Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
GERANIKOS

Επιβολή ή όχι τέλους χαρτοσήμου σε αμοιβή αυτοαπασχολούμενου αγρότη

Question

 Ο.Ε. με αντικέιμενο επεξεργασία και τυποποίηση αγροτικών προϊόντων ,απασχολεί 2 άτομα ως ανειδίκευτες εργάτριες και για διάστημα όχι πάνω απο 6 μήνες το έτος. Με διαβεβαίωσαν απο το ΙΚΑ ότι με αυτές τις 2 προϋποθέσεις δεν υποχρεούται ο εργοδότης να τις ασφαλίσει στο ΙΚΑ. Είναι αυτοασφαλιζόμενες στον ΟΓΑ και πληρώνουν ή δεν ξέρω αν πληρώνουν τα εξάμηνα τους.Έχω βεβαίωση όμως απο τον ΟΓΑ ότι είναι ασφαλισμένες αλλά όχι και ενήμερες. Εκδίδω απόδειξη μισθοδοσίας κάθε μήνα. Για τις αμοιβές αυτές πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης χαρτόσημο 3,6% ? (άρθρο 39, παρ.10, περ.δ- ΚΒΣ-ΠΔ 186/1992). Τις εκπίπτει κανονικά ως δαπάνη στα βιβλία? Σημειωτέον ότι ΄έχω κάνει αναγγελία και ΟΑΕΔ και Πίνακα Προσωπικού κανονικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Βεβαίως το έχω αλλά δεν πρόκειται για εργατες γής. Αυτό που κάνουν είναι μέσα στο χώρο του τυποποιητηρίου και τίποτε άλλο. πχ καθαρίζουν τα βότανα απο ξένες ύλες και τα τυποποιούν σε φακελάκια, καθαρίζουν τις ελιές για να τις βάλουν στα βαζάκια κλπ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν πρόκειται για αυτοαπασχολούμενους αλλά για αυτοασφαλιζόμενους . Το έγραψα λάθος στην αρχική ερώτηση!

Μετά απο διάφορα, καταλήγω στο οτι πρέπει να τους αντιμετωπίσω ως κανονικούς υπάλληλους και να κάνω και παρακράτηση ΦΜΥ με αναγωγή  και χωρίς χαρτόσημο. Εσείς τι λέτε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Ο.Ε. με αντικέιμενο επεξεργασία και τυποποίηση αγροτικών προϊόντων ,απασχολεί 2 άτομα ως ανειδίκευτες εργάτριες και για διάστημα όχι πάνω απο 6 μήνες το έτος. Με διαβεβαίωσαν απο το ΙΚΑ ότι με αυτές τις 2 προϋποθέσεις δεν υποχρεούται ο εργοδότης να τις ασφαλίσει στο ΙΚΑ. Είναι αυτοασφαλιζόμενες στον ΟΓΑ και πληρώνουν ή δεν ξέρω αν πληρώνουν τα εξάμηνα τους.Έχω βεβαίωση όμως απο τον ΟΓΑ ότι είναι ασφαλισμένες αλλά όχι και ενήμερες. Εκδίδω απόδειξη μισθοδοσίας κάθε μήνα. Για τις αμοιβές αυτές πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης χαρτόσημο 3,6% ? (άρθρο 39, παρ.10, περ.δ- ΚΒΣ-ΠΔ 186/1992). Τις εκπίπτει κανονικά ως δαπάνη στα βιβλία? Σημειωτέον ότι ΄έχω κάνει αναγγελία και ΟΑΕΔ και Πίνακα Προσωπικού κανονικά!

 

Το ΙΚΑ που στο επιβεβαίωσε που στηρίζεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν πρόκειται για αυτοαπασχολούμενους αλλά για αυτοασφαλιζόμενους . Το έγραψα λάθος στην αρχική ερώτηση!

Μετά απο διάφορα, καταλήγω στο οτι πρέπει να τους αντιμετωπίσω ως κανονικούς υπάλληλους και να κάνω και παρακράτηση ΦΜΥ με αναγωγή  και χωρίς χαρτόσημο. Εσείς τι λέτε?

 

Η απόφαση  απαλάσσει απο την ασφάλιση στο ΙΚΑ (εφόσον υπάρχουν οι προυποθέσεις), και όχι τις υπόλοιπες υποχρεώσεις από την εργατική και φορολογική νομοθεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τις διατάξεις του άρθρου 58 του Ν.2238 προβλεπόταν η παρακράτηση 3% στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο και σύμβαση ορισμενου χρονου και διάρκειάς μικρότερου του έτους όπως ισχύει και στην περίπτωση σας.

Σύμφωνα με την παραγραφο 4 του άρθρου 60 του 4172 θα πρέπει να περιμένεις την απόφαση του υπουργού που θα καθορίζει τις λεπτομέρειες για τον τρόπο υπολογισμού της παρακράτησης.

Όσοι δηλαδή κάναμε παρακρατηση βάση της πολ. 1010/2013 ειδικά για τη παρακράτηση 3% για τον Ιανουάριο είμαστε λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...