Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

υπάρχει κάτι άλλο από αυτό?

 

. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος θεωρείται ο χρόνος κατά τον οποίο παρασχέθηκαν οι υπηρεσίες από τον ελεύθερο επαγγελματία. Όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών διαρκείας, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που καθίσταται απαιτητό κάθε επί μέρους τμήμα της αμοιβής για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Κατ’ εξαίρεση, για τους ελεύθερους επαγγελματίες που αποκτούν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, χρόνος κτήσης του εισοδήματός τους θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ίδια παράγραφο νομίζω υπάρχει και

 

Επισημαίνεται ότι, η παρακράτηση του φόρου στο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θα εξακολουθήσει να γίνεται κατά την καταβολή (μετρητά, επιταγή, συναλλαγματική)  της αμοιβής και θα συμψηφίζεται κατά τη χρήση αυτή, ανεξάρτητα από τη χρήση φορολόγησης του εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το 2013  θα δηλώσει αμοιβές με κωδικό 1   πχ. 10.000 ευρώ και φόρος  1.600  δεν το δοκίμασα αλλά νομίζω δεν κάνει Χ20% επαλήθευση αμοιβών και φόρου.

 

στην χειρόγραφη  2012 τι έκανες που λέει και ο Θεοχάρης?

 

στο παρακάτω άρθρο το λέει  59.  

 

πως γίνεται και με τις παρακρατήσεις από πωλήσεις στο δημόσιο ,που σου ζητούσε η εφορία πότε έγινε η εξόφληση -παρακράτηση άρα σε κείνη πήγαινε και ο φόρος για αφαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών (απόδειξη δαπάνης - Εισόδημα από εμπορικές επιχ.) και στην αντίστοιχη οριστική δήλωση, πρέπει να περιλάβουμε στις κρατήσεις και το 10% υπέρ Ο.Ε.Ε?

Δεν το βλέπω για πολύ λογικό αλλά περί λογικής.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα με του δικηγορους τι θα κανουμε, υπαρχει καποιο νεο. Εμεις θα τα δηλωσουμε ή οι δικηγορικοι συλλογοι?

εγω θεωρω ότι πρεπει εμεις να τα δηλωσουμε ακομα και οταν υπαρχει η ελαχιστη αμοιβη απο τη στιγμη που η επιχειρηση τους πληρωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εχω κάνει εγω μεχρι στιγμής ,καθώς ερμηνευτική της ΠΟΛ δεν νομίζω να βγεί.

 

Eχω χρησιμοποιήσει το προγραμμα που δημιουργεί το αρχείο , ΟΧΙ αυτό που τραβα απο excel.

Αμοιβές Ε.Ε. με παρακράτηση 20% κωδικός 1.

Αμοιβές Ε.Ε. <300€ ,(πχ 30€ κατι Δικαστικοι επιμελητές κτλπ ) με κωδικό 11 ,ευτυχώς !!! δεν ήταν πολλοί .

Αποδ. Δαπάνης σαν εισόδημα Εμπορ.Επιχειρήσεων με κωδικό 4. (δεν εχω βάλει καθόλου ΟΓΑ/χαρτόσημο στις κρατήσεις,                        ουτε εχω μειώσει την αμοιβή κατά το χαρτόσημο...:)

Αμοιβές Δικηγόρων για τις οποίες είχε εκδοθεί Γ.Ε. .. να τις δηλώσουν οι Δικηγορικοί τους .

 

Νομίζω πως πρέπει να λάβουμε υποψη και το νεο Ε1 για το Οικ.2014 , που στο Εισόδημα απο Μισθωτές στο Κωδ 343 ( και Κωδ.611 Πιν.8) αναφέρει "Εισοδήματα .. για το οποίο δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση" καθως ανάλογος κωδικός ΔΕΝ υπάρχει στα εισοδήματα απο Εμπορικές και Ελ.Επαγ/τα ... οποτε ας μην το ζαλίζουμε και πολύ ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ερώτηση:
Στο Αρθρο 83,παρ.2, Ν.2238/94 αναφέρει:
 

Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. 

