Προς το περιεχόμενο

Μηνιαία Συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέμε να σταματήσετε να ρωτάτε βλακείες και να κατεβείτε μαζί μας στο δρόμο στις 07/03 για να ακυρώσουμε τους νόμους εκτρώματα!

Μαζί θα ήμαστε......

:rolleyes:  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

υπαρχει αυτο που λεει καθαρη και φπα

Παραστατικά που παραλαμβάνει ο υπόχρεος υποβολής του αρχείου χωρίς ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου]

'Εξοδα για λογαριασμό τρίτου (ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κλπ)

'Εξοδα με αποδείξεις από Φ.Τ.Μ. (μέχρι 100,00 όπως ορίζει ο Κ.Φ.Α.Σ.)

'Εξοδα με οποιοδήποτε παραστατικό το οποίο δεν περιέχει στοιχεία αντισυμβαλλομένου.[otherExpenses]

Συγκεντρωτική υποβολή ανά Περίοδο

Συμπεριλαμβάνονται συγκεντρωτικά ανά μήναγια όσους τηρούν Διπλογραφικά βιβλία καιανά τρίμηνο για όσους τηρούν απλογραφικά,σε μία εγγραφή δαπανών, χωρίς αντισυμβαλλόμενο.
  • Αξία προ ΦΠΑ ή καθαρή αξία σε περίπτωση απαλλασσόμενου του ΦΠΑ.
  • ΦΠΑ
  • Ημ/νία αναφοράς, προαιρετικά
και υπαρχει και αυτο

22. Στα έξοδα ο ΦΠΑ όπως προκύπτει από τα φορολογικά στοιχεία μπορεί να διαφέρει από το ΦΠΑ που τελικά εκπίπτει ο λήπτης. Τι συμπληρώνεται στην κατάσταση, δεδομένου ότι θα υπάρχει διασταύρωση με τις δηλώσεις ΦΠΑ;

Για τις χονδρικές πρώτα ζητείται η συμφωνία των αντισυμβαλλομένων και μετά η συμφωνία με τη δήλωση ΦΠΑ. Άρα όπου διασταυρώνεται πληροφορία στο σύστημα ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που γράφει το παραστατικό, ενώ αυτό που εκπίπτει δηλώνεται στην περιοδική ΦΠΑ.

Στην εγγραφή δαπανών που δε διασταυρώνεται η ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που εκπίπτει.

και σε ενα σεμιναριο που εγινε και ρωτησα μου ειπαν οτι οπου δεν διασταυρωνεται μυφ και δεν εκπιπτει το φπα βαζουμε ολο το ποσο .

τι λετε?

 

επιμένω σε αυτό γιατί ο καθένας λέει κάτι διαφορετικό . ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο εννοείτε αλλά να μην ήμαστε και σίγουροι αν γίνει πως θα είναι το σωστό 

Και ποιο είναι το σωστό συνάδελφε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σωστο σε αυτο το αλαλουμ? ποιος ο λογος να περαστουν οι αποδειξεις (αφου δεν διασταυρωνονται και δεν εξυπηρετουν ουτε για ελεγχο του φπα )που ειτε εχουν φπα και δεν το εκπιπτουμε ειτε ειναι απαλλασσομενες του φπα στις συγκεντρωτικες?Αλλα βγηκαν μετα με δηθεν διευκρινιστικη και ειπαν τι δεν παει στην συγκεντρωτικη και εγινε εκει παλι ξανα το μπερδεμα. Εγω βασικα τα περναω ολα οπως τα περνουσα και αν πουν για συγκεντρωτικες τον απριλιο θα πρεπει ολα να γινουν με το χερι και με τιποτα και κανενας δεν τα προλαμβαινει.  Για αυτο 7/3 Συνταγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη χώρα του κόσμου που έχει μηνιαίες συγκεντρωτικές είναι η Βουλγαρία.

Καμία άλλη.

Όταν κάποιοι έλεγαν ότι θέλουν να μας κάνουν Βουλγαρία οι περισσότεροι γελούσαν μαζί τους και τώρα να τα αποτελέσματα.

