Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μείωση στο μισό στα εξοντωτικά πρόστιμα της Εφορίας για τον ΦΠΑ


SMY

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλό είναι από την στιγμή που κάποιος συνάδερφος θέλει να καταγγείλει  κάτι να μιλάει με αποδείξεις και όχι με ασάφειες που μπορεί να προκαλέσουν αναστάτωση σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε κάτι.

 

Θεωρίες συνωμοσίας τύπου...μας ψεκάζουν,illuminati,ο Ελβις ζει , εξωγήινα ερπετά μας κυβερνούν καλό είναι να λείπουν εδώ μέσα.

Η να μιλάμε ανοιχτά και με αποδείξεις για τα λεγόμενά μας ή να σωπαίνουμε για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη  στους συναδέλφους και ειδικά από τον κ. Κορομήλα, που εξαιτίας της δικιάς μου αρχικής δημοσίευσης δημιουργήθηκε όλο αυτό....

 

ειλικρινά, λυπάμαι και ζητώ συγνώμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορώ διότι από χτές Κυριακή 2 Φεβρουαρίου έχω στείλει pm στον Σαρακηνό, όπου φαίνεται ποιόν εννοούσα, αλλά και ποιόν δεν εννοούσα. Παρακαλώ τον κ. Σαρακηνό να επιβεβαιώσει ή όχι το ανωτέρω. Είναι, νομίζω το λιγότερο που μπορεί να κάνει.

Όχι gk62 δεν εννοούσα εσένα. Τουλάχιστον, λόγω γνωριμίας σου με τον Σαρακηνό, μπορείς να του ζητήσεις να σου στείλει το ανωτέρω pm. Ή αν θέλεις μπορώ να στο στείλω εγώ. Νομίζω πως βιάστηκες να με κατηγορήσεις.

 

Αυτό που θα έπρεπε να κάνετε, μετά από αυτά που γράψατε φωτογραφίζοντας κάποιον συνάδελφο, είναι να πείτε δημόσια σε ποιον αναφέρεστε. 

Να μάθουμε κι εμείς ποιοι θέλουν το κακό μας και ποιοι ανακηρύσσονται προστάτες μας (πρόβατα εμείς, κακός λύκος ανάμεσά μας...)

Να μπορέσει να αμυνθεί και ο θιγόμενος, άλλως θεωρείται έμμεσος εκβιασμός

(σίγουρα και οι δυο πλευρές γνωρίζουν και τους λόγους και τα οφέλη...) εμείς γιατί έπρεπε να χρησιμοποιηθούμε ???

Αν θέλατε κατ'ιδίαν συζητήσεις, η δυνατότητα των pm υπήρχε και πριν την δημοσίευσή σας.

 

Περιμένω να δημοσιοποιηθούν και τα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ οφείλω και ζητάω μία μεγάλη συγνώμη στον κύριο Κορομηλά.

Λυπάμαι πολύ για την αναστάτωση.

τι του εκανες κατερινα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο καλό που βλέπω στο θέμα που δημιουργήθηκε είναι οι 8 δημοσιεύσεις του Γιώργου

 

Εύχομαι να τις χιλιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο καλό που βλέπω στο θέμα που δημιουργήθηκε είναι οι 8 δημοσιεύσεις του Γιώργου

 

Εύχομαι να τις χιλιάσει

 

Ψάξε τις να δεις πως είναι μόνο 3 και από αυτές οι δύο είναι τελείες............

 

Μούφα δλδ η δουλειά.....

 

Άστα να πάνε, ψεκάζουν και το taxheaven.......

 

 

Υγ: νηπιαγωγείο γίναμε εδώ μέσα.... η δασκάλα μας λείπει............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορώ διότι από χτές Κυριακή 2 Φεβρουαρίου έχω στείλει pm στον Σαρακηνό, όπου φαίνεται ποιόν εννοούσα, αλλά και ποιόν δεν εννοούσα. Παρακαλώ τον κ. Σαρακηνό να επιβεβαιώσει ή όχι το ανωτέρω. Είναι, νομίζω το λιγότερο που μπορεί να κάνει.

