Προς το περιεχόμενο

Μηνιαία Συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.

(Η περίπτωση γ', τέθηκε όπως προστέθηκε με την ΠΟΛ.1072/7.3.2014)

((Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.2014)

α μάλιστα. Τωρα μιλάμε σωστά. Καλά το θυμόμουνα. Απλα δεν ήξερα την καταργηση με την επόμενη ΠΟΛ. Δεν τα θυμαμαι κι όλα, γι αυτό σας ρώτησα. Ευχαριστω. 

Δεν έκανε κριτική , απλα μου έδωσε τα στοιχεία να δω το λάθος. Όλα τα παραπάνω δεν βοήθησαν , αυτό βοήθησε. Ευχαριστω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, το είχα διαβάσει το link προφανως. Μόνο όταν βάλεις δίπλα στην παράγραφο το (Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.2014), 

όπως έκανες εσύ, βγαίνει νόημα. 

Εχουμε να διαβάζουμε χιλιάδες σελίδες καθημερινά. σε κατι τέτοιες λεπτομέρειες κολλάμε συνήθως. Εκει ειναι που χρειαζόμαστε βοήθεια.

Το να με βάλεις απλά να ξαναδιαβάσω μερικες σελίδες πάλι, μπας και ξεστραβωθώ και το δω, ειναι σαν τις τιμωρίες που μας έβαζαν σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα υποβάλλω κανονικα τα τριμηνιαία. Εχω υποβάλλει 3 ως τωρα και μάλιστα με το ΑΦΜ  σε ΟΤΕ, ΚΟΣΜΟΤΕ, ΔΕΗ, όπως λέει ο νόμος για το 2015. Αν θέλουν αλλαγες, να τις ανακοινώνουν εγκαίρως. Κάποια στιγμή πρεπει να εφαρμόζονται οι νόμοι σε αυτή τη χώρα.

 

Θέλετε να μου πειτε τι κάνω λάθος, γιατί ξέρω αρκετους συναδέλφους που κάνουν το ίδιο.

 

Το ΔΕΗ το έγραψα εκ παραδρομής, αλλα ΟΤΕ , ΚΟΣΜΟΤΕ, κΙΝΗΤΑ μπαινουν από φέτος ανα ΑΦΜ. Και η προθεσμία του τριμήνου ειναι 30/3, έτσι μου είπαν προχθές με τη ΓΓΠΣ , που μίλησα.

 

α μάλιστα. Τωρα μιλάμε σωστά. Καλά το θυμόμουνα. Απλα δεν ήξερα ( :wacko: ) την καταργηση με την επόμενη ΠΟΛ. Δεν τα θυμαμαι κι όλα, γι αυτό σας ρώτησα. Ευχαριστω. 

Δεν έκανε κριτική , απλα μου έδωσε τα στοιχεία να δω το λάθος. Όλα τα παραπάνω δεν βοήθησαν , αυτό βοήθησε. Ευχαριστω και πάλι.

 

Ναι, το είχα διαβάσει το link προφανως. Μόνο όταν βάλεις δίπλα στην παράγραφο το (Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.2014), 

όπως έκανες εσύ, βγαίνει νόημα. 

Εχουμε να διαβάζουμε χιλιάδες σελίδες καθημερινά. σε κατι τέτοιες λεπτομέρειες κολλάμε συνήθως. Εκει ειναι που χρειαζόμαστε βοήθεια.

Το να με βάλεις απλά να ξαναδιαβάσω μερικες σελίδες πάλι, μπας και ξεστραβωθώ και το δω, ειναι σαν τις τιμωρίες που μας έβαζαν σχολείο.

 

Δηλαδή εσείς συνάδελφε σύμφωνα με τα γραφόμενά σας ξέρετε τον νόμο, αλλά θέλετε να σας πούμε το λάθος σε αυτό που σας είπαν, το οποίο το θυμόσασταν, απλά δεν το ξέρατε, κι όταν σας δείχνουμε τον τρόπο να το μάθετε σας τιμωρούμε . . . .  :blink:  :blink:

 

Υ.Γ.: Είπα να μην το συνεχίσω, αλλά θα μας τρελάνετε μεσημεριάτικα! Ένα απλό ΟΚ δεν το ήξερα αυτό κι ένα ευχαριστώ, θα ήταν αρκετά.

Όλα τα παραπάνω δεν βοήθησαν σε αυτό θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως συνάδελφε , έχεις αρκετό ελευθερο χρόνο κι μου έκανες ολοκληρη ανασκόπηση , για να μου την πεις.

Εγραψα πως έκανα οπως λεει ο νομος και μου ξέφυγε μια αλλαγη του. Και ήθελα να ρωτησω αν ειναι έτσι ή όχι. 

Νομιζα αυτό κα΄νουμε εδω.

Γιατί όλο αυτό? Μήπως επειδή έγραψα πως έκανα τις ΜΥΦ, άρα ειμαι κόκκινο πανί  για τους περισσότερους εδώ μέσα , που πολεμούν για την καταργησή τους. Μήπως υπάρχει ενα bullying σε όποιο έχει αντίθετη γνώμη? Δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλήθηκες τοσο εξ αρχής.

Μπορουσες να μην σχολιάσεις και να με αγνοήσεις. 

Τέλος πάντων, ευχαριστω για την βοήθεια, αν ειναι να δέχεται τόσες επιθέσεις όποιος ζητάει γνώμη για κατι και δεν ειναι 100% σωστος και παντογνώστης, να μην ξαναγραψω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Χρήστο για πες μου που είναι η ερώτηση σε αυτό το post??

 

Εγω τα υποβάλλω κανονικα τα τριμηνιαία. Εχω υποβάλλει 3 ως τωρα και μάλιστα με το ΑΦΜ  σε ΟΤΕ, ΚΟΣΜΟΤΕ, ΔΕΗ, όπως λέει ο νόμος για το 2015. Αν θέλουν αλλαγες, να τις ανακοινώνουν εγκαίρως. Κάποια στιγμή πρεπει να εφαρμόζονται οι νόμοι σε αυτή τη χώρα.

 

γιατί εγώ το εξέλαβα ως παρατήρηση πάντως!

 

Και στη συνέχεια μας την είπες κιόλας που δεν σου δώσαμε μασημένη τροφή!

 

 

Υ.Γ: Αν ακολουθούσαμε πάντα τους νόμους, ακόμα σε σπηλιές θα ήμασταν! 

 

Καλό βράδυ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στέλνετε συγκεντρωτικές...;

 

Δεν ισχύει το ότι δε στέλνουμε και αναμένουμε της τελικής απόφασης...;

Δεν στέλνω.Αναμένω την απόφαση της ΓΓΔΕ με την οποία θα ανακοινωθεί ο νέος τρόπος υποβολής τους.Καλή Ανάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ ρε που βγάζεις τις ΠΟΛ. επί ΠΟΛ. των ΠΟΛ. και %%^&*()()  το κεφάλι σου ΜΥΦ-ατζή που ταλαιπωρείς έναν κλάδο 2 χρόνια τώρα.

 

γράφεις  "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ   το μαμημένο το δηλαδή .

 

Δηλαδή   ισχύουν τα του 2014.  ήτοι για ΔΕΗ ,για κινητή για το ^^&*()()   ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ βάζουμε Α.Φ.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ ρε που βγάζεις τις ΠΟΛ. επί ΠΟΛ. των ΠΟΛ. και %%^&*()()  το κεφάλι σου ΜΥΦ-ατζή που ταλαιπωρείς έναν κλάδο 2 χρόνια τώρα.

 

γράφεις  "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ   το μαμημένο το δηλαδή .

 

Δηλαδή   ισχύουν τα του 2014.  ήτοι για ΔΕΗ ,για κινητή για το ^^&*()()   ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ βάζουμε Α.Φ.Μ.

 

Εντάξει, αυτό είναι ξεκάθαρο. ΔΕΗ, νερά, τηλέφωνα δεν θα μπαίνουν. Αυτό θα ισχύει στο διηνεκές...

 

Όλα τα άλλα πού τα πας?

 

Δεν ξέρω, τις τελευταίες ημέρες αμφιβάλλω πολύ για την ποιότητα των ελληνικών μου...

 

Ίσως ξαναπιάσω τα ιταλικά μου, θα δω.

 

Όμως πες μου. Μέσα σε αυτήν την αντάρα, ποιος τις γ... τις συγκεντρωτικές.

 

Στο υπουργείο, συντάκτης κάποιας πρόσφατης ΠΟΛ που πήγα να τον βρω για να μου λύσει μια απορία (που μου δημιουργήθηκε από την ΠΟΛ), μου πρότεινε να μην δίνω σημασία στον 4172 (είναι πολύ κακογραμμένος είπε), αλλά μόνο στις διευκρινιστικές...

 

Πωλείται τρέλα όσο όσο...

 

POIHTHS_FANFARAS.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφέρομαι στους τώρα ,αλλά στους πριν.

 

βγάζεις νέα ΠΟΛ. που καταργεί την προηγούμενη ,που τροποποιεί την  προ-προηγούμενη που αντικαθιστά την παρα-προ-προηγούμενη.

 

να καθήσεις και να τις κάνεις "κωδικοποίηση¨" ,αλλιώς φύγε στο χωριό και άφησε κάποιον άλλον που έχει όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει δηλ ανακοινωνηση για νεο τροπο υποβολης που θα αφορα το 2015 και μονο?

ναι Λενακι!! καλημερα!!  :P

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22443

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Λενακι!! καλημερα!!  :P

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22443

Και σαφώς ΝΕΑ καταληκτική ημερομηνία υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων 2015, σωστά?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαφώς ΝΕΑ καταληκτική ημερομηνία υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων 2015, σωστά?????

ετσι λεει η παραδοση.... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Λενακι!! καλημερα!!  :P

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22443

Ας περιμενουμε Μαρακι,δε με πειραζει..μονο να ναι για καλο...Ας βγει κατι καλο επιτελους απο ολο αυτο το μπαρμπουτι με τις ΜΥΦ....Ας το ευχηθουμε και ας το περιμενουμε...

 

Χριστος Ανεστη ειπαμε?

Χρονια πολλα παιδια!!!!!!!!!!!

Παμε δυναμικα με ορεξη ;):) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμενουμε Μαρακι,δε με πειραζει..μονο να ναι για καλο...Ας βγει κατι καλο επιτελους απο ολο αυτο το μπαρμπουτι με τις ΜΥΦ....Ας το ευχηθουμε και ας το περιμενουμε...

 

Χριστος Ανεστη ειπαμε?

Χρονια πολλα παιδια!!!!!!!!!!!

Παμε δυναμικα με ορεξη ;):) :)

Αληθως Ανεστη κοριτσι!! χρονια πολλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.

(Η περίπτωση γ', τέθηκε όπως προστέθηκε με την ΠΟΛ.1072/7.3.2014)

((Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.2014)

 

Λοιπόν, συγνωμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά θα με τρελάνουν. Χθες μίλησα με την ΓΓΠΣ και ου επανέλαβαν οτι από φέτος πρέπει να μπαίνουν οι ΔΕΚΟ κανονικά ανά ΑΦΜ. Τους Ανέφερα τις ΠΟΛ από την συζήτησή μας και μου είπαν πως δεν ξέρουν κάτι τέτοιο, λέμε βλακείες, πρεπει να υποβάλλουμε βάση νόμου ως τελος Απριλίου, με τις ΔΕΚΟ ανα ΑΦΜ.

Ηταν απόλυτοι. Ετοιμάζετε εγκύκλιος είπν, αλλα μέχρι να βγει, εμεις πρεπει να φτιάξουμε τηλέφωνα και ΔΕΚΟ ανα ΑΦΜ. Τέλος.

Μπορει να μιλήσει και κάποιος αλλος μαζί τους, μπας και βγάλουμε ακρη ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Με τους αλλους τι γίνεται σχετικα με την ΜΥΦ, εδω εχουμε κανει δεκα τροποποιητικες φπα καθε μηνα γιατι εχουμε απεραστα τιμολογια, η δεν μας εχουν στειλει, δεν εχουμε στειλει,

Σε αλλες εταιρειες τι γινεται? προχωρανε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...