Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

Καλά κανένας δεν έχει ακόμη ασχοληθεί με αυτές τις Βεβαιώσεις?

Περνώντας  στο πρόγραμμα που δίνει το taxis για την δημιουργία του αρχείου

τα στοιχεία  των βεβαιώσεων αντιμετωπίζω το εξης δίλημμα :

 

Το υπόδειγμα της Βεβαίωσης από ανέβηκε στο ΦΕΚ εχει ξεχωριστά πεδία

για Ακαθ.Αμοιβές , Κρατήσεις ,Φόρος ,Χαρμ/μο , ΟΓΑ χαρτ/σήμου , Καθαρές Αμοιβές

και σύμφωνα με την λογική αυτή   το ποσό που θα μπεί στις Καθ,Αμοιβές θα είναι το άθροισμα

Ακαθ.Αμοιβών – όλα τα άλλα , σωστά ?

 

Αμ δε , στο αρχείο που έχουν δώσει , οι Καθαρές Αποδοχές είναι το Άθροισμα Ακαθ.Αποδοχών μειον Κρατήσεις , Και ρωτώ μήπως όταν το υποβάλλεις θα σου βγει κανένα μήνυμα «το ποσό του φόρου δεν αντιστοιχεί στις Καθαρές αποδοχές» στην περίπτωση που πας και βάλεις κανένα ποσό στις κρατήσεις ? Το χαρ΄τοσημο και το ΟΓΑ χαρτ/σημου που πήγε?

 

Και γιατί σε  ρωτά όταν πατάς αποθήκευση «Ο  φόρος που παρακρατήθηκε είναι μεγαλύτερος από τον φόρο που αναλογεί»!!!! Θέλετε να συνεχίσετε με την αποθήκευση ?»

 

ΝΑΙ ρε θέλω να συνεχίσω και κυρίως …………….να τελειώνω κάποια στιγμή !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Καλά κανένας δεν έχει ακόμη ασχοληθεί με αυτές τις Βεβαιώσεις?

 

Περνώντας  στο πρόγραμμα που δίνει το taxis για την δημιουργία του αρχείου

 

τα στοιχεία  των βεβαιώσεων αντιμετωπίζω το εξης δίλημμα :

 

 

Το υπόδειγμα της Βεβαίωσης από ανέβηκε στο ΦΕΚ εχει ξεχωριστά πεδία

 

για Ακαθ.Αμοιβές , Κρατήσεις ,Φόρος ,Χαρμ/μο , ΟΓΑ χαρτ/σήμου , Καθαρές Αμοιβές

 

και σύμφωνα με την λογική αυτή   το ποσό που θα μπεί στις Καθ,Αμοιβές θα είναι το άθροισμα

 

Ακαθ.Αμοιβών – όλα τα άλλα , σωστά ?

 

 

Αμ δε , στο αρχείο που έχουν δώσει , οι Καθαρές Αποδοχές είναι το Άθροισμα Ακαθ.Αποδοχών μειον Κρατήσεις , Και ρωτώ μήπως όταν το υποβάλλεις θα σου βγει κανένα μήνυμα «το ποσό του φόρου δεν αντιστοιχεί στις Καθαρές αποδοχές» στην περίπτωση που πας και βάλεις κανένα ποσό στις κρατήσεις ? Το χαρ΄τοσημο και το ΟΓΑ χαρτ/σημου που πήγε?

 

 

Και γιατί σε  ρωτά όταν πατάς αποθήκευση «Ο  φόρος που παρακρατήθηκε είναι μεγαλύτερος από τον φόρο που αναλογεί»!!!! Θέλετε να συνεχίσετε με την αποθήκευση ?»

 

 

ΝΑΙ ρε θέλω να συνεχίσω και κυρίως …………….να τελειώνω κάποια στιγμή !!!

 

 

 

το παμε  οτι ειανι στο ποδι..... εγω  εβαλα ακαθαριστες αποδοχες πχ 1000 - κρατησεις 0(γιατι αν δεν εβαζες δεν προχωρουσε), = καθαρες αποδοχες 1000,  και μονο παρακρατηθεντα φορο 200,00  και τη εστειλα  και εφυγε κανονικα....κανεις καμμια αλλη ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΤE;

 

BX

Μετά απο επικοινωνία με το taxis μου είπαν οτι για τις οριστικές των ελευθ.επαγγελματιών θα περιμένουμε ακόμα δεν έχει βγει το πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΤE;

 

BX

Η Υποβολή της Οριστικής για φόρο Ε.Ε ,ΔΕΝ εχει ανέβει ακόμη  στο Taxis,

Η υποβολή του αρχείου των βεβαιώσεων ΕΧΕΙ ανέβει ,γιαυτό το αρχείο μιλάω εγω .

