Προς το περιεχόμενο

Διαμαρτυρία 4/2/2014 στο Υπουργείο Οικονομικών.


billpanop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά αυτό με χαρακτηρίζει:

 

«Όπως και να ΄ναι τούτη η γη, θα ‘μαι στην πρώτη την γραμμή.

  Όπως και τώρα-τώρα, που ΄ναι δίσεκτοι καιροί»

 

Όπως και να είναι οι καταστάσεις, με μεγάλη ή μικρή συμμετοχή, με 600 ή με 3.000 άτομα, με σαμποτάζ και αδιαφορία ομοσπονδιών ή όχι, η διαμαρτυρία αυτή και των επόμενων είναι ιερό καθήκον και υποχρέωση του καθενός μας για την προσωπική του αξιοπρέπεια και της οικογένειάς του.

 

Αποτελεί ελάχιστο φόρο τιμής, στα χρόνια σπουδών μας, στα χρήματα των γονέων για να γίνουμε επιστήμονες, στα άγχη να στήσουμε ένα γραφείο, στα ξενύχτια για να βγει η δουλειά, στα ...στα ....στα .....

Για να μπορούμε να κοιταχθούμε στον καθρέπτη και να μην ντρεπόμαστε που δεν κάναμε τίποτε και μας προσπέρασαν οι εξελίξεις.

 

Γνώμη μου και μόνο, χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν και για τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, παράλληλα με την συγκέντρωση που θα γίνει στην Αθήνα, καλεί τους συναδέλφους σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στη Θεσσαλονίκη, την Δευτέρα 10/2 και ώρα 12:00 π.μ. στο άγαλμα του Βενιζέλου


 


Η παρουσία όλων των συναδέλφων της Μακεδονίας κρίνεται απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η Θεσσαλια κοντα ειναι και η Θρακη επισης ...μη κολατε , ελατε να δειξουμε οτι ειμαστε αποφασισμενοι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αύριο Παρασκευή  07/02 γίνεται στο Ηράκλειο, η παρουσία των συναδέλφων από την Κρήτη είναι απαραίτητη!!!!

 

ακούτε μπρέ ή πρέπει και να σας το τραγουδήξω κιόλας ;;

ναι ναι το καλύτερο τραγούδι είναι αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα περιμένουμε το τηλεφωνημα για το ραντεβού με τα επιτελεία του υπουργου και του γγ

 

προφανώς αυτο δεν θα έρθει ποτέ .

 

Ας ετοιμαστούμε για την Δευτέρα συναδελφισσες και συνάδελφοι και απο την στιγμή που η ομοσπονδία και το ΟΕΕ

δεν φαινεται να συγκινουνται για μια ακόμα φορά ας συγκεντρωσουμε μόνοι μας τα στοιχεία , ακούστε με προσοχή

τον κύριο μαυραγάνη που μιλάει ευθέως για ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πρόστιμα τα οποία θα διορθωθουν με νομοθετικη πράξη περίπου στο

10ο λεπτό του βίντεο http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17275  καθώς βεβαια και όλη την συζήτηση η οποία είναι...... άστα να πάνε .

 

Χαθήκατε στις μεταφράσεις των ξενόγλωσσων νομων κύριε μαυραγάνη και εσείς όπως και όλοι σας.

 

Την δευτέρα θα έχουμε και τις τελικές νομικές κατευθύνσεις  για τα ασφαλιστικά μέτρα και θα ανακοινωθούν στην συγκέντρωση .

 

Σήμερα στις 6 η συγκέντρωση της ΠΟΛ  κάνιγγος 27 , αυριο στο Ηράκλειο Κρήτης .

 

Δευτέρα στις 12:00 πλατεία Συντάγματος και μετά στα γνωστά υπουργεία για να απαιτήσουμε τις συναντήσεις .

 

Η ΠΟΦΕΕ ακούει ????? διαβάζει ???????? πότε θα ορίσετε κύριοι την ΓΣ ?????

