Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν είναι πάντα έτσι για τις προσωπικές εταιρείες.

Μπορεί νομικά πρόσωπα (προσωπικές εταιρείες) να ασκούν ελευθέριο επάγγελμα.

Τότε έχουν εφαρμογή μεταξύ άλλων και οι διατάξεις του άρθρου 58, περί παρακράτησης φόρου από ελευθέρια επαγγέλματα. (ΣτΕ 2662/70, ΠΟΛ 321/70, Εγκ.1062462/1095/25/2/99)

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90369&p=553855

Ναι σωστά αυτό το είχα ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κριτήριο είναι το έξης, εάν η εταιρεία είχε πάνω από 300 €  είχε υποχρέωση σε παρακράτηση ? εάν ναι τότε οι αμοιβές αυτές αλλά και οι  αμοιβές που είναι κάτω από 300 € δηλώνονται στην βεβαίωση. Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχουν ποίοι ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται να φορολογηθούν για αμοιβές από μισθωτή υπηρεσία  και όχι μόνο. Και σου λεει ‘’περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση’’  και όχι δεν είναι υπόχρεος σε παρακράτηση.

Πραγματικά δεν καταλαβαινω τι εννοεις .... Μιλάμε για παροχη υπηρεσιων τυπου Ελευθερων Επαγγελματιων απο Νομικά προσωπα  τα οποια  απαλλασονται της παρακράτησης φορου σε ΤΠΥ ανω των 300,00.....

.........

2) Βεβαιώσεις υποβάλλονται και για αμοιβές - αποδοχές στις οποίες δεν έχει γίνει παρακράτηση φόρου (αμοιβές κάτω από 300,00 ευρώ, απαλλασσόμενο εισόδημα κ.λπ.) (βλ. σχετική διάταξη άρθρου 83 ν.2238/1994 ......

 

Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχουν ποίοι ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται να φορολογηθούν για αμοιβές από μισθωτή υπηρεσία  και όχι μόνο

 

Στο σημείο αυτό σε εχω "χασει"  εντελως όμως......... δεν βλεπω πως κολαει στο παραπάνω μου ερωτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρομαι που οι συνάδελφοι θα προλάβουν να στείλουν όλες αυτές τις βεβαιώσεις μέχρι 28/03 και μετά ξανά έως 30/04 , εμείς ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να κάτσουμε να ελέγξουμε όλα τα παραστατικά των πελατών μας ακόμη και αυτά που δεν χρειάζονται παρακράτηση ......  Το μόνο που ίσως μπορέσουμε είναι να στείλουμε τις δικές μας (των πελάτων μας) των άνω των 300 .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι σωστά αυτό το είχα ξεχάσει.

πάντως σε κατάσταση που συμπεριέλαβα λογιστική εταιρία μου έβγαλε το πρόγραμμα πρόβλημα γιατι ενώ στη στήλη επώνυμο είχα γράψει την επωνυμία την στήλη  όνομα την είχα κενή

 

Μήπως τελικά αφορά Μόνο ελεύθερους επαγγελματίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά δεν καταλαβαινω τι εννοεις .... Μιλάμε για παροχη υπηρεσιων τυπου Ελευθερων Επαγγελματιων απο Νομικά προσωπα  τα οποια  απαλλασονται της παρακράτησης φορου σε ΤΠΥ ανω των 300,00.....

.........

2) Βεβαιώσεις υποβάλλονται και για αμοιβές - αποδοχές στις οποίες δεν έχει γίνει παρακράτηση φόρου (αμοιβές κάτω από 300,00 ευρώ, απαλλασσόμενο εισόδημα κ.λπ.) (βλ. σχετική διάταξη άρθρου 83 ν.2238/1994 ......

 

Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχουν ποίοι ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται να φορολογηθούν για αμοιβές από μισθωτή υπηρεσία  και όχι μόνο

 

Στο σημείο αυτό σε εχω "χασει"  εντελως όμως......... δεν βλεπω πως κολαει στο παραπάνω μου ερωτημα

 

Το ίδιο κι εγώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως σε κατάσταση που συμπεριέλαβα λογιστική εταιρία μου έβγαλε το πρόγραμμα πρόβλημα γιατι ενώ στη στήλη επώνυμο είχα γράψει την επωνυμία την στήλη  όνομα την είχα κενή

 

Μήπως τελικά αφορά Μόνο ελεύθερους επαγγελματίες ?

