Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δάνειο σε εργαζόμενο και προκαταβολές πέραν των 3 μηνών


ATHANASIA

Ερώτηση

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μας πει πως θα χειριστούμε το θέμα των δάνειων που θα

δοθούν σε εργαζόμενους μέσα στο 2014;

Πότε καταβάλεται το χαρτόσημο και ο φόρος τόκων;

Πως υπολογίζονται οι τόκοι;

Αν και πότε, γίνεται απαιτητό χαρτόσημο σε προκαταβολή που δεν επέστρεψε απο τον εργαζόμενο μέσα σε τρείς μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι παροχές σε είδος με τη μορφή δανείου, προς εργαζόμενο ή εταίρο ή μέτοχο από ένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα περιβάλλονται τη μορφή έγγραφης συμφωνίας και αποτιμώνται με βάση το ποσό της διαφοράς που προκύπτει μεταξύ των τόκων που θα κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του ημερολογιακού μήνα κατά τον οποίο έλαβε την παροχή, εάν το επιτόκιο υπολογισμού των τόκων ήταν το μέσο επιτόκιο αγοράς, του οποίου η μέθοδος υπολογισμού ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, κατά τον ίδιο μήνα και των τόκων που τυχόν κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του εν λόγω ημερολογιακού μήνα. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται έγγραφη συμφωνία δανείου, το σύνολο του αρχικού κεφαλαίου λογίζεται ως παροχή σε είδος. Η προκαταβολή μισθού άνω των τριών (3) μηνών θεωρείται δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι παροχές σε είδος με τη μορφή δανείου, προς εργαζόμενο ή εταίρο ή μέτοχο από ένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα περιβάλλονται τη μορφή έγγραφης συμφωνίας και αποτιμώνται με βάση το ποσό της διαφοράς που προκύπτει μεταξύ των τόκων που θα κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του ημερολογιακού μήνα κατά τον οποίο έλαβε την παροχή, εάν το επιτόκιο υπολογισμού των τόκων ήταν το μέσο επιτόκιο αγοράς, του οποίου η μέθοδος υπολογισμού ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, κατά τον ίδιο μήνα και των τόκων που τυχόν κατέβαλε ο εργαζόμενος στη διάρκεια του εν λόγω ημερολογιακού μήνα. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται έγγραφη συμφωνία δανείου, το σύνολο του αρχικού κεφαλαίου λογίζεται ως παροχή σε είδος. Η προκαταβολή μισθού άνω των τριών (3) μηνών θεωρείται δάνειο.

Αυτά έχω διαβάσει και προσπαθώ να καταλάβω.

Έγγραφη συμφωνία μπορεί να θεωρηθεί και η έγγραφη αίτηση του εργαζόμενου, η οποία εγκρίνεται από την εταιρεία, ή εννοεί κάποια σύμβαση δανείου. Άν το δάνειο επιστρέφεται σε μηνιαίες δόσεις με παρακράτηση απο το μισθό του εργαζόμενου παρόλο που δεν υφίσταται έγγραφη συμφωνία και φυσικά είναι άτοκο δάνειο, πως μπορεί να λογίζεται ώς παροχή σε είδος το αρχικό κεφάλαιο! 

(Τελευταία κάτι έχω πάθει ......Δεν καταλαβαίνω τα ελληνικά.....)

Η προκαταβολή μισθού άνω των τριών μηνών θεωρείται δάνειο. Δηλαδή μετά τους τρείς μήνες θέλουν το χαρτόσημο.... καλά! Με το γεγονός ότι στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει έγγραφη συμφωνία δανείου τι γίνεται;

Μήπως τρελάθηκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ... ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ...

 

http://www.payroll.gr/wp-content/uploads/2011/02/symvasi_daneismou.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Νικόλα μου, αν κατάλαβα καλά, οι συνάδελφοι δεν ζητάνε σύμβαση για δανεισμό εργαζόμενου σε άλλη επιχείρηση αλλά σύμβαση δανείου από εργοδότη σε εργαζόμενο.

Προσωπικά δεν έχω κάποια. Οι πελάτες μου εργοδότες, δανείζονται από το προσωπικό τους. Δεν το δανείζουν...

Να είσαι καλά :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...