369&p=553855

και θα πρέπει να σταλούν και γι' αυτές βεβαιώσεις και οριστικές αμοιβών, από ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Υ.Γ.

Τελικά, ευτυχώς που μας τελείωσε και αυτός ο διαχωρισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ?????

 

Ξεκίνα και ερχόμαστε και οι υπόλοιποι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως έχει μεγάλη σημασία όταν σώζουμε το αρχείο από πάνω να γράφει "ελευθέρια"  γιατί το 11 στις μισθωτές σημαίνει πρόσθετες αποδοχές,ενώ στο άλλο τιμολόγια <300.

 

οι λαλάκες δεν μπορούσαν να βάλουν μοναδικούς κωδικούς για κάθε κατηγορία.

 

αν και κάποιοι έγραψαν ότι τα κάνανε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελεύθερος με σιδηροκατασκευές? αν δεν έδωσες φόρο και το ξέρει βάλτο στο 11 ή κάνε ότι δεν το είδες.

 

απλά μην περιμένει στην δήλωση να δει κανά φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελεύθερος με σιδηροκατασκευές? αν δεν έδωσες φόρο και το ξέρει βάλτο στο 11 ή κάνε ότι δεν το είδες.

 

απλά μην περιμένει στην δήλωση να δει κανά φόρο.

Τελικώς, για όλο αυτό το ΑΓΓΟΥΡΙ που τρώμε, υπάρχει έστω και ένας συνάδελφος που να έχει πάρει 1 ευρώ επιπλέον αμοιβή ???  προβληματίζομαι πλέον πολύ σοβαρά για το πόσο μπορεί να τραβήξω πλέον το κάρο …. Τα χρόνια πέρασαν, και αντί να χαλαρώνουμε, τρέχουμε όλο και περισσότερο …. Το σχέδιο πάει καλά….. όσοι δεν έχουμε τελείως εξοντωθεί οικονομικά θα εξοντωθούμε σίγουρα βιολογικά.  Βλέπει κάποιος κάποια λύση ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιπλέον αμοιβή??? εδώ δεν έχουμε πληρωθεί τα ψίχουλα που συμφωνήσαμε!!! αν κάτσουμε να εκτιμίσουμε τις εργασίες που γίνονται κάθε μήνα και κάνουμε και μια πρόβλεψη τι μπορεί να "σκάσει" τότε η αμοιβή μας θα πρέπει να ήταν τουλάχιστον 200€ ανά μήνα έλα όμως που κυκλοφορούν ΜΑΥΡΟΙ με 25€ στα β κατηγορίας .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

 

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΣ 

  ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΩΝ ΞΕΝΑΓΩΝ ΜΕ ΦΟΡΟ 3% ,ΣΕ ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΙ ΠΩΣ  ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΣ

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ 3% ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΛΕ Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΡΓΟ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ(ΔΗΜΟΣΙΟ) .ΣΕ ΠΙΟ ΑΦΜ ,ΜΕ ΠΙΟ ΤΡΟΠΟ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ?????

Δεν έχω στείλει ακόμη τις μηδενικές (κάτω των 300€) και διαβάζοντας αυτα το σκέφτομαι...... Μόνο μπλέξιμο (και απίστευτα χαμένο χρόνο) βλέπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν ο εργολάβος αυτοβεβαιωθεί το παίρνει ή λέει το ΑΦΜ δικαούχου δεν μπορεί να είναι το ίδιο με ΑΦΜ υπόχρεου?

 

ο ξεναγός ελεύθερος δεν είναι?  βάλτο στο 1  πχ. αμοιβή 100 και αντί φόρου 20 ,βάλε 3.      ,

 

τον φόρο αυτό το 3 ,σε ποιόν κωδικό τον δήλωνες στην δήλωσή του?  από κει θα οδηγηθείς και αυτό σε ενδιαφέρει στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλοι μας εμπαίζουν βρε Κώστα.

 

"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε..." ο ένας,

"δεν μας επιτρέπεται να σας πω..." ο άλλος... :angry:

 

Ρ.α.π.λ.ε. Μ.π.μ.ε.κ.μ. Β.ρ.μ.δ.κ.ο. που ταλαιπωρείτε τον κόσμο και μας κοροϊδεύετε κι από πάνω...

