Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικα με του δικηγορους τι θα κανουμε, υπαρχει καποιο νεο. Εμεις θα τα δηλωσουμε ή οι δικηγορικοι συλλογοι?

εγω θεωρω ότι πρεπει εμεις να τα δηλωσουμε ακομα και οταν υπαρχει η ελαχιστη αμοιβη απο τη στιγμη που η επιχειρηση τους πληρωνει

Συμφωνώ. Η πληρωμή γίνεται από τις εταιρείες. Ο φόρος στα γραμμάτεια προείσπραξης θα πάει από τους κατά τόπους ΔΣ. Άρα, για τις εταιρείες μας - ατομικές στέλνουμε βεβαίωση και οριστική και ο φόρος θα κουμπώσει με αυτά των ΔΣ. Γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Επειδή και εγώ χθες είχα το ίδο πρόβλημα μίλησα με συναδέλφους που έχουν πελάτες συμβολαιογράφους.

Σε όλες τις περιπτώσεις που είχα έγραφε καθαρή αμοιβη και κρατήσεις ΕΤΑΑ αν δεν κάνω λάθος.Αυτά τα δύο ποσά αν τα άθροιζες και πολαπλ.με 23% έβγαινε και ο φπα που αναφερόταν.

Μήπως και σε εσάς αναφέρει κάτι τέτοιο ώστε να φτάσετε στα 278 που μάλλον θα είναι το ποσό που θα στείλετε?

Μίλησα με την συμβολαιογράφο και μου είπε τα καθαρά είναι 259,59 και τα μικτά στα οποία υπολογίζεται ο φπα και στο οποίο  υπάρχουν κάποιες κρατήσεις είναι το 278,02  με φπα 63,94 , άρα εγω από αυτά θα βάλω σαν ακαθάριστες αποδοχές το 278,02 και κρατήσεις εκτός φόρου το φπα 63,94 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει!

στέλνοντας το αρχείο με τις βεβαιώσεις ελευθ.επαγγ. ζιπαρισμένο, δεν το δέχεται βγάζοντας μήνυμα 

1) Γραμμή 1 : Η πρώτη γραμμή πρέπει να έχει τύπο 0 για ''Τύπο record''

2) Στο αρχείο πρέπει να υπάρχουν όλοι οι ''Τύποι record''

Ξέρει κανείς τι εννοεί?????? γιατί το αρχείο το κατέβασα από το taxisnet.....

 

στην οριστική δεν πρέπει να ειναι zip το αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα να στείλω τη βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγ.και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα: Failure of server APACHE bridge:

No backend server available for connection: timed out after 10 seconds or idempotent set to OFF or method not idempotent.

Ξέρει κάνεις τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά θα υποβάλουμε και σε αυτούς που δεν κάναμε παρακράτηση λόγο του ορίου των 300 € στο 2013?

 

 

Δυστυχώς ναι.

 

Σίγουρα? Νομίζω πως σε κάποιο τιτίβισμα απάντησε σε σχετική ερώτηση "ότι στέλναμε" άρα όχι. Στο φινάλε τι θα ωφελούσε κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το καταστατικό ίδρυσης που μας έκανε ο συμβολαιογράφος λέει μέσα καταλέξει  :  ‘’εισπράχθηκαν για τέλη και δικαιώματα μου 345,96 € από τα οποία 63,94 € για φπα ,καθαρή αμοιβή πρωτοτύπου με 1 αντίγραφο 259,59 €’’. Στην εφαρμογή βάζουμε κωδικό 11 και στις ακαθάριστες αποδοχές, κρατήσεις εκτός φόρου και καθαρές αποδοχές τι βάζουμε  ?

 

 

Καλησπέρα,

 

Επειδή και εγώ χθες είχα το ίδο πρόβλημα μίλησα με συναδέλφους που έχουν πελάτες συμβολαιογράφους.

Σε όλες τις περιπτώσεις που είχα έγραφε καθαρή αμοιβη και κρατήσεις ΕΤΑΑ αν δεν κάνω λάθος.Αυτά τα δύο ποσά αν τα άθροιζες και πολαπλ.με 23% έβγαινε και ο φπα που αναφερόταν.

Μήπως και σε εσάς αναφέρει κάτι τέτοιο ώστε να φτάσετε στα 278 που μάλλον θα είναι το ποσό που θα στείλετε?