Όχι gk62 δεν εννοούσα εσένα. Τουλάχιστον, λόγω γνωριμίας σου με τον Σαρακηνό, μπορείς να του ζητήσεις να σου στείλει το ανωτέρω pm. Ή αν θέλεις μπορώ να στο στείλω εγώ. Νομίζω πως βιάστηκες να με κατηγορήσεις.

Ok, έλα στη θέση μου όταν σε παίρνουν τηλέφωνα και σου λένε ότι σε περνάει γενεές δεκατέσσερις ο Κ´ωστας, χωρίς λόγο και αιτία. Στη θέση μου και εσύ με το ίδιο τροπο θα αντιδρούσες. Τέλος πάντων ανακαλώ από τη στιγμή που όπως διαβεβαιώνεις το Γιάννη και τους άλλους φίλους ότι δεν εννοόυσες εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Δεν έχει σημασία σε ποιον αναφέρομαι (παρότι τον φωτογραφίζω με σαφήνεια). Σημασία έχει το κουτόχορτο που τρώμε ή τελικά θέλουμε να τρώμε. 'Ομως δεν φταίνε αυτοί που μας ταίζουν κουτόχορτο. Εμείς φταίμε που το καταναλίσκουμε...

Ονόματα και διευθύνσεις? Στο χώρο που πρέπει και όταν χρειασθεί θα ειπωθούν. Αυτή η ώρα, κρίνω πως είναι κοντά. Στο μεταξύ, προωθόντας εαυτόν ως σύμμαχό μας, τρέμει τις 12.500 υπογραφές και ταυτόχρονα ελπίζει στην βροντερή και άτολμη σιωπή τους.

Καληνύχτα αγαπητή SophiaL ...

 

ΥΓ. Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω από εσένα!

 

 

Όταν είδα τη δημοσίευση του κ. Βακρινού η μόνη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου ήταν "η λάσπη πάντα επιστρέφει σε αυτούς που τη ρίχνουν" . Δυστυχώς για σένα κ. φωτογράφε δεν θα μπω στο παιχνίδι που πας να στήσεις, εξάλλου δεν θέλω να σου κάνω παρέα στον κατήφορο. Απλά σου υπενθυμίζω ότι δεν θα ανεχθώ άλλη προσβολή ειδικά σε ότι αφορά τη δουλεία μου. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

 

 

Απορώ διότι από χτές Κυριακή 2 Φεβρουαρίου έχω στείλει pm στον Σαρακηνό, όπου φαίνεται ποιόν εννοούσα, αλλά και ποιόν δεν εννοούσα. Παρακαλώ τον κ. Σαρακηνό να επιβεβαιώσει ή όχι το ανωτέρω. Είναι, νομίζω το λιγότερο που μπορεί να κάνει.

Όχι gk62 δεν εννοούσα εσένα. Τουλάχιστον, λόγω γνωριμίας σου με τον Σαρακηνό, μπορείς να του ζητήσεις να σου στείλει το ανωτέρω pm. Ή αν θέλεις μπορώ να στο στείλω εγώ. Νομίζω πως βιάστηκες να με κατηγορήσεις.

 

 

Ok, έλα στη θέση μου όταν σε παίρνουν τηλέφωνα και σου λένε ότι σε περνάει γενεές δεκατέσσερις ο Κ´ωστας, χωρίς λόγο και αιτία. Στη θέση μου και εσύ με το ίδιο τροπο θα αντιδρούσες. Τέλος πάντων ανακαλώ από τη στιγμή που όπως διαβεβαιώνεις το Γιάννη και τους άλλους φίλους ότι δεν εννοόυσες εμένα.

 

 

 

Αυτό που θα έπρεπε να κάνετε, μετά από αυτά που γράψατε φωτογραφίζοντας κάποιον συνάδελφο, είναι να πείτε δημόσια σε ποιον αναφέρεστε. 

