Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μείωση μισθού... δεν πάνε όλοι πια στην ΕΓΣΣΕ?


internet_gr

Ερώτηση

Πελάτης μου που έχει μηχανουργείο αυτοκινήτων με έχει φάει για να κάνει μείωση μισθού στον υπάλληλο του εδώ και 1,5 χρόνο. του είπα ότι το 2014 λήγει η ΣΣΕ Μετάλλου και θα την κάνουμε... τώρα που πήγα να ξεκινήσω την διαδικασία βλέπω ότι έχει υπογραφεί νέα και λήγει τον Μάιο του 2014 με μετενέργεια εώς τον Αύγουστο. Εγώ είχα την εντύπωση ότι όλα τα επαγγέλματα ποια πηγαίναν με τον ΕΓΣΣΕ! οπότε του λέω πάλι τον Αυγουστο με την προϋπόθεση να μην υπογραφεί νέα? 

 

 

Και κάτι ακόμα. οι υπάλληλοι εμπορικών επιχειρήσεων μπορούν να πάνε στην ΕΓΣΣΕ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πελάτης μου που έχει μηχανουργείο αυτοκινήτων με έχει φάει για να κάνει μείωση μισθού στον υπάλληλο του εδώ και 1,5 χρόνο. του είπα ότι το 2014 λήγει η ΣΣΕ Μετάλλου και θα την κάνουμε... τώρα που πήγα να ξεκινήσω την διαδικασία βλέπω ότι έχει υπογραφεί νέα και λήγει τον Μάιο του 2014 με μετενέργεια εώς τον Αύγουστο. Εγώ είχα την εντύπωση ότι όλα τα επαγγέλματα ποια πηγαίναν με τον ΕΓΣΣΕ! οπότε του λέω πάλι τον Αυγουστο με την προϋπόθεση να μην υπογραφεί νέα? ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΕΙΑ  ΣΥΜΒΑΣΗ

 

Και κάτι ακόμα. οι υπάλληλοι εμπορικών επιχειρήσεων μπορούν να πάνε στην ΕΓΣΣΕ? ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ, ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ  ΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Πελάτης μου που έχει μηχανουργείο αυτοκινήτων με έχει φάει για να κάνει μείωση μισθού στον υπάλληλο του εδώ και 1,5 χρόνο. του είπα ότι το 2014 λήγει η ΣΣΕ Μετάλλου και θα την κάνουμε... τώρα που πήγα να ξεκινήσω την διαδικασία βλέπω ότι έχει υπογραφεί νέα και λήγει τον Μάιο του 2014 με μετενέργεια εώς τον Αύγουστο. Εγώ είχα την εντύπωση ότι όλα τα επαγγέλματα ποια πηγαίναν με τον ΕΓΣΣΕ! οπότε του λέω πάλι τον Αυγουστο με την προϋπόθεση να μην υπογραφεί νέα? ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΕΙΑ  ΣΥΜΒΑΣΗ

 

Και κάτι ακόμα. οι υπάλληλοι εμπορικών επιχειρήσεων μπορούν να πάνε στην ΕΓΣΣΕ? ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ, ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ  ΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.

 

Μα εννοείται με την συγκατάθεση του εργαζομένου.

δεν κατάλαβα το ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΕΙΑ  ΣΥΜΒΑΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα εννοείται με την συγκατάθεση του εργαζομένου.

δεν κατάλαβα το ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΕΙΑ  ΣΥΜΒΑΣΗ

Απλα  και λαικα .

ΟΧΙ δεν πανε ΟΛΑ τα επαγγελματα με τη ΕΓΣΣΕ οταν υπαρχει εν ισχυ συμβαση  για το δικο τους επαγγελμα . AN οολα  τα επαγγελματα πανε στην ΕΓΣΣΕ  τοτε  εσυ γιατι προβληματιστηκες με την δικη σου περιπτωση που ανηκει στην συμβαση του μεταλλου και δεν του κανεις απο  τωρα  την μειωση μισθου??αρα και εσυ καταλαβαινεις οτι αυτο το επαγγελμα δεν μπορει ακομη να παει στην ΕΓΣΣΕ το γιατι? γιατι υπαρχει ενεργη δικη του συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης μου που έχει μηχανουργείο αυτοκινήτων με έχει φάει για να κάνει μείωση μισθού στον υπάλληλο του εδώ και 1,5 χρόνο. του είπα ότι το 2014 λήγει η ΣΣΕ Μετάλλου και θα την κάνουμε... τώρα που πήγα να ξεκινήσω την διαδικασία βλέπω ότι έχει υπογραφεί νέα και λήγει τον Μάιο του 2014 με μετενέργεια εώς τον Αύγουστο. Εγώ είχα την εντύπωση ότι όλα τα επαγγέλματα ποια πηγαίναν με τον ΕΓΣΣΕ! οπότε του λέω πάλι τον Αυγουστο με την προϋπόθεση να μην υπογραφεί νέα? 

 

 

Και κάτι ακόμα. οι υπάλληλοι εμπορικών επιχειρήσεων μπορούν να πάνε στην ΕΓΣΣΕ? 

Για τα εμπορικά ίσως αυτό σε βοηθήσει http://www.ergasiaka.net/ergatika-1/sse-apodoxes/item/363-lhgei-ayrio-31-7-2013-h-sse-toy-emporioy-deite-ti-mporei-na-symbei.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον δεν ανήκουν σε καποιο συνδικαλιστικο εργοδοτικο όργανο που έχει υπογράψει την νέα σύμβαση, μπορείς να τους πας στην ΕΓΣΣΕ με την συγκατάθεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...