Προς το περιεχόμενο
  • 0

κτηνοτροφος στο κανονικο καθεστως φπα απο 1/1/2014


dodos

Ερώτηση

κτηνοτροφος ,εχει αγελαδες γαλακτοπαραγωγης ,λογω τζιρου απο 01/01/2014 θα παει στο κανονικο καθεστως φπα.

 

1.του εχουν εκδοσει ηδη 2 τιμ.αγ.για αυτα θα εκδοθει πιστωτικο απο τον επιτηδευματια και θα εκδοσει ο κτηνοτροφος εως 28/02/2013

συμφωνα με τις οδηγιες τιμ.με φπα επι της αξιας του τιμ.αγορας που του ειχαν εκδοσει ?η θα κανει αποφορολογησει της αξιας του τιμ.αγορας?

 

2.για την πωλησει του γαλακτος επι της καθαρης αξιας του τιμολογιου  υπολογιζει ελγα και ποσο?

ποιος αποδιδει το ελγα και πως ?

 

3.ειχε αγορασει παγια αγελαδες (εχουν αποσβεστη πληρως )  αυτες που σταματουν να παραγουν γαλα τις πουλαει στο σφαγειο για κρεας.

οι πωλησεις αυτες θεωρουνται πωλησεις παγιων ? οχι νομιζω.

η απλα πωλησεις προιοντων ?

 

4.συνταση σε ενα προχειρο αθεωρητο βιβλιο η σελιδες μια απογραφη,πρωτων υλων ,παγιων ,προιοντων που εχουν παραχθει εως 31/12/2013 και δεν εχουν πουληθει ακομα ?

στην συνεχεια συντασει μαι δηλωσηαποθεματων  μεταταξης με βαση αυτην την απογραφη ? πρεπει νατην καταθεση στην δου?

 

5.στην απογραφη αποθεματων εκτος  των πρωτων  υλων (ζοωτροφες) θα βαλει και ενα τρακτερ και το αγροτικο αμαξι που εχει?

τα οποια ομως τα εχει πανω απο 5 χρονια αρα  δεν θα του αφαιρεθει τιποτα απο το φπα του ?ετσι δεν ειναι ?αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να τα βαλει στην δηλωση μεταταξης? στην απογραφη θα τα βαλει ομως?

 

6.επισης στην απογραφη του εχει και γαλα που εχει παραχθει αξιας 3000 ευρω ποσο θα αφαιρεθει απο το φπα 3000 *6%=180?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ρωταω ξανα λοιπον μηπως σε ενα κτηνοτροφο παγια ειναι μονο οι αγελαδες που πουλουν γαλα και οι αγελαδες κρεατοπαραγωγης ειναι

πωληση προιοντων

ΓΙΑ ΣΚΕψΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΠΩΛΗΣη ΠΑΓΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρωταω ξανα λοιπον μηπως σε ενα κτηνοτροφο παγια ειναι μονο οι αγελαδες που πουλουν γαλα και οι αγελαδες κρεατοπαραγωγης ειναι

πωληση προιοντων

  

Εξαρτάται από τη χρήση που τις προορίζει . Αλλες είναι πάγια στοιχεία , που επιδέχονται και απόσβεση , και άλλες είναι προιόντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαρτάται από τη χρήση που τις προορίζει . Αλλες είναι πάγια στοιχεία , που επιδέχονται και απόσβεση , και άλλες είναι προιόντα .

AYTO ΛΕΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

ΕΝΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΟΤΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΡΑ ΠΑΓΙΑ ,ΠΩΣ ΘΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ?

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

AYTO ΛΕΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

ΕΝΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΟΤΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΡΑ ΠΑΓΙΑ ,ΠΩΣ ΘΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ?

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

AYTO ΛΕΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

ΕΝΩ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΗ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΟΤΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΡΑ ΠΑΓΙΑ ,ΠΩΣ ΘΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ?

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΑΤΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβαζοντας το θεμα ενα εχω να πω....τι ειναι παγιο,προιον ή εμπορευμα δεν μπορω να καταλβω....

 

Λοιπον,φανταζομαι οτι η ιδια αντιμετωπιση θα υπαρχει για καποιον που εκτρεφει αγγελαδες κ για καποιον που εκτρεφει προβατα....

Τα ερωτηματα μου:

1)Σε τιμολογια πωλησης γαλατος (προβειου κ κατσικισιου) βλεπω οτι χρεωνουν κανονικα ΕΓΛΑ,λαθος?Να πω οτι στο τιμολογιο ειναι πελατης ΑΕ εταιριεια,δε γινεται να μην γνωριζει κ να κανει λάθος...