(τώρα πως μπορείς να στείλεις τις βεβαιώσεις ,χωρίς να εχεις στείλει την οριστική ,και γιατί αυτά τα πράγματα δεν γίνονται ,

ταυτόχρονα ..... τι να πω ??!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με τον παρακρατούμενο φόρο λοιπών τρίτων. Δηλαδή για τις περιπτώσεις που εκδόθηκαν αποδείξεις δαπανών με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο, θα πρέπει να υποβληθούν βεβαιώσεις και αν ναι σε ποια κατηγορία θα τις εντάξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με τον παρακρατούμενο φόρο λοιπών τρίτων. Δηλαδή για τις περιπτώσεις που εκδόθηκαν αποδείξεις δαπανών με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο, θα πρέπει να υποβληθούν βεβαιώσεις και αν ναι σε ποια κατηγορία θα τις εντάξουμε;

Μήπως ο Κωδικός 4 της κωδικοποιησης των αμοιβων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα μας βασανίσουν αυτές οι βεβαιώσεις ...ειδικά αμα εχεις  αμοιβές  σε δικηγόρους !!!!

 Στις οδηγίες  για την συμπλήρωση της δήλωσης  αναφέρει .." που καταβάλλουν αμοιβες απο ελεύθ. επαγγέλματα ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν είναι υπόχρεοι σε παρακρ.φόρου ή οχι με αυτη (π1αρ58Ν.2238/94) ή άλλη συναφή διάταξη διάταξη (π.χ. π3&4αρ7 Ν.2753/99) και .."

Αρα θα πρέπει :

-)να αναγράψεις με Κωδικό 1 όλες τις αμοιβές για τις οποίες εκανες - π.χ. ως Ανων.Εταιρεία -  παρακράτηση φόρου 20%

-)να αναγράψεις με Κωδικό 11 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ  εκανες   παρακράτηση φόρου 20% καθώς ήταν <300€

-)να αναγράψεις με Κωδικό 14 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ εκανες  παρακράτηση φόρου 20% καθώς αφορούσαν ελαχιστες αμοιβές και είχε κοπεί γραμμάτιο προείσπραξης (και βεβαια εδω θελει προσοχή ποιά είναι η καθαρη αμοιβή)

 

Τελος φαντάζομαι???!!!  οτι δεν θα πρέπει καθόλου να αναφέρεις αμοιβή με Κωδικό 8 (για τον  9 δεν το συζητώ )καθώς αυτες θα δηλωθούν απο τους Δικηγορικους Συλλόγους που έχουν κάνει την παρακράτηση 15%. 

 (προσθήκη,,,μα αυτές δεν είναι που θα δηλώσουμε  και εμείς με Κωδικό 14 :blink: )

 

Καλοδεχούμενη κάθε αποψη !!

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που ρώτησα στο Taxis ,υπάρχει το σχετικό πρόγραμμα για την δημιουργία του αρχείου - θα πρέπει να πατήσουμε ΝΕΟ και να επιλέξουμε το είδος των βεβαιώσεων - , μπορείς να υποβάλλεις τωρα  τις βεβαιώσεις ,και την οριστικη αργότερα .

Σημερα με απασχολησε και εμενα η συγκεκριμένη περιπτωση με δικηγόρο και ψαχνοντας επεσα στην αναφορα που κανεις και θεωρησα οτι θα πρέπει να γινουν τα εξης που αναφερεις και εσυ.

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 1 όλες τις αμοιβές για τις οποίες εκανες - π.χ. ως Ανων.Εταιρεία -  παρακράτηση φόρου 20% - (ΣΥΜΦΩΝΩ)

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 11 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ  εκανες   παρακράτηση φόρου 20% καθώς ήταν <300€ (ΣΥΜΦΩΝΩ)

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 14 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ εκανες  παρακράτηση φόρου 20% καθώς αφορούσαν ελαχιστες αμοιβές και είχε κοπεί γραμμάτιο προείσπραξης (και βεβαια εδω θελει προσοχή ποιά είναι η καθαρη αμοιβή) (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ διότι ο  κωδικός  14 περιέχει αμοιβές απο συμβόλαια  και οχι απο παραστάσεις )

Τις αμοιβές απο παραστάσεις που εχαν 15% φορό απο τον δικηγορικό συλλογο τις εβαλα με κωδ 01 με παρακρατουμενο φορο 0%.

Πως το χειρίστικες τελικα το θεμα αυτό ????

