Προς το περιεχόμενο

Σεμιναριο ΤΑΧΗΕAVEN 1/2/2014 10:00


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι έπρεπε να γίνει και έγινε. 

Στην ουσία διοργανώσαμε το μεγαλύτερο σε συμμετοχές αλλά και σε διάρκεια on line σεμινάριο .

Για προβλήματα που παρουσιάστηκαν και για τα οποία σας ζητάμε συγνώμη θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν να μην επαναληφθούν στο μέλλον. 

Δυστυχώς ενώ τα δικά μας συστήματα ήταν προετοιμασμένα εδώ και μέρες, κάποιο πρόβλημα στην δρομολόγηση του OTE προς τους servers της Αγγλίας που έκανε το online streaming δημιούργησε αυτή την διακοπή της μίας ώρας περίπου.

 

Το πρόβλημα της σύνδεσης στην σελίδας που δεν είχε να κάνει με την μετάδοση της εικόνας και του ήχου (streaming) ήταν καθαρά πρόβλημα της ταυτόχρονης  προσπάθειας εισόδου πάνω από χιλίων ατόμων. Πράγμα για το οποίο ευθυνόμαστε εμείς, και φυσικά με τις απαραίτητες ρυθμίσεις δεν θα ξαναπαρουσιαστεί.

 

 

Σας ευχαριστούμε όλους για την υπομονή σας αλλά και για τα καλά σας σχόλια.

 

Ραντεβού στο επόμενο.

 

 

Καλά ρε παιδιά ,

είχατε τετοιο πρόβλημα και δεν με πήρατε ένα τηλέφωνο ??????

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πώ ,

αφου ξέρετε τη σχέση μου με τα θέματα αυτά

με ένα τηλέφωνο θα είχα λύσει το θέμα του on line streaming προς Αγγλία μεριά

με ένα απλό txgr pass σε μορφή qups και δεν θα υπήρχε κανενα πρόβλημα

 

Τελος πάντων , αν χρειαστείτε οτιδήποτε ρίξτε τηλ.

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Συγχαρητηρια παιδιά ,

 

πάντα τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να υποθέσω ότι αύριο Τρίτη θε μεταδοθεί το σεμινάριο σε γιγαντοοθόνη στου Ηλία?

Γιατί με τις απολύσεις και τα ανοίγματα χρήσεων δεν το πρόλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και συγχαρητήρια για την προσπάθεια , όμως θα πρέπει να θίξουμε σαν παρατηρητές βέβαια, ότι τα προβλήματα τεχνικής κάλυψης θα έπρεπε να είχαν προβλεφθεί και αποφευχθεί και να μην επαναλαμβάνουμε τον ...ελληνικό μας εαυτό σε θέματα σχεδιασμού και οργάνωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι αύριο Τρίτη θε μεταδοθεί το σεμινάριο σε γιγαντοοθόνη στου Ηλία?

Γιατί με τις απολύσεις και τα ανοίγματα χρήσεων δεν το πρόλαβα..

 

Κανονικά φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχαρητηρια κ ενα μεγαλο ευχαριστω κ απο μενα!πολυ καλη δουλεια.θα ηθελα να ρωτησω τους διαχειρηστες του κομβου αν υπαρχει η δυνατοτητα να παρακολουθησω σε μαγνητοσκοπηση το προηγουμενο σεμιναριο "εργασιες χρησης 2013"διοτι ειχα χασει μεγαλο μερος του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης με τον ΟΤΕ. Προσπαθούμε να το λύσουμε σε 15 περίπου λεπτά θα έχετε νέα τελική ενημέρωση

 

όπως είχα ανακοινώσει HARIS_K και την ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου δυστυχώς περιμέναμε να λυθεί το πρόβλημα από τον ΟΤΕ.

Σύντομα θα αναρτηθεί από τον κόμβο και το video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είχα ανακοινώσει HARIS_K και την ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου δυστυχώς περιμέναμε να λυθεί το πρόβλημα από τον ΟΤΕ.

