Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

"Λογικα" ειτε με κωδ 8 την περασεις ειτε με κωδ. 11, θεωρω οτι το ιδιο μπλεξιμο θα υπαρχει απο πλευρας διπλοεγγραφης αμοιβης. 

 

Και εγω για να παρω αυτες τις επιγραμματικες απαντησεις ημουν στο τηλ 3 μερες για να πετυχω ενα απο τα 4 τηλεφωνα που εχω του υπουργειου (που τελικα δεν απαντησε ποτε κανεις) και με 5 τουιτς στον Θεοχαρη, οπου μου απαντησε υστερα απο 3-4 μερες...

 

Ζουμε το θεατρο του παραλόγου...μην το ψαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα βεβαίωση Ελ. Επαγ/τιών και μου έβγαλε το εξής μήνυμα:Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ 120 )

 

Ξέρει κανείς τι κάνω?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φτιάξτε το στο σωστό μήκος... :P:)

 

Υ.Γ.

Δοκιμάστε πάλι να το δημιουργήσετε μήπως και...

Από λογιστικό λογισμικό το φτιάξατε ; Είναι ενημερωμένο ;

Αν το φτιάξατε από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ, έχω την εντύπωση ότι, έχει κυκλοφορήσει καινούρια έκδοση.

Δεν ξαναδοκιμάζετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φτιάξτε το στο σωστό μήκος... :P:)

 

Υ.Γ.

Δοκιμάστε πάλι να το δημιουργήσετε μήπως και...

Από λογιστικό λογισμικό το φτιάξατε ; Είναι ενημερωμένο ;

Αν το φτιάξατε από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ, έχω την εντύπωση ότι, έχει κυκλοφορήσει καινούρια έκδοση.

Δεν ξαναδοκιμάζετε ;

Από το αρχείο της ΓΓΠΣ το έφτιαξα.Μήπως φταίει το ότι είναι επανυποβολή γιατί εκ λάθους την πρώτη φορά έβαλα τον φόρο 20% στις κρατήσεις?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φτιάξτε το στο σωστό μήκος... :P:)

 

Υ.Γ.

Δοκιμάστε πάλι να το δημιουργήσετε μήπως και...

Από λογιστικό λογισμικό το φτιάξατε ; Είναι ενημερωμένο ;

Αν το φτιάξατε από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ, έχω την εντύπωση ότι, έχει κυκλοφορήσει καινούρια έκδοση.

Δεν ξαναδοκιμάζετε ;

Έσβησα το αρχείο, το δημιούργησα ξανά και μου το πήρε!Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το αρχείο της ΓΓΠΣ το έφτιαξα.Μήπως φταίει το ότι είναι επανυποβολή γιατί εκ λάθους την πρώτη φορά έβαλα τον φόρο 20% στις κρατήσεις?Ευχαριστώ πολύ.

 

Και στις κρατήσεις τι βάλατε; Ρωτάω γιατί έχω κάνει το ίδιο λάθος μάλλον. Σε ποιό πεδίο δηλαδή βάλατε τον παρακρατούμενο φόρο 20%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ. 

 

ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΕΙΝΑ ΠΑΟ ΕΛΥΘΕΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΑΜ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ. 

 

ΜΕΤΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ?

 

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ

ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόχρεοι στην έκδοση βεβαιώσεων είναι εταιρείες και ατομικές επιχειρήσεις.

Σε αυτους που έχουμε εκδόσει απυ για φορολογική δήλωση(πχ συνταξιούχοι) δεν συμπεριλαμβάνονται

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει δοκιμασει κανεις να στειλει οριστικη εργοληπτη 3%,που τη παρακρατηση την απεδωσε ο ιδιος( εδωσε την προσωρινη ως εργολαβος και οχι εργοδοτης) η δευτερη σελιδα της προσωρινης ηταν το αφμ του εργολαβου,και μετα τα στοιχεια του αναθετοντος (ο οποιος δεν εκανε την παρακρατηση) για αυτο την υπεβαλε ο εργολαβος

 

