Προς το περιεχόμενο

Τρόπος συμπλήρωσης ΤΠΥ λογιστή με τα νέα δεδομένα από 1/1/14


nicks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους από έναν νέο στο επάγγελμα . Θέλω να σας ρωτήσω τώρα που ξεκινάω και εγώ την επιχειρηματική μου δραστηριότητα ( ο όροι του Ν. 4172 μας μαράνανε) αν είναι σωστή η παρακάτω απεικόνιση των ΤΠΥ που θα κόβω στους πελάτες μου. Για παράδειγμα.

 

Καθαρή αξία = 100 €

ΦΠΑ   23%   =  23 €

Παρακράτηση Φ. Εισοδ. 20% = 20€

Γενικό Σύνολο = 123 € ;;;

 

Σε κάποια ΤΠΥ αντί για το  Συνολο γράφει: πληρωτέο ποσό.  Εκεί Θα γράψω το 123€ ή το 103 € ;;; εκεί είναι η βασική μου απορία, με την έννοια ότι θα πάρω στο χέρι 103 €.

 

Στα απλογραφικά βιβλία (έσοδα για εμάς και έξοδα για τον πελάτη) γράφω κανονικά στις στήλες  αξία 100 € και ΦΠΑ 23 €, να υποθέσω;;

 

 

Οποιος συνάδελφος μπορεί, παρακαλώ να μου λύσει την απορία. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καθαρή αξία να την αναλύσεις ανά τις εργασίες που προσέφερες.

Τα 20,00 € , δικά σου είναι (προκαταβολή φόρου).Δεν τα παίρνεις στο χέρι αλλά είναι στο όνομά σου.

Για τις στήλες ,καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καθαρή αξία να την αναλύσεις ανά τις εργασίες που προσέφερες.

 

Εργασίες Ιανουαρίου:

01/01 => Τηλέφωνο για χρόνια πολλά.. 1 ευρώ

02/01 => Τηλέφωνο για υπενθύμιση απογραφής.. 2 ευρώ

03/01 => Υποβολή σε ΣΕΠΕ Ε6 της 31/12.. 1,5 ευρώ

04/01 => ... 0,00 ευρώ

05/01 => Επίσκεψη για κάλαντα και πιθανή είσπραξη μισθού...

06/01 => ...

κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψω μόνο την καθαρή αξία και το ΦΠΑ υπάρχει πρόβλημα? 100+23= 123 και να γράψω απλά ότι έγινε παρακράτηση 20%

το ίδιο ήθελα να ρωτήσω και εγώ!!!!!!  :)

 

καλημερα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν γράψω μόνο την καθαρή αξία και το ΦΠΑ υπάρχει πρόβλημα? 100+23= 123 και να γράψω απλά ότι έγινε παρακράτηση 20%

 

 

Παρακράτηση φόρου 20% eur 20,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια μικρή επισήμανση θέλω να κάνω οτι η παρακράτηση ισχύει για τα φυσικά πρόσωπα μόνο και όχι για όσους δουλεύουν υπο νομική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!! Να σας κάνω μία ερώτηση? Μπορώ να πληρώσω εγώ την παρακράτηση? Δηλαδή να πληρωθώ κανονικά τα 123 ευρώ που είπε ο συνάδελφος στο παράδειγμα, και να κάνω μία δήλωση παρακράτησης στο ονομά μου ν α τα πληρώσω? Γιατί είναι προτιμότερο να κάνουμε ένα γενικό σύνολο από όλους τους πελάτες και να πάμε να το πληρώσουμε, παρά να κάνουμε ξεχωριστή δήλωση παρακράτησης για τον κάθε πελάτη? Μπορώ να το κάνω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!! Να σας κάνω μία ερώτηση? Μπορώ να πληρώσω εγώ την παρακράτηση? Δηλαδή να πληρωθώ κανονικά τα 123 ευρώ που είπε ο συνάδελφος στο παράδειγμα, και να κάνω μία δήλωση παρακράτησης στο ονομά μου ν α τα πληρώσω? Γιατί είναι προτιμότερο να κάνουμε ένα γενικό σύνολο από όλους τους πελάτες και να πάμε να το πληρώσουμε, παρά να κάνουμε ξεχωριστή δήλωση παρακράτησης για τον κάθε πελάτη? Μπορώ να το κάνω αυτό?

τι ωραίο που θα ήταν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψω μόνο την καθαρή αξία και το ΦΠΑ υπάρχει πρόβλημα? 100+23= 123 και να γράψω απλά ότι έγινε παρακράτηση 20%

Ακριβώς, δεν εισαι υποχρεωμένος να γράφεις και το πληρωτέο, απλά με ένα αστερίσκο κάπου σε μια γραμμή του τιμ. γράφεις -έγινε παρακράτηση Φ.Ε.Ε. (καλά τώρα καταργήθηκε η έννοια του Ελ.Επαγ/τία) δηλαδή καλύτερα να το γράψεις σκέτο--έγινε παρακράτηση 20% ήτοι 20 ευρώ και τέλειωσες. Με τα βιβλία σωστά. Χωριστά η Καθ.Αξία και το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγκτης που ρωτησα μου ειπε  μονο για συμβουλευτικες υπηρεσιες και οχι για τηρηση βιβλιων ή υποβολη δηλωσεων....τωρα υπαρχει και η αλλη πλευρα που λεει απο το πρωτο ευρω 20% παρακρατηση ανεξαρτητα των υπηρεσιων απο την στιγμη που ειναι φυσ προσωπα ελ επαγγελματιες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν βαριέστε να κόβετε κάθε μήνα ΤΠΥ και να κάνετε παρακράτηση 20% κάθε μήνα με αντίστοιχο φόρτο εργασίας (καταχώρηση,

πληρωμή κλπ) μπορείτε να κόψετε ΤΠΥ προκαταβολικά τον ιανουάριο όλη την ετήσια αμοιβή σας, να πληρώσετε από την τσέπη σας (σιγά μην τα εισπράξετε) την παρακράτηση και να είστε όλο το χρόνο ελεύθεροι να ασχοληθείτε με όλα τα καινούργια τερτύπια του κυρίου Γενικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή ακόμα καλύτερα, να τα κόψουμε όλα επί πιστώσει και να αποδώσουμε το φόρο με την εξόφληση, ώσπου να καταλήξουν επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Απο 1/1/2014 σαν λογιστες εκδιδουμε

1. Αποδειξη λιανικων συναλλαγων για παροχη υπηρεσιων σε ιδιωτες

2. Τιμολογιο παροχης υπηρεσιων σε εταιρειες και ατομικες επιχειρησεις

Εχω εκδωσει απυ μπλοκακι σε εταιρεια και ατομικη επιχειρηση το 2013 ειναι λαθος;

Ευχαριστω και περιμενω διευκρινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος;

Θεωρητικά ναι είναι λάθος. Βάλε το συγκεντρωτικές και είσαι οκ. Και αντικατάσταση ίσως μπορείς να κάνεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...