Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και τελικά καταλήγει να είναι θέμα όλων μας... http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95139&p=618220

 

Καλησπέρα Γιάννη

Συμφωνώ απόλυτα,ίδωμεν.............τι θα πράξουμε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνεχιζω γιατί από τα νεύρα μου το έστειλα .............

 

ΤΙ  ΔΙΑΟΛΟ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ . ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ

 

Για τις αμοιβές δικηγόρων με παρακράτηση 15%, θα στείλει βεβαιώσεις ο οικείος Δικηγορικός Σύλλογος, όχι εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις αμοιβές δικηγόρων με παρακράτηση 15%, θα στείλει βεβαιώσεις ο οικείος Δικηγορικός Σύλλογος, όχι εμείς

ΟΚ ANDY ,

 

Άρα λοιπόν δεν στέλνω τίποτε , ασυγκρίτως αν το ΤΠΥ του 2013  που εχω στα χέρια μου έχει λήπτη "εμένα" με αμοιβή 151 € .

έλεγα μήπως έβαζα με κωδικό 11 τα 151 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλοι μου γειά σας, για αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών  στις βεβαιώσεις κάτω των 300 ευρω χωρίς παρακράτηση φόρου 20%  ισχύει ο κωδικός 11   ??  και για άνω των 300 με παρακράτηση φόρου 20% ισχύει ο κωδ  1  ?????????

η μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τις αμοιβές των συμβολαιογράφων τι γίνεται;

 

Εχω το εξής τιμολόγιο (τροποποίηση καταστατικού) :

Δικαιώματα Συμβ/φου: 122,24

Δικαιώματα Τ.Ν. & Τ.Σ:        7,76

Αντίγραφα (Καθαρά):   143,68

Αντίγραφα (Ένσημα):        16,32

Σύνολο                           290,00

ΦΠΑ                                 66,70

Τέλη                                   2,00

Πληρωτέο                       358,70

 

Μίλησα με την συμβολαιογράφο, η οποία μίλησε με τον λογιστή της και είπε ότι σαν αποδοχές θα βάλω τα καθαρά (αυτά που είναι με έντονα γράμματα).

 

Άρα εγγραφή με κωδικό 11 (κάτω των 300 ευρώ) αλλά τι βάζουμε στη στήλη "Ακαθάριστα";

1) Το άθροισμα των έντονων ποσών (265,92 €), 0 στις κρατήσεις και το ίδιο ποσό καταλήγει στο καθαρό; ή

2) Το Σύνολο των Αμοιβών (290,00 €), στις κρατήσεις τα Δικαιώματα Τ.Ν και τα Ένσημα (7,76+16,32), για να καταλήξει το καθαρό στο ποσό που μας είπε η συμβολαιογράφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα  διάλεγα τη κουρτίνα  2 όπως γράφεις ,   αααααααααα   και πέστους να πάνε γαργαληθούνε !!!!!!!!!!

 

Μας έχουν εξοντώσει πια .

 

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΕΣΤΩ  ΑΜΟΙΒΗ(ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΕΛΑΤΗ 200 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ 500 ΕΥΡΩ (ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ?

2) ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ 3 ΤΠΥ ΚΑΤΩ ΤΩΝ  300 ΕΥΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ? ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 11 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ 900 ΕΥΡΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΕΣΤΩ  ΑΜΟΙΒΗ(ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΕΛΑΤΗ 200 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ 500 ΕΥΡΩ (ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ?

ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΚΕ ΚΩΔΙΚΟ 11  ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 200 ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 01 ΑΚΑΘ.ΑΠΟΔΟΧΕΣ 500  ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%

2) ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ 3 ΤΠΥ ΚΑΤΩ ΤΩΝ  300 ΕΥΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ? ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 11 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ 900 ΕΥΡΩ ?  ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ότι και να λέμε τώρα ,τα σκάτωσε ο Θεοχάρης με τους δικηγόρους.

 

γνώμη μου ,δώστε προσοχή στους φόρους που παρακρατήσατε και τα εισοδήματα  ΟΛΩΝ πλην μισθωτών θα τα αφήσουν ελεύθερα στις δηλώσεις ,γιατί είναι λιανικές-αυτοέλεγχος-ενδοκοινοτικές κλπ.

 

και η πολ. που έλεγε υπάρχει υποχρέωση υποβολής βεβαίωσης ακόμη και σε μη παρακράτηση ουσιαστικά αναφέρονταν στους μισθωτούς ,γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης του Ε1.

στο Ε1 απ οτι ειδα μονο στα καφε πλαισια που ειναι μισθοι - φοροι δεν εχουμε παρεμβαση, γιατι ερχονται αυτοματα απο τις βεβαιωσεις που στελνουμε.το καθαρο εισοδημα των ελευθερων επαγγελματων ειναι ελευθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΑΜ...              ΤΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΜΟΥ . ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ

 

ΑΜΟΙΒΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ                                                                   117,00

15% ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ                    17,55

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ( ΚΕΑΔ,ΛΕΑΔΙΚ, ΔΙΚΗΓ.ΣΥΛΛ )              15,00 

διαφορα χαροσημα                                                                          19,00

 

Το τιμολόγιο που λάβαμε και καταχωρίσαμε στο λογιστήριο ήταν  αμοιβη        151,00 (117,00+15+19 )

                                                                                                        φπα 23%      26,91

 

 

ΟΚ ANDY ,

 

Άρα λοιπόν δεν στέλνω τίποτε , ασυγκρίτως αν το ΤΠΥ του 2013  που εχω στα χέρια μου έχει λήπτη "εμένα" με αμοιβή 151 € .