Να μάθουμε κι εμείς ποιοι θέλουν το κακό μας και ποιοι ανακηρύσσονται προστάτες μας (πρόβατα εμείς, κακός λύκος ανάμεσά μας...)

Να μπορέσει να αμυνθεί και ο θιγόμενος, άλλως θεωρείται έμμεσος εκβιασμός

(σίγουρα και οι δυο πλευρές γνωρίζουν και τους λόγους και τα οφέλη...) εμείς γιατί έπρεπε να χρησιμοποιηθούμε ???

Αν θέλατε κατ'ιδίαν συζητήσεις, η δυνατότητα των pm υπήρχε και πριν την δημοσίευσή σας.

 

Περιμένω Περίμενα / ήλπιζα, να δημοσιοποιηθούν και τα pm... 

 

Ναι, έχετε δίκιο, αυτό το forum δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για δημοσιεύσεις ονομάτων, διευθύνσεων και τηλεφώνων...

Για να περνάτε όμως τα μηνύματά σας εκεί που θέλετε και να τα λαμβάνουν αυτοί που πρέπει... μάλλον είναι...

 

Μήνυμα ελήφθη... over !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά πάντως διαβάζοντας και τις συνεχόμενες αποφάσεις για λεπτομέρειες και λοιπές αηδίες

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17233

 

έχω να πώ πως όποιος και εάν πρότεινε το παραπάνω μέτρο είναι πολύ μεγάλος Μ!@#$!Σ

 

όχι για κανένα άλλο λόγο , αλλα γιατί πάνω απο όλα νομίζει ότι ζεί στην Σουηδία .

 

Τωρα ποιός θα πάρει τον τίτλο του Μ@#$%Α πόλυ θα ήθελα να το μάθω κάποια στιγμή ,

 

ειδικά αν αυτός που το πρότεινε είναι συνάδελφος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα δεν είναι ποιος το πρότεινε.όποιος και να το έκανε,όποιος ... σκέφτηκε μηνιαιες συγκεντρωτικές και τέτοια πρόστιμα το θέμα είναι ένα.πράγματα που δεν ΄γινονται να καταργηθούν.και εμείς από μόνοι μας μπορούμε να τα καταργήσουμε.ενα μικρό βήμα είναι αυριο..και όμως σε αυτό το βηματάκι που ξεκινάμε ακούω πολλούς (από επαρχία τουλάχιστον) που "δεν μπορούν","δεν προλαβαίνουν" κτλ να έρθουν.αυτή είναι η δικιά μας ντροπή κύριοι και κυρίες συνάδελφοι.κλείσαμε συμφωνία για 1 εώς 4 λεωφορεία για να κατεβούμε αύριο Συνταγμα γιατί ορθώς θεωρήσαμε ότι θα έχουμε μεγάλη συμμετοχή καθώς τα μετρα καινε όλη την ελλαδα.το λάθος μας ήταν ακριβώς αυτό δλδ το "λογικά θα..".οι συμμετοχές ήταν 3 ανάμεσα απο 100 συναδελφους και 3000 επαγγελματίες.η μετακίνηση οπαδών της τοπικής μας ομάδας ποδοσφαίρου  στα εκτός έδρας παιχνίδια είναι μεγαλύτερη.όταν απειλείται το μέλλον σου και το μέλλον όλων και όλοι σκεφτονται "δεν πειράζει μωρε.σιγά μην τρέχω εγώ να φωνάζω.να φωνάξουν οι αλλοι.εγω ενας ειμαι" τοτε αγαπητοι η κατάσταση που απολαμβάνουμε ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΑΝΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.όταν δεν αντιδράς στην απειλή αφανισμού δεν είναι μόνο αφύσικο.είναι αηδιαστικό.φωναζουμε για τους πολιτικούς που μας κυβερνάνε και όμως ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ.μικρός είμαι ακόμα(31),5 χρόνια στο επάγγελμα ,εχω μάθει από τους γονείς μου πως δεν πρέπει σε πρεσβυτερους να αποδιδω ασέβεια και όμως μέσα σε αυτά τα πέντε χρόνια πρόλαβα να σιχαθώ όλο το επάγγελμα μου και ύστερα την ίδια μου την χώρα.νιώθω πραγματικά αηδία και μετανιώνω για τις άπειρες ώρες διαβάσματος που εριξα και ρίχνω,για τις άπειρες ώρες δουλειάς και για τον ζήλο που δείχνω σε ένα επάγγελμα το οποίο νόμιζα πως είναι επιστήμη.το επάγγελμα του λογιστή στην ελλάδα θα αλλάξει μόνο όταν οι απαρτίζοντες τον κλάδο καταλάβουν ότι είναι επιστήμη και να κάνουμε κάτι γι'αυτή.να την υπερασπιστούμε και να την προστατεύσουμε.προς θεού δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν ειλικρινά.όμως πως θα μπορέσουμε εαν δεν είμαστε ενωμένοι να εξελιχθούμε και να προστατεύσουμε την επιστήμη μας και τους πελάτες μας από σιχαμερά πολεμικά μέτρα που έχουν σκοπό την δημιουρ΄για ΄χάους προς τερψιν των ανθρωποφάνων και οικονομιοφάγων αρπακτικών;;;με κάθε σεβασμό προς άπαντες,έχοντας γνώση του τι γράφω και έλαφρύ ενδοιασμό ως  προς τα λεγόμενα μου λόγω του ότι δεν έχω δα και τόσα πολλά χρόνια στο επάγγελμα ωστε να μπορώ να είμαι και σίγουρος για αγώνες του παρελθόντος που δεν έζησα.πάντως αγώνες τώρα δεν κάνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ψάξε το λίγο περισσότερο.Τι μπλοκ ήταν αυτό; θεωρήθηκε το 2014; ειδικό δελτίο απαλλαγής ΦΠΑ;