 
Μήπως λοιπόν πρέπει στις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις (συγκεκριμένα στους  εργολάβους) να δώσουμε τελικά βεβαίωση και για τις αμοιβές που έλαβαν και ας μην υπήρξε υποχρέωση παρακράτησης????
 
Δηλαδή, αν ενας εργολάβος έκδωσε ΤΠΥ 1000 ευρώ και έγινε παρακράτηση διότι υπήρχε υποχρέωση και ενα ΤΠΥ 1500 ευρώ στο οποίο δεν έγινε παρακράτηση διότι δεν υπήρχε υποχρέωση. Μήπως πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για το σύνολο των ανωτέρω αμοιβών, δηλαδή 2500 ευρώ με φόρο 30 ευρώ (1000*3%)?????????????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαίωση για την παρακράτηση του 40% σε αμοιβή Δ.Σ Α.Ε από διανομή θα δώσουμε σε εντυπη μορφή ή και αυτή πρέπει ηλεκτρονικά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών (απόδειξη δαπάνης - Εισόδημα από εμπορικές επιχ.) και στην αντίστοιχη οριστική δήλωση, πρέπει να περιλάβουμε στις κρατήσεις και το 10% υπέρ Ο.Ε.Ε?

Δεν το βλέπω για πολύ λογικό αλλά περί λογικής.......

 

Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα με του δικηγορους τι θα κανουμε, υπαρχει καποιο νεο. Εμεις θα τα δηλωσουμε ή οι δικηγορικοι συλλογοι?

εγω θεωρω ότι πρεπει εμεις να τα δηλωσουμε ακομα και οταν υπαρχει η ελαχιστη αμοιβη απο τη στιγμη που η επιχειρηση τους πληρωνει

Οι δικηγορικοί σύλλογοι κάνουν την παρακράτηση άρα αυτοί δεν πρέπει να υποβάλλουν βεβαιώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ερώτηση:
Στο Αρθρο 83,παρ.2, Ν.2238/94 αναφέρει:
 

Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. 

 
Μήπως λοιπόν πρέπει στις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις (συγκεκριμένα στους  εργολάβους) να δώσουμε τελικά βεβαίωση και για τις αμοιβές που έλαβαν και ας μην υπήρξε υποχρέωση παρακράτησης????
 
Δηλαδή, αν ενας εργολάβος έκδωσε ΤΠΥ 1000 ευρώ και έγινε παρακράτηση διότι υπήρχε υποχρέωση και ενα ΤΠΥ 1500 ευρώ στο οποίο δεν έγινε παρακράτηση διότι δεν υπήρχε υποχρέωση. Μήπως πρέπει να υποβάλλουμε βεβαίωση για το σύνολο των ανωτέρω αμοιβών, δηλαδή 2500 ευρώ με φόρο 30 ευρώ (1000*3%)?????????????

 

ο 2238 δεν καταργηθηκε.απλα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το καταστατικό ίδρυσης που μας έκανε ο συμβολαιογράφος λέει μέσα καταλέξει  :  ‘’εισπράχθηκαν για τέλη και δικαιώματα μου 345,96 € από τα οποία 63,94 € για φπα ,καθαρή αμοιβή πρωτοτύπου με 1 αντίγραφο 259,59 €’’. Στην εφαρμογή βάζουμε κωδικό 11 και στις ακαθάριστες αποδοχές, κρατήσεις εκτός φόρου και καθαρές αποδοχές τι βάζουμε  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Οι  επιχειρήσεις (Ο.Ε.-Ε.Ε κ.λ.π.) αφου δεν υπάρχει επιχειρηματική αμοιβή πλέον, τι θα υποβάλλουν για την χρήση του 2013 σαν βεβαίωση? Εγώ δεν καταλαβαίνω?  έχω  χάσει  τον.... μπούσουλα?..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Οι  επιχειρήσεις (Ο.Ε.-Ε.Ε κ.λ.π.) αφου δεν υπάρχει επιχειρηματική αμοιβή πλέον, τι θα υποβάλλουν για την χρήση του 2013 σαν βεβαίωση? Εγώ δεν καταλαβαίνω?  έχω  χάσει  τον.... μπούσουλα?..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αν ρωτάς για τη φορολογική δήλωση, στα απλογραφικά την βεβαίωση με τα κέρδη που αντιστοιχούν στον εταίρο και φορολογήθηκαν στο όνομα της εταιρείας. 

