Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τροποποίηση μισθού και ωραρίου, βοήθεια!


internet_gr

Ερώτηση

Εργοδότες θέλουν να κάνουν μείωση μισθού, επίσης 

 

Ο Α θέλει από μερική απασχόληση να το κάνει 8ωρο

και ο Β θα αφήσει 8ωρο τον υπάλληλο όπως και πριν.

 

 

Τι πρέπει να κάνω? 

 

Στον Α υπογράφουν σύμβαση και την στέλνω μαζί με πίνακα προσωπικού με αλλαγή ωραρίου? σε πόσες μέρες?

Στον Β Υποβάλω πίνακα προσωπικού με αλλαγή μισθού + η σύμβαση υπογεγραμένη? σε πόσες μέρες?

 

 

Πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση μήπως με βοηθήσουν και με μπέρδεψαν περισσότερο! μου είπαν ότι την αλλαγή ωραρίου δεν την στέλνω ηλεκτρονικά αλλά την γράφω στο βιβλίο ωραρίου και υπεροριών.. αυτό ισχύει???? Εγώ νόμιζα ότι το βιβλίο αυτό είναι για έκτακτες αλλαγές ωραρίου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εργοδότες θέλουν να κάνουν μείωση μισθού, επίσης 

 

Ο Α θέλει από μερική απασχόληση να το κάνει 8ωρο

και ο Β θα αφήσει 8ωρο τον υπάλληλο όπως και πριν.

 

 

Τι πρέπει να κάνω? 

 

Στον Α υπογράφουν σύμβαση και την στέλνω μαζί με πίνακα προσωπικού με αλλαγή ωραρίου? σε πόσες μέρες? νομίζω την ίδια μέρα ο πίνακας και η σύμβαση δεν χρειάζεται...

Στον Β Υποβάλω πίνακα προσωπικού με αλλαγή μισθού + η σύμβαση υπογεγραμένη? Νομίζω δεν χρειάζεται να υποβάλλεις την σύμβαση σε πόσες μέρες? σε 15 μόνο πίνακα προσωπικού

 

 

Πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση μήπως με βοηθήσουν και με μπέρδεψαν περισσότερο! μου είπαν ότι την αλλαγή ωραρίου δεν την στέλνω ηλεκτρονικά αλλά την γράφω στο βιβλίο ωραρίου και υπεροριών.. αυτό ισχύει???? Εγώ νόμιζα ότι το βιβλίο αυτό είναι για έκτακτες αλλαγές ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o A από μερική πάει σε πλήρη ,τροποποιητικό ωραρίου ,σύμβαση δεν χρειάζεται να υποβληθεί ,μόνο να υπογραφεί γιατί είναι πλήρης. πχ. (αλλαγή ωραρίου από 01/02/2014)

 

ο Β τροποποιητικό μισθού ,νέα σύμβαση για τον μισθό και υπογραφή χωρίς να υποβληθεί.

 

τουλάχιστον εγώ αυτά κάνω και τα υποβάλλω καλού-κακού πριν την αλλαγή ,ιδανικό θα είναι τέλος του μήνα οι όποιες αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργοδότες θέλουν να κάνουν μείωση μισθού, επίσης 

 

Ο Α θέλει από μερική απασχόληση να το κάνει 8ωρο

και ο Β θα αφήσει 8ωρο τον υπάλληλο όπως και πριν 

 

Στον Α υπογράφουν σύμβαση και την στέλνω μαζί με πίνακα προσωπικού με αλλαγή ωραρίου? σε πόσες μέρες?

Στον Β Υποβάλω πίνακα προσωπικού με αλλαγή μισθού + η σύμβαση υπογεγραμένη? σε πόσες μέρες?

 

 

Πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση μήπως με βοηθήσουν και με μπέρδεψαν περισσότερο! μου είπαν ότι την αλλαγή ωραρίου δεν την στέλνω ηλεκτρονικά αλλά την γράφω στο βιβλίο ωραρίου και υπεροριών.. αυτό ισχύει???? Εγώ νόμιζα ότι το βιβλίο αυτό είναι για έκτακτες αλλαγές ωραρίου.

ΣΤΟΝ Α.

α)ΣΥΜΒΑΣΗ αποδοχης ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ  ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΠΛΗΡΗ  ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ   (Εγω την κανω διοτι θα μπορουσε και να μην δεχθει την μεταβολη)ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ

 

β)ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ  ΣΥΒΑΣΗΣ  εργασιας (Π.Δ156/94) ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗ  ΣΤΟ ΣΕΠΕ (αυτη, θα μπορουσες και να μην την κανεις ΑΝ για  ολα τα δεδομενα της  κανεις μνεια στην προηγουμενη  <α> συμβαση).εγω αυτο το κανω.

 

γ) ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡ.ΠΙΝΑΚΑ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΝΤΟΣ 15 ημερων ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

 

δ) ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ τροποποιησης ωραριου και υπερωριων , ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ

 

ΣΤΟΝ  Β.

α) ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Β)ΣΥΜΠΛ.ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ  ΑΠΟΔΟΧΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FAZEXA ,νομίζω ότι η  ΜΟΝΙΜΗ τροποποίηση του ωραρίου ,αυτή και αν δηλώνεται, υπερισχύει της ακολουθούμενης μεταβολής του μισθού.

 

από την στιγμή που υπογράφει την νέα σύμβαση πλήρους απασχόλησης ,σημαίνει  ότι αποδέχεται τα νέα δεδομένα .

 

πρόσεξε μην βρεθείς εκτεθειμένος στην τροποποίηση ωραρίου ,το δηλώνεις βέβαια έμμεσα με την αλλαγή  μισθού, αλλά 15 ημέρες μετά.

 

το βιβλίο είναι ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ . ήταν να έλθει ο Μήτσος στις 11 το βράδυ ,αρρώστησε και φωνάξαμε τον Νίκο για να καλύψει το κενό.

 

11 η ώρα ο λογιστής λείπει ,οπότε τον γράφεις στο βιβλίο για να έχεις καλό ξημέρωμα ,μετά δεν ξέρουμε αν πρέπει και να υποβληθεί πίνακας . Αναμένουμε.

 

μάλλον όχι ,αλλά...

 

 

Από την έναρξη της ισχύος της νέας αυτής διάταξης, παρότι δεν ορίζεται ρητά, οι αλλαγές των ωραρίων εργασίας των εργαζομένων και η οργάνωση του χρόνου εργασίας τους σε διαφορετικές ημέρες και ώρες από αυτές που έχουν δηλωθεί με το ηλεκτρονικό Έντυπο Ε4 (αρχικό ή συμπληρωματικό / τροποποιητικό), για τη διευκόλυνση των επιχειρήσεων, ιδιαίτερα αυτών που απασχολούν μεγάλο αριθμό εργαζομένων σε περισσότερες ομάδες (Βάρδιες) εργασίας και εξ ορισμού αναγκάζονται να πραγματοποιούν πολλές και ποικίλες αλλαγές σχεδόν καθημερινά στα προγράμματα εργασίας τους λόγω ασθενειών, αδειών, απουσιών κλπ, αλλά και των ίδιων των Υπηρεσιών του ΣΕΠΕ και προφανώς και του Πληροφοριακού Συστήματος, το οποίο συχνά απορρυθμίζεται (πέφτει) από υπερφόρτωση λόγω τεχνικών ατελειών, και έτσι προκύπτει κατά τη γνώμη μας, χωρίς όμως και αναφέρεται ευθέως στο νόμο ότι δεν θα υποβάλλονται πλέον ηλεκτρονικά με τα αντίστοιχα έντυπα της ηλεκτρονικής υποβολής στο Πληροφοριακό Σύστημα (ΠΣ) του Υπουργείου Εργασίας. Για το λόγο αυτό απαιτείται η τροποποίηση για 5η φορά από τον Ιούλιο του 2012, της ΥΑ για την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων στο ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ, που θα γίνει μάλλον με την ΥΑ που προβλέπεται από την ίδια τη διάταξη αυτή να εκδοθεί και αναμένεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FAZEXA ,νομίζω ότι η  ΜΟΝΙΜΗ(ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ...ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΚ ΜΕΙΩΣΗΣ?) τροποποίηση του ωραρίου ,αυτή και αν δηλώνεται, υπερισχύει της ακολουθούμενης μεταβολής του μισθού.

ΔΗΛΑΔΗ συγνωμη ,ΑΝ αυτο το καταλαβα καλα  ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΚΗ π.χ πεσε οτι  ΕΠΑΙΡΝΕ 300 ευρω νομιμα , εσυ θες να πεις  ,οτι ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ 300, βαζοντας τον ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 8ωρο ,διοτι υπερισχυει  το οτι  τον εβαλε οκταωρο ?!!!!!! δλδ του εκανε και χαρη του εργαζομενου?αρα εξαρταται  τι μεταβολη ειναι αυτη ....αν επαιρνε πριν  π.χ 800  τοτε ναι, μπορει με οκταωρο με νεα  ΔΙΜΕΡΗ συμβαση , να τον παει εως την ΕΓΣΣΕ.

από την στιγμή που υπογράφει την νέα σύμβαση πλήρους απασχόλησης ,σημαίνει  ότι αποδέχεται τα νέα δεδομένα .

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΝΕ ΑΣΥΜΒΑΣΗ.ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΠΛΗΡΗ.ΟΠΩΣ ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ, ΠΩς ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ,Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ , ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΤΗΣ ή ΥΠΑΛΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΗΚΕΙ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ  ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ,ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ,  ΤΗΝ..ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ!

πρόσεξε μην βρεθείς εκτεθειμένος στην τροποποίηση ωραρίου ,το δηλώνεις βέβαια έμμεσα με την αλλαγή  μισθού, αλλά 15 ημέρες μετά.

 

το βιβλίο είναι ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ . ήταν να έλθει ο Μήτσος στις 11 το βράδυ ,αρρώστησε και φωνάξαμε τον Νίκο για να καλύψει το κενό.

 

11 η ώρα ο λογιστής λείπει ,οπότε τον γράφεις στο βιβλίο για να έχεις καλό ξημέρωμα ,μετά δεν ξέρουμε αν πρέπει και να υποβληθεί πίνακας . Αναμένουμε.

 

μάλλον όχι ,αλλά...

 

 

Από την έναρξη της ισχύος της νέας αυτής διάταξης, παρότι δεν ορίζεται ρητά, οι αλλαγές των ωραρίων εργασίας των εργαζομένων και η οργάνωση του χρόνου εργασίας τους σε διαφορετικές ημέρες και ώρες από αυτές που έχουν δηλωθεί με το ηλεκτρονικό Έντυπο Ε4 (αρχικό ή συμπληρωματικό / τροποποιητικό), για τη διευκόλυνση των επιχειρήσεων, ιδιαίτερα αυτών που απασχολούν μεγάλο αριθμό εργαζομένων σε περισσότερες ομάδες (Βάρδιες) εργασίας και εξ ορισμού αναγκάζονται να πραγματοποιούν πολλές και ποικίλες αλλαγές σχεδόν καθημερινά στα προγράμματα εργασίας τους λόγω ασθενειών, αδειών, απουσιών κλπ, αλλά και των ίδιων των Υπηρεσιών του ΣΕΠΕ και προφανώς και του Πληροφοριακού Συστήματος, το οποίο συχνά απορρυθμίζεται (πέφτει) από υπερφόρτωση λόγω τεχνικών ατελειών, και έτσι προκύπτει κατά τη γνώμη μας, χωρίς όμως και αναφέρεται ευθέως στο νόμο ότι δεν θα υποβάλλονται πλέον ηλεκτρονικά με τα αντίστοιχα έντυπα της ηλεκτρονικής υποβολής στο Πληροφοριακό Σύστημα (ΠΣ) του Υπουργείου Εργασίας. Για το λόγο αυτό απαιτείται η τροποποίηση για 5η φορά από τον Ιούλιο του 2012, της ΥΑ για την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων στο ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ, που θα γίνει μάλλον με την ΥΑ που προβλέπεται από την ίδια τη διάταξη αυτή να εκδοθεί και αναμένεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λέω έστω ότι εργάζομαι 5-μερο ,4-ωρο  και παίρνω 500 ευρώ μισθό.

 

με κάνουν 5-μερο ,8-ωρο με 1.000 ευρώ μισθό.  

 

εγώ κάνω τροποποιητικό ωραρίου ,η αλλαγή μισθού οφείλεται στην αλλαγή ωρών εργασίας.

 

αλλά και πάλι 800 ευρώ να μου δίνανε , το δηλώνω από την τροποποίηση των ωρών  και έμμεσα δηλώνω και τον μειωμένο μισθό. εκτός και αν βάλουν τροποποιητικός ωραρίου-μισθού. ή να το στείλω 2 φορές?

 

στην περίπτωση αυτή ,υπογράφω σύμβαση γνωστοποίησης όρων εργασίας (λες και προσλαμβάνομαι  τώρα) και παρατηρήσεις "μετατροπή μερικής απασχόλησης σε πλήρη από 01/02/2014 .Αρχική σύμβαση ΧΧΧΧ/ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧΧ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λέω έστω ότι εργάζομαι 5-μερο ,4-ωρο  και παίρνω 500 ευρώ μισθό.ΜΑΛΙΣΤΑ

 

με κάνουν 5-μερο ,8-ωρο με 1.000 ευρώ μισθό.   :o ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΑΚΟΜΗ?

 

εγώ κάνω τροποποιητικό ωραρίου ,η αλλαγή μισθού οφείλεται στην αλλαγή ωρών εργασίας.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ  Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΣΘΟΥ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΣΘΟΥ ΕΙΤΕ ΠΑΝΩ,ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ,ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ  ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗ.

αλλά και πάλι 800 ευρώ να μου δίνανε , το δηλώνω από την τροποποίηση των ωρών  και έμμεσα δηλώνω και τον μειωμένο μισθό. εκτός και αν βάλουν τροποποιητικός ωραρίου-μισθού. ή να το στείλω 2 φορές? ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ...ΠΙΑΝΩ! ΓΙΝΕ ΣΑΦΗΣ ΠΑΝΩ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΤΟ ΜΙΣΘΟ  ή ΚΑΤΩ? ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .

 

στην περίπτωση αυτή ,υπογράφω σύμβαση γνωστοποίησης όρων εργασίας (λες και προσλαμβάνομαι  τώρα) και παρατηρήσεις "μετατροπή μερικής απασχόλησης σε πλήρη από 01/02/2014 .Αρχική σύμβαση ΧΧΧΧ/ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧΧ" ΑΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΝΕΙΣ  ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού με 4-ωρο είχα 500 μισθό και με το 8-ωρο παίρνω 800 σημαίνει μείωση.άρα κάτω.

 

κάτσε τώρα γιατί αυτό είναι σημαντικό με το βιβλίο που λες.

 

να πω την αμαρτία μου ,πρώτη φορά το ακούω. είχα καταλάβει ότι το βιβλίο είναι για περιπτώσεις που έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FAZEXA ,τότε γιατί στο σύστημα παραμένει η επιλογή "τροποποιητικός ωραρίου?"

 

σε ευχαριστώ πάντως ,έβγαλα κάτι φύλλα και έγραψα τις τροποποιήσεις αν και τις έχω στείλει ηλεκτρονικά.

 

είχα καταλάβει ότι αυτό το βιβλίο είναι μόνο για έκτακτες αλλαγές ,του στύλ το βράδυ δεν έρχεται ο Μήτσος και φωνάζουμε τον Πέτρο ή ο Νίκος θα απουσιάσει εκτάκτως για 2 ημέρες Δευτέρα-Τρίτη και βάζουμε τον Μιχάλη στην θέση του.

 

ή παράταση 1 ώρας απασχόλησης ή υπερωρίες.

 

θεωρούνται οριστικά αυτά,μετά των αντίστοιχων ερμηνειών ?

 

Εχω μία περίπτωση ,αλλαγής τόπου εργασίας από έδρα σε υποκατάστημα μόνιμη ,με ταυτόχρονη αλλαγή ωραρίου ,σε ποιας εγκατάστασης το βιβλίο θα γράψω την αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν έχουμε τροποποίηση σύμβαση ως προς αποδοχές και ημέρες εργασίας στέλνουμε μόνο Τροποποιητικό πίνακα αποδοχών προσωπικού γιατί όταν πάω να στείλω τις συμβάσεις μου βγάζει ότι είναι εκπρόθεσμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν έχουμε τροποποίηση σύμβαση ως προς αποδοχές και ημέρες εργασίας στέλνουμε μόνο Τροποποιητικό πίνακα αποδοχών προσωπικού γιατί όταν πάω να στείλω τις συμβάσεις μου βγάζει ότι είναι εκπρόθεσμη

 

Γιατί τη σύμβαση την στέλνεις μέσα στο οκταήμερο.

Το δεκαπενθήμερο αφορά ΜΟΝΟ τροποποίηση αποδοχών, το λες κι εσύ!

 

 

Αλλά έχω τα εξής ερωτήματα:

1)Αλλαγή σε ημέρες και ώρες εργασίας (μόνιμα) τι πίνακα υποβάλλω? (έχει μονο τροποποιητικό αποδοχών)

2)Αν γίνει αλλαγή μισθού 15 ημέρες πίσω, τροποποιητικός αποδοχών, από πότε μετράει το οκταήμερο που μπορώ να στείλω σύμβαση? (ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΩΤΑΣ ΚΙ ΕΣΥ Ε?)

3) Σε αναγγελία πρόσληψης στο κουτάκι "με επισυναπτόμενο αρχείο" που ανεβάζω το pdf αρχείο με το πρόγραμμα εργασίας?

4) Έχει ανοίξει νέα επιλογή για πρόσληψη πρακτικής άσκησης! Αλλά δεν λειτουργεί! Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί τη σύμβαση την στέλνεις μέσα στο οκταήμερο.

Το δεκαπενθήμερο αφορά ΜΟΝΟ τροποποίηση αποδοχών, το λες κι εσύ!

 

 

Αλλά έχω τα εξής ερωτήματα:

1)Αλλαγή σε ημέρες και ώρες εργασίας (μόνιμα) τι πίνακα υποβάλλω? (έχει μονο τροποποιητικό αποδοχών)

2)Αν γίνει αλλαγή μισθού 15 ημέρες πίσω, τροποποιητικός αποδοχών, από πότε μετράει το οκταήμερο που μπορώ να στείλω σύμβαση? (ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΩΤΑΣ ΚΙ ΕΣΥ Ε?)

3) Σε αναγγελία πρόσληψης στο κουτάκι "με επισυναπτόμενο αρχείο" που ανεβάζω το pdf αρχείο με το πρόγραμμα εργασίας?

4) Έχει ανοίξει νέα επιλογή για πρόσληψη πρακτικής άσκησης! Αλλά δεν λειτουργεί! Τι να κάνω?

 

1) βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και σύμβαση εάν δεν είναι πλήρης ,εκτός και αν δεν αλλάζουν οι συνολικές ώρες και στην σύμβαση λες "ως πρόγραμμα".

+ τροποποιητικό αποδοχών.

 

2)από όταν δηλώσεις στην σύμβαση  ,έχει κουτάκι με ημερομηνία.   Εάν πχ. έχουμε μείωση ωρών και άρα αποδοχών από 01/11/2014 . σε 8 μέρες σύμβαση και σε 15 τροποποιητικό αποδοχών.   για μερική μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποίηση μερικής θέλω να κάνω τώρα είδα και επέλεξα το είδος της μεταβολής( 6.Τροποίηση ορών σύμβασης μερικής απασχόλησης) ως ημερομηνία πρόσληψης ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΣΎΜΒΑΣΗς ΤΊ ΘΑ ΒΆΛΩ  τις προηγούμενες π.χ. 01/10/2014 και στα δύο ή θα βάλω ημερομηνία πρόσληψης 01/10/2014 και ημερομηνία σύμβασης 06/11/2014 ή 06/11/2014 και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποίηση μερικής θέλω να κάνω τώρα είδα και επέλεξα το είδος της μεταβολής( 6.Τροποίηση ορών σύμβασης μερικής απασχόλησης) ως ημερομηνία πρόσληψης ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΣΎΜΒΑΣΗς ΤΊ ΘΑ ΒΆΛΩ  τις προηγούμενες π.χ. 01/10/2014 και στα δύο ή θα βάλω ημερομηνία πρόσληψης 01/10/2014 και ημερομηνία σύμβασης 06/11/2014 ή 06/11/2014 και στα δύο.

 

π.χ. 01/10/2014 και στα δύο ή θα βάλω ημερομηνία πρόσληψης 01/10/2014 και ημερομηνία σύμβασης 06/11/2014 ή 06/11/2014 και στα δύο.

 

Στις παρατηρήσεις γράψε και "τροποποίηση της υπ' αριθμόν "μπλαμπλα" ατομικής σύμβασης μερικής απασχόλησης ως προς (τις ώρες εργασίας, τις αποδοχές, ......................"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επισύναψη της σύμβασης χρειάζεται?

 

ε ναι... εννοείται! με σφραγίδα της επιχείρησης και του εργαζομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για μόνιμη αλλαγή ωραρίου χωρίς μείωση αποδοχών στέλνω μόνο Ε9;

To Ε9 αφορά Σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης και εκ περιτροπής εργασίας αν εννοείται  ότι από πλήρες ωράριο μετατρέπεται σε μειωμένο ναι θα στείλετε και το Ε9 εντός 8 ημερών μαζί με επισυναπτόμενο αρχείο υπογεγραμμένο το έντυπο ΟΡΟΙ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ και θα γράψετε στο  Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών την μόνιμη αλλαγή του ωραρίου.

Σε περίπτωση που η απασχόληση παραμένει πλήρης απλά αλλάζει το ωράριο τότε θα γράψετε την αλλαγή μόνο στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα προσπαθω να στείλω τροποποιητικό αποδοχών αλλά έχω πρόβλημα με τον αριθμό πρωτοκόλλου αρχικής καθώς έχει κατατεθεί εκπρόθεσμα χειρόγραφα στο ΣΕΠΕ απο λάθος συναδέλφου και δεν μπορώ να υποβάλω .γνωρίζεται τι κάνω σε αυτήν την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν μπαίναμε από το χειρόγραφο σύστημα στο υποχρεωτικά μηχανογραφικό ,καταχωρούσαμε έναν ως αρχικό.

 

μην σε πάρω στο λαιμό μου ,λογικά θα καταχωρήσεις τον χειρόγραφο ως αρχικό και γράψε στις παρατηρήσεις "κατατέθηκε στην επιθεώρηση τάδε με αριθμό και ημερομηνία τάδε"

 

προσοχή μην στον βγάλει εκπρόθεσμο ετούτον που καταχωρείς για να τον έχεις ως εκκίνηση.

 

δεν θυμάμαι και καλά πως το κάναμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...