 

 

Μίλησα με την συμβολαιογράφο και μου είπε τα καθαρά είναι 259,59 και τα μικτά στα οποία υπολογίζεται ο φπα και στο οποίο  υπάρχουν κάποιες κρατήσεις είναι το 278,02  με φπα 63,94 , άρα εγω από αυτά θα βάλω σαν ακαθάριστες αποδοχές το 278,02 και κρατήσεις εκτός φόρου το φπα 63,94 ?

 

και το 345,96 από που προκύπτει ???

κάποιο λάθος έχει κάνει... (το συνηθίζουν οι φωστήρες...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα με την συμβολαιογράφο και μου είπε τα καθαρά είναι 259,59 και τα μικτά στα οποία υπολογίζεται ο φπα και στο οποίο  υπάρχουν κάποιες κρατήσεις είναι το 278,02  με φπα 63,94 , άρα εγω από αυτά θα βάλω σαν ακαθάριστες αποδοχές το 278,02 και κρατήσεις εκτός φόρου το φπα 63,94

Eγώ θα έβαζα στην περιπτωσή σας τα 278,02 ως ακαθάριστες και καθαρές αμοιβές.Τον φπα  δεν θα τον έβαζα πουθενά.Όσον αφορά τα ταμεία που σας ανέφερα πιο πριν οι λογιστές των συμβολαιογράφων μου είπαν ότι τα βάζουν στην στήλη των εξόδων.Οπότε συμφώνησαν και αυτοί ότι θα φύγει ως αμοιβή η αξία προ φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα? Νομίζω πως σε κάποιο τιτίβισμα απάντησε σε σχετική ερώτηση "ότι στέλναμε" άρα όχι. Στο φινάλε τι θα ωφελούσε κάτι τέτοιο?

Εγώ σε μια εταιρεία έχω στείλει και τις αμοιβές που ειναι κάτω από 300 € με κωδικό 11  τώρα αν είναι υποχρεωτικό η όχι αυτό είναι άλλη υπόθεση πάντως απο το 1/1/2014 θα είναι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το 345,96 από που προκύπτει ???

κάποιο λάθος έχει κάνει... (το συνηθίζουν οι φωστήρες...) 

Αχ πονεμένη ιστορία.

 

Καλησπέρα Μαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το 345,96 από που προκύπτει ???

κάποιο λάθος έχει κάνει... (το συνηθίζουν οι φωστήρες...)

Ελα ντε απο που είναι άραγε?

 

 

Eγώ θα έβαζα στην περιπτωσή σας τα 278,02 ως ακαθάριστες και καθαρές αμοιβές.Τον φπα  δεν θα τον έβαζα πουθενά.Όσον αφορά τα ταμεία που σας ανέφερα πιο πριν οι λογιστές των συμβολαιογράφων μου είπαν ότι τα βάζουν στην στήλη των εξόδων.Οπότε συμφώνησαν και αυτοί ότι θα φύγει ως αμοιβή η αξία προ φπα.

τον φπα τον βάζουμε σίγουρα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελα ντε απο που είναι άραγε?

 

 

τον φπα τον βάζουμε σίγουρα πάντως.

Γιατί το λέτε αυτό?Αποκλειστικά για τους συμβολαιογράφους αναφέρεστε ή γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ΤΠΥ(δαπανης) για 2013, μεγαλύτερο των 300,00 ευρω απο ανώνυμη εταιρεία οικονομικών επενδυτικών συμβούλων και marketing χωρίς παρακράτηση 20% φόρου (απαλλαγη απο παρακράτηση φορου λογω της νομικής μορφής της εταιρείας) . Ειναι αμοιβή απο ΕΕ αλλα σε ποιον κωδικό θα βάλλω την δαπανη αυτή???? Μάλλον δεν θα μπει στον κωδ. 11 που ειναι μεχρι 300,00 , που μπορει να μπει όπως???

Επίσης και ΤΠΥ απο αμμισθο υποθηκοφύλακα  για μεταγραφή συμβολαίου  με αμοιβή 12.000,00 και κρατήσεις υπερ τρίτων 9.000,00 + ΦΠΑ χωρίς παρακράτηση φορου  .Ποιο ποσο θα βάλω στην βεβαιωση αποδοχών ??? και σε ποιον κωδικό???

