Προς το περιεχόμενο
  • 0

πρόστιμο εκπρόθεσμης πιστωτικής περιοδικής ΦΠΑ


adel

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

100€ είναι το πρόστιμο...μόλις σημερα το πρωί που έστειλα την εκπρόθεσμη  πιστωτική φπα και πήγα μετά από μία ωρα στη ΔΟΥ , μου λένε ότι δεν τους εχει εμφανιστεί ακόμα στο σύστημα και να πάω μετά από 1 1/2 μέρα!!

 

ωραιος εκσυγχρονισμός

Μιλάτε προφανώς για εκπρόθεσμη αρχική πιστωτική. Όχι για τροποποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που υποβάλεις εκπρόθεσμη για 2η φορά ? είναι 200 και για 3η 400 ? 

Εκπρόθεσμος πινακας παραδόσεων 

και αποκτήσεων πιάνεται για 2 ? 

θα πρέπει να πάμε στη Δου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που υποβάλεις εκπρόθεσμη για 2η φορά ? είναι 200 και για 3η 400 ?

Νομίζω ότι πρόστιμο για υποτροπή μπαίνει από τον έλεγχο. Δηλαδή καταλογίζει ο έλεγχος και εντός πενταετίας διαπιστώνει ίδια παράβαση.

Εκπρόθεσμος πινακας παραδόσεων 

και αποκτήσεων πιάνεται για 2 ? Ναι, δύο διαφορετικές δηλώσεις δεν είναι? Άρα 2 πρόστιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

σε περίπτωση που υποβάλεις εκπρόθεσμη για 2η φορά ? είναι 200 και για 3η 400 ?

Νομίζω ότι πρόστιμο για υποτροπή μπαίνει από τον έλεγχο. Δηλαδή καταλογίζει ο έλεγχος και εντός πενταετίας διαπιστώνει ίδια παράβαση.

Εκπρόθεσμος πινακας παραδόσεων 

και αποκτήσεων πιάνεται για 2 ? Ναι, δύο διαφορετικές δηλώσεις δεν είναι? Άρα 2 πρόστιμα.

 

 

το σύστημα λέει να πας εντός 10 ημερών στη ΔΟΥ . Πρέπει να πας ή θα το καταλογίσει ο έλεγχος τη 2η και 3η φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σύστημα λέει να πας εντός 10 ημερών στη ΔΟΥ . Πρέπει να πας ή θα το καταλογίσει ο έλεγχος τη 2η και 3η φορά?

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά και δεν με καταλάβατε. Ο έλεγχος καταλογίζει πρόστιμα για ότι διαπιστώνει. Εσείς θα πάτε στη ΔΟΥ και θα παραλάβετε το πρόστιμο (100) για την εκπρόθεσμη υποβολή. Το πρόστιμο αυτό δεν σας επιβλήθηκε από έλεγχο. Επομένως, κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει διπλασιασμός λόγω υποτροπής. Θα υπήρχε αν διαπίστωνε ο έλεγχος (1η φορά) τη μη υποβολή, και στη συνέχεια επόμενος έλεγχος διαπίστωνε και άλλη (εντός πενταετίας) ίδια παράβαση. Αν όμως, πριν από οποιοδήποτε έλεγχο, είχατε υποβάλει 12 αρχικές εκπρόθεσμες πιστωτικές ΦΠΑ, θα πληρώνατε 12χ100.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκπρόθεσμη αρχική πιστωτική δήλωση φπα έχει πρόστιμο 100 Ευρώ. Σε περίπτωση υποβολής νέας δήλωσης πάλι πιστωτικής για την ίδια περίοδο υπάρχει πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκπρόθεσμη αρχική πιστωτική δήλωση φπα έχει πρόστιμο 100 Ευρώ. Σε περίπτωση υποβολής νέας δήλωσης πάλι πιστωτικής για την ίδια περίοδο υπάρχει πρόστιμο?

Δεν μου έχει τύχει (. . . ακόμα),  αλλά ναι η τροποποιητική εκπρόθεσμης αρχικής έχει πρόστιμο. ΚΦΔ άρθρο 54 παρ. 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σύστημα λέει να πας εντός 10 ημερών στη ΔΟΥ . Πρέπει να πας ή θα το καταλογίσει ο έλεγχος τη 2η και 3η φορά?

 

και αν δεν πας εντός 10 ημερών το πρόστιμο δεν θα εμφανιστεί στο taxisnet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ρωτάω γιατί δεν μου φαίνεται λογικό. Στη ΔΟΥ μου είπαν ότι δεν έχει αλλά δεν βασίστηκαν σε κάποιο νόμο αλλά με βάση την εμπειρία τους. Και εάν σου προσκομίσει ο επιχειρηματίας χαμένα παραστατικά για την ίδια περίοδο εκ νέου τι κάνεις? Θα υποβάλεις συνέχεια τροποποιητικές με πρόστιμο? Τι αξία έχει το αρχικό πρόστιμο των 100 Ευρώ τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ρωτάω γιατί δεν μου φαίνεται λογικό. Στη ΔΟΥ μου είπαν ότι δεν έχει αλλά δεν βασίστηκαν σε κάποιο νόμο αλλά με βάση την εμπειρία τους. Και εάν σου προσκομίσει ο επιχειρηματίας χαμένα παραστατικά για την ίδια περίοδο εκ νέου τι κάνεις? Θα υποβάλεις συνέχεια τροποποιητικές με πρόστιμο? Τι αξία έχει το αρχικό πρόστιμο των 100 Ευρώ τότε?

Άλλο τι είναι λογικό, άλλο τι ισχύει, άλλο τι θέλεις να ακούσεις ....

Αλλά αφού στο είπαν στη ΔΟΥ που είναι κι έμπειροι σε νόμο που ισχύει εδώ και 1,5 χρόνο, στείλε να μάθουμε σίγουρα..  ;)

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΦΠΑ ΣΤΙΣ 4/2/2016 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΠΟ ΔΟΥ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΦΠΑ ΣΤΙΣ 4/2/2016 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΠΟ ΔΟΥ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;

όχι δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΦΠΑ ΣΤΙΣ 4/2/2016 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΠΟ ΔΟΥ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;

Δυστυχώς δεν γλυτώνεις. Το πρόστιμο θα βεβαιωθεί κάποια στιγμή. Οι υπάλληλοι των ΔΟΥ ελέγχουν όλες τις εκπρόθεσμες δηλώσεις και σου στέλνουν το ραβασάκι αργότερα. Ανάλογα με τον φόρτο εργασίας και την όρεξη του υπαλλήλου που κάνει αυτή την δουλειά στην ΔΟΥ που ανήκεις είναι και ο χρόνος που σου έρχεται το πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. ΕΠΕ σε εκκαθάριση και ξέχασα να υποβάλλω την μηδενική περιοδική ΦΠΑ του Φεβρουαρίου 2017. Το πρόστιμο είναι 100,00 ευρώ επειδή είναι μηδενική? Ισχύει ακόμα αυτό? Παρακαλώ ενημερώστε με γιατί μου την έχει δώσει με την βλακεία μου. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. ΕΠΕ σε εκκαθάριση και ξέχασα να υποβάλλω την μηδενική περιοδική ΦΠΑ του Φεβρουαρίου 2017. Το πρόστιμο είναι 100,00 ευρώ επειδή είναι μηδενική? Ισχύει ακόμα αυτό? Παρακαλώ ενημερώστε με γιατί μου την έχει δώσει με την βλακεία μου. Ευχαριστώ πολύ.

102,40 για την ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εκπρόθεσμη πιστωτική ΦΠΑ για απλογραφικά το πρόστιμο είναι 100 ευρώ;

Ξέχασα να υποβάλω μία σε πελάτη μου και έχω φρικάρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, DimitrisD είπε

Σε εκπρόθεσμη πιστωτική ΦΠΑ για απλογραφικά το πρόστιμο είναι 100 ευρώ;

Ξέχασα να υποβάλω μία σε πελάτη μου και έχω φρικάρει....

Ναι 100€

Δεν έχεις ασφάλεια  στο γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πρόσεχε οποία  η οποίες  τροποποίησεις   χρειαστεί να τις κάνεις μετέπειτα  και αυτές  θα έχουν το αυτοτελές  πρόστιμο  λογο της εκπρόθεσμης  αρχικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...