 

2)Θα πρεπει να διαχωρισουμε τα προβατα ,κατσικια γενικα τα ζωα σε παγια κ προιοντα?Δηλ εκεινα που γεννανε τα θεωρουμε παγια και αυτα που παμε για σφαγη προιοντα?κ εμεις πως ειμαστε σε θεση να κανουμε αυτο το διαχωρισμο?Με βαση την κτηνοτροφικη δηλωση τους?Μηπως μια καλυτερη ιδεα θα ταν να τους ζητησουμε να συμπληρωσουν μονοι τους τις καταστασεις αλλα κ παλι θα πρεπει να ειμαστε σε θεση να τους ενημερωσουμε σχετικα με το τι πρεπει να δηλωσουν ακριβως κ γω δεν εχω καταλαβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβαζοντας το θεμα ενα εχω να πω....τι ειναι παγιο,προιον ή εμπορευμα δεν μπορω να καταλβω....

 

Λοιπον,φανταζομαι οτι η ιδια αντιμετωπιση θα υπαρχει για καποιον που εκτρεφει αγγελαδες κ για καποιον που εκτρεφει προβατα....

Τα ερωτηματα μου:

1)Σε τιμολογια πωλησης γαλατος (προβειου κ κατσικισιου) βλεπω οτι χρεωνουν κανονικα ΕΓΛΑ,λαθος?Να πω οτι στο τιμολογιο ειναι πελατης ΑΕ εταιριεια,δε γινεται να μην γνωριζει κ να κανει λάθος...

 

2)Θα πρεπει να διαχωρισουμε τα προβατα ,κατσικια γενικα τα ζωα σε παγια κ προιοντα?Δηλ εκεινα που γεννανε τα θεωρουμε παγια και αυτα που παμε για σφαγη προιοντα?κ εμεις πως ειμαστε σε θεση να κανουμε αυτο το διαχωρισμο?Με βαση την κτηνοτροφικη δηλωση τους?Μηπως μια καλυτερη ιδεα θα ταν να τους ζητησουμε να συμπληρωσουν μονοι τους τις καταστασεις αλλα κ παλι θα πρεπει να ειμαστε σε θεση να τους ενημερωσουμε σχετικα με το τι πρεπει να δηλωσουν ακριβως κ γω δεν εχω καταλαβει....

εγω σε κτηνοτροφο ζητησα να μου φερει το χαρτι του κτηνιατρειου που τα χαρακτηριζει αλλα ως γαλακτοπαραγωγης και αλλα ως κρεατοπαραγωγης  ,,,

τα γαλακτοπαραγωγης θα ειναι παγια τα υπολοιπα προιοντα ..βεβεαια αν ειναι γεννες και παγια να τα βαλεις δεν μπορεις να διενεργησεις αποσβεσεις γιατι δεν υπαρχει αξια κτησεως..

οσο αφορα το ελγα δεν χρεωνετε για το γαλ στα τιμολογια ,αλλα χρεωνετε ελογακ..

αυτο που εψχω δει στην παραξη ειναι οτι αλλοι το γραφουν στο τιμολογιο και αλλοι οχι ..βεβαια ο πελατης το αποδειδει κανονικα με μηνιαια κατασταση..

ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ...

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΓΚΙΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ SOTHRIS του οποιου η γνωμη ειναι παντα εγκριρη και σωστη (τσεκαερισμενα)και γι αυτο τον ευχαριστω και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω σε κτηνοτροφο ζητησα να μου φερει το χαρτι του κτηνιατρειου που τα χαρακτηριζει αλλα ως γαλακτοπαραγωγης και αλλα ως κρεατοπαραγωγης  ,,,

τα γαλακτοπαραγωγης θα ειναι παγια τα υπολοιπα προιοντα ..βεβεαια αν ειναι γεννες και παγια να τα βαλεις δεν μπορεις να διενεργησεις αποσβεσεις γιατι δεν υπαρχει αξια κτησεως..

οσο αφορα το ελγα δεν χρεωνετε για το γαλ στα τιμολογια ,αλλα χρεωνετε ελογακ..Πραγματι,σευχαριστώ

αυτο που εψχω δει στην παραξη ειναι οτι αλλοι το γραφουν στο τιμολογιο και αλλοι οχι ..βεβαια ο πελατης το αποδειδει κανονικα με μηνιαια κατασταση..ο αγροτης κοβει το τιμ κ οπελατης του  το ασποδιδει ,σωστά?

ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ...

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΓΚΙΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ SOTHRIS του οποιου η γνωμη ειναι παντα εγκριρη και σωστη (τσεκαερισμενα)και γι αυτο τον ευχαριστω και παλι...