Σε επικοινωνία με το taxis , εδώ και μία εβδομάδα, μου απάντησαν πως θα γράψουμε την επωνυμία και στο επώνυμο αλλά και στο όνομα. Επειδή στη δική μου περίπτωση η επωνυμία είναι μεγάλη, έγραψα την μισή επωνυμία στο επώνυμο και την μισή στο όνομα και την πήρε κανονικά. Έχω στείλει είδη καμιά 70αριά και συνεχίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως σε κατάσταση που συμπεριέλαβα λογιστική εταιρία μου έβγαλε το πρόγραμμα πρόβλημα γιατι ενώ στη στήλη επώνυμο είχα γράψει την επωνυμία την στήλη  όνομα την είχα κενή

 

Μήπως τελικά αφορά Μόνο ελεύθερους επαγγελματίες ?

Επανελαβε την επωνυμια και στο ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα θα σας βάλλω δύσκολα. Έχω αμοιβές < 300 ευρώ με παρακράτηση (προαιρετική). Π.χ αμοιβή 200 ευρώ , παρακράτηση 40 ευρώ. Σε ποιό κωδικό θα μπεί;

Εγώ πάντως τα έβαλλα με κωδικό 1, διότι με κωδικό 11 αναφέρει παρακράτηση 0%.

Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω εναν αγροτη που με πληρωσε με κουνουπιδια και εκανε παρακρατηση αλλα επειδη τα εφαγα η παρακρατηση εγινε σε μπροκολα με τι κωδικο θα τα βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω εναν αγροτη που με πληρωσε με κουνουπιδια και εκανε παρακρατηση αλλα επειδη τα εφαγα η παρακρατηση εγινε σε μπροκολα με τι κωδικο θα τα βαλω?

ΓΕΙΑ   ΣΟΥ    ΡΕ  ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΕ !!!!!!!!!!         ΕΓΡΑΨΕΣ !!!!!!!!!!!!   ΚΛΑΙΩ  ΑΠΟ  ΤΑ  ΓΕΛΙΑ !!!!!!!!!!! :D :D

 

ΠΟΛΛΕΣ   ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!!!!!! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα μια ερωτηση εχω δικη μου αμοιβη ολο το ετοσ 1000 με παρακρατηση 200 παω στον πελατη μου με τους κωδικους να στειλω την βεβαιωση , βαζω το 1 , ακαθαριστες 1000 φορος 200 , θα πρεπει να βαλω και κρατησεις 200 η οχι . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα μια ερωτηση εχω δικη μου αμοιβη ολο το ετοσ 1000 με παρακρατηση 200 παω στον πελατη μου με τους κωδικους να στειλω την βεβαιωση , βαζω το 1 , ακαθαριστες 1000 φορος 200 , θα πρεπει να βαλω και κρατησεις 200 η οχι . ευχαριστω

Όχι.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, σε ερωτηση μου στον Θεοχαρη για τους δικηγορους, ελαβα τις εξης απαντησεις :

 

Αν κάτω από 300 και έχει κάνει παρακράτηση ο Σύλλογος υποβάλλεται με κωδ: 8

 

Αν κάτω από 300 και και για μέρος έχει κάνει παρακράτηση Σύλλογος για τ υπόλοιπο των κάτω των 300 υποβάλλεται με κωδ: 11>>

 

Το πάνω των 300 ευρώ υποβάλλεται με κωδ: 1 (20%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα  αυτά που συμβαίνουν κόλλησα...Πήρα ως πελάτη τον Δεκέμβριο του 2013 επιχείρηση που είχε ως λογιστή εταιρεία (Παπαδόπουλος & Σια ΟΕ - λογιστικές εργασίες- σύμβουλοι επιχειρήσεων).Όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που έλαβε η επιχείρηση από την λογιστική αυτή εταιρεία ήταν κάτω των 300,00€.Στην βεβαίωση ελευθ. επαγγελματιών θα πρέπει να τα συμπεριλάβω και αυτά ή όχι...(Ανήκει η λογιστική εταιρία στην κατηγορία των ελεύθ. επαγγελματιών???)

