Προς το περιεχόμενο
  • 0

πρόστιμο εκπρόθεσμης πιστωτικής περιοδικής ΦΠΑ


adel

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τροποποιητική σε πιστωτική ΦΠΑ 01/2014 μου βράζει πρόστιμο και το τμήμα ΦΠΑ του υπουργείου συμφωνεί με αυτό. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω ……….

Δηλαδή στις εγγραφές τακτοποίησης  που θα κάνω μέχρι τον Ιούνιο του 2015 (που έχω το δικαίωμα ) θα πληρώσω πρόστιμο??? να μην τις κάνω ΠΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΠΑ 2/2014 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥ . ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ??

λογικα οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού η αρχική ήταν εμπρόθεσμη, δεν πρέπει να υπολογιστεί πρόστιμο στην τροποποιητική, με βάση την περίπτωση ε' της παρ. 2 του άρθρου 54 του ν.4174/13. Προφανώς είναι πρόβλημα της ΓΓΠΣ (δεν είναι το πρώτο φέτος).

Σας υπολογίζει (αν είναι χρεωστικό το αποτέλεσμα) τόκο (προσαύξηση) κατά την υποβολή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχικη χρεωστικη α τριμηνο 2014, ανακαλυψα οτι ξεχασα να βαλω επιδοτηση οαεδ.

Τροποιητικη μορω να υποβαλω τωρα πριν τη ληξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχικη χρεωστικη α τριμηνο 2014, ανακαλυψα οτι ξεχασα να βαλω επιδοτηση οαεδ.

Τροποιητικη μορω να υποβαλω τωρα πριν τη ληξη;

 

Μπορείτε να κάνετε τροποποίηση οποτεδήποτε. Απλά μέχρι τη λήξη της προθεσμίας, θα θεωρείται εμπρόθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητική σε αρχική εμπρόθεσμη περιοδική Φπα  Ιανουαρίου (Διπλογραφικά) που μειώνω το πιστωτικό υπόλοιπο έχει πρόστιμο.

Αν γνωρίζει κάποιος ???  και πόσο είναι ???

(για να ξέρω τι με περιμένει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν έχει. Δείτε αν θέλετε και παραπάνω το #33 καθώς και την ΠΟΛ. 1107/14.

Καλημέρα

Ευχαριστώ...Με τόσα που γίνονται και διαβάζουμε το έχασα..

Καλή δύναμη σε όλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, από τις ερωτήσεις μας είναι φανερό ότι έχει επέλθει το απόλυτο χάος.

Και πώς να μην έχει συμβεί αυτό αφού όλα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια και αλλάζουν συνεχώς.

Δεν υπάρχει κανείς από εμάς, να έχει μια πρόσβαση τέλος πάντων να τα πεί όλα αυτά εκεί που πρέπει;

Δεν υπάρχει κανείς λογιστής ξάδελφος του Σαμαρά;

Αυτά που κουβεντιάζουμε μεταξύ μας πώς είναι δυνατόν να μην έχουν φθάσει στα αυτιά τους και πώς 

είναι δυνατόν να μη γίνονται κατανοητά με απλή λογική;

Μου είπε προχθές ένας συνάδελφος "Αντί να έχομε ισχυροποιήσει τον κλάδο μας, εμείς που τους φτιάξαμε 

τα Αρχεία και που όλα περνάνε από εμάς, όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο έρμαια γινόμαστε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα... θυμίστε μου τη λυπητερή για εκπρόθεσμη πιστωτική διπλογραφικών....

 

100 γαμημένα ευρώ είναι;

 

ουί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα εχω υποβαλλει εμπροθεσμη πιστωτικη φπα για βιβλια γ κατηγοριας

ο πελατης ομως σημερα ανακαλυψε τιμολογια αγορων και ενα μπλοκ απο τις πωλησεις

του του προηγουμενου μηνα...το αποτελεσμα της δηλωσης φπα θα παραμεινει πιστωτικο

εχει προστιμο η τροποποιητικη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, υπέβαλλα εκπρόθεσμη τροποποιητική α τριμηνου 2014 με χρεωστικό φπα. η αρχικη ήταν εμπρόθεσμη χρεωστική. μετά την υποβολή μου βγαίνουν οι προσαυξήσεις και τα σχετικά. Μίλησα με την αρμόδια Δ.Ο.Υ. και μου είπαν ότι αυτή η περίπτωση έχει πρόστιμο 250 ευρώ που πρέπει να πληρωθούν στην εφορια.

 


Έτσι είναι? κοντεύω να τρελαθώ....

 

Στην περίπτωση που κάνουμε τροποποίηση φπα με αύξηση ή μείωση πιστωτικού,  έχουμε πρόστιμο? οι αρχικές είναι εμπρόθεσμες...

 ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, υπέβαλλα εκπρόθεσμη τροποποιητική α τριμηνου 2014 με χρεωστικό φπα. η αρχικη ήταν εμπρόθεσμη χρεωστική. μετά την υποβολή μου βγαίνουν οι προσαυξήσεις και τα σχετικά. Μίλησα με την αρμόδια Δ.Ο.Υ. και μου είπαν ότι αυτή η περίπτωση έχει πρόστιμο 250 ευρώ που πρέπει να πληρωθούν στην εφορια.

 

Έτσι είναι? κοντεύω να τρελαθώ....

 

Στην περίπτωση που κάνουμε τροποποίηση φπα με αύξηση ή μείωση πιστωτικού,  έχουμε πρόστιμο? οι αρχικές είναι εμπρόθεσμες...

 ευχαριστώ...

ΟΧΙ!!!

"Δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του παρόντος άρθρου, σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ ή δήλωσης παρακρατούμενου φόρου, εφόσον η σχετική αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα."

Που τα θέλουν τα 250? Στην εφορία?

Βάλτε και κανένα γκάζι ρε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ!!!

"Δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του παρόντος άρθρου, σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ ή δήλωσης παρακρατούμενου φόρου, εφόσον η σχετική αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα."

Που τα θέλουν τα 250? Στην εφορία?

Βάλτε και κανένα γκάζι ρε παιδιά...

σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

100€ είναι το πρόστιμο...μόλις σημερα το πρωί που έστειλα την εκπρόθεσμη  πιστωτική φπα και πήγα μετά από μία ωρα στη ΔΟΥ , μου λένε ότι δεν τους εχει εμφανιστεί ακόμα στο σύστημα και να πάω μετά από 1 1/2 μέρα!!

 

ωραιος εκσυγχρονισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...