στη οριστικη του εργολαβου δεν ενφανιζονται τα στοιχεια πληρωμης.. πως προχωραμε?? το χει αντιμετωπισει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στις κρατήσεις τι βάλατε; Ρωτάω γιατί έχω κάνει το ίδιο λάθος μάλλον. Σε ποιό πεδίο δηλαδή βάλατε τον παρακρατούμενο φόρο 20%;

Στις κρατήσεις έβαλα 0,00 και στον παρακρατηθέντα φόρο το ποσό του 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, σε ερωτηση μου στον Θεοχαρη για τους δικηγορους, ελαβα τις εξης απαντησεις :

 

Αν κάτω από 300 και έχει κάνει παρακράτηση ο Σύλλογος υποβάλλεται με κωδ: 8

 

Αν κάτω από 300 και και για μέρος έχει κάνει παρακράτηση Σύλλογος για τ υπόλοιπο των κάτω των 300 υποβάλλεται με κωδ: 11>>

 

Το πάνω των 300 ευρώ υποβάλλεται με κωδ: 1 (20%)

ο κωδικός 8 αναφέρεται σε ποσά είτε κάτω είτε πάνω απο 300 ευρώ. υπάρχουν και ελάχιστες αμοιβές πάνω από 300 ευρώ χωρίς παρακράτηση 20% στους δικηγόρους με παρακράτηση μόνο από τον σύλλογο. έλεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπλέξουμε και με το 8 ,δεν θα βγάλουμε άκρη.

 

πχ. τιμολόγιο 250 ευρώ με παρακράτηση 15% 37,50   τι δηλώνω μόνο την αμοιβή ή και τον φόρο και θα έλθει ο σύλλογος για επιβεβαίωση?

 

τιμολόγιο  1.000 ,με παρακράτηση από το σύλλογο στα 600  ,πάλι 8    και το υπόλοιπο 1 με φόρο 20%?

 

 

ή ακολουθούμε τον γενικό κανόνα ,ότι είναι κάτω των 300 στο 11 και όλα τα άλλα στο 1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, σε ερωτηση μου στον Θεοχαρη για τους δικηγορους, ελαβα τις εξης απαντησεις :

 

Αν κάτω από 300 και έχει κάνει παρακράτηση ο Σύλλογος υποβάλλεται με κωδ: 8

 

Αν κάτω από 300 και και για μέρος έχει κάνει παρακράτηση Σύλλογος για τ υπόλοιπο των κάτω των 300 υποβάλλεται με κωδ: 11>>

 

Το πάνω των 300 ευρώ υποβάλλεται με κωδ: 1 (20%)

Θα τρελαθούμε. Μάλλον ο Χάρης δεν ξέρει ποιος πρέπει να στείλει τις παρακρατήσεις. Ο σύλλογος κάνει παρακράτηση όχι ο δικηγόρος. Δηλαδή για να στείλετε την παρακράτηση του Συλλόγου θα μπαίνετε με τους κωδικούς του δικηγόρου και θα βάζετε τα στοιχεία του Συλλόγου που έχει κάνει παρακράτηση στον δικηγόρο ; στέκει αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και νομίζω δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, έχω μια διαφορά στον τρόπο γραμμογράφησης του αρχείου στην περίπτωση 01 (αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών με παρακράτηση) σε σχέση με το πως τα έκανα με το προγραμματάκι του gsis και πως τα έβγαζε το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου.

 

Μιλάω πάντα για αμοιβές δικές μου.

 

Λοιπόν έστω ότι οι αμοιβές ήταν 200 ευρώ.

 

Εγώ γράφω αμοιβές 200, κρατήσεις 0, παρακρ. φόρος 40, αναλογούν φόρος 0

Η εταιρεία μισθοδοσίας μου το βγάζει: αμοιβές 200, κρατήσεις 0, παρακρ. φόρος 40, αναλογούν φόρος 40

 

 

Και τα δύο αποστέλλονται ηλεκτρονικά χωρίς πρόβλημα και στην περίπτωση του Ε20 και στην περίπτωση των βεβαιώσεων αποδοχών.

 

Λέτε να έχω κάνενα θέμα; Έχουν αποσταλεί ήδη πάνω από 100 βεβαιώσεις αποδοχών ελευθέρων επαγγελματιών με τον 1ο τρόπο...