Τελικα δεν ειμαι η μονη που ξενυχταω κ ψαχνω λυσεις βραδιατικα για τους αγροτες :) ....

 

Δ εχω ασχοληθει καθολου με τη μεταταξη ,εχω κανει ομως συζητηση κ μου λενε οτι δεν εχουν (31/12/13) αγορες ή πρωτες υλες με τιμολογια για να μπορουν να τα δηλωσουν κ να παρουν πισω την επιστροφη,εγω ομως παρολα αυτα θα πρεπει να κανω για να δηλωθουν :

1)Παγια(ανεξαρτιας 5 ετιας)σωστά?

2)Ολα αυτα που λετε με τα ζωα που σε αυτη τη φαση δεν μπορω να τα καταλαβω απολυτα ....Κ φοβαμαι οτι με τις ερωτησεις που θα κανω θα τροιμαξετε...θα κανω σε 1η φαση μια συζητηση με μια κοπελα απο την ενωση να μου εξηγηση τι ακριβως παιζει με τα ζωα κ ματα θα επιστρεψω γαι τυχον αποριες!!!!!!!

 

Να ειστε καλα....καλο κουραγιο στην εβδομαδα που ξεκιναει...θα ναι Μεγαλη κ δυσκολη!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπορεί κάποιος, για εγω έχω μπερδευτεί τελείως να μας κάνει έναν διαχωρισμό των προβάτων γαλακτοπαραγωγής και κρεατοπαραγωγής καθώς και των αγελάδων και των μοσχαριών θα του ήμουν ιδιαίτερα ευγνόμων.

Επίσης ποια θα γράψουμε ώς πάγια στην απογραφή αυτά της γαλακτοπαραγωγής μόνο?

Και στην δήλωση αποθεμάτων στον πίνακα ΣΤ μόνο αυτά που ε΄χουν αγοραστεί την τελευταία 5ετια? Δηλαδή τα πρόβατα γαλακτοπαραγωγής δεν θα τα συμπεριλάβουμε?

Τέλος μια πιο ευκολή ερώτηση πώληση προβάτου σε κρεοπώλη έχει ΦΠΑ 13%?

Έχω χίλιες ερωτήσεις και δεν μπορώ να λύσω ούτε μια,  πραγματικά ζητάω βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπορεί κάποιος, για εγω έχω μπερδευτεί τελείως να μας κάνει έναν διαχωρισμό των προβάτων γαλακτοπαραγωγής και κρεατοπαραγωγής καθώς και των αγελάδων και των μοσχαριών θα του ήμουν ιδιαίτερα ευγνόμων.

Επίσης ποια θα γράψουμε ώς πάγια στην απογραφή αυτά της γαλακτοπαραγωγής μόνο?

Και στην δήλωση αποθεμάτων στον πίνακα ΣΤ μόνο αυτά που ε΄χουν αγοραστεί την τελευταία 5ετια? Δηλαδή τα πρόβατα γαλακτοπαραγωγής δεν θα τα συμπεριλάβουμε?

Τέλος μια πιο ευκολή ερώτηση πώληση προβάτου σε κρεοπώλη έχει ΦΠΑ 13%?

Έχω χίλιες ερωτήσεις και δεν μπορώ να λύσω ούτε μια,  πραγματικά ζητάω βοήθεια...

θα σου πω τι κανω εγω τα γαλακτοπαραγωγης παγια τα κρεατοπαραγωγης προιοντα..

στην απογραφη ολα ..στην δηλωση μεταταξης μον τα της πενταετιας..

φπα 13%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ παρα πολύ.

Στην δήλωση μετάταξης θα δηλώσουμε μόνο ότι υπάρχει αγορασμένο με τιμολόγιο?  Δηλαδή αν δεν έχω κανένα απόθεμα προιόντων και αν τα πάγια μου είναι αγορασμένα πριν την πενταετία δεν θα συμπεριλάβω τίποτα στην δήλωση μετάταξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ παρα πολύ.

Στην δήλωση μετάταξης θα δηλώσουμε μόνο ότι υπάρχει αγορασμένο με τιμολόγιο?  Δηλαδή αν δεν έχω κανένα απόθεμα προιόντων και αν τα πάγια μου είναι αγορασμένα πριν την πενταετία δεν θα συμπεριλάβω τίποτα στην δήλωση μετάταξης?

αν δεν εχεις τιποτα δεν πας τιποτα ουτε μηδενικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΥ ΜΕ

 

1.ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ..ΘΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/12 ΚΑΙ 31/12/2013 ΣΩΣΤΑ?