Σύντομα θα αναρτηθεί από τον κόμβο και το video

Αναγνωρίζω το μέγεθος της προσπάθειας , τις προθέσεις και τις δυνατότητές σας ,απλώς γίνομαι ...λίγο κριτικός πάντοτε με καλή πίστη και αφετηρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και συγχαρητήρια για την προσπάθεια , όμως θα πρέπει να θίξουμε σαν παρατηρητές βέβαια, ότι τα προβλήματα τεχνικής κάλυψης θα έπρεπε να είχαν προβλεφθεί και αποφευχθεί και να μην επαναλαμβάνουμε τον ...ελληνικό μας εαυτό σε θέματα σχεδιασμού και οργάνωσης. 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Όμως, θα σας θέσω ένα ερώτημα.Ας υποθέσουμε ότι είστε συνδρομητής σε έναν πάροχο ίντερνετ και μέσω αυτής της σύνδεσης στέλνετε το Φ.Π.Α. κλπ των πελατών σας. Την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Φ.Π.Α. λοιπόν, προσπαθείτε να στείλετε τις δηλώσεις των πελατών σας αλλά για 2 ώρες δεν μπορείτε. Οι πελάτες απ΄την άλλη μεριά περιμένουν εναγωνίως τις ταυτότητες οφειλές ματαίως. Έρχομαι λοιπόν και ρωτώ εσάς: Εσείς πως θα είχατε καλύψει αυτό το θέμα; Πως θα είχατε οργανωθεί καλύτερα αν την τελευταία στιγμή "σας κρέμασε" ο πάροχος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, θα σας θέσω ένα ερώτημα.Ας υποθέσουμε ότι είστε συνδρομητής σε έναν πάροχο ίντερνετ και μέσω αυτής της σύνδεσης στέλνετε το Φ.Π.Α. κλπ των πελατών σας. Την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Φ.Π.Α. λοιπόν, προσπαθείτε να στείλετε τις δηλώσεις των πελατών σας αλλά για 2 ώρες δεν μπορείτε. Οι πελάτες απ΄την άλλη μεριά περιμένουν εναγωνίως τις ταυτότητες οφειλές ματαίως. Έρχομαι λοιπόν και ρωτώ εσάς: Εσείς πως θα είχατε καλύψει αυτό το θέμα; Πως θα είχατε οργανωθεί καλύτερα αν την τελευταία στιγμή "σας κρέμασε" ο πάροχος; 

 

Με τέσσερεις τρόπους.....

 

1ον, έχω ένα interntet on the go και συνδέομαι μέσω 3G όταν γ@μιέτ@! ο πάροχος...

 

2ον, κατεβαίνω εδώ δίπλα που έχει ένα internet kafe και στέλνω από εκεί.....

 

3ον, πάω στον υπολογιστή του σπιτιού και κάνω τη δουλειά...

 

4ον, παίρνω το Βαγγέλη στα Χανιά και μου τα στέλνει αυτός............

 

 

:P

 

 

 

Υγ1: αμάν κι αυτός ο ορκωτός, όλη την ώρα ερωτήσεις έκανε, μη κάτσει να διαβάσει τπτ μόνος του, όλα στο σεμινάριο να τα μάθει.........

 

 

Υγ2: Γραβιά, πλάκα κάνω, μη στραβώσεις, ε.......???????

 

Υγ3: Ποτέ δεν θα τους έχεις όλους ικανοποιημένους, να το ξέρεις........

 

Υγ4: Κάθ' εμπόδιο για καλό, κάθ' αρχή και δύσκολη.....

 

Υγ5: Στο επόμενο, να κάνετε περισσότερα διαλλείμματα, έστω και 5λεπτα... Ο ανθρώπινος εγκέφαλος δουλεύει μια χαρά συνεχόμενα για καμιά ώρα, μετά αρχίζει τα error.... πόσο μάλλον ο δικός μας, που θέλει format.... Άσε που ούτε τουαλέτα μας αφήσατε να πάμε, πεινάγαμε δεν μπορούσαμε να παραγγείλουμε..... Μη κοιτάς τον άλλο που έστελνε προσλήψεις και άνοιγε χρήσεις, με απορίες έχει μείνει......

 

 

Υγ6: Ξανά ευχαριστούμε για τον κόπο σας......  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω. Όμως, θα σας θέσω ένα ερώτημα.Ας υποθέσουμε ότι είστε συνδρομητής σε έναν πάροχο ίντερνετ και μέσω αυτής της σύνδεσης στέλνετε το Φ.Π.Α. κλπ των πελατών σας. Την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Φ.Π.Α. λοιπόν, προσπαθείτε να στείλετε τις δηλώσεις των πελατών σας αλλά για 2 ώρες δεν μπορείτε. Οι πελάτες απ΄την άλλη μεριά περιμένουν εναγωνίως τις ταυτότητες οφειλές ματαίως. Έρχομαι λοιπόν και ρωτώ εσάς: Εσείς πως θα είχατε καλύψει αυτό το θέμα; Πως θα είχατε οργανωθεί καλύτερα αν την τελευταία στιγμή "σας κρέμασε" ο πάροχος; 

 

Αναγνωρίζω το μέγεθος της προσπάθειας , τις προθέσεις και τις δυνατότητές σας ,απλώς γίνομαι ...λίγο κριτικός πάντοτε με καλή πίστη και αφετηρία. 

