Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βρε Παναγιώτη, μα είναι προφανές.

Όλα δουλεύουν ρολόι. :P

Σου λέει η ΓΓ, αυτός τι είναι ; λογιστής. Ok, μπορεί να εντασσόταν στα ελευθέρια επαγγέλματα αλλά, που θα πάει ;

Αργά ή γρήγορα, δεν θα έχει πελάτες. Και τότε που θα καταλήξει ;

Στη χειρότερη άνεργος. Στην καλύτερη ; Μισθωτός.

Ωραία. Κότσαρέ του μια μισθωτές...

 

Απλά πράγματα. :)

 

Απλά λέμεεεεεεεε :)

 

Καλημέρααααααααα :):wub:

 

Υ.Γ.

"Ανοίξαμε και σας περιμένουμε" λέει ο κ.γενικώς στο twitter ...

Ναι, ναι... εντάξει...

 

Υ.Γ.2

Παροιμία:

Θέλει η ... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα κύριε Μπάμπη.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή την προσέγγιση δεν την είχα σκεφτεί.

 

Μπήκαμε να δούμε και την δήλωση της συνεργάτιδος μου.Εκεί είναι μεν πορτοκαλί οι μισθωτές υπηρεσίες αλλά αν πατήσεις εμφανίζει του συζύγου τις αμοιβές.

 

Καλή αρχή κάναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνω και μία ερώτηση για αμοιβές απο εμπορική δραστηριότητα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε αμοιβές δς ή διαχειριστή επε.

 

Οι αμοιβές τους θα πρέπει να εμφανιστούν στην φορολογική δήλωση στον 659 και ο φόρος στον 433 ώστε στο σύνολο τους να πληρωθεί η έκτακτη εισφορά.

 

Δημιουργώντας το αρχειό θεωρώ και δεν ξέρω αν κάνω λάθος ότι στο πεδίο κρατήσεις θα πρέπει να βάλουμε και τον παρακρατηθέντα φόρο 40% ώστε να προκύψει το καθαρό εισόδημα μειωμένο κατά την παρακράτηση.

 

Σε αντίθετη περίπτωση η έκτακτη εισφορά θα πληρωθεί δύο φορές πάνω στον παρακρατηθέντα φόρο.

 

Κάποια άλλη άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε! Εκπλήξεις και νέοι κωδικοί.    Από αυτό το άρθρο καταλαβαίνω ότι για τους  προκαταβλητέους των μηχανικών αφού δεν είναι κιτρινισμένου το πεδίο του κωδικού 601-602 θα τα γράψουμε εμείς στο Ε1 χωρίς αποστολή καμίας βεβαίωσης αποδοχών... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν προβλέπεται καμία υποχρέωση για τους προκαταβλητέους φόρους.

 

Παναγιώτη, προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα τέτοιο, χωρίς σαφείς οδηγίες.

 

Έχουμε πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας...

 

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν προβλέπεται καμία υποχρέωση για τους προκαταβλητέους φόρους.

 

Παναγιώτη δεν θα έκανα τίποτα τέτοιο, χωρίς σαφείς οδηγίες.

 

Έχουμε πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας...

 

Καλή δύναμη

Μπαμπη καλημερα!

οπως είπαμε και παραπάνω,δεν προκυπτει καμια υποχρεωση για προκαταβλητεους φορουσ κλπ

πες τους το και συ που σ'ακουνε,να μην ξυνουμε πληγες,γιατι ο χαρης τακουει ολα..... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την εισαγωγή για την υποβολή του Ε1, οι παρακρατήσεις από τους πελάτες μου που έχω υποβάλει οριστικές ελευθέρων επαγγελμάτων και

βεβαιώσεις αποδοχών απο ελευθέρια επαγγέλματα εμφανίζονται. Ομως οι απόδοχές μου παρόλο που έχουν υποβοβληθεί με τους ορθούς κωδικούς

και στις σωστές κατηγορίες στην οριστική εμφανίζονται στον κωδικό 301 ως μισθοί σε μέλη Δ.Σ. Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aκαθάριστα  2900

 

κρατήσεις   104

 

καθαρά ( αυτά που φορολογούνται.......στο Ε1 πηγή Ζ.......     2796)

 

παρακρατηθείς  580 

επειδη με έχει παιδέψει και εμένα αυτό μέχρι τώρα για το πιο πάνω παράδειγμα στο ε1 προς φορολόγηση βάζαμε το 2900 και το χαρτόσημο πήγαινε υπερ πίστεως!!!!μήπως το χαρτόσημο επαγγελματικών δαπανων δεν το εμφανίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπαμπη καλημερα!

οπως είπαμε και παραπάνω,δεν προκυπτει καμια υποχρεωση για προκαταβλητεους φορουσ κλπ

πες τους το και συ που σ'ακουνε,να μην ξυνουμε πληγες,γιατι ο χαρης τακουει ολα..... :rolleyes:

 

Φοβάμαι ότι έχουν να δουν πολλά ακόμη τα μάτια μας... :angry:

Καλημέρα Γιάννη.

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω εστειλα κανονικα σε καποιον που ειχε κανει διακοπη Φεβρουαριο του 2013. Μήπως εχει πεθανει ο δικος σου?

φτου φτου οχι καλε!!

