Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές τιμολογίων και καταχώρηση ΟΤΕ ΔΕΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ράβε ξήλωνε όπως πάντα σ αυτό τον οίκο ανοχής που ακούει στο όνομα υπουργείο οικονομικών με αρχιτσατσά τον θεοχάρη και τον στουρνάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα σχετικα με την καταχωρηση ΔΕΗ - ΟΤΕ επειδη αυτοι οι λογαριασμοι με τα "ψιλα" για τις στρογγυλοποισεις μας τα πρηζουν θα ηθελα να ρωτησω τους συναδελφους οταν εχουνε τετοιες περιπτωσεις πως καταχωρουν τα παραστατικα , ευχαριστω εκ των προτερων και σας παραθετω τα παρακατω ποσα.

  1. λογαριασμος οτε οπου συμφωνουν οφειλη παροντος λογ/σμου (προ ΦΠΑ) και αξια υπολογισμου 90,652 Χ 16% 14,504 αλλα εχει χρεωσεις ΟΤΕ -ΤΡΙΤΩΝ =0 ,344 για να στρογγυλοποιηση τον λογαριασμο στα 105,50€ αυτα τα ατιμα τα ψιλα τα καταχωρουμε στις Δαπανες ΧΔΕ , εκπιπτουν απο την Φορ.εισοδηματοςτα η τα  προσπερναμε,
  2. Λογαριασμος οτε οπου συμφωνουν οπως ( οφειλη - αξια υπολογισμου προ φπα )-προηγουμενως αλλα εχει αρνητικη χρεωση τριτων για στρογγυλοποιηση  .55,618 χ 16% 8,899 και -0,017 .
  3. Λογαριασμος οτε οπου δεν συμφωνουν ποσο οφειλης με αξια υπολογισμου φπα και εχει χρεωσεις τριτων : οφειλη προ φπα 58,286 αξια υπολογισμου φπα 58,277 χ 16%= 9,324 και χρεωσεις οτε -τριτων -0,110.
  4. δεη :για ηλεκτρικο ρευμα πληρωνετε =188,61(1) αξια υπολογισμου φπα 187,62 Χ 9% φπα 16,89(2) συνολο αξιας ρευματος και φπα το 1+2=205,50 για δημο 51,74 και νεριτ 2,76 Συνολο λογαριασμου 260,00€.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα σχετικα με την καταχωρηση ΔΕΗ - ΟΤΕ επειδη αυτοι οι λογαριασμοι με τα "ψιλα" για τις στρογγυλοποισεις μας τα πρηζουν θα ηθελα να ρωτησω τους συναδελφους οταν εχουνε τετοιες περιπτωσεις πως καταχωρουν τα παραστατικα , ευχαριστω εκ των προτερων και σας παραθετω τα παρακατω ποσα.

  1. λογαριασμος οτε οπου συμφωνουν οφειλη παροντος λογ/σμου (προ ΦΠΑ) και αξια υπολογισμου 90,652 Χ 16% 14,504 αλλα εχει χρεωσεις ΟΤΕ -ΤΡΙΤΩΝ =0 ,344 για να στρογγυλοποιηση τον λογαριασμο στα 105,50€ αυτα τα ατιμα τα ψιλα τα καταχωρουμε στις Δαπανες ΧΔΕ , εκπιπτουν απο την Φορ.εισοδηματοςτα η τα  προσπερναμε,
  2. Λογαριασμος οτε οπου συμφωνουν οπως ( οφειλη - αξια υπολογισμου προ φπα )-προηγουμενως αλλα εχει αρνητικη χρεωση τριτων για στρογγυλοποιηση  .55,618 χ 16% 8,899 και -0,017 .
  3. Λογαριασμος οτε οπου δεν συμφωνουν ποσο οφειλης με αξια υπολογισμου φπα και εχει χρεωσεις τριτων : οφειλη προ φπα 58,286 αξια υπολογισμου φπα 58,277 χ 16%= 9,324 και χρεωσεις οτε -τριτων -0,110.
  4. δεη :για ηλεκτρικο ρευμα πληρωνετε =188,61(1) αξια υπολογισμου φπα 187,62 Χ 9% φπα 16,89(2) συνολο αξιας ρευματος και φπα το 1+2=205,50 για δημο 51,74 και νεριτ 2,76 Συνολο λογαριασμου 260,00€.

 

Αν και για την στρογγυλοποίηση υπάρχει παλαιότερο θέμα η γνώμη μου είναι ότι στα β δεν καταχωρείς τπτ ενώ στα Γ κατά την έκδοση του λογ/*μου και καταχώρηση δεν τα λαμβάνεις υποψην και στην πληρωμή περνάς όλο το ποσό .Έτσι το υπόλοιπο της ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ θα πρέπει κάθε φορά να έχει το ποσό της στρογγυλοποίησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι έξοδο του 2013 για τη φορολογία εισοδήματος , Ο φπα της δαπάνης αυτής θα εκπέσει το 2014 και αφού έχουμε έκδοση του παραστατικού το 2014 θα είναι στο ΚΕΠΥΟ του 2014 . Κοινώς θα γίνει της διασταυρώσεως με τέτοιες δαπάνες  :D

 

Τεφτέρι με τα εξ' απογραφής του 56

ή κάποιον λογ τάξεως 

Βέβαια θα μου (ξανα)πείς οτι οι ανωτέρω λογ/μοι δεν είναι λογ/μοί Δαπανών

Συμφωνώ . 