 

 

:D  :D  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

καλησπέρα!!μία βοήθεια παρακαλώ όποιος μπορεί..μπήκα να υποβάλλω για πρώτη φορά μηνιαία κατάσταση και δεν καταλαβαίνω το εξής: στις δαπάνες όπου δεν ζητάνε ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου πως θα γίνει η διασταύρωση σε αυτή την περίπτωση,όπου ο Α θα είναι έσοδο για τον Β και θα καταχωρήσει ΑΦΜ και ο Β που είναι δαπάνη για τον Α δεν θα μπορεί να καταχωρήσει ΑΦΜ

Παράδειγμα ο Α ελ. επαγγελματίας αγοράζει από ένα μαγαζί με ΤΔΑ μελάνι π.χ και χαρτί για το γραφείο του(δαπάνη)

και θα το περάσει σαν δαπάνη..και το μαγαζί Β θα περάσει τον Α ελ. επαγγελματία στα έσοδα του..

Μήπως πρέπει να τα περνάει όλα στα έξοδα και όχι δαπάνες ο ελ. επαγγελματίας..? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν σε ένα τιμολόγιο με τελική αξία 0,01

γιατί έχει έκπτωση 99,99% αυτό το τιμολόγιο θα περάσει απο την συγκεντρωτική ή όχι;

Π.χ. αξία πριν την έκπτωση = 57,00€

έκπτωση 99,99%                 -56,99

καθαρή αξία                          = 0,01

πρέπει να περάσει από την συγκεντρωτική ? αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρη πιστεύω ότι θα πρέπει να μπει γιατί δε θα συμφωνεί το πλήθος τιμολογίων με τον πελάτη/προμηθευτή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν σε ένα τιμολόγιο με τελική αξία 0,01

γιατί έχει έκπτωση 99,99% αυτό το τιμολόγιο θα περάσει απο την συγκεντρωτική ή όχι;

Π.χ. αξία πριν την έκπτωση = 57,00€

έκπτωση 99,99%                 -56,99

καθαρή αξία                          = 0,01

πρέπει να περάσει από την συγκεντρωτική ? αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ  ΑΞΙΑΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μέτρο θα εφαρμοστεί?? Εγώ λέω να αλλάξουμε κυβέρνηση (ενόψει και εκλογής Προέδρου) μήπως και την γλιτώσουμε!!

 

Καλημέρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρη πιστεύω ότι θα πρέπει να μπει γιατί δε θα συμφωνεί το πλήθος τιμολογίων με τον πελάτη/προμηθευτή....

και εγώ αυτό σκεφτόμουν για το πλήθος ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

μόλις πριν 15 λεπτά έπεσε και αυτό το σύστημα ,τυχαίο να πέσει 17:45 ???

 

Xρησιμοποιείστε τον τηλεφωνικό αριθμό 210-4803133 (ώρες 7:30-18:00) και όχι το 15515 μόνο για:

    • ΚΩΔΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ (πρώην ΚΒΣ)
    • ΤΑΜΕΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
    • ΜΥΦ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

έχω γκαβωθεί και δέν βλέπω καλά? :wacko:  :blink:  στον κόμβο δεν υπάρχουν στις υποχρεώσεις για μυφ του 15 στο τέλος απριλίου, αλλά ξέρω οτι πήραν παράταση μόνο του 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω γκαβωθεί και δέν βλέπω καλά? :wacko:  :blink:  στον κόμβο δεν υπάρχουν στις υποχρεώσεις για μυφ του 15 στο τέλος απριλίου, αλλά ξέρω οτι πήραν παράταση μόνο του 14.

πιστευω επειδη περιμενουμε την ανακοινωση σχετικα με το νεο τροπο - μορφη - καθεστως υποβολης.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα υποβάλλω κανονικα τα τριμηνιαία. Εχω υποβάλλει 3 ως τωρα και μάλιστα με το ΑΦΜ  σε ΟΤΕ, ΚΟΣΜΟΤΕ, ΔΕΗ, όπως λέει ο νόμος για το 2015. Αν θέλουν αλλαγες, να τις ανακοινώνουν εγκαίρως. Κάποια στιγμή πρεπει να εφαρμόζονται οι νόμοι σε αυτή τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω επειδη περιμενουμε την ανακοινωση σχετικα με το νεο τροπο - μορφη - καθεστως υποβολης.... 