Καποιος συνάδελφος που να εχει ομοια περίπτωση???

Τι θα κανοπυμε τελικα στενεβουν τα περιθωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το θέμα των Δικηγορικών αμοιβών που ανέφερα πιο πάνω

σύμφωνα με την ΠΟΛ 1026/2012 ,κατά την γνώμη μου

θα πρέπει να αναφέρουμε ΜΟΝΟ αμοιβές με Κωδικό 1 ή και  11 ,

Αγγελα ,εκανα και αυτή την παράθεση .

Εγω δεν εχω βάλει καθόλου αμοιβές με κωδικό 8,9,14 καθώς θεωρώ πως θα το κάνουν οι Δικ/κοι Σύλλογοι.

Αν κάποιο Γ.Ε. είχε επιπλέον αμοιβή - δεν είχα τετοια περίπτωση - τότε θα πήγαινε αυτή η αμοιβή στον Κωδ.1

Δεν εχω στείλει ακόμη το αρχείο ... θα περιμένω !! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΙΚ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΝ ΝΕΑ ΔΙΕΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

γι αυτα τα θεματα ...................

 

 

san

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγγελα ,εκανα και αυτή την παράθεση .

Εγω δεν εχω βάλει καθόλου αμοιβές με κωδικό 8,9,14 καθώς θεωρώ πως θα το κάνουν οι Δικ/κοι Σύλλογοι.

Αν κάποιο Γ.Ε. είχε επιπλέον αμοιβή - δεν είχα τετοια περίπτωση - τότε θα πήγαινε αυτή η αμοιβή στον Κωδ.1

Δεν εχω στείλει ακόμη το αρχείο ... θα περιμένω !! :angry:

 

Αγγελα ,εκανα και αυτή την παράθεση .

Εγω δεν εχω βάλει καθόλου αμοιβές με κωδικό 8,9,14 καθώς θεωρώ πως θα το κάνουν οι Δικ/κοι Σύλλογοι.

Αν κάποιο Γ.Ε. είχε επιπλέον αμοιβή - δεν είχα τετοια περίπτωση - τότε θα πήγαινε αυτή η αμοιβή στον Κωδ.1

Δεν εχω στείλει ακόμη το αρχείο ... θα περιμένω !! :angry:

 Συμφωνω οτι στους κωδικους 8,9 δεν βαζουμε τιποτα γιατι αφορουν τους δικηγορικους συλλογους.

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν βαλουμε τις αμοιβες με παρακρατιση 15% απο Δ.Σ. στον κωδ. 1 , μηπως και αυτοματα μας υπολογισει φορο 20% στο συνολλο των αμοιβων που θα γραψουμε , ή αν δεν το κανει αυτόματα και βαλουμε το ποσο του φορου που έχουμε πληρώσει πραγματικα μηπως δεν κανει αποδεκτο το αρχείο ?????? Δεν τολμω να το δοκιμάσω ομως με αποτελεσμα η δουλεια να μενει πισω (όλο εκρεμοτητες....) ΚΑΙ Ο ΧΡΌΝΟς ΝΑ ΤΕΛΕΙΏΝΕΙ εχοντας να κανουμε και ενα σωρο άλλες υποχρεώσεις.

25 χρονια στο επαγγελμα αυτό , τους τελευταιους μηνες αναρωτίεμαι αν αξίζει πλέον τον κοπο οχι για εμένα γιατι εγω με αυτό πορευτικα τοσα χρόνια και με αυτό με βλέπω να τελειώνω, αλλα για την κόρη μου που μολις πηρε πτυχίο στα οικονομικά και το σκέφτομαι αν θα πρέπει να την εντάξω σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία που λεγεται "λογιστικό επάγγελμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα

Μπορείτε να στείλετε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών σήμερα???

Δεν φευγει με καμια δυναμη, δοκίμασα όλους τους browser, δεν γινεται τιποτα

Εφυγαν κανα δυο στην αρχή, μετά τίποτα...

 

Καμμιά ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα με απασχολησε και εμενα η συγκεκριμένη περιπτωση με δικηγόρο και ψαχνοντας επεσα στην αναφορα που κανεις και θεωρησα οτι θα πρέπει να γινουν τα εξης που αναφερεις και εσυ.