100 Χ 100 ευρώ πρόστιμο = 10.000  :P

 

Με αυτούς που έχουμε μπλέξει έχουμε αρχίσει να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας, αν και δεν θέλω να ξανασχοληθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ το πρώτο ακολουθώ ,υπάρχει αναλογούν στις μη μισθωτές?

 

άμα το θέλανε έτσι, όταν κάναμε αποθήκευση στην γραμμή ας έβγαζε απαγορευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τους δικηγόρους 2 λύσεις υπάρχουν 

 

ή ακολουθούμε τον γενικό κανόνα  δηλ. άνω των 300 στο 01 και κάτω στο 11

 

ή   σε ότι περιμένουν βεβαίωση φόρου από τον σύλλογο  στο 08  τις αμοιβές  και ο φόρος έρχεται από αυτόν  και τα υπόλοιπα ότι μένει τα πάνω από 300 στο 01 και τα κάτω στο 11 ,ανάλογα αν παρακρατήθηκε φόρος 20%.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και από εμένα, να θέσω πάλι το ερώτημα:

Στις βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών (απόδειξη δαπάνης - Εισόδημα από εμπορικές επιχ.) και στην αντίστοιχη οριστική δήλωση, πρέπει να περιλάβουμε στις κρατήσεις και το 10% υπέρ Ο.Ε.Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αμοιβή που υπολογίστηκε ο φόρος πόσο είναι?

 

πχ. 500 Χ20% =100

 

τι πήρε ο άνθρωπος στο χέρι? 450

 

άρα στις κρατήσεις εκτός φόρου δεν πρέπει να μπει το ποσό ,ώστε να προκύψει το εισπραχθέν?

 

λέω την λογική ,γιατί με έχει πονέσει το κεφάλι με τις μαλακίες που ασχολούμαστε από τον Ιανουάριο μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Αμοιβή:         700,00

- Φόρος 20%:  140,00

- Χαρ/μο 3,6%:  25,20

- O.E.E 10%:    70,00

Πληρωτέο:       464,80     

 

Άρα σύνολο στις κρατήσεις 95,20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η χαζομάρα τους είναι ιστορική : έρχεται νέος πελάτης με περυσινά τιμολόγια από το προηγούμενο λογιστικό γραφείο κάτω των 300, και που να ξέρω εγώ αν αυτός απασχολεί προσωπικό και δηλώνει εισόδημα από εμπορικές ή αν δηλώνει εισόδημα από ελευθέρια και πρέπει να στείλω τη βεβαίωση;Είναι παράλογα αυτά που ζητάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει δοκιμασει κανεις να στειλει οριστικη εργοληπτη 3%,που τη παρακρατηση την απεδωσε ο ιδιος( εδωσε την προσωρινη ως εργολαβος και οχι εργοδοτης) η δευτερη σελιδα της προσωρινης ηταν το αφμ του εργολαβου,και μετα τα στοιχεια του αναθετοντος (ο οποιος δεν εκανε την παρακρατηση) για αυτο την υπεβαλε ο εργολαβος

 

στη οριστικη του εργολαβου δεν ενφανιζονται τα στοιχεια πληρωμης.. πως προχωραμε?? το χει αντιμετωπισει καποιος?

Οριστική ή βεβαίωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οριστική ή βεβαίωση ;

και τα 2,η μεν βεβαιωση προχωρα ,αλλα υπενθυμιζει οτι ο αφμ που εισαγατε ειναι ιδιος με του δηλουντος ,αλλα προχωρα αν δωσεις οκ.

στη οριστικη δεν εμφανιζονται καν τα ποσα του κατω πινακα,εβαλα εγω τα στοιχεια των αμοιβων -φορου  εβαλα την ημερομηνια καταχωρησης του ταχις κ τον αρ καταχωρησης  ,επισυναψα το αρχειο,και τελικα εφθασε στην υποβολη,δε το εδωσα,θα περιμενω ωσ τη δευτερα(μου ειπαν να επικοινωνησω με το ταχις,γιατ ι κατι φτιαχνουν  κατι επ αυτου-και να τους ρωτησω αν ειανι σωστη η διαδικασια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...