Jump to content

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ


Recommended Posts

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΤΙΣ ΙΚΕ?

ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΒΕΘ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

Link to post
Share on other sites

http://www.nb.org/blog/?p=4108

κατω κατω μετα τη παραγραφο 15 γραφει

 4. Στην ΙΚΕ δεν υφίσταται η έννοια της πιστοποίησης του εταιρικού κεφαλαίου. Αντίθετα, στην ΑΕ είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση του μετοχικού κεφαλαίου με απόφαση του ΔΣ αυτής εντός αποκλειστικής προθεσμίας (άρθρο 11 παρ. 1-2 ΚΝ 2190/1920).

 

αλλα βρηκα και αυτο το πρακτικο:

 

http://www.kyklos-recycle.gr/news/praktiko_no1.pdf

Link to post
Share on other sites

http://www.nb.org/blog/?p=4108

κατω κατω μετα τη παραγραφο 15 γραφει

 4. Στην ΙΚΕ δεν υφίσταται η έννοια της πιστοποίησης του εταιρικού κεφαλαίου. Αντίθετα, στην ΑΕ είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση του μετοχικού κεφαλαίου με απόφαση του ΔΣ αυτής εντός αποκλειστικής προθεσμίας (άρθρο 11 παρ. 1-2 ΚΝ 2190/1920).

 

αλλα βρηκα και αυτο το πρακτικο:

 

http://www.kyklos-recycle.gr/news/praktiko_no1.pdf

 

Μπραβο Lily...συμφωνώ....αλλα πιστευω οτι ρωταει εαν απαιτείται Πιστοποιηση της Αυξησης απο τους υπαλληλους της Νομαρχίας(Ελεγχος Πιστοποιησης)...ξερεις κεινα τα 150ρια που δινουμε στην ΑΕ  :D  :ph34r: Δεν απαιτειται αυτη....το Πρακτικο καλώς να γινει(της πιστοποιησης της ΑΜΚ απο του εταιρους) ... κακο δε κανει !!! Τωρα αμα απαιτειται να παει ΓΕΜΗ ... δε Νομιζω !!

Link to post
Share on other sites

Μπραβο Lily...συμφωνώ....αλλα πιστευω οτι ρωταει εαν απαιτείται Πιστοποιηση της Αυξησης απο τους υπαλληλους της Νομαρχίας(Ελεγχος Πιστοποιησης)...ξερεις κεινα τα 150ρια που δινουμε στην ΑΕ  :D  :ph34r: Δεν απαιτειται αυτη....το Πρακτικο καλώς να γινει(της πιστοποιησης της ΑΜΚ απο του εταιρους) ... κακο δε κανει !!! Τωρα αμα απαιτειται να παει ΓΕΜΗ ... δε Νομιζω !!

 

Καλημερα σε ολους 

 

Δεν χρειαζεται πιστοποιηση , αλλα υπευθυνη δηλωση του Διαχειριστη - Νομιμου εκπροσωπου που πιστοποιει οτι καταβληθηκε το μετοχικο κεφαλαιο , και καταθεση της στο ΓΕΜΗ με κοστος 10 ευρω . Υποτιθεται οτι πρεπει να γινει εντος 30 ημερων απο τη καταθεση , αλλα ενταξει . Εγω σε δυο ΙΚΕ που εχω το εκανα περιπου 6 μηνες μετα .

Link to post
Share on other sites

Σωστος ο Controler. Οποτε το θυμηθουν τα επιμελητηρια σου ζητανε να καταθεσεις την υπευθυνη δηλωση για να εισπραξουν το 10ρικο. Προβλεπεται αλλωστε καιωστο νομο για τις ΙΚΕ. Τα χρηματα μπαινουν οπου θελεις, οπως στις ΕΠΕ.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

συναδελφοι καποιο νορμαλ ιδιωτικο συμφωνητικο συστασης ΙΚΕ (καταστατικο) υπαρχει (εχει στο ιντερνετ διαφορα με 50 σελιδες, με 3 σελιδες κλπ); στη σελιδα  του taxheaven εχει ενα προτυπο με αυτο ειμαστε καλυμμενοι; ζητανε καποιο τυπο συστασης  απο το ΓΕΜΗ (επιμελητηριο) ; δεδομενου οτι δεν θα περασει απο συμβολαιογραφο; ευχαριστω 

Link to post
Share on other sites

κατι πιο πσυγκεκριμενο υπαρχει; δηλαδη ειμαι καλυμμενος αν γραψω ενα καταστατικο στη φορμα την προσυμπληρωμενη ειμαι καλυμμενος;; διοτι το αλλο προτυπο καταστατικουειναι 45 σελιδες δε νομιζω οτι ειναι πρακτικο για κανενα.

Link to post
Share on other sites

συνάδελφε Ζινον, σε κεφαλαιουχική εταιρία δεν είναι απαραίτητο να  συντάξει το καταστατικό συμβολαιογράφος ή δικηγόρος??

Link to post
Share on other sites

συνάδελφε Ζινον, σε κεφαλαιουχική εταιρία δεν είναι απαραίτητο να  συντάξει το καταστατικό συμβολαιογράφος ή δικηγόρος??

 

Καλησπερα , δεν χρειαζεται ουτε δικηγορος  ,ουτε συμβολαιογραφος , γινεται και με απλο ιδιωτικο εγγραφο

Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε νεα ΙΚΕ το ταμείο είναι αρνητικό λόγο αγορών παγίων και εξόφλησης αυτών απο τους εταίρους . Μπορούμε να κάνουμε την εγγραφή για κατάθεση σε ταμείο σε μελλοντική αύξηση κεφαλαίου ? Καθώς προβλέπεται αύξηση κεφαλαίου στους επόμενους μήνες με ταυτόχρονη εισαγωγή και νέου εταίρου . αν γίνεται πόση προθεσμία έχουμε να το δηλώσουμε στο ΓΕΜΗ.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους 

 

Δεν χρειαζεται πιστοποιηση , αλλα υπευθυνη δηλωση του Διαχειριστη - Νομιμου εκπροσωπου που πιστοποιει οτι καταβληθηκε το μετοχικο κεφαλαιο , και καταθεση της στο ΓΕΜΗ με κοστος 10 ευρω . Υποτιθεται οτι πρεπει να γινει εντος 30 ημερων απο τη καταθεση , αλλα ενταξει . Εγω σε δυο ΙΚΕ που εχω το εκανα περιπου 6 μηνες μετα .

 

Εγώ σε δύο καταστατικά έγραφα πως το κεφάλαιο καταβλήθηκε με τη σύνταξη του καταστατικού και απέφυγα την ΥΔ. Τους είπα ότι αναφέρεται στο καταστατικό και μου λένε τότε δεν χρειάζεται ΥΔ. Πάντως έχει καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...