Πόσοι ενήμεροι οικονομικά σας λείπουν ???????

Να σας δώσουμε τα φράγκα για να ξεκινήσετε??????

 

Μπορεί η ντουντούκα μας να είναι ερασιτεχνική αλλα οι φωνές μας είναι δυνατές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε μερικά σημεία του κειμένου σας. Όμως, να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου; Μήπως, στο έντονα υπογραμμισμένο εδάφιο της δημοσίευσής σας (την υπογράμμιση την έκανα εγώ) πρέπει να γίνετε λίγο πιο σαφής; Μήπως πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι όταν γράφουμε και όχι να αοριστολογούμε; Εν κατακλείδι σε ποιους αναφέρεστε; Ποιοι είναι αυτοί που το παίζουν ενωτικοί ως προς τον κλάδο;  

Κύριε συνάδελφε,όσοι ψιλοασχολούμαστε με τέτοια θέματα ,όλο και κάτι ξέρουμε μη εξαιρουμένων και ημών. Αλλά  για να γίνω πιό σαφής

εννοώ όσους εμφανίζονταν ως οι πλέον ενωτικοί ,πριν τις εκλογές στο ΟΕΕ,τώρα πούνε,δεν είδα κανέναν στο σύνταγμα. 

Πιστεύω να σας κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα πολλούς από τους εμφανιζόμενους στα κανάλια να είναι στη συγκέντρωση (δύο άντε τρείς  )

Σωτήρη ,όσοι ήταν είχαν αρκετές άκριες ,για να είναι καθημερινά στο γιαλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε συνάδελφε,όσοι ψιλοασχολούμαστε με τέτοια θέματα ,όλο και κάτι ξέρουμε μη εξαιρουμένων και ημών. Αλλά  για να γίνω πιό σαφής

εννοώ όσους εμφανίζονταν ως οι πλέον ενωτικοί ,πριν τις εκλογές στο ΟΕΕ,τώρα πούνε,δεν είδα κανέναν στο σύνταγμα. 

Πιστεύω να σας κάλυψα.

 

Επειδή δεν ψιλοασχολούμαι με το θέμα δεν με καλύψατε. Προφανώς κωλύεστε να γράψατε σε ποιους αναφέρεστε. Θα το σεβαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ψιλοασχολούμαι με το θέμα δεν με καλύψατε. Προφανώς κωλύεστε να γράψατε σε ποιους αναφέρεστε. Θα το σεβαστώ.

Αυτό ε'ιναι Αρτινή τρίμπλα ,αλλά και εγώ το σέβομαι ,μια που έχω γυναίκα από κεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ε'ιναι Αρτινή τρίμπλα ,αλλά και εγώ το σέβομαι ,μια που έχω γυναίκα από κεί.

 

Νομίζω πως η αρχική ερώτησή μου προς εσάς ήταν ευθεία. Σείς όμως κάνατε ντρίπλα και μάλιστα σαν αυτές του Μέσι! :)

Σέβομαι ότι δεν θέλετε να απαντήσετε. Όμως θεωρώ ότι αφού δεν επιθυμείτε να αναγράψετε αυτούς στους οποίους αναφέρεστε θα ήταν καλό να μην γενικεύετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η αρχική ερώτησή μου προς εσάς ήταν ευθεία. Σείς όμως κάνατε ντρίπλα και μάλιστα σαν αυτές του Μέσι! :)

Σέβομαι ότι δεν θέλετε να απαντήσετε. Όμως θεωρώ ότι αφού δεν επιθυμείτε να αναγράψετε αυτούς στους οποίους αναφέρεστε θα ήταν καλό να μην γενικεύετε.

Δεν γενίκευσα,είπα και αναφέρθηκα σε αυτούς που προεκλογικά,ΟΕΕ,εμφανίζονταν ενωτικοί και έλλειπαν απο το σύνταγμα,απλά το όνομα δεν είπα,άρα συγκεκριμένα

αναφέρθηκα,αν και για να είμαι καθαρός και ευθύς ,μου αρέσει και ο Μέσι..... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην διαμαρτυρηθούμε έτσι....

