Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτης στο κανονικο καθεστως-πωληση εμπορευματων


sakispap

Ερώτηση

καλησπερα, εγινε μεταταξη σε αγροτη στο κανονικο καθεστως και τωρα θελει να πουλησει εμπορευμα που ειχε απο το 2013, τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γειά σας. η απογραφή αποθεμάτων για προιόν που 31/12/13 ήταν σε εξέλιξη με τι τιμές θα καταγραφεί??

ΠΧ. 40 στρ. σπαρμένο  σιτάρι , με αξία κόστους αγοράς πρώτων ύλών και  δαπανών (χωρίς φπα) για την ολοκλήρωση της σποράς έως 31/12,  ήταν  2000,00.

σε αυτή την περίπτωση τι ( ποιά αξία )θα καταγράψω στην δήλωση αποθεμάτων??

 

Διαβάζω την περ.9 αρθ.41 ν2859/2000, αλλα αδυνατώ να καταλάβω   τι θα καταγράψω  ...

 

 

 

Επίσης που μπορώ να βρω  έντυπο δήλωσης αποθεμάτων μετάταξης αγροτών ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

ευχαριστώ για τις υποδείξεις.  Ομως συνεχίζω να έχω απορία για την αξία που θα δηλωθεί στην απογραφή , για καλλιέργεια που είναι σε εξέλιξη.

 

ΤΙ θα δηλωθεί  (σιτάρι)

α)  η εκτιμώμενη αξία πώλησης του προιόντος όταν θα ολοκληρωθεί η παραγωγή του  ???

 

β) η εκτιμώμενη αξία πώλησης ? στις 31/12/2013, ανάλογα με το στάδιο που βρισκόταν?

 

γ) το κόστος -τα έξοδα  μεχρι τις 31/12/2013?

 

 

παρακαλώ κάποια απάντηση???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα!!αγρότης κανονικού καθεστώτος παρέχει υπηρεσίες συγκομιδής χόρτων σιτηρών κτλ σε άλλους αγρότες κανονικού καθεστώτος!!τι ΦΠΑ πρέπει να κόψει στο τπυ?13 ή 23?έχω 2 μέρες που ψάχνω.....η δου λεει  23,  στηριζόμενη  στο ότι ένας αγρότης δεν μπορεί να παρέχει υπηρεσίες σε άλλους αγρότες και ότι αυτό χαρακτηριζεται εμπορική δραστηριοτητα με ξεχωριστό καδ και προφανώς φορολογία με 26%(λογικό...). Βέβαια  σύμφωνα με ττην παρ 4 της ενότητας β του παραρτήματος ΙΙ φπα , η παροχή υπηρεσιών για την γεωργική παραγωγή υπόκειται σε μειωμένο συντελεστή φπα...για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου τη γνώμη σας... ευχαριστωω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει  διαχωρισμός  της  έννοιας  αγροτικής  δραστηριότητας  από  αυτή  της  κοινής  δραστηριότητας  με  απώτερο  σκοπό  την εφαρμογή  φορολογικού  συνελεστή 26%  σε  συναλλαγές   τις  οποίες δεν  θεωρεί  αμιγώς  αγροτικές  αλλά  επιχειρηματικές   αριθμό  μερικά   

αγροτικά  προιόντα που  ο  παραγωγός  αγοράζει  από  τρίτους  και  τα  μεταπουλάει   κλπ

και τελευταίο   η  αμοιβή  που  τυχόν  λαμβάνει  παραγωγός  για  υπηρεσίες  που  παρέχει   ο  ίδιος  σε  άλλους  αγρότες  π.χ  θερισμός ,αλώνισμα  .οργώματα, δεματοποίηση  χόρτων  κλπ   αρά    η  ΔΟΥ  λέγει  26%    άρα  και  φπα  23% αν  έχω  λάθος  διορθώστε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα!!αγρότης κανονικού καθεστώτος παρέχει υπηρεσίες συγκομιδής χόρτων σιτηρών κτλ σε άλλους αγρότες κανονικού καθεστώτος!!τι ΦΠΑ πρέπει να κόψει στο τπυ?13 ή 23?έχω 2 μέρες που ψάχνω.....η δου λεει  23,  στηριζόμενη  στο ότι ένας αγρότης δεν μπορεί να παρέχει υπηρεσίες σε άλλους αγρότες και ότι αυτό χαρακτηριζεται εμπορική δραστηριοτητα με ξεχωριστό καδ και προφανώς φορολογία με 26%(λογικό...). Βέβαια  σύμφωνα με ττην παρ 4 της ενότητας β του παραρτήματος ΙΙ φπα , η παροχή υπηρεσιών για την γεωργική παραγωγή υπόκειται σε μειωμένο συντελεστή φπα...για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου τη γνώμη σας... ευχαριστωω....

Αφού πρόκειται για  ''παροχή υπηρεσιών για τη γεωργική παραγωγή'' είμαστε στο 13%.  

 

Ένας αγρότης μπορεί να προσφέρει υπηρεσίες σε άλλους αγρότες με τους αντίστοιχους καδ. Και θα πάει στο 26% φορολογικό συντελεστή για αυτή του τη δραστηριότητα αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τον συντελεστή ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρει κανείς πώληση σε έμπορο εντός ελλάδος να απαλάσεται από ΦΠΑ? ψάχνω και δε βρίσκω κάποιο λόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρει κανείς πώληση σε έμπορο εντός ελλάδος να απαλάσεται από ΦΠΑ? ψάχνω και δε βρίσκω κάποιο λόγο!

 

δες την πολ.1116/24.4.2014 παρ. 3.Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που γράφεις,είναι η περίπτωση σου.το φπα το αποδίδει ο έμπορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού πρόκειται για  ''παροχή υπηρεσιών για τη γεωργική παραγωγή'' είμαστε στο 13%.  

 

Ένας αγρότης μπορεί να προσφέρει υπηρεσίες σε άλλους αγρότες με τους αντίστοιχους καδ. Και θα πάει στο 26% φορολογικό συντελεστή για αυτή του τη δραστηριότητα αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τον συντελεστή ΦΠΑ.

 

 

ευχαρστω  για το χρονο σας.και γω αυτο πιστευω αλλα που να βγαλεις ακρη με τη δου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...