μια χαρα ειναι ο ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδια ειμαι η μονη που δεν εχω καταλαβει τι συμπεριλαμβανεται στις αμοιβες απο εμπορικες επιχειρησεις;;;(μισθωτοι-ελευθερια ειναι τα ιδια με περυσι)

ΠΧ εγω εχω οε , και δεν παρακρατω φόρο γιατι επειδη απασχολώ προσωπικο θεωρουμαι εμπορικη επιχειρηση .

Πρεπει να συμπεριλαβω τα τπυ που εχω κοψει σε πελατες μου στις βεβαιωσεις εμπορικων επιχειρησεων;

Και τελικα τι στο καλο συμπεριλμαβανεται στις αμοιβες εμπορικων επιχειρησεων .Μονο τα τεχνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την εισαγωγή για την υποβολή του Ε1, οι παρακρατήσεις από τους πελάτες μου που έχω υποβάλει οριστικές ελευθέρων επαγγελμάτων και

βεβαιώσεις αποδοχών απο ελευθέρια επαγγέλματα εμφανίζονται. Ομως οι απόδοχές μου παρόλο που έχουν υποβοβληθεί με τους ορθούς κωδικούς

και στις σωστές κατηγορίες στην οριστική εμφανίζονται στον κωδικό 301 ως μισθοί σε μέλη Δ.Σ. Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς;

Εμενα παλι ενω εμφανιζεται ο φόρος ενω οι αποδοχές δεν εμφανιζονται πουθενα. Τις βεβαιωσεις τις εστειλα χθες βραδυ 20/03/14 με το προγραμμα του υπουργειου που κατεβασα χθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε ολους.Συναδελφοι πως θα αντιμετωπισουμε τις αμοιβες μελων ΔΣ που δεν αποτελουν εισοδημα απο εμπορικες επιχειρησεις αλλα απο κινητες αξιες.Οπως καταλαβαινω δεν πρεπει να μπουν ουτε στο αρχειο βεβαιωσεων ουτε στην συγκεντρωτικη αμοιβων  απο εμπορικες  επιχειρησεις.Αλλα επειδη η δουλεια μας εχει μετατραπει σε μαντικη τεχνη ,υπαρχει καποιος που να εχει αντιμετωπισει  το ιδιο προβλημα και πως το αντιμετωπιζει?.Καλη δυναμη.......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδια ειμαι η μονη που δεν εχω καταλαβει τι συμπεριλαμβανεται στις αμοιβες απο εμπορικες επιχειρησεις;;;(μισθωτοι-ελευθερια ειναι τα ιδια με περυσι)

ΠΧ εγω εχω οε , και δεν παρακρατω φόρο γιατι επειδη απασχολώ προσωπικο θεωρουμαι εμπορικη επιχειρηση .

Πρεπει να συμπεριλαβω τα τπυ που εχω κοψει σε πελατες μου στις βεβαιωσεις εμπορικων επιχειρησεων;

Και τελικα τι στο καλο συμπεριλμαβανεται στις αμοιβες εμπορικων επιχειρησεων .Μονο τα τεχνικα;

Δεν εισαι η μονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σέρνεται και σε εσάς το taxis;;;;

Εχουμε μπει όλοι στους λογαριασμούς μας για ναδούμε τι έχουν φέρει στους κωδικούς; Δηλαδή φαντάσου τι έχουμε να τραβήξουμε σε ώρες αιχμης!!

Μπεεεεεεεεεεε και πάλι μπέεεεεεεεεεεεεεε θα βελάζουμε όπως κάθε χρόνο.

 

 PS.

Mη μου πείτε πως πρεπει να ξανυποβάλουμε τα αρχεία των βεβαιώσεων ελ.επαγγ. και εμπορικών επιχ. για όσους δεν είχαν την ενημερωμένη εφαρμογή γιατι θα τρελλαθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σέρνεται και σε εσάς το taxis;;;;

Μη μου πείτε πως πρεπει να ξανυποβάλουμε τα αρχεία των βεβαιώσεων ελ.επαγγ. και εμπορικών επιχ. για όσους δεν είχαν την ενημερωμένη εφαρμογή γιατι θα τρελλαθώ!

μη τους βάζεις ιδέες!!!!!!!!!!δεν θέλουν και πολύ!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σέρνεται γιατί υποβάλλονται δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος! :P

Έχουν υποβληθεί έως τώρα, 1.315.006 δηλώσεις και συνεχίζουμε... :angry:

 

cheesy.gifcheesy.gifcheesy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

 

ΤΠΥ  απο δικηγορική εταιρία €600 χωρίς παρακράτηση φόρου και στο οποίο υπάρχει επισυναπτόμενο το γραμμάτιο του δικηγορικού συλλογου με το οποίο εχει γίνει παρακράτηση 15% στα €600 υποβαλλεται

απο την εταριαία; και αν ναί με τι κωδικό;

 

 

Το ΤΠΥ εχει και φπα 23% υπολογισμενο στα 600€

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φοβάμαι ότι έχουν να δουν πολλά ακόμη τα μάτια μας... :angry:

Καλημέρα Γιάννη.

Καλή δύναμη.

Το θέμα είναι, υπάρχει κανείς που να πεί ,στοπ ,έως εδώ,οτι σκαρφιστείτε ,αν δεν υπάρξει δική μας ,εκ των προτέρων συμφωνία

να τα κάνετε μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...