Μία ειναι η λύση

Ολοι στο δρόμο!  ΞΑΝΑ !  ΔΕΥΤΕΡΑ 10/02/2014 ΩΡΑ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!!

 

 

1780656_10152041458674177_703215279_n.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην διαμαρτυρηθούμε έτσι....

Μία ειναι η λύση

Ολοι στο δρόμο!

 

1780656_10152041458674177_703215279_n.jp

+1 LIKE :)

Σε λίγο ετοιμάζω και την κοινοποίηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγωνιστική Συσπείρωση Φοροτεχνών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αττικής


 


ΑΘΗΝΑ , 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014



 

ΟΙ ΝΟΜΟΙ 4172, 4174, 4223, Ο ΝΕΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ ΑΝΤΙΛΑΪΚΟΙ!

 


 


Συνάδελφοι,


χαιρετίζουμε την μεγάλη συμμετοχή όλων στη συγκέντρωση στις 4 Φεβρουαρίου στο Σύνταγμα και την πορεία που ακολούθησε στα Υπουργεία Οικονομίας και Οικονομικών.


Πιστεύουμε ότι αυτή η συμμετοχή των συναδέλφων σηματοδοτεί την ελπίδα για το αύριο του κλάδου μας , εκφράζει την αγωνιστική διάθεση όλων των συναδέλφων μας , ανεξάρτητα αν είναι μισθωτοί  ή ελεύθεροι επαγγελματίες , ανεξάρτητα αν είναι ενταγμένοι μέχρι τώρα στα σωματεία ή στους διάφορους συλλόγους λογιστών.


Η κινητοποίηση αυτή έκανε ακόμα πιο διακριτή την αντίθεση των χιλιάδων συναδέλφων με την λογική των ηγεσιών της ΠΟΦΕΕ και της ΕΦΕΕΑ. Μια λογική διαβουλεύσεων , διαλόγου με τους «συνεργάτες» μας (βλέπε πολιτικά στελέχη των υπουργείων , Θεοχάρη κλπ),  μια λογική κλειστών και εν ολίγοις εν κρύπτω συζητήσεων κάποιων ηγεσιών (ΠΟΦΕΕ , ΓΣΕΒΕΕ) με την πολιτική ηγεσία των υπουργείων με ένα πλαίσιο χωρίς την έγκριση , ούτε καν συζήτηση με τους συνάδελφους λογιστές. Άλλωστε με την στάση της η ΠΟΦΕΕ έχει δείξει ότι «ενεργεί» για τους συνάδελφους λογιστές μακριά από τους λογιστές , χωρίς τους λογιστές , χαριεντιζόμενοι με αβρότητα με την πολιτική ηγεσία και υπηρεσιακούς παράγοντες των αντίστοιχων υπουργείων. Τελευταία δε όπως βλέπουμε με την συμπαράταξη της ηγεσίας της ΓΣΕΒΕΕ.


Εμείς συνάδελφοι πιστεύουμε ότι ο καθένας μας πρέπει να ανατρέξει στην εμπειρία του κυρίως τα τελευταία χρόνια και να την βάλει οδηγό και κριτήριο στις αποφάσεις του και τις ενέργειές του σήμερα, με άλλα λόγια με ποιους και σε ποια βάση θα συμπαραταχθεί.