Επίσης δεν είμαι ειδικός σε θέματα οργάνωσης παρόμοιων εγχειρημάτων, οπότε δεν έχω και συγκεκριμένες προτάσεις ,επιπλέον ανάλογα προβλήματα βιώνουμε με μεγάλη συχνότητα σαν λογιστές στην καθημερινότητά μας με το Taxisnet , άρα δεν πέφτω από τα σύννεφα ούτε πρόθεσή μου είναι να μειώσω αυτή την μεγάλη και πρωτόγνωρη προσπάθειά σας. Συγχαρητήρια και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε πολυ για την προσπαθειας σας. Μεχρι να ετοιμασετε το βιντεο θα προτεινα να εμπλουτιζατε το αρθρο που εχει δημοσιευθει στον κομβο για ''τα νεα προστιμα απο 1/1/2014 και μετα'' με τα πιο συνθετα παραδειγματα προστιμων του ΚΦΔ που μας αναλυσατε.Οπως για παραδειγμα τις περιπτωσεις ΦΠΑ που εληγε 20/1/14 το υποβαλλει Ιουλιο αλλα τελικα το πληρωνει 27/10/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονοκα οπως βαζεις τους κωδικους για εισαγωγη στην αιθουσα τωρα θα πατησεις εκδοση βεβαιωσης παρακολουθησης που ειναι ακριβως απο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το παρακολουθήσω το είδα που το είχε κάτω από την είσοδο τώρα δεν μπορώ να βρω το link..μου το στέλνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι τους διαχειριστές.

Επειδή δεν κατάφερα να παρακολουθήσω το σεμινάριο προχθές,

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακολουθήσω ''μαγνητοσκοπημένο'' πληρώνοντας φυσικά την συμμετοχή.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μιλήσω για τα προβλήματα που δυστυχώς παρουσιάστηκαν, αυτό το έκανε ο Κώστας παραπάνω. Η προσπάθεια όλων μας αυτές τις ημέρες ήταν τιτάνια, μιας και σεμινάριο τέτοιας μορφής -με τόσο μεγάλη συμμετοχή-, ήταν πρωτόγνωρη για τα δεδομένα του ελλαδικού χώρου. Ζητήσαμε αρκετές φορές συγγνώμη από όλους για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε. Η συγγνώμη μας δεν είναι τυπική, αλλά πηγάζει από μέσα μας. Ξέρετε, όταν κάνεις κάτι με πολλή αγάπη, με μεράκι, σε πονάει όταν πάει κάτι στραβά και δεν μείνουν ευχαριστημένοι όλοι! Γιατί, αυτό που θέλαμε ήταν να προσφέρουμε ένα δωρεάν σεμινάριο από το οποίο θα μείνουν ευχαριστημένοι όλοι οι συνάδελφοι. Και μάλιστα για ένα θέμα φλέγον (πρόστιμα).

Προσωπικά, αν και στενοχωρήθηκα με το γεγονός, σκέφτηκα ότι δεν πρέπει να μείνω σ΄αυτό γιατί τεχνικά προβλήματα συμβαίνουν και θα συμβούν και στο μέλλον. Ούτε θα σταθώ στα πικρόχολα σχόλια που εκφράστηκαν μέσω e-mail κ.λπ. από συναδέλφους επειδή δεν μπορούσαν να μπουν στην αίθουσα του σεμιναρίου. Έχουν κι αυτοί δίκιο απ΄την πλευρά τους, όμως αν ήμουν στη θέση τους δεν θα έγραφα τέτοιου είδους σχόλια, αναγνωρίζοντας τις προθέσεις των διοργανωτών.

 

Η κριτική είναι θεμιτή, όμως πάντα υπάρχουν και εξωγενείς παράγοντες και δυστυχώς δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε τα τεχνικά προβλήματα του Ο.Τ.Ε. Από κει και πέρα, περιθώρια βελτίωσης σαφώς υπάρχουν και από τη δική μας πλευρά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Αν από τα χιλιάδες άτομα που παρακολούθησαν το σεμινάριο έμειναν αρκετοί ευχαριστημένοι, τότε αυτό μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε. Μην ξεχνάτε επίσης ότι δεν είμαστε επαγγελματίες εισηγητές. Για τους υπόλοιπους, εκτός από τη συγγνώμη έχω να πω ότι, αν δεν τολμάς να κάνεις καινούργια πράγματα, τότε μονίμως θα βρίσκεσαι στην ίδια θέση. Αυτός που ανοίγει δρόμο βρίσκει πάντα εμπόδια μπροστά του, ενώ αυτοί που ακολουθούν περπατούν στην ασφάλεια που προσφέρει το ασφαλτοστρωμένο οδόστρωμα.