Μήπως έχετε πέσει θύματα ημιμάθειας του υπαλλήλου που επέβαλλε το πρόστιμο;

Είχαμε θεωρήσει μπλοκ απόδειξη λιανικής πώλησης το 2012... σε περίπτωση βλάβης της ταμειακής.

Η επιχείρηση έκανε διακοπή τον Ιανουάριο του 2014 και όταν πήγα για την ακύρωση, αφού ο πελατης έφαγε όλο το μαγαζί δεν το βρήκε και έπεσε η καμπάνα.

Η υπάλληλος δεν ήταν σίγουρη για το πρόστιμο αν θα ήταν 600 ευρώ (χωρίς δηλαδή τον συμβιβασμο στο 1/3) ή αν θα ήταν 1000!!!!

'Ετσι λοιπόν πήρε τηλ. στο υπουργείο και της είπαν 1000 για απώλεια στοχείου ακατέβατα!!!!  :(

'Εβγαλε λοιπόν ταυτότητα οφειλής για να πληρωθεί!!!

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ψάξε το λίγο περισσότερο.Τι μπλοκ ήταν αυτό; θεωρήθηκε το 2014; ειδικό δελτίο απαλλαγής ΦΠΑ;

Μήπως έχετε πέσει θύματα ημιμάθειας του υπαλλήλου που επέβαλλε το πρόστιμο;

 

Έχει κανείς ιδέα πόσο είναι το πρόστιμο αυτό? για ΔΑ και στοιχεία αξίας(τιμολόγια αλπ κλπ) θα το γλυτώσουμε με κανα τρόπο το 1000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα να ρωτησω κ εγω κατι σχετικο σε εκπροθεσμη διακοπη , ετος διακοπης; 1991, οπου δεν βρισκεται η ταμειακη μηχανη πουθενα, μπορει να ζητηθει τωρα προστιμο (το οποιο ειναι αρχικο ποσο 3000 ευρω με συμβιβασμο 1000) για να προχωρησει στη διακοπη η επιχειρηση(ψησταρια). εχει τυχει σε καποιον κ εγινε ετσι?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...