Δηλαδή να την στείλω κανονικά ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, σε ερωτηση μου στον Θεοχαρη για τους δικηγορους, ελαβα τις εξης απαντησεις :

 

Αν κάτω από 300 και έχει κάνει παρακράτηση ο Σύλλογος υποβάλλεται με κωδ: 8

 

Αν κάτω από 300 και και για μέρος έχει κάνει παρακράτηση Σύλλογος για τ υπόλοιπο των κάτω των 300 υποβάλλεται με κωδ: 11>>

 

Το πάνω των 300 ευρώ υποβάλλεται με κωδ: 1 (20%)

Συγνώμη, στα γραμμάτια των δικηγόρων δεν γίνεται η παρακράτηση από τον Δικηγορικό Σύλλογο?Άρα ο σύλλογος δεν πρέπει να υποβάλλει βεβαιώσεις?Οι δικηγόροι γιατί να υποβάλλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν υποβαλλουν οι δικηγοροι, υποβαλλουν αυτοι που ελαβαν το τιμολογιο του δικηγορου. Ο συλλογος στελνει προφανως για το 15%, απλά εμεις καταχωρουμε την αμοιβη με τον κωδικό 8 (και με παρακρατηση 0, εαν δεν εχεις κανει). Λογικά ειναι πληροφοριακη η διακριση μεταξυ κωδ. 8 και 11 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, σε ερωτηση μου στον Θεοχαρη για τους δικηγορους, ελαβα τις εξης απαντησεις :

 

Αν κάτω από 300 και έχει κάνει παρακράτηση ο Σύλλογος υποβάλλεται με κωδ: 8

 

Αν κάτω από 300 και και για μέρος έχει κάνει παρακράτηση Σύλλογος για τ υπόλοιπο των κάτω των 300 υποβάλλεται με κωδ: 11>>

 

Το πάνω των 300 ευρώ υποβάλλεται με κωδ: 1 (20%)

και αν πανω απο 300,00 και εχει κανει παρακρατηση 15% ο Δικηγορικος Συλλογος ???? παει στον 8 κωδ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν υποβαλλουν οι δικηγοροι, υποβαλλουν αυτοι που ελαβαν το τιμολογιο του δικηγορου. Ο συλλογος στελνει προφανως για το 15%, απλά εμεις καταχωρουμε την αμοιβη με τον κωδικό 8 (και με παρακρατηση 0, εαν δεν εχεις κανει). Λογικά ειναι πληροφοριακη η διακριση μεταξυ κωδ. 8 και 11 

 Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να στειλουμε αμοιβές δικηγόρων σε κωδ. 8 χωρις φόρο και   ο Δικηγορικός  Σύλλογος να στείλει

επίσεις  τις ιδιες αμοιβές μα φόρο 15%. Μήπως τελικά οι αμοιβές των δικηγόρων υπολογιστούν 2 φορές????

 Και εγώ απο την αρχή Θεωρούσα ότι ο κωδικός αυτός αφορά μόνο τους Δικηγορικούς Συλλόγους και όχι τις επιχειρήσεις ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω ετσι πιστευα, αλλα η απαντηση που πηρα ηταν αλλη. Αγνωσται αι βουλαι του Υπουργειου...

 

 

Δεν υποστηριζω ότι αυτο που λεω ειναι το σωστο (για να μην παρεξηγηθω!). Απλά αντεγραψα την απάντηση του Θεοχαρη. Απο κει και περα ο καθενας κρινει μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που ξερω εγώ ειναι οτι σε λιγες ημέρες ληγουν προθεσμίες , ενημέρωση και διευκρινήσεις δεν εχουμε επισημα απο πουθενα και ο Θεοχάρης τον χαβά του με το τουιτερ  κατα τα αλλα  ΣΟΒΑΡΌ ΚΡΑΤΟς ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ . 

Τελικα νομίζω οτι ο καθε ενας θα πραξει οπως θεωρει καλύτερα και τα συμπεράσματα θα βγουν στο τέλος - οχι απο εμας βεβαια- για να πορευτούμε στο μέλλον  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...