Κλείνοντας να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες και όλους τους συναδέλφους που ένιωσαν καλά βλέποντας το σεμινάριο. Στο επόμενο ευελπιστούμε να πάνε όλα καλά. 

Κατά την άποψη μου αυτό και μόνο το γεγονός ήταν που το δεύτερο κομμάτι (πρόστιμα) μας κράτησε όλους μέχρι τις 18:00 18:30 δεν θυμάμαι ακριβώς... Στα περισσότερα σεμινάρια μέχρι να "μεταφέρω" στα εντυπα και στο taxisnet αυτά που ακούω έχω χαθεί ήδη!!! Είναι εντελώς διαφορετικό και σαφώς πιο κατανοητό όταν σου μεταφέρουν κάτι άνθρωποι που σε 1-2 βδομάδες θα στέλνουν όπως και εσυ ΦΠΑ ΦΜΥ κτλ..... Τι άλλο θές όταν σε ένα παράδειγμα ΦΠΑ στην δεύτερη διαφάνεια έχει την δήλωση και στην τρίτη την Ταυτότητα Πληρωμής!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φπα περιοδων μεχρι 31/12/2013 τα αρθρα 53 και 57  εφαρμοζονται μετα τις προσαυξησεις του 1,5% τελικα? το ρωταω γιατι στην πρωτη αναρτηση σας στο αρθρο για τα προστιμα του ΚΦΔ υπολογιστηκαν επι του χρεωστικου υπολοιπου, και στην μετεπειτα ανανεωση που κανατε, εχετε υπολογισει τοκους και το προστιμο (10%) επι του ποσου  μετα την προσαυξηση του 1,5%. Υπαρχει καπου στο νομο 4174 που το διευκρινιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φπα περιοδων μεχρι 31/12/2013 τα αρθρα 53 και 57  εφαρμοζονται μετα τις προσαυξησεις του 1,5% τελικα? το ρωταω γιατι στην πρωτη αναρτηση σας στο αρθρο για τα προστιμα του ΚΦΔ υπολογιστηκαν επι του χρεωστικου υπολοιπου, και στην μετεπειτα ανανεωση που κανατε, εχετε υπολογισει τοκους και το προστιμο (10%) επι του ποσου  μετα την προσαυξηση του 1,5%. Υπαρχει καπου στο νομο 4174 που το διευκρινιζει?

 

Το αναφέραμε πολλές φορές στο σεμινάριο.

Δείτε την επισυναπτόμενη εικόνα:

post-528-0-40322800-1391516263_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μου κολλάει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, σύμφωνα με το παράδειγμα προκύπτει ότι θα πληρώσουμε από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο 2014 και τις προσαυξήσεις του 2523/1997 και τις προσαυξήσεις του 4174/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μου κολλάει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, σύμφωνα με το παράδειγμα προκύπτει ότι θα πληρώσουμε από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο 2014 και τις προσαυξήσεις του 2523/1997 και τις προσαυξήσεις του 4174/2013.

 

Δημήτριε, μάλλον δεν κατάλαβες καλά... :rolleyes:

Τα πρόστιμα του 2523/97 θα σου επιβληθούν επειδή υπέβαλες τη δήλωση εκπρόθεσμα στις 25.6.2014. Οι τόκοι κ.λπ. του 4174/2013 θα σου επιβληθούν επειδή δεν καταβλήθηκε εμπρόθεσμα ο φόρος. Δηλαδή για τους μήνες από 30.6.2014 μέχρι 29.10.2014 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράματα βλέπεις, δεν είχα προσέξει ότι η πληρωμή γίνεται Οκτώβριο.

 

Γεράματα και προεκλογική περίοδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μου κολλάει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, σύμφωνα με το παράδειγμα προκύπτει ότι θα πληρώσουμε από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο 2014 και τις προσαυξήσεις του 2523/1997 και τις προσαυξήσεις του 4174/2013.

τα 1,5% κανονικα οπως ηταν + τους τοκους + προστιμο ( 10- 20 -30 % αναλογα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...