Προς το περιεχόμενο

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ


TAXLAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΤΙΣ ΙΚΕ?

ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΒΕΘ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nb.org/blog/?p=4108

κατω κατω μετα τη παραγραφο 15 γραφει

 4. Στην ΙΚΕ δεν υφίσταται η έννοια της πιστοποίησης του εταιρικού κεφαλαίου. Αντίθετα, στην ΑΕ είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση του μετοχικού κεφαλαίου με απόφαση του ΔΣ αυτής εντός αποκλειστικής προθεσμίας (άρθρο 11 παρ. 1-2 ΚΝ 2190/1920).

 

αλλα βρηκα και αυτο το πρακτικο:

 

http://www.kyklos-recycle.gr/news/praktiko_no1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nb.org/blog/?p=4108

κατω κατω μετα τη παραγραφο 15 γραφει

 4. Στην ΙΚΕ δεν υφίσταται η έννοια της πιστοποίησης του εταιρικού κεφαλαίου. Αντίθετα, στην ΑΕ είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση του μετοχικού κεφαλαίου με απόφαση του ΔΣ αυτής εντός αποκλειστικής προθεσμίας (άρθρο 11 παρ. 1-2 ΚΝ 2190/1920).

 

αλλα βρηκα και αυτο το πρακτικο:

 

http://www.kyklos-recycle.gr/news/praktiko_no1.pdf

 

Μπραβο Lily...συμφωνώ....αλλα πιστευω οτι ρωταει εαν απαιτείται Πιστοποιηση της Αυξησης απο τους υπαλληλους της Νομαρχίας(Ελεγχος Πιστοποιησης)...ξερεις κεινα τα 150ρια που δινουμε στην ΑΕ  :D  :ph34r: Δεν απαιτειται αυτη....το Πρακτικο καλώς να γινει(της πιστοποιησης της ΑΜΚ απο του εταιρους) ... κακο δε κανει !!! Τωρα αμα απαιτειται να παει ΓΕΜΗ ... δε Νομιζω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Lily...συμφωνώ....αλλα πιστευω οτι ρωταει εαν απαιτείται Πιστοποιηση της Αυξησης απο τους υπαλληλους της Νομαρχίας(Ελεγχος Πιστοποιησης)...ξερεις κεινα τα 150ρια που δινουμε στην ΑΕ  :D  :ph34r: Δεν απαιτειται αυτη....το Πρακτικο καλώς να γινει(της πιστοποιησης της ΑΜΚ απο του εταιρους) ... κακο δε κανει !!! Τωρα αμα απαιτειται να παει ΓΕΜΗ ... δε Νομιζω !!

 

Καλημερα σε ολους 

 

Δεν χρειαζεται πιστοποιηση , αλλα υπευθυνη δηλωση του Διαχειριστη - Νομιμου εκπροσωπου που πιστοποιει οτι καταβληθηκε το μετοχικο κεφαλαιο , και καταθεση της στο ΓΕΜΗ με κοστος 10 ευρω . Υποτιθεται οτι πρεπει να γινει εντος 30 ημερων απο τη καταθεση , αλλα ενταξει . Εγω σε δυο ΙΚΕ που εχω το εκανα περιπου 6 μηνες μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ  ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΙΚΕ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ Ή ΜΕΤΡΗΤΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Controler. Οποτε το θυμηθουν τα επιμελητηρια σου ζητανε να καταθεσεις την υπευθυνη δηλωση για να εισπραξουν το 10ρικο. Προβλεπεται αλλωστε καιωστο νομο για τις ΙΚΕ. Τα χρηματα μπαινουν οπου θελεις, οπως στις ΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

συναδελφοι καποιο νορμαλ ιδιωτικο συμφωνητικο συστασης ΙΚΕ (καταστατικο) υπαρχει (εχει στο ιντερνετ διαφορα με 50 σελιδες, με 3 σελιδες κλπ); στη σελιδα  του taxheaven εχει ενα προτυπο με αυτο ειμαστε καλυμμενοι; ζητανε καποιο τυπο συστασης  απο το ΓΕΜΗ (επιμελητηριο) ; δεδομενου οτι δεν θα περασει απο συμβολαιογραφο; ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πιο πσυγκεκριμενο υπαρχει; δηλαδη ειμαι καλυμμενος αν γραψω ενα καταστατικο στη φορμα την προσυμπληρωμενη ειμαι καλυμμενος;; διοτι το αλλο προτυπο καταστατικουειναι 45 σελιδες δε νομιζω οτι ειναι πρακτικο για κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε Ζινον, σε κεφαλαιουχική εταιρία δεν είναι απαραίτητο να  συντάξει το καταστατικό συμβολαιογράφος ή δικηγόρος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε Ζινον, σε κεφαλαιουχική εταιρία δεν είναι απαραίτητο να  συντάξει το καταστατικό συμβολαιογράφος ή δικηγόρος??

 

Καλησπερα , δεν χρειαζεται ουτε δικηγορος  ,ουτε συμβολαιογραφος , γινεται και με απλο ιδιωτικο εγγραφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε Ζινον, σε κεφαλαιουχική εταιρία δεν είναι απαραίτητο να  συντάξει το καταστατικό συμβολαιογράφος ή δικηγόρος??

  Oxι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε νεα ΙΚΕ το ταμείο είναι αρνητικό λόγο αγορών παγίων και εξόφλησης αυτών απο τους εταίρους . Μπορούμε να κάνουμε την εγγραφή για κατάθεση σε ταμείο σε μελλοντική αύξηση κεφαλαίου ? Καθώς προβλέπεται αύξηση κεφαλαίου στους επόμενους μήνες με ταυτόχρονη εισαγωγή και νέου εταίρου . αν γίνεται πόση προθεσμία έχουμε να το δηλώσουμε στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους 

 

Δεν χρειαζεται πιστοποιηση , αλλα υπευθυνη δηλωση του Διαχειριστη - Νομιμου εκπροσωπου που πιστοποιει οτι καταβληθηκε το μετοχικο κεφαλαιο , και καταθεση της στο ΓΕΜΗ με κοστος 10 ευρω . Υποτιθεται οτι πρεπει να γινει εντος 30 ημερων απο τη καταθεση , αλλα ενταξει . Εγω σε δυο ΙΚΕ που εχω το εκανα περιπου 6 μηνες μετα .

 

Εγώ σε δύο καταστατικά έγραφα πως το κεφάλαιο καταβλήθηκε με τη σύνταξη του καταστατικού και απέφυγα την ΥΔ. Τους είπα ότι αναφέρεται στο καταστατικό και μου λένε τότε δεν χρειάζεται ΥΔ. Πάντως έχει καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...