Αλλά...........

Δεν βλέπω άλλη λύση

Η λύση είναι μία ,αν δεν ρωτάνε τους ανθρώπους της αγοράς και κάνουν του κεφαλιού τους ,καλύτερα να πάνε να γαργαληθούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην χρήση που αφορούν εγγραφή  62. 100   σε 56. 100

 

στην επόμενη      62.χχ.23  100

                             54.    23

                                    50. ΟΤΕ 123

 

και  62.χχ,00  -100

 56.100

 

μα δεν πρέπει να πιστώνονται τα έξοδα!!! άλλη λύση δεν υπάρχει ώστε να πιάσεις φορολογία-φπα-μυφ σε 2 χρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα νέο πως θα περνάμε cosmote, wind & vodafone

συγκεντρωτικά ή αναλυτικά

η θα διορθώνουμε πάλι παραστατικά εκ των υστέρων ?

 

Ποντάρω σε συγκεντρωτικά γιατί λέει τηλεπικοινωνιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21. Σε περιπτώσεις τιµολογίων µε εισφορές, παρακρατήσεις ή άλλους φόρους, τί 
«καθαρό ποσό» δηλώνεται; 
 
Το Καθαρό Ποσό που δηλώνεται είναι το σύνολο της προ ΦΠΑ αξίας. 
 
 
κατά αντιστοιχία της πιο ολοκληρωμένης διατύπωσης ?
 
 
ΠΟΛ. 1286
ΘΕΜΑ : Συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών, προμηθευτών.
1136402/1180/0015/ΠΟΛ.1286/22.12.1994
..........................
4. Κατόπιν των ανωτέρω και προς διευκόλυνση αφενός των συναλλασσόμενων επιτηδευματιών και αφετέρου για να επιτευχθεί απόλυτη συμφωνία κατά την μηχανογραφική διασταύρωση των στοιχείων αυτών γίνεται δεκτό, να αναγράφονται στις υποβαλλόμενες συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών και προμηθευτών οι συναλλαγές προ του Φ.Π.Α. και να εμπεριέχονται στην αξία οι λοιπές φορολογικές ή μη επιβαρύνσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλό μεσημέρι,

 

Σε καφετέρια O.E. με απλογραφικά βιβλία ,ο λογαριασμός ΟΤΕ είναι στο όνομα ενός από τους εταίρους της Ο.Ε.

 

Μπορούμε να τον καταχωρούμε για την επιχ/ση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελτίο πώλησης ταχυδρομικών υπηρεσιών το συμπεριλαμβάνουμε στις εν λόγω καταστάσεις?

Την απάντηση την παραθέτω προς ενημέρωση των συναδέλφων...μετα απο επικοινωνία με το λογιστήριο...

τα εν λόγω δελτία συμπεριλαμβάνονται κανονικά στης καταστάσεις πελατών προμηθευτών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18. Όσον αφορά τα έξοδα που λαµβάνουν οι επιχειρήσεις από ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, 

τηλεπικοινωνίες, και άλλες ΔΕΚΟ θα συµπεριλαµβάνονται στις καταστάσεις και 

µε ποιο τρόπο; 

 

Δείτε εγκύκλιο ΠΟΛ 1078/2014 (παράγραφος 2). Για το 2014: ανεξάρτητα από το αν ο 

λογαριασµός ΔΕΚΟ ή τηλεπικοινωνιών εκδίδεται στο ΑΦΜ του υπόχρεου ή όχι τα 

π ο σ ά π ο υ απ ο τ ε λ ο ύ ν επ α γ γ ε λµα τ ι κ έ ς δ απ ά ν ε ς (ε κπ ιπ τ όµε ν α) θ α 

συµπεριλαµβάνονται συγκεντρωτικά ανά τρίµηνο σε µία εγγραφή δαπανών, χωρίς 

αντισυµβαλλόµενο. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πολυκολλάει με το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω πως περνάτε απ.λιαν. με φπα μου δεν εκπίπτει.(πχ. αλπ 50 ευρώ βενζίνη).