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 1 όλες τις αμοιβές για τις οποίες εκανες - π.χ. ως Ανων.Εταιρεία -  παρακράτηση φόρου 20% - (ΣΥΜΦΩΝΩ)

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 11 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ  εκανες   παρακράτηση φόρου 20% καθώς ήταν <300€ (ΣΥΜΦΩΝΩ)

 

-)να αναγράψεις με Κωδικό 14 όλες τις αμοιβές για τις οποίες ΔΕΝ εκανες  παρακράτηση φόρου 20% καθώς αφορούσαν ελαχιστες αμοιβές και είχε κοπεί γραμμάτιο προείσπραξης (και βεβαια εδω θελει προσοχή ποιά είναι η καθαρη αμοιβή) (ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ διότι ο  κωδικός  14 περιέχει αμοιβές απο συμβόλαια  και οχι απο παραστάσεις )

Τις αμοιβές απο παραστάσεις που εχαν 15% φορό απο τον δικηγορικό συλλογο τις εβαλα με κωδ 01 με παρακρατουμενο φορο 0%. (Εχω την ενύπωση ότι αν δηλωθούν με κωδικό 1 ΟΠΟΙΕΣΔΉΠΟΤΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ τότε στην οριστική δήλωση που θα υποβληθεί αργότερα, θα διαφωνούν οι ακαθάριστες αποδοχές καθώς αυτές θα πρέπει να ισούται με αυτές που δηλώθηκαν με την προσωρινή δήλωση απόδοσης φόρου ελευθέρων επαγγελματιών. Εξάλλου θα είναι μάλλον (όπως και στην οριστική Ε7 των μισθωτών) προσυμπληρωμένες  από το taxis.Θεωρώ ότι αμοιβές δικηγόρου από ΤΠΥ για Γραμμάτιο Προείσπραξης από Δικηγορικό σύλλογο πρέπει να δηλωθεί μόνο από τους οικείους δικηγορικούς συλλόγους.Ας περιμένουμε  

Πως το χειρίστικες τελικα το θεμα αυτό ????

Καποιος συνάδελφος που να εχει ομοια περίπτωση???

Τι θα κανοπυμε τελικα στενεβουν τα περιθωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με τον παρακρατούμενο φόρο λοιπών τρίτων. Δηλαδή για τις περιπτώσεις που εκδόθηκαν αποδείξεις δαπανών με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο, θα πρέπει να υποβληθούν βεβαιώσεις και αν ναι σε ποια κατηγορία θα τις εντάξουμε;

Θεωρώ ότι για τις περιπτώσεις που εκδόθηκαν Αποδείξεις Δαπανών με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο πρέπει να υποβληθεί Βεβαίωση αμοιβών εξ εμπορικών επιχειρήσεων κωδικός 4 (άρθρο 55 παρ.1 περίπτωση ε΄ του Ν.2238/94)

Το χαρτόσημο ή λοιπές κρατήσεις στην στήλη κρατήσεις εκτός φόρου. Βέβαια την καταβολή του παρακρατούμενου φόρου και το χαρτόσημο το αποδώσαμε με προσωρινή δήλωση απόδοσης παρακρατούμενων φόρων  με ένδειξη ΛΟΙΠΑ και όχι  αμοιβές εξ εμπορικών επιχειρήσεων ,αλλά αυτά φαίνεται να είναι ψιλά γράμματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O Παραλογισμός όλης αυτή της ιστορίας είναι αυτό που αναγράφεται στην 2 σελίδα του υποδείγματος βεβαίωσης που υπάρχει στην ΠΟΛ.1039/3.2.2014 ,σύμφωνα με την οποία την βεβαίωση αυτή την δίνουν ολοι οι αναφερόμενοι στο αρθ.58 παρ.1 του 2238 

και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν είναι υπόχρεοι ή ΟΧΙ ,απο αυτή ή ΑΠΟ ΑΛΛΗ  διαταξη όπως π.χ. παρ3&4 αρθ.7 Ν.2753/99.

 

Δε παν να.. .. ας περιμένουμε και εμείς την Ερμηνευτική  Εγκύκλιο της ΠΟΛ !!! :ph34r:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΙΚ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΝ ΝΕΑ ΔΙΕΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

γι αυτα τα θεματα ...................

 

 

san

 

Τους είπες να πάνε να ... κοιμηθούνε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις αμοιβές απο παραστάσεις που εχαν 15% φορό απο τον δικηγορικό συλλογο τις εβαλα με κωδ 01 με παρακρατουμενο φορο 0%.