έλεγα μήπως έβαζα με κωδικό 11 τα 151 €

Πρόσεξε λίγο όμως, απο ότι βλέπω το ΦΠΑ έχει υπολογιστεί μόνο στα 117,00€ και οχι στα 151€. Αρα το 15,00€ αφορά τις κρατήσεις 12% του ΔΣΑ που για το 2013 ο δικηγόρος το ανέγραφε πληροφοριακά και μόνο, διότι εμπεριέχεται στα 117 και τα 15 τα έβαζε στα έξοδά του. το ίδιο ισχύει και για το χαρτόσημο, εάν σου έχει κάποιο παραστατικό επισυναπτόμενο πίσω απο την ΑΠΥ για το χαρτόσημα αυτό είναι το παραστατικό, εαν δεν σου έχει, θα θεωρηθεί επιπλέον αμοιβή στην οποία έπρεπε να υπολογίσει ΦΠΑ.Εκτός και εάν σας το έκανε ο <έξυπνος> δικηγόρος για να πάρει τα ποσά αυτά επιπλέον, αλλά έπρεπε να σας χρεώσει ΦΠΑ. Προσωπικά θεωρώ οτι είναι λάθος η απόδειξη ή απο παρερμηνεία λάθος η καταχώρηση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΜΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ   ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΚΩΔΙΚΟ..(1 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 11) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ?? ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ??

ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ ..ΡΗΓΙΛΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς: σε περίπτωση που ο πελάτης είχε άλλον λογιστή το 2012-2013 και ήρθε σε εμάς μέσα στο 2014 ποιός θα συμπληρώσει την οριστική και την βεβαίωση αποδοχών ??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΕΣΤΩ  ΑΜΟΙΒΗ(ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΕΛΑΤΗ 200 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ 500 ΕΥΡΩ (ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ?

2) ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ 3 ΤΠΥ ΚΑΤΩ ΤΩΝ  300 ΕΥΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ? ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 11 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ 900 ΕΥΡΩ ?

Για αυτά που έχουν παρακράτηση 1 για τα υπόλοιπα 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς: σε περίπτωση που ο πελάτης είχε άλλον λογιστή το 2012-2013 και ήρθε σε εμάς μέσα στο 2014 ποιός θα συμπληρώσει την οριστική και την βεβαίωση αποδοχών ??????????????????

 

Ο προηγούμενος που έχει και τα αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά θα πρέπει να στείλουμε ξανά τις βεβαίωσεις αποδοχών με το νέο πρόγραμμα?Οι οριστικές Ε20 μου είπαν από το taxis θα πρέπει να σταλούν με το νέο πρόγραμμα.ισχύει κάτι τέτοιο?Γιατί έχω στείλει τις περισσότερες με το παλιό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ,  ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΕΙΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ,  ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ??  (δικηγορων με ΑΠΥ  χωρις παρακρατηση  ΚΑΙ  τεχνικού έργου  με ΤΠΥ και 3% παρακράτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ,  ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΕΙΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ,  ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ??  (δικηγορων με ΑΠΥ  χωρις παρακρατηση  ΚΑΙ  τεχνικού έργου  με ΤΠΥ και 3% παρακράτηση)

οπως επισης εαν πρεπει να υποβαλουν και βεβαιωσεις αποδοχων για καθαριστριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΥΠΟΧΡ.ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΔ  κλπ  ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς: σε περίπτωση που ο πελάτης είχε άλλον λογιστή το 2012-2013 και ήρθε σε εμάς μέσα στο 2014 ποιός θα συμπληρώσει την οριστική και την βεβαίωση αποδοχών ??????????????????

 

Ένα θέμα που προσωπικά με ενδιαφέρει, μπορεί και να απασχολεί και άλλους συναδέλφους:

 

Αυτοί που τηρούν μόνοι τους τα βιβλία τους, μας έρχονται μια φορά το χρόνο (με βιβλίο-παραστατικά παραμάσχαλα) και τους υποβάλλουμε τις δηλώσεις.... και τους εκδόσαμε και το Τιμολόγιο μας....είμαστε υποχρεωμένοι, επειδή το αποφάσισε ο Χαχαχούχας, να τους κάνουμε τις αντιστοιχες δηλώσεις και βεβαιώσεις, την στιγμή που δεν είμαστε σίγουροι ότι θα έρθουν φέτος;

 

Γιατί αν τους ειδοποιήσουμε τηλεφωνικώς, θα μας πουν "Προχώρα μάστορα, με μενα μιλάς, θα σου' ρθω για δήλωση κατά Μάιο" και μπορεί να μην ξαναπατήσει στον αιώνα τον άπαντα.... Αφήνω δε οτι θα είμαστε υποχρεωμένοι να εκδόσουμε και Τιμολόγιο (με Παρακράτηση; Χωρίς; ), το οποίο θα προσμετρηθεί στο ΦΠΑ Α Τριμήνου.... Και δεν ξέρουμε αν θα εισπράξουμε και θα βγάλουμε και το 23% από την τσέπη μας (βάλε και ένα 26% φόρο στο τέλος του έτους, για να μην ξεχνιόμαστε)....

 

Προσωπικά, ούτε θα τηλεφωνήσω, ούτε θα στείλω για αυτούς... ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ή ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, όσες βεβαιώσεις αμοιβών μου από Ελευθ. Επάγγελμα,  με κωδ.11, καταχώρησα στο σύστημα (για λογαριασμό πελατών μου) εμφανιστήκαν στον κωδ.301 (από μισθωτές)  του Ε1 μου. Να τρελαθώ ?????

και εμένα το ίδιο, μετά από επικοινωνία με ταχισνετ μου είπαν να το δω πάλι από την επόμενη εβδομάδα........άντε βγάλτε συμπέρασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...