 

2.ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΓΟΡΑΣ 2013 ΑΡΑ ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ *4/5..ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ  ΣΩΣΤΑ?

 

3.ΘΑ ΕΧΩ ΒΑΛΗ ΚΑΙ 500 ΛΙΤΡΑ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΗ 31/12/2013 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ 2014 ,ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ

ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΥ ΜΕ

 

1.ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ..ΘΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/12 ΚΑΙ 31/12/2013 ΣΩΣΤΑ?

 

2.ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΓΟΡΑΣ 2013 ΑΡΑ ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ *4/5..ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ  ΣΩΣΤΑ?

 

3.ΘΑ ΕΧΩ ΒΑΛΗ ΚΑΙ 500 ΛΙΤΡΑ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΗ 31/12/2013 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ 2014 ,ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ

ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν κανει κανενας αποσβεσεις ζωικου ?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΕΝΕΣ 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣΚΑΙ  ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΩ,  ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΞΙΑ.

ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ 10% 

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΕΝΕΣ 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣΚΑΙ  ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΩ,  ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΞΙΑ.

ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ 10% 

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ 

 

 οταν λεει "Συνεπώς η προτεινόμενη από εσάς μεθοδολογία, εφόσον ανταποκρίνεται στα πραγματικά δεδομένα και τα στοιχεία προκύπτουν από τα τηρούμενα λογιστικά αρχεία, είναι αποδεκτή αφού ληφθεί υπόψη και ο ορισμός του κόστους κτήσης του νόμου."

Εννοεί παραστατικά οπου να προκύπτει η τιμη του γαλακτος και των ζωοτροφών ?...γιατι αν ειναι  αυτο ...ειναι ευκολακι !

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21466

© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κτηνοτροφος εκδιδει δ.α με περιγραφη αγελαδα ζωντανη και προορισμο το σφαγειο.

το σφαγειο εκδιδει τπυ για την σφαγη της αγελαδος στον αγοραστη του κρεατος πια.

ο κτηνοτροφος εκδιδει τιμολογιο με περιγραφει αγελαδα τοσα κιλα χ τοση τιμη= χ

1.με τι φπα τιμολογει απο 20/08/2015 και μετα με μειωμενο εφοσον ξαναλαξε το μοσχαρισιο κρεας?

2.η ολη διαδικασια ειναι σωστη?κινδυνευει να μην χαρακτηριστει αγροτης επειδη πουλαει το κρεας τις αγελαδος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κτηνοτροφος εκδιδει δ.α με περιγραφη αγελαδα ζωντανη και προορισμο το σφαγειο.

το σφαγειο εκδιδει τπυ για την σφαγη της αγελαδος στον αγοραστη του κρεατος πια.

ο κτηνοτροφος εκδιδει τιμολογιο με περιγραφει αγελαδα τοσα κιλα χ τοση τιμη= χ

1.με τι φπα τιμολογει απο 20/08/2015 και μετα με μειωμενο εφοσον ξαναλαξε το μοσχαρισιο κρεας?

2.η ολη διαδικασια ειναι σωστη?κινδυνευει να μην χαρακτηριστει αγροτης επειδη πουλαει το κρεας τις αγελαδος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

κτηνοτροφος εκδιδει δ.α με περιγραφη αγελαδα ζωντανη και προορισμο το σφαγειο.

το σφαγειο εκδιδει τπυ για την σφαγη της αγελαδος στον αγοραστη του κρεατος πια.

ο κτηνοτροφος εκδιδει τιμολογιο με περιγραφει αγελαδα τοσα κιλα χ τοση τιμη= χ

1.με τι φπα τιμολογει απο 20/08/2015 και μετα με μειωμενο εφοσον ξαναλαξε το μοσχαρισιο κρεας?

2.η ολη διαδικασια ειναι σωστη?κινδυνευει να μην χαρακτηριστει αγροτης επειδη πουλαει το κρεας τις αγελαδος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

κτηνοτροφος εκδιδει δ.α με περιγραφη αγελαδα ζωντανη και προορισμο το σφαγειο.

το σφαγειο εκδιδει τπυ για την σφαγη της αγελαδος στον αγοραστη του κρεατος πια.

ο κτηνοτροφος εκδιδει τιμολογιο με περιγραφει αγελαδα τοσα κιλα χ τοση τιμη= χ

1.με τι φπα τιμολογει απο 20/08/2015 και μετα με μειωμενο εφοσον ξαναλαξε το μοσχαρισιο κρεας?

2.η ολη διαδικασια ειναι σωστη?κινδυνευει να μην χαρακτηριστει αγροτης επειδη πουλαει το κρεας τις αγελαδος ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...