Προς το περιεχόμενο
  • 0
internet_gr

Τροποποίηση μισθού και ωραρίου, βοήθεια!

Ερώτηση

Εργοδότες θέλουν να κάνουν μείωση μισθού, επίσης 

Ο Α θέλει από μερική απασχόληση να το κάνει 8ωρο

και ο Β θα αφήσει 8ωρο τον υπάλληλο όπως και πριν.

Τι πρέπει να κάνω? 

Στον Α υπογράφουν σύμβαση και την στέλνω μαζί με πίνακα προσωπικού με αλλαγή ωραρίου? σε πόσες μέρες?

Στον Β Υποβάλω πίνακα προσωπικού με αλλαγή μισθού + η σύμβαση υπογεγραμένη? σε πόσες μέρες?

Πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση μήπως με βοηθήσουν και με μπέρδεψαν περισσότερο! μου είπαν ότι την αλλαγή ωραρίου δεν την στέλνω ηλεκτρονικά αλλά την γράφω στο βιβλίο ωραρίου και υπεροριών.. αυτό ισχύει???? Εγώ νόμιζα ότι το βιβλίο αυτό είναι για έκτακτες αλλαγές ωραρίου.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Σε εργαζόμενο θέλω από 01/03/2016 να τροποποιήσω το ωράριο (είναι ήδη μερικής και θέλω να το μειώσω) και κατά συνέπεια και το μισθό.

Στέλνω Ε4 συμπληρωματικό και Ε9 για τη σύμβαση?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Συμπληρωματικός ωραρίου πριν αναλάβει εργασία και τροποποίηση σύμβασης μέσα σε 8 ημέρες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Σ ευχαριστώ.....τροποποίηση σύμβασης  εννοείς ΄πιστεύω το Ε 9?

Εννοεί την σύμβαση. Το έντυπο της σύμβασης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Spirosvii, εννοείς το έντυπο που θα υπογράψουν οι συμβαλλόμενοι?....δηλαδή στο ΣΕΠΕ καταθέτω μόνον το Ε4 πίνακα, και έχω τη σύμβαση υπογραμμένη στα χέρια μου?....ή πρέπει να υποβάλω εκτός του Ε4 κάτι άλλο στο ΣΕΠΕ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Spirosvii, εννοείς το έντυπο που θα υπογράψουν οι συμβαλλόμενοι?....δηλαδή στο ΣΕΠΕ καταθέτω μόνον το Ε4 πίνακα, και έχω τη σύμβαση υπογραμμένη στα χέρια μου?....ή πρέπει να υποβάλω εκτός του Ε4 κάτι άλλο στο ΣΕΠΕ?

όπως σου είπαν και παραπάνω..

στέλνεις ηλεκτρονικά το Ε4 πριν την ανάληψη της εργασίας και ηλεκτρονικά το Ε9 σε 8 ημέρες από την τροποποίηση.. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, hapapa said:

καλημέρα σε μεταβολή των ημερών και ωρών εργασίας στ΄λενω μόνο Ε9 ή και Ε4?

Ευχαριστώ πολύ

Και Ε4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Προσπάθησα πριν λίγο να κάνω τροποποίηση ημερών εργασίας και να υποβάλλω Συμπληρωματικό ωραρίου στο Εργάνη σε 6 εργαζόμενους.Στους 2 λοιπόν μου έβγαζε ότι είναι λάθος το ΑΦΜ και δεν με αφήνει να προχωρήσω στην υποβολή .Πηγαίνοντας στην  επιλογή στο menu "ΜΗΤΡΩΑ"  «ΑΦΜ ΒΑΣΕΙ ΓΓΔΕ»  που έχει προστεθεί και βάζοντας το ΑΦΜ μου έβγαλε κανονικά τα στοιχεία τους.Όταν όμως βάλω το ίδιο ΑΦΜ στην πιο κάτω επιλογή που υπάρχει Μεμονωμένα ΑΦΜ βάσει ΓΓΔΕ και πατήσω εμφάνιση μου λέει ότι το ίδιο ΑΦΜ δεν βρέθηκε.Τι μπορεί να φταίει?Στο Ε11 που είχα υποβάλλει πριν 3 μέρες τους ίδιους εργαζόμενους τους δέχτηκε κανονικά κατά την υποβολή.Τι μπορεί να άλλαξε σε 3 μέρες?Εχει δοκιμάσει κανείς σήμερα να υποβάλλει συμπληρωματικό ωραρίου με αντίστοιχο πρόβλημα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Εργαζόμενος μια μέρα την εβδομάδα, αλλάζει από τις 17/11  σύμβαση και γίνεται πλήρους απασχόλησης. Τι πρέπει να υποβάλλω στην ΕΡΓΑΝΗ (έχω υποβάλει ήδη τον ετήσιο Ε4)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Αν θέλω να κάνω τροποποίηση εργαζόμενου (από μερική σε πλήρη με αλλαγή και ωραρίου και μισθού) μπορώ να υποβάλλω τα νέα στοιχεία με τον ετήσιο Ε4 μαζί? Ή πρέπει να τα κάνω ξεχωριστά?

Με καλύπτει ο ετήσιος?

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
18 λεπτά πριν , Viper said:

Αν θέλω να κάνω τροποποίηση εργαζόμενου (από μερική σε πλήρη με αλλαγή και ωραρίου και μισθού) μπορώ να υποβάλλω τα νέα στοιχεία με τον ετήσιο Ε4 μαζί? Ή πρέπει να τα κάνω ξεχωριστά?

Με καλύπτει ο ετήσιος?

Ευχαριστώ!

Ναι απλά στο πεδίο που γράφει τροποποίηση αποδοχών θα πρέπει να βάλετε και τη σχετική ημερομηνία καθώς και να φτιάξετε νέα σύμβαση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

εγώ θα έκανα τα εξής..

πρώτα αποστολή του ετήσιου και έπειτα ξεχωριστά τους τροποποιητικούς δηλώνοντας τον αριθμ.πρωτοκόλλου του νέου ετήσιου !!

διότι έχω την εντύπωση πως οι οδηγίες λένε ότι, οι τροποποιητικοί πίνακες πρέπει να συνδέονται υποχρεωτικά με τον τελευταίο ετήσιο.. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
μόλις τώρα, gianzo said:

Ναι απλά στο πεδίο που γράφει τροποποίηση αποδοχών θα πρέπει να βάλετε και τη σχετική ημερομηνία καθώς και να φτιάξετε νέα σύμβαση

Ναι, Σύμβαση νέα έχω απλά δεν ήξερα αν καλύπτομαι με τον Ετήσιο ή έπρεπε να στείλω και Συμπληρωματικό Ωραρίου.

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
μόλις τώρα, Viper said:

Ναι, Σύμβαση νέα έχω απλά δεν ήξερα αν καλύπτομαι με τον Ετήσιο ή έπρεπε να στείλω και Συμπληρωματικό Ωραρίου.

Ευχαριστώ πολύ!

εξυπακούεται ότι το νέο ωράριο θα εμπεριέχεται στον ετήσιο.

κάνε τουλάχιστον τροποποιητικό αποδοχών ,που θα αναφέρεις αύξηση μισθού λόγω πλήρους απασχόλησης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ok, θα το προχωρήσω έτσι! Νέο ωράριο στον Ετήσιο και Τροποποιητικός Αποδοχών για τη μεταβολή μισθού!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα,

έχω ξεχάσει να υποβάλλω τροποποιητικό αποδοχών σε ένα εργαζόμενο απο 1/2/18 προλαβαίνω σήμερα,επειδή είμαι οριακά ή θα μου τον βγάλει εκπρόθεσμο?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Προλαβαίνεις σήμερα, αλλά και αν στον έβγαζε εκπρόθεσμο σε ενημερώνει απλώς και δεν στον στέλνει, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει πρόστιμο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.