 

Στη μηνιαία ΜΥΦ πάει μόνο η καθ.αξία,η καθ.αξία και το ΦΠΑ ή το σύνολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολο

 

ΠΟΛ 1078

 

"...Επισημαίνεται ότι, ειδικά για τις συναλλαγές που λαμβάνονται αποδείξεις λιανικών συναλλαγών και ο Φ.Π.Α. εισροών δεν εκπίπτει από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου, μπορεί να καταχωρείται ως αξία, η συνολική αξία του φορολογικού στοιχείου με ενσωματωμένο το Φ.Π.Α.. Αντίθετα, για τις συναλλαγές που λαμβάνονται τιμολόγια ή στοιχεία που εξομοιώνονται ή επέχουν θέση τιμολογίων, ανεξάρτητα αν ο Φ.Π.Α. εισροών εκπίπτει ή μη από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου, η αξία και ο Φ.Π.Α. της συναλλαγής καταχωρούνται διακριτά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18. Όσον αφορά τα έξοδα που λαµβάνουν οι επιχειρήσεις από ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, 
τηλεπικοινωνίες, και άλλες ΔΕΚΟ θα συµπεριλαµβάνονται στις καταστάσεις και 
µε ποιο τρόπο; 
 
Δείτε εγκύκλιο ΠΟΛ 1078/2014 (παράγραφος 2). Για το 2014: ανεξάρτητα από το αν ο 
λογαριασµός ΔΕΚΟ ή τηλεπικοινωνιών εκδίδεται στο ΑΦΜ του υπόχρεου ή όχι τα 
π ο σ ά π ο υ απ ο τ ε λ ο ύ ν επ α γ γ ε λµα τ ι κ έ ς δ απ ά ν ε ς (ε κπ ιπ τ όµε ν α) θ α 
συµπεριλαµβάνονται συγκεντρωτικά ανά τρίµηνο σε µία εγγραφή δαπανών, χωρίς 
αντισυµβαλλόµενο. 

 

Παιδιά  εχει καταχωρήσει κάνεις ΕΥΔΑΠ σε συγκεντρωτική κατάσταση ,καταχωρείται καθαρή αξία χωρίς ΦΠΑ ,ο λογαριασμός δεν αναφέρει πουθενά καθαρη αξια ??

 

Ποιος μ@@@κας το εχει σκεφτεί  αυτό

 ΟΚ, να καταχωρήσουμε όλα τα τιμολόγια από το 1 ευρω ,αλλά τους λογαρισμους ???

Από εκεί  θα βρουν αυτούς που φοροδιαφεύγουν ,δηλαδή εχω λογαριασμό ΕΥΔΑΠ με αξία 8 ευρω ,τι θα καταλάβουν αν θα μπει στη συγκ.κατασταση και πρεπει να χάσω εγω 10 λεπτά να υπολογίζω τη καθαρή αξια κα τα ρέστα και να εχω παράλληλα και ολες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις

Αι σιχτιρ  ,μπορω να κανω  άνετα φονο από τα νευρά μου .

 Αι σικτιρ  και παλι με τους  παλαιό  μα@@@κες που εχουμε μπλέξει ,ο  καθένας  βγάζει  από  μια λαλακια για να δικαιολογήσει τον  μισθωτού  και εμείς  ήμαστε με χάπια

Αν  έχει κάνεις  κανένα καλο  ηρεμιστικό να προτείνει, αυτά που περνώ δεν πιάνουν πλεον…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  εχει καταχωρήσει κάνεις ΕΥΔΑΠ σε συγκεντρωτική κατάσταση ,καταχωρείται καθαρή αξία χωρίς ΦΠΑ ,ο λογαριασμός δεν αναφέρει πουθενά καθαρη αξια ??

 

Ποιος μ@@@κας το εχει σκεφτεί  αυτό

 ΟΚ, να καταχωρήσουμε όλα τα τιμολόγια από το 1 ευρω ,αλλά τους λογαρισμους ???

Από εκεί  θα βρουν αυτούς που φοροδιαφεύγουν ,δηλαδή εχω λογαριασμό ΕΥΔΑΠ με αξία 8 ευρω ,τι θα καταλάβουν αν θα μπει στη συγκ.κατασταση και πρεπει να χάσω εγω 10 λεπτά να υπολογίζω τη καθαρή αξια κα τα ρέστα και να εχω παράλληλα και ολες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις

Αι σιχτιρ  ,μπορω να κανω  άνετα φονο από τα νευρά μου .

 Αι σικτιρ  και παλι με τους  παλαιό  μα@@@κες που εχουμε μπλέξει ,ο  καθένας  βγάζει  από  μια λαλακια για να δικαιολογήσει τον  μισθωτού  και εμείς  ήμαστε με χάπια

Αν  έχει κάνεις  κανένα καλο  ηρεμιστικό να προτείνει, αυτά που περνώ δεν πιάνουν πλεον…..

 

Και επίσης ,τα κοινόχρηστα ξέρει κάνεις αν μπαίνουν στη συγκεντρωτική???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης ,τα κοινόχρηστα ξέρει κάνεις αν μπαίνουν στη συγκεντρωτική???

Όχι, δεν μπαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα !!!

Λ/σμός Δ.ΕΗ  που δεν πληρώνεται ή πληρώνεται με δόσεις περνάει στην συγκ/κή και πώς?????

Ευχαριστώ   .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...