 

Ο κωδικός 01 αφορά παρακρατούμενο φόρο 20% (κατά τ' άλλα ό,τι ξέρεις, ξέρω) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτησω κατι χαζο.αντε βαζουμε στις βεβαιωσεις και αυτους με παρακρατηση και αυτους χωρις.Μετα στο Ε20 οταν θα εχουμε βαλει στον πινακα μεσα και αυτους χωρις πως θα συμφωνουν μετα μπροστα τα διμηνα που εχουμε στειλει με το συνολο αφου βαλαμε και τους χωρις παρακρατηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<<<Οι υπόχρεοι θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί κατά την υποβολή των παραπάνω βεβαιώσεων, καθώς με τα στοιχεία που θα αποσταλούν στην Γ.Γ.Π.Σ., θα προ συμπληρωθούν οι ανάλογοι κωδικοί στις δηλώσεις χωρίς την δυνατότητα επεξεργασίας από τους φορολογούμενους.>>>


Πολύ ωραία ως εδώ.....δηλαδή στα καθαρά κέρδη στο Ε1 θα προ  συμπληρωθούν οι αμοιβές μου ως λογιστής από τους πελάτες μου  (με τ.π.υ) .......χωρίς παρακρατούμενο γιατί οι αμοιβές μου ήταν κάτω των 300,00(μηνιαίως).....το Ε3 τι θα το κάνω????? Τα έξοδα της επιχείρησης μου που μειώνουν τις αμοιβές μου πώς θα τις επεξεργαστώ σε μία προσυμπληρωμένη φόρμα που δέν θα μπορώ να αλλάξω??? Όταν αναφέρει (((προ συμπληρωμένους κωδικούς))) πιθανολογώ ότι εννοεί μόνο τους κωδικούς των παρακρατούμενων....γιατί αλλιώς τί θα κάνουμε ???θα δηλώνουμε ζημιά στον κωδικό του πίνακα (εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα) για να βγάλουμε το πραγματικό αποτέλεσμα??????


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι με τους μηχανικούς τι κάνουμε;

Το 3% είναι στις βεβαιωσεις εμπορικών επιχειρήσεων ; Ποιος αποστέλει την κατάσταση ; Ο ίδιος ο μηχανικός απο το ΑΦΜ του και συμπληρώνει ξανά του στοιχεία στον λήπτη των αμοιβών;

Το 10% προκαταβολή των μηχανικών σε ποιά περίπτωση εμπίμπτει; Δεν το βλέπω σε κάποιο κωδικό αποδοχών.

Τα ποσά που παρακρατήθηκαν σε αποδείξεις δαπάνης με κωδικό 4 στην βεβαίωση ελ.επαγγελματιών είναι σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δελτίου Τύπου σημερινό!!!

"Οι υπόχρεοι λοιπόν (επιχειρήσεις, επιτηδευματίες κ.λπ) που δεν θα στείλουν τις βεβαιώσεις ή θα στείλουν λανθασμένες, κινδυνεύουν με τα πρόστιμα του άρθρου 54 του Κ.Φ.Δ. όπως αυτά θα διαμορφωθούν με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο."

 

Να τα μας  τα πρόστιμα !!!! Ας αναλάβουν οι λογιστικοί σύλλογοι... επιτέλους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι με τους μηχανικούς τι κάνουμε;

Το 3% είναι στις βεβαιωσεις εμπορικών επιχειρήσεων ; Ποιος αποστέλει την κατάσταση ; Ο ίδιος ο μηχανικός απο το ΑΦΜ του και συμπληρώνει ξανά του στοιχεία στον λήπτη των αμοιβών;

Το 10% προκαταβολή των μηχανικών σε ποιά περίπτωση εμπίμπτει; Δεν το βλέπω σε κάποιο κωδικό αποδοχών.

Τα ποσά που παρακρατήθηκαν σε αποδείξεις δαπάνης με κωδικό 4 στην βεβαίωση ελ.επαγγελματιών είναι σωστό;

H προκαταβολη των μηχανικων σεν ειναι παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι με τους μηχανικούς τι κάνουμε;

Το 3% είναι στις βεβαιωσεις εμπορικών επιχειρήσεων ; Ποιος αποστέλει την κατάσταση ; Ο ίδιος ο μηχανικός απο το ΑΦΜ του και συμπληρώνει ξανά του στοιχεία στον λήπτη των αμοιβών;

Το 10% προκαταβολή των μηχανικών σε ποιά περίπτωση εμπίμπτει; Δεν το βλέπω σε κάποιο κωδικό αποδοχών.

Τα ποσά που παρακρατήθηκαν σε αποδείξεις δαπάνης με κωδικό 4 στην βεβαίωση ελ.επαγγελματιών είναι σωστό;

Το 10% αποτελεί προκαταβολή φόρου οπότε δεν στέλνεις τίποτα.Το 3% το στέλνει ο λήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ, ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΚΕΡΔΩΝ ΣΕ Ο.Ε ΚΑΙ Ε.Π.Ε Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ 10%;

ΔΙΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε21...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...