1). 21.000,00 - 9.0000,00(κρατήσεις) = 12.000,00 καθαρό  ??

2), 12,000,00  καθαρο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ειχα την απορία μήπως υποβάλλαμε και.... κάτι σαν τις βεβαιώσεις απο εμπορικές επιχειρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

 Δηλ. αν καταλαβα καλα δεν υποβάλλουμε και βεβαιώσεις και οριστικές  σε ΟΕ ,ΕΕ κλπ για τα φορολογημένα κέρδη της χρήσης 2013 που αναλλογουν στα μέλη της εταιρείας σε απλογραφικά βιβλία , και εχουμε υποχρέωση υποβολής  σε διπλογραφικά βιβλια αν κανουν διανομή κερδών χρήσης ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΔΗΛΩΣΗ  ΚΟΜΜΩΤΩΝ ΠΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ 28/3

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ 30/4 Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

 

ΤΟ 2013 ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΚΟΜΜΩΤΕΣ

 

ΤΟ 2014 ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ 

 

ΚΙ ΑΣ ΜΕ ΚΟΥΡΕΥΕΙ ΣΑΝ ΓΙΔΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα  αυτά που συμβαίνουν κόλλησα...Πήρα ως πελάτη τον Δεκέμβριο του 2013 επιχείρηση που είχε ως λογιστή εταιρεία (Παπαδόπουλος & Σια ΟΕ - λογιστικές εργασίες- σύμβουλοι επιχειρήσεων).Όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που έλαβε η επιχείρηση από την λογιστική αυτή εταιρεία ήταν κάτω των 300,00€.Στην βεβαίωση ελευθ. επαγγελματιών θα πρέπει να τα συμπεριλάβω και αυτά ή όχι...(Ανήκει η λογιστική εταιρία στην κατηγορία των ελεύθ. επαγγελματιών???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα  αυτά που συμβαίνουν κόλλησα...Πήρα ως πελάτη τον Δεκέμβριο του 2013 επιχείρηση που είχε ως λογιστή εταιρεία (Παπαδόπουλος & Σια ΟΕ - λογιστικές εργασίες- σύμβουλοι επιχειρήσεων).Όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που έλαβε η επιχείρηση από την λογιστική αυτή εταιρεία ήταν κάτω των 300,00€.Στην βεβαίωση ελευθ. επαγγελματιών θα πρέπει να τα συμπεριλάβω και αυτά ή όχι...(Ανήκει η λογιστική εταιρία στην κατηγορία των ελεύθ. επαγγελματιών???

οχι γιατι ειναι νομικό πρόσωπο. Μόνο στα φυσικά πρόσωπα οι παρακράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι γιατι ειναι νομικό πρόσωπο. Μόνο στα φυσικά πρόσωπα οι παρακράτηση.

Aντε παλι απο την αρχη......... Τι εννοεις οχι γιατι ειναι νομικο προσωπο?????

Αναφερει πουθενα ο νομος και δεν το εχω δει ,οτι θα δηλώσουμε μονο παρακρατησεις σε φυσικα προσωπα??????

Εγω εχω καταλαβει και εχω διαβάσει το παρακάτω......

 

2) Βεβαιώσεις υποβάλλονται και για αμοιβές - αποδοχές στις οποίες δεν έχει γίνει παρακράτηση φόρου (αμοιβές κάτω από 300,00 ευρώ, απαλλασσόμενο εισόδημα κ.λπ.) (βλ. σχετική διάταξη άρθρου 83 ν.2238/1994 "Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος,έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε.Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση".)

 

​Επομένως θα δηλωθούν σίγουρα και οι αμοιβες σε νομικα προσωπα, εστω και σαν εμπορικες επιχειρήσεις στην περίπτωση αυτη,

... με ποιον κωδικο θα δηλωθούν ειναι το θέμα  ,αφου δεν εχουν παρακρατηση φορου και ειναι ανω των 300,00 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί το λέτε αυτό?Αποκλειστικά για τους συμβολαιογράφους αναφέρεστε ή γενικα?

 

 

τον βάζουμε ή τον βγάζουμε? τον αγνοούμε μάλλον .για να ξέρουμε τι κάνουμε τι σχέση έχει το φπα ? γενικώς μιλάω.