Μ. Εεεεεεεε μ. :angry: :angry: :angry:

 

&$%$&^%$&$&%#^$$%&*&%*&^(&^%*&%*$^

 

:angry: :angry: :angry:

Μπάμπη, συγνώμη , αλλά έχασα το λεξικό ! Μπορείς να μου το στείλεις με ΠΜ ?? Και να έχει και το προσάρτημα με τα &$%$&^%$&$&%#^$$%&*&%*&^(&^%*&%*$^

Ευχαριστώ πολύ, παρα-παρα-πολύ όπως έλεγε και (έκλαιγε) ο Ζοτς !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά αμοιβές μας >300 με πίστωση στη χρήση 2013 που πληρώθηκαν (και ο φόρος θα αφαιρεθεί) στη χρήση 2014 θα αναγραφούν στη βεβαίωση του 2013 ;

 

Εάν ναι , θα υπάρχει πρόβλημα στο πως θα εμφανισθεί ο φόρος το 2014

 

Εάν όχι , τι σκατά διασταύρωση θα κάνουν ;

 

 

 

ΥΓ. Και για να το δυσκολέψω λίγο , αμοιβή <300  με πίστωση θα αναγραφεί στη βεβαίωση του 2013 με κωδ. 11 ακόμη και όταν , το 2014 που θα την εισπράξω θα κάνω παρακράτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Έχω υποβάλλει εμπρόθεσμα μία αρχική δήλωση Ε20 με παρακράτηση φόρου 20% σε έναν ελεύθερο επαγγελματία.

Προέκυψε τώρα ότι έγινε και άλλη μία παρακράτηση, κατά τη χρήση 2013 πάντοτε , σε κάποιον άλλον ελεύθ., επαγγελματία.

 

Το ερώτημά μου είναι αν στην υπόβολή της συμπληρωματική δήλωσης Ε20, το νέο αρχείο που θα κάνω "μεταφόρτωση" θα περιέχει ΜΟΝΟ τον δεύτερο επαγγελματία ή και τους δύο μαζί.???

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Τελικά οι αμοιβές δικηγόρων για ΤΠΥ με γραμμάτιο προείσπραξης και παρακράτηση φόρου 15% από τον δικηγορικό σύλλογο με τι κωδικό υποβάλλονται ?

1)κωδικό 8 ?

2)δεν υποβάλλονται καθόλου? & υποβάλλονται μόνο από τους δικηγορικούς συλλόγους?

3) κωδικό 11?

που έχετε καταλήξει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Έχω υποβάλλει εμπρόθεσμα μία αρχική δήλωση Ε20 με παρακράτηση φόρου 20% σε έναν ελεύθερο επαγγελματία.

Προέκυψε τώρα ότι έγινε και άλλη μία παρακράτηση, κατά τη χρήση 2013 πάντοτε , σε κάποιον άλλον ελεύθ., επαγγελματία.

 

Το ερώτημά μου είναι αν στην υπόβολή της συμπληρωματική δήλωσης Ε20, το νέο αρχείο που θα κάνω "μεταφόρτωση" θα περιέχει ΜΟΝΟ τον δεύτερο επαγγελματία ή και τους δύο μαζί.???

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Καλημέρα,

 

Δεν νονίζω ότι θα μπορεί να γίνει μεταφόρτωση.

Στην δου με το σωστό αρχείο θα πάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

si-fo ,εάν ο σκοπός τους είναι η διασταύρωση φόρων που αυτό είναι και το σωστό ,στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρέπει να δοθεί βεβαίωση το 2013,γιατί αν δοθεί ο φόρος θα αφαιρεθεί φέτος ,βλέπε αυτόματη συμπλήρωση κωδικών.

 

αν θέλουν να κάνουν και διασταύρωση εισοδημάτων (εδώ έγινε όλο το μπέρδεμα και κακώς ζητάνε τέτοια διασταύρωση ) πρέπει να δοθεί μία βεβαίωση το 2013 με την αμοιβή και μία βεβαίωση το 2014 μόνο με τον φόρο.

 

ο Θεοχάρης κελάηδησε και είπε γενικώς για τις βεβαιώσεις ,ότι κάνατε με τις χειρόγραφες! Μα δεν θα δίναμε βεβαίωση παρακρατούμενων φόρων το 2013.

 

Τα τιμολόγια των κάτω των 300 ,όταν εξοφλούνται το 2014 θέλουν παρακράτηση ,ανεξάρτητα πότε εκδόθηκαν? ερώτηση είναι αυτό. γιατί εδώ μας ανοίγεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...