στα διπλογραφικά τα μερίσματα (αν υπάρχουν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το καταστατικό ίδρυσης που μας έκανε ο συμβολαιογράφος λέει μέσα καταλέξει  :  ‘’εισπράχθηκαν για τέλη και δικαιώματα μου 345,96 € από τα οποία 63,94 € για φπα ,καθαρή αμοιβή πρωτοτύπου με 1 αντίγραφο 259,59 €’’. Στην εφαρμογή βάζουμε κωδικό 11 και στις ακαθάριστες αποδοχές, κρατήσεις εκτός φόρου και καθαρές αποδοχές τι βάζουμε  ?

Καλησπέρα,

 

Επειδή και εγώ χθες είχα το ίδο πρόβλημα μίλησα με συναδέλφους που έχουν πελάτες συμβολαιογράφους.

Σε όλες τις περιπτώσεις που είχα έγραφε καθαρή αμοιβη και κρατήσεις ΕΤΑΑ αν δεν κάνω λάθος.Αυτά τα δύο ποσά αν τα άθροιζες και πολαπλ.με 23% έβγαινε και ο φπα που αναφερόταν.

Μήπως και σε εσάς αναφέρει κάτι τέτοιο ώστε να φτάσετε στα 278 που μάλλον θα είναι το ποσό που θα στείλετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει!

στέλνοντας το αρχείο με τις βεβαιώσεις ελευθ.επαγγ. ζιπαρισμένο, δεν το δέχεται βγάζοντας μήνυμα 

1) Γραμμή 1 : Η πρώτη γραμμή πρέπει να έχει τύπο 0 για ''Τύπο record''

2) Στο αρχείο πρέπει να υπάρχουν όλοι οι ''Τύποι record''

Ξέρει κανείς τι εννοεί?????? γιατί το αρχείο το κατέβασα από το taxisnet.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οριστική ελευθέριων πάς να στείλεις; Δεν είναι ακόμα έτοιμη η εφαρμογή...ανέβηκε αλλά έχει προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι..ελευθερων προσπαθω να στειλω....

 

μακάρι να ειναι όντως αυτό το θεμα και να έχει προβλήματα η εφαρμογή κι όχι τα στοιχεία που εγώ του έδωσα!

σ ευχαριστώ πολύ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν ρωτάς για τη φορολογική δήλωση, στα απλογραφικά την βεβαίωση με τα κέρδη που αντιστοιχούν στον εταίρο και φορολογήθηκαν στο όνομα της εταιρείας. 

στα διπλογραφικά τα μερίσματα (αν υπάρχουν). 

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ειχα την απορία μήπως υποβάλλαμε και.... κάτι σαν τις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Επειδή και εγώ χθες είχα το ίδο πρόβλημα μίλησα με συναδέλφους που έχουν πελάτες συμβολαιογράφους.

Σε όλες τις περιπτώσεις που είχα έγραφε καθαρή αμοιβη και κρατήσεις ΕΤΑΑ αν δεν κάνω λάθος.Αυτά τα δύο ποσά αν τα άθροιζες και πολαπλ.με 23% έβγαινε και ο φπα που αναφερόταν.

Μήπως και σε εσάς αναφέρει κάτι τέτοιο ώστε να φτάσετε στα 278 που μάλλον θα είναι το ποσό που θα στείλετε?

Σε  εμένα δεν το γράφει ετσι αλλα ΄έτσι όπως το αναφέρω ποιό πάνω ,τι να πω μάλλον κάποιο λάθος έκανε η συμβολαιογράφος θα την πάρω τηλ να το δω. σας ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...