Ετσι όπως το κατάλαβα εγώ εκτός και εάν κάνω λάθος.  Μικτές αποδοχές 1230€  φπα 230€ παρακράτηση 200 € , αρα στις ακαθάριστες βάζεις το 1230€ στις κρατήσεις   εκτός φόρου 230€ και καθαρά 1000 € και τα 200 στην παρακράτηση . Εάν κατάλαβα   λάθος παρακαλώ διορθώστε με να μην κάνουν και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aντε παλι απο την αρχη......... Τι εννοεις οχι γιατι ειναι νομικο προσωπο?????

Αναφερει πουθενα ο νομος και δεν το εχω δει ,οτι θα δηλώσουμε μονο παρακρατησεις σε φυσικα προσωπα??????

Εγω εχω καταλαβει και εχω διαβάσει το παρακάτω......

 

2) Βεβαιώσεις υποβάλλονται και για αμοιβές - αποδοχές στις οποίες δεν έχει γίνει παρακράτηση φόρου (αμοιβές κάτω από 300,00 ευρώ, απαλλασσόμενο εισόδημα κ.λπ.) (βλ. σχετική διάταξη άρθρου 83 ν.2238/1994 "Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος,έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε.Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση".)

 

​Επομένως θα δηλωθούν σίγουρα και οι αμοιβες σε νομικα προσωπα, εστω και σαν εμπορικες επιχειρήσεις στην περίπτωση αυτη,

... με ποιον κωδικο θα δηλωθούν ειναι το θέμα  ,αφου δεν εχουν παρακρατηση φορου και ειναι ανω των 300,00 

Το κριτήριο είναι το έξης, εάν η εταιρεία είχε πάνω από 300 €  είχε υποχρέωση σε παρακράτηση ? εάν ναι τότε οι αμοιβές αυτές αλλά και οι  αμοιβές που είναι κάτω από 300 € δηλώνονται στην βεβαίωση. Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχουν ποίοι ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται να φορολογηθούν για αμοιβές από μισθωτή υπηρεσία  και όχι μόνο. Και σου λεει ‘’περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση’’  και όχι δεν είναι υπόχρεος σε παρακράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι όπως το κατάλαβα εγώ εκτός και εάν κάνω λάθος.  Μικτές αποδοχές 1230€  φπα 230€ παρακράτηση 200 € , αρα στις ακαθάριστες βάζεις το 1230€ στις κρατήσεις   εκτός φόρου 230€ και καθαρά 1000 € και τα 200 στην παρακράτηση . Εάν κατάλαβα   λάθος παρακαλώ διορθώστε με να μην κάνουν και οι υπόλοιποι.

Ας πάρουμε που λέει και ο χάρης τις περσινές βεβαιώσεις που θα δίνατε σε ελεύθερο επαγγελματία.Θα βάζατε την καθαρή αξία των αποδείξεων του και την παρ.20%.Δεν θα βάζατε  πουθενά τον φπα.

Οπότε θεωρώ ότι το ίδιο θα κάνετε και φέτος.

Απλά έχει μείνει στην εφαρμογή τους που είναι ίδια για όλους το πεδίο κρατήσεις που θα μείνει κενό στις βεβαιώσεις ελευθέρων επαγγελματιών.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κριτήριο είναι το έξης, εάν η εταιρεία είχε πάνω από 300 €  είχε υποχρέωση σε παρακράτηση ? εάν ναι τότε οι αμοιβές αυτές αλλά και οι  αμοιβές που είναι κάτω από 300 € δηλώνονται στην βεβαίωση. Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχουν ποίοι ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται να φορολογηθούν για αμοιβές από μισθωτή υπηρεσία  και όχι μόνο. Και σου λεει ‘’περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση’’  και όχι δεν είναι υπόχρεος σε παρακράτηση.

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι γιατι ειναι νομικό πρόσωπο. Μόνο στα φυσικά πρόσωπα οι παρακράτηση.

 

Δεν είναι πάντα έτσι για τις προσωπικές εταιρείες.

Μπορεί νομικά πρόσωπα (προσωπικές εταιρείες) να ασκούν ελευθέριο επάγγελμα.

Τότε έχουν εφαρμογή μεταξύ άλλων και οι διατάξεις του άρθρου 58, περί παρακράτησης φόρου από ελευθέρια επαγγέλματα. (ΣτΕ 2662/70, ΠΟΛ 321/70, Εγκ.1062462/1095/25/2/99)

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90369&p=553855

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...