Οι νόμοι που σταδιακά υπερφορολογούν εμάς και το λαό μας , οι συνεχόμενες αυξήσεις στα πρόστιμα για «ψύλλου πήδημα» , τα διάφορα χαράτσια , το άνοιγμα του επαγγέλματος μέσα από τις διαδικασίες πιστοποίησης σε μεγάλες εταιρίες έχουν ξεκινήσει εδώ και χρόνια. Σε αυτήν την πραγματικότητα τόσο οι ηγεσίες της ΓΣΕΒΕΕ (εκεί δηλαδή που ανήκει η ΠΟΦΕΕ και υποτίθεται ότι εκφράζει τους μικρομεσαίους) όσο και οι ηγεσίες της ΠΟΦΕΕ και ΕΦΕΕΑ , θέλετε από «αφέλεια» , «άγνοια» , «κακή εκτίμηση» ή κατά τη γνώμη μας συνειδητά , έβαλαν πλάτη , βοήθησαν να περάσουν αυτά τα μέτρα.


Κράτησαν και αυτό θέλουν και σήμερα την κοινότητα των λογιστών ανενημέρωτη , απροετοίμαστη και σε μόνιμη απραξία. Απέφυγαν παρά τις συνεχείς «ενοχλήσεις» μας , πεισματικά να καλέσουν τους συνάδελφους μας σε Γενικές Συνελεύσεις , να ενημερωθούν ολόπλευρα και οι ίδιοι να αποφασίσουν τι θέλουν να γίνει.


Αποδέχθηκαν δήθεν με «αστερίσκους» όλες τις προτάσεις , νόμους , νομοσχέδια , ΠΟΛ  των υπουργείων  Οικονομικών , Οικονομίας και του κ. Θεοχάρη , του υπουργείου Εργασίας  , δημιουργώντας αυταπάτες στους συνάδελφους για την ουσία αυτών των νομοσχεδίων. Ακόμη όμως και στα πιο απλά θέματα , όπως αυτά των παρατάσεων των δηλώσεων την περσινή χρονιά , εκτέθηκαν ανεπανόρθωτα κρατώντας όμηρους τους λογιστές ως τις αρχές Σεπτέμβρη . «…Δεν είμαστε αντίπαλοι με την πολιτική ηγεσία…» , «…Είμαστε συνεργάτες με τον κ. Θεοχάρη , πρέπει να του έχουμε εμπιστοσύνη και να είμαστε κόσμιοι στις αντιδράσεις μας» μας έλεγαν. «…Να διαβουλευτούμε… τους γνωρίζουμε καλά και τους έχουμε εμπιστοσύνη…» .


Ακριβώς επειδή γνωρίζονται καλά …  για αυτόν τον λόγο , πιστεύουμε ότι ούτε και στο απλό θέμα των παρατάσεων δεν μπορούν να «διαβουλευτούν».


Η κινητοποίηση στις 4 Φεβρουαρίου έγινε μετά από πρόταση της Αγωνιστικής Συσπείρωσης Φοροτεχνών Ελευθέρων Επαγγελματιών Αττικής στη τελευταία Γενική Συνέλευση της ΕΦΕΕΑ , με ομόφωνη απόφαση και με αιτήματα:


· Κατάργηση του Ν. 4174/2013 και


· Κατάργηση όλων των νόμων , διατάξεων , ΠΟΛ που θεσμοθετούν την συνυπευθυνότητα του λογιστή.


Αντ΄ αυτού ο πρόεδρος της ΕΦΕΕΑ παρουσίασε ένα ψήφισμα στη συγκέντρωση από ένα Συντονιστικό Όργανο που ποτέ δεν ανακοινώθηκε στη Συνέλευση , ούτε ποιοι αποτελούν αυτό το Συντονιστικό , ούτε το περιεχόμενο του αντίστοιχου ψηφίσματος.  Κυρίως όμως παραβίασε την ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης , που έβαζε τα παραπάνω αιτήματα – πλαίσιο και όχι απλώς φτιασιδώματα σε κάποια άρθρα και το απίθανο να προτείνουμε εμείς στο Υπουργείο τις ποινές που θα επιβάλλει σε εμάς και τους πελάτες μας !!!


Για εμάς συνάδελφοι είναι ξεκάθαρο  ότι η επίθεση που δεχόμαστε ακόμη περισσότερο τα τελευταία χρόνια και εμείς οι λογιστές όπως και όλος ο λαός μας δεν ήρθε ουρανοκατέβατη ή από κάποιο άγνωστο κέντρο. Είναι από τις κυβερνήσεις όλων των τελευταίων κυρίως ετών που με την θέλησή τους προωθούν τις αποφάσεις-οδηγίες-ντιρεκτίβες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.


Η βαριά και άδικη φορολογία , τόσο στους πελάτες μας μικρομεσαίους επαγγελματίες , μισθωτούς , συνταξιούχους που τους οδηγεί στον αφανισμό σε όφελος των μεγάλων επιχειρήσεων κάθε κλάδου , ελληνικών ή ξένων , οι τεράστιες ποινές για οποιοδήποτε λάθος ή παράλειψη , μη δυνατότητα έγκαιρης πληρωμής σε όλα πλέον τα επίπεδα και ταυτόχρονα οι μειώσεις φόρων στις μεγάλες επιχειρήσεις ή η νομοθέτηση πλήρους απαλλαγής φορολογίας (βλέπε εφοπλιστές) δεν αφορά μόνο τους πελάτες μας , ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ. Η επίθεση που δέχεται ο λαός μας έχει όνομα και διεύθυνση : κυβέρνηση και Ευρωπαϊκή Ένωση.


Ο εχθρός είναι κοινός. Θεωρούμε ότι πρέπει να συντονίσουμε την αγωνία μας αλλά κυρίως τον αγώνα μας καταρχήν όλοι οι λογιστές μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες ανεξάρτητα εάν είμαστε μέλη σωματείων ή ενώσεων , ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ ΜΑΣ (δηλαδή τους πελάτες μας) καλώντας όλες τις ενώσεις των μικρομεσαίων επαγγελματιών και τα σωματεία-συνδικάτα των μισθωτών και συνταξιούχων σε συντονισμό δράσης.


 


Σε αυτήν την κατεύθυνση καλούμε όλους τους συνάδελφους στη Συγκέντρωση σήμερα  6 Φεβρουαρίου στις 18:00 που διοργανώνεται με  πρωτοβουλία της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Λογιστών στην πλ. Κάνιγγος και στην συγκέντρωση τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου στις 12:00 στο Σύνταγμα και πορεία στο υπουργείο Οικονομίας , όπως προτάθηκε από συναδέλφους μας στην προχθεσινή κινητοποίηση.


 


Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ – Ε.Ε. ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ


ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ


 


 


ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΣ  210 4967006 6944444166


ΖΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ   2109574997 6945931352


ΚΗΠΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ   2108810410 6936075160


ΛΕΩΝΙΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  210 3210777 6977684371


ΤΣΑΜΟΥΤΑΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ  210 8624188 6942070169

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η αρχική ερώτησή μου προς εσάς ήταν ευθεία. Σείς όμως κάνατε ντρίπλα και μάλιστα σαν αυτές του Μέσι! :)

Σέβομαι ότι δεν θέλετε να απαντήσετε. Όμως θεωρώ ότι αφού δεν επιθυμείτε να αναγράψετε αυτούς στους οποίους αναφέρεστε θα ήταν καλό να μην γενικεύετε.

 

Έλα όμως που εγώ δεν μπορώ να σεβαστώ αυτές τις γενικεύσεις... Η παροιμία με "τα μεταξωτά βρακιά...." με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

 

Και είναι σαφέστατο ότι μιλάς για την ΕΣΚΟ Γιάννη, αλλά εδώ κάνεις λάθος. Ο κ. Ίσαρης ήρθε, είδε και απήλθε... Δεν ήταν βέβαια ο μοναδικός!!!

 

Και θα συμφωνήσω με τον έτερο Γιάννη (Χαλικιδέο) ότι η ΕΦΕΕΑ σύρθηκε και η ΠΟΦΕΕ δεν έκανε καμία ανακοίνωση. Το ότι εμφανίστηκε ο Γ.Γραμματέας κ. Καμπάνης δεν σημαίνει ότι το ενέκρινε κιόλας. Και αυτό φάνηκε  όταν ανέβηκε να μιλήσει ο Κίμωνας. Ο κ. Καμπάνης αποχώρησε από εκείνο το σημείο, πράξη που τη θεωρώ το λιγότερο ανάγωγη. Γιατί τόση ώρα δεν είχε φύγει κανείς όσο μιλούσαν οι υπόλοιποι.

 

Ούτε βέβαια αναφέρθηκε από κανένα (Χριστόπουλος, Τσαμόπουλος) ότι συμμετείχαμε και εμείς, και φυσικά δεν έγινε καμία αναφορά στη συλλογή των υπογραφών και σε όλους αυτούς τους συναδέλφους της Διαδικτυακής ομάδας που αγωνίζονται τόσο καιρό. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Η σύμπραξη δεν γίνεται μονομερώς, και ο σεβασμός προϋποθέτει αμφίδρομες σχέσεις.

 

Ακόμα περιμένουμε απάντηση στην επιστολή μας, http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17170  και ως φαίνεται θα περιμένουμε πολύ καιρό ακόμα. Και αυτή είναι η τρίτη μας προσπάθεια για κοινή δράση. Εμείς μπορεί να είμαστε μια χούφτα άνθρωποι, αλλά προσπαθήσαμε και συνεχίζουμε υπερβαίνοντας εαυτούς. Και μείναμε ως το τέλος.

 

Υστ. Κώστα ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά είσαι λίγο άδικος. Δεν νομίζω στο σύλλογο να ζήτησες ποτέ κάτι να γίνει και να κωλυσιεργήσαμε. Και μόνο τις ημερίδες να σκεφτείς, νομίζω ότι θα δεις ότι κάνεις λάθος. Όσο το τι δεν είσαι πια μέλος, δεν θα έπρεπε να μου το είχες πει;  Αν θυμάμαι καλά μου είχες δηλώσει ότι δεν ισχύει η παραίτηση σου. Μπορεί βέβαια και να κατάλαβα και λάθος. Άνθρωποι είμαστε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα όμως που εγώ δεν μπορώ να σεβαστώ αυτές τις γενικεύσεις... Η παροιμία με "τα μεταξωτά βρακιά...." με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

 

Και είναι σαφέστατο ότι μιλάς για την ΕΣΚΟ Γιάννη, αλλά εδώ κάνεις λάθος. Ο κ. Ίσαρης ήρθε, είδε και απήλθε... Δεν ήταν βέβαια ο μοναδικός!!!

 

Και θα συμφωνήσω με τον έτερο Γιάννη (Χαλικιδέο) ότι η ΕΦΕΕΑ σύρθηκε και η ΠΟΦΕΕ δεν έκανε καμία ανακοίνωση. Το ότι εμφανίστηκε ο Γ.Γραμματέας κ. Καμπάνης δεν σημαίνει ότι το ενέκρινε κιόλας. Και αυτό φάνηκε  όταν ανέβηκε να μιλήσει ο Κίμωνας. Ο κ. Καμπάνης αποχώρησε από εκείνο το σημείο, πράξη που τη θεωρώ το λιγότερο ανάγωγη. Γιατί τόση ώρα δεν είχε φύγει κανείς όσο μιλούσαν οι υπόλοιποι.

 

Ούτε βέβαια αναφέρθηκε από κανένα (Χριστόπουλος, Τσαμόπουλος) ότι συμμετείχαμε και εμείς, και φυσικά δεν έγινε καμία αναφορά στη συλλογή των υπογραφών και σε όλους αυτούς τους συναδέλφους της Διαδικτυακής ομάδας που αγωνίζονται τόσο καιρό. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Η σύμπραξη δεν γίνεται μονομερώς, και ο σεβασμός προϋποθέτει αμφίδρομες σχέσεις.

 

Ακόμα περιμένουμε απάντηση στην επιστολή μας, http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17170  και ως φαίνεