Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές τιμολογίων και καταχώρηση ΟΤΕ ΔΕΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2. Περιεχόμενο καταστάσεων
γ) Η αξία της συναλλαγής, προ Φ.Π.Α.

Στις καταστάσεις πελατών - προμηθευτών καταχωρείται η αξία της συναλλαγής (συνολική αξία του παραστατικού), προ Φ.Π.Α., στην οποία (αξία) συμπεριλαμβάνονται οι λοιποί φόροι και τέλη (δημοτικά τέλη, ΝΕΡΙΤ κ.λπ.), πλην του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. και του Ε.Ε.Τ.Α..

 

3.2. Κατάσταση προμηθευτών
Ληφθέντα παραστατικά δαπανών, που έχουν εκδοθεί στο όνομα τρίτου προσώπου από αυτό που επιβαρύνεται πράγματι από τη σχετική δαπάνη, όπως είναι οι λογαριασμοί Δ.Ε.Η., Ε.Υ.Δ.Α.Π. κ.λπ..

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα ληφθέντα παραστατικά που αφορούν λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες (σταθερής και κινητής τηλεφωνίας), υποβάλλονται στην κατάσταση προμηθευτών, επίσης, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στην οποία, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμένων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η..

 

πληρώνεται με δόσεις περνάει ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα !!!

Λ/σμός Δ.ΕΗ  που δεν πληρώνεται ή πληρώνεται με δόσεις περνάει στην συγκ/κή και πώς?????

Ευχαριστώ   .

 

 

2. Περιεχόμενο καταστάσεων

γ) Η αξία της συναλλαγής, προ Φ.Π.Α.

Στις καταστάσεις πελατών - προμηθευτών καταχωρείται η αξία της συναλλαγής (συνολική αξία του παραστατικού), προ Φ.Π.Α., στην οποία (αξία) συμπεριλαμβάνονται οι λοιποί φόροι και τέλη (δημοτικά τέλη, ΝΕΡΙΤ κ.λπ.), πλην του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. και του Ε.Ε.Τ.Α..

 

3.2. Κατάσταση προμηθευτών

Ληφθέντα παραστατικά δαπανών, που έχουν εκδοθεί στο όνομα τρίτου προσώπου από αυτό που επιβαρύνεται πράγματι από τη σχετική δαπάνη, όπως είναι οι λογαριασμοί Δ.Ε.Η., Ε.Υ.Δ.Α.Π. κ.λπ..

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα ληφθέντα παραστατικά που αφορούν λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες (σταθερής και κινητής τηλεφωνίας), υποβάλλονται στην κατάσταση προμηθευτών, επίσης, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στην οποία, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμένων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η..

 

πληρώνεται με δόσεις περνάει ΝΑΙ

 

ποιο ποσο περναμε δηλαδη? το ποσο της δοσης?

και ποτε? με ημερομηνια εκδοσης του λογ/μου ή ημερομηνια πληρωμης?

εχω διαβασει και τις 4 σελιδες και ακρη δεν μπορω να βγαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ποσο περναμε δηλαδη? το ποσο της δοσης?

και ποτε? με ημερομηνια εκδοσης του λογ/μου ή ημερομηνια πληρωμης?

εχω διαβασει και τις 4 σελιδες και ακρη δεν μπορω να βγαλω.

Το νόημα είναι οι  δαπάνες της ΜΥΦ να συμφωνούν ανά τρίμηνο τουλάχιστον με τις εκπιπτόμενες της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α και οι συνολικές ετήσιες να συμφωνούν με την εκκαθαριστική ΦΠΑ.Οπότε μην αναλώνεστε σε λεπτομέρειες και αυτοσχεδιάστε προσέχοντας την ουσία .Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα είναι οι  δαπάνες της ΜΥΦ να συμφωνούν ανά τρίμηνο τουλάχιστον με τις εκπιπτόμενες της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α και οι συνολικές ετήσιες να συμφωνούν με την εκκαθαριστική ΦΠΑ.Οπότε μην αναλώνεστε σε λεπτομέρειες και αυτοσχεδιάστε προσέχοντας την ουσία .Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!

Αν το καλοσκεφτεις αυτο ισως για συμφωνια με τη περιοδικη ,σε γενικες γραμμες,με καποιες μικροεξαιρεσεις,να μπορουσε να συμβει...

Παντως συμφωνια με εκκαθαριστικη φπα,με τα συνολα των συγκεντρωτικων,εξ ορισμου δεν θα υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα είναι οι  δαπάνες της ΜΥΦ να συμφωνούν ανά τρίμηνο τουλάχιστον με τις εκπιπτόμενες της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α και οι συνολικές ετήσιες να συμφωνούν με την εκκαθαριστική ΦΠΑ.Οπότε μην αναλώνεστε σε λεπτομέρειες και αυτοσχεδιάστε προσέχοντας την ουσία .Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το νόημα είναι οι  δαπάνες της ΜΥΦ να συμφωνούν ανά τρίμηνο τουλάχιστον με τις εκπιπτόμενες της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α και οι συνολικές ετήσιες να συμφωνούν με την εκκαθαριστική ΦΠΑ.Οπότε μην αναλώνεστε σε λεπτομέρειες και αυτοσχεδιάστε προσέχοντας την ουσία .Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό. Οι λοιπές δαπάνες στη ΜΥΦ θα είναι μεγαλύτερες από τις Δαπάνες έξοδα φορολογητέα του 357 της περιοδικής, ακόμα εαν υπάρχουν και τιμολόγια βενζίνης για ΙΧ τότε ούτε το φπα δαπανών της περιοδικής θα συμφώνει με την ΜΥΦ. 'Οσο για την εκκαθαριστική με κοινόχρηστα ενοίκια ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ στον 666 της εκκαθαριστικής τα οποία δεν πανε ΜΥΦ, συμφωνία δεν θα υπάρχει ούτε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάτσω να σκάσω με τις συγκεντρωτικές!Αυτοί που πρέπει να φοβούνται είναι όσοι εκδίδανε πλαστά στοιχεία.Απο τη στιγμή που είμαι νόμιμος και εκδίδω σωστά στοιχεία ας κάνω και κάνα λάθος στα ψιλά.Δεν έγινε και τίποτα αν δεν συμφωνεί η απόδειξη της βενζίνης των 30 ευρώ.Άντε, γιατί μας τα έχουν κάνει τσουρέκια (είναι και των ημερών!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε κανείς συνάδελφος να μην ενδώσει σε αυτή την παράλογη μαλακία που μας φόρτωσαν και εσείς συνεχίζετε και ρωτάτε.

Και μετά αναρωτιέστε ποιος ευθύνεται για τα χάλια του κλάδου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ποσο περναμε δηλαδη? το ποσο της δοσης?

και ποτε? με ημερομηνια εκδοσης του λογ/μου ή ημερομηνια πληρωμης?

εχω διαβασει και τις 4 σελιδες και ακρη δεν μπορω να βγαλω.

Δημητρη , η ΠΛΗΡΩΜΗ με δοσεις ΔΕΝ ειναι το ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ σου

Το παραστατικο σου ειναι ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ της ΔΕΗ, τον οποιο καταχωρεις με την ημερομηνια εκδοσης ή με την ημερομηνια ληψης (π.χ. λογω καθυστερησης στο ταχυδρομειο) ( εδω υπαρχει μια λεπτομερεια θα την αναφερω στο υστερογραφο για να μη σε μπερδεψω)

Η πληρωμη του ΔΕΝ παιζει ρολο.

Τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ επι πιστωσει , ΔΕΝ τα καταχωρεις αν δεν πληρωθουνε ?

Τι σχεση εχει η πληρωμη?? . Ας μεινει απληρωτο 10 χρονια, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

 

Υ.Γ. Οταν σου φερνει πελατης π.χ  στις 25 Οκτωβριου (εχει υποβληθει η δηλωση ΦΠΑ Γ' τριμηνου ) λογαριασμο  ΔΕΗ με ημερομηνια εκδοσης 2 Σεπτεμβριου επειδη τοτε τον πληρωσε -  25/10 ,  ακολουθεις την οδηγια 19.

( συχνες ερωτησεις-ΓΓΠΣ)

19. Σε περίπτωση που ένας υπόχρεος λάβει ένα τιμολόγιο καθυστερημένα (πχ

λόγω ταχυδρομείου), με τί περίοδο αναφοράς το καταχωρεί στο σύστημα; !

Μπορεί να το καταχωρήσει είτε με την περίοδο που το έλαβε ( δημητρη ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟ ΕΛΑΒΕΕΕΕΕΕ , ετσι θα πουμε ) είτε με την περίοδο που εκδόθηκε: ο κανόνας είναι ότι θα πρέπει να το βάλει στην ίδια περίοδο που το δήλωσε

και στην περιοδική ΦΠΑ. ( ΑΡΑ στο Δ τριμηνο ΔΗΜΗΤΡΗ)

 

Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις και να μη σε μπερδεψα παραπανω :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχω κανει τις εγγραφες και μου βγαζει στις αποκλισεις ολες τις εγγραφες οτι εχουν αποκλισεις.

Επισης αποδειξεις πετρελαιου με σφραγιδα απο πισω  απο την αποδειξη για φδχ πως καταχωρουνται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

καταχωρουμε ως υποχρεους πελατες στις καταστασεις και τους αγροτες του ειδικου καθεστωτος ,οταν εχει κοπει τιμολογιο προς αυτους ?η μονο του κανωνικου καθεστωτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Η προμήθεια που καταβάλει η επιχείρηση στα τραπεζικά ιδρύματα για κάθε συναλλαγή που πραγματοποιεί μέσω των ηλεκτρονικών συσκευών EFT/POS υποβάλλονται στις μηνιαίες συγκεντρωτικές καταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,τα τιμολογια ξενοδοχειων που εχουν φπα αλλα δεν εκπιπτει για τους ελευθερους επαγγελματιες τα βαζουμε στις λοιπες δαπανες η ξεχωριστα ανα τιμολογιο αφου εχουν φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,τα τιμολογια ξενοδοχειων που εχουν φπα αλλα δεν εκπιπτει για τους ελευθερους επαγγελματιες τα βαζουμε στις λοιπες δαπανες η ξεχωριστα ανα τιμολογιο αφου εχουν φπα?

Ανα τιμολογιο κανονικα, με αφμ αντισυμβαλλομενου....Δεν εχει σημασια αν εκπιπτει ο φπα η οχι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ. τα εισιτηρια ομως αεροπορικων και τρενων απο ιντερνετ που ειναι για τον ιδιο λογο  θα τα βαλω στις λοιπες δαπανες.σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες ή πληροφόρηση για τα παρακάτω ?

 

Χαρτόσημο ενοικίου ? συμπεριλαμβάνεται ή πάει με το ενοίκιο ?

 

Γενικά φόροι-τέλη ?  δεν είδα κάτι στις εξαιρέσεις.

 

Εισιτήριο Φορτηγού σε πλοίο με στοιχεία μεταφορέα και ΑΦΜ ? συμπεριλαμβάνεται  ή εξαιρείται ως εισιτήριο ?

 

Διόδια εσωτερικού ? δεν τα είδα στις εξαιρέσεις πάνε συγκεντρωτικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία. Επειδή ξεκίνησα με κάποια από τα χειρόγραφά μου (και δη αυτά που έχουν λίγα παραστατικά :) ) προκειμένου να δω το πως και το γιατί.

 

Το τι υπέβαλλα με βάση τα ΑΦΜ (σε έσοδα και έξοδα) μπορώ να το δω από τα "αποκλίσεις" (επί του παρόντος έστω...............). Το τι υπέβαλλα στα "συγκεντρωτικά" (για την ακρίβεια στα έξοδα... όπου αφού δεν ήμουν υποχρεωμένος να γράψω τα κινητά, τα πέρασα σούμα εκείθε) έχω τρόπο να το δω?

 

Και για να το θέσω τελείως ανάποδα........... Έχω τρόπο να δω τι έχω υποβάλλει, ώστε να μπορώ να εξακριβώνω εκ των υστέρων ότι δεν έκανα κάποια χαζομάρα? (και να συμφωνώ φυσικά τις διάφορες καταστάσεις-υποχρεώσεις)???

 

Δεν είδα κάποιο τρόπο............. ίσως να χάνω κάτι....

 

 

edit

 

άκυρο το ερώτημά μου εντέλει. Πηγαίνωντας στο περίοδο-περίοδο (από εκεί που τις υπέβαλα δλδ), μου τις εμφανίζει, φτάνει να επιλέξω το "εγκεκριμένες" αντί για το "πρόχειρες" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποριες σχετικα με λογαριασμους ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ κ.λπ.

1) απο την 18 ερωτησοαπαντηση του taxis. οταν λεει καταχωρουνται συγκεντρωτικα ανα τριμηνο δεη κλπ εννοει να μπουν ολα σε μια εγγραφη   σε ενα μηνα ( πχ. μαρτιο) ανεξαρτητα την ημερομηνια εκδοσης  η εννοει συγκεντρωτικα καθε ΜΗΝΑ να μπουν ολοι αυτοι οι λογαριασμοι?

2)το ΕΕΤΗΔΕ αφαιρειται μονο οταν ειναι λογαριασμος ΔΕΗ η αφαιρειται γενικα σε καθε περιπτωση ακομα κι αν προκειται για λογαριασμο παροχης ηλεκτρικης ενεργειας ιδιωτικης εταιρειας?

3) στους λογαριασμους ΔΕΗ υπαρχουν και δαπανες ΧΔΕΦ που δεν εξαιρουνται στις συγκεντρωτικες( π.χ δημοτικα τελη κλπ ). τι καθαρη αξια θα μπει στις ΜΥΦ ? θα προστεθουν και τα εξοδα ΧΔΕΦ? στα βιβλια εχω καθαρη αξια στα εξοδα ΜΔΕΦ αυτην του ρευματος. αν συμπεριληφθουν τα δημοτικα τελη που ειναι χωρις δικαιωμα εκπτωσης τοτε θα υπαρχει ασυμφωνια σε πιθανη αντιπαραβολη με την περιοδικη ΦΠΑ γιατι απλα δεν εμφανιζονται στην περιοδικη αλλα μονο στην εκκαθαριστικκη.

ελπιζω σε απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) όσον αφορά τους λογαριασμούς ΔΕΗ αυτό που εξαιρείται απ την υποβολή είναι το ΕΤΗΔΕ...τα υπόλοιπα κανονικά μέσα...Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1078/17.3.2014
 

1.3. Συναλλαγές που εξαιρούνται
..................

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (σταθερή και κινητή τηλεφωνία), δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) όσον αφορά τους λογαριασμούς ΔΕΗ αυτό που εξαιρείται απ την υποβολή είναι το ΕΤΗΔΕ...τα υπόλοιπα κανονικά μέσα...Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον..

kαποιοι εχουν εταιρεια ρευματος ονοματι watt and volt .δεν ειναι δεη .ειναι ιδιωτικη. εχει ομως το ετηδε.θα το εξαιρεσω ? επειδη η 1.3 λεει για ρευμα μονο απο τη δεη.δηλαδη το ετηδε αυτης της εταιρειας θα μπει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Οπότε οι δαπάνες ΔΕΗ κτλ στην κατάσταση προμηθευτών υποβάλλονται συγκεντρωτικά χωρίς αναγραφή ΑΦΜ, δηλ συγκεντρωτικά στις λοιπές δαπάνες. Εγώ που έχω υποβάλλει περιοδική ΦΠΑ μπορώ να καταχωρήσω στις λοιπές δαπάνες την ΔΕΗ που αφορά τον Ιανουάριο; Δηλ να προχωρήσω σε αλλαγές στα βιβλία μου που την καταχωρούσα αναλυτικά; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Αποριες σχετικα με λογαριασμους ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ κ.λπ.

 

3) στους λογαριασμους ΔΕΗ υπαρχουν και δαπανες ΧΔΕΦ που δεν εξαιρουνται στις συγκεντρωτικες( π.χ δημοτικα τελη κλπ ). τι καθαρη αξια θα μπει στις ΜΥΦ ? θα προστεθουν και τα εξοδα ΧΔΕΦ? στα βιβλια εχω καθαρη αξια στα εξοδα ΜΔΕΦ αυτην του ρευματος. αν συμπεριληφθουν τα δημοτικα τελη που ειναι χωρις δικαιωμα εκπτωσης τοτε θα υπαρχει ασυμφωνια σε πιθανη αντιπαραβολη με την περιοδικη ΦΠΑ γιατι απλα δεν εμφανιζονται στην περιοδικη αλλα μονο στην εκκαθαριστικκη.

Το πρόβλημα αυτό αντιμετώπισα και εγώ πριν από λίγο. Αν βάλουμε και τις δαπάνες ΧΔΕΦ της ΔΕΗ τότε το ΜΥΦ δεν συμφωνεί με την περιοδική ΦΠΑ στον κωδικό 357 και στο σύνολο 358, γιατί πολύ απλά τα ΧΔΕΦ δεν φαίνονται στις περιοδικές ΦΠΑ πουθενά.

 

Οι υπόλοιποι τι κάνετε; Σας συμφωνούν τα ΜΥΦ με τις περιοδικές ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...