Θα βγει δηλ ανακοινωνηση για νεο τροπο υποβολης που θα αφορα το 2015 και μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα υποβάλλω κανονικα τα τριμηνιαία. Εχω υποβάλλει 3 ως τωρα και μάλιστα με το ΑΦΜ  σε ΟΤΕ, ΚΟΣΜΟΤΕ, ΔΕΗ, όπως λέει ο νόμος για το 2015. Αν θέλουν αλλαγες, να τις ανακοινώνουν εγκαίρως. Κάποια στιγμή πρεπει να εφαρμόζονται οι νόμοι σε αυτή τη χώρα.

 

Αφού εσείς θέλετε να το εφαρμόσετε καλά κάνετε κ. συνάδελφε, μόνο να τα εφαρμόζετε σωστά. Διότι έχετε κάνει λάθος. Άλλα λέει ο νόμος . . . κι ανακοινώθηκε κι εγκαίρως !

 

Αμάν πια σε αυτή τη χώρα ο καθένας κάνει το δικό του . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εσείς θέλετε να το εφαρμόσετε καλά κάνετε κ. συνάδελφε, μόνο να τα εφαρμόζετε σωστά. Διότι έχετε κάνει λάθος. Άλλα λέει ο νόμος . . . κι ανακοινώθηκε κι εγκαίρως !

 

Αμάν πια σε αυτή τη χώρα ο καθένας κάνει το δικό του . . .

Θέλετε να μου πειτε τι κάνω λάθος, γιατί ξέρω αρκετους συναδέλφους που κάνουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να μου πειτε τι κάνω λάθος, γιατί ξέρω αρκετους συναδέλφους που κάνουν το ίδιο.

 

Μια προσεκτική ανάγνωση της κωδικοποιημένης ΠΟΛ 1022 θα δώσει την απάντηση

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18117/hl/1022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσεκτική ανάγνωση της κωδικοποιημένης ΠΟΛ 1022 θα δώσει την απάντηση

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18117/hl/1022

Το ΔΕΗ το έγραψα εκ παραδρομής, αλλα ΟΤΕ , ΚΟΣΜΟΤΕ, κΙΝΗΤΑ μπαινουν από φέτος ανα ΑΦΜ. Και η προθεσμία του τριμήνου ειναι 30/3, έτσι μου είπαν προχθές με τη ΓΓΠΣ , που μίλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΟΤΕ, Cosmote κλπ, δεν παρέχουν τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες? Αν όχι, τότε θα μπαίνουν ανά ΑΦΜ.

Περαιτέρω, δε θεωρώ ότι οι προφορικές επικοινωνίες με τη ΓΓΠΣ είναι ο προσφορότερος τρόπος λύσης των αποριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θέλετε να μου πειτε τι κάνω λάθος, γιατί ξέρω αρκετους συναδέλφους που κάνουν το ίδιο.

 

Σας είπε ο Andy

 

Κι εγώ ξέρω ανθρώπους που πηδάνε από γκρεμούς, αλλά δεν πάω να πηδήξω μαζί τους.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.

(Η περίπτωση γ', τέθηκε όπως προστέθηκε με την ΠΟΛ.1072/7.3.2014)

((Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.2014)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΔΕΗ το έγραψα εκ παραδρομής, αλλα ΟΤΕ , ΚΟΣΜΟΤΕ, κΙΝΗΤΑ μπαινουν από φέτος ανα ΑΦΜ. Και η προθεσμία του τριμήνου ειναι 30/3, έτσι μου είπαν προχθές με τη ΓΓΠΣ , που μίλησα.

Το ίδιο λάθος δεν γίνεται δυο φορές. Η δεύτερη φορά δεν είναι λάθος. Είναι επιλογή ...  Και σου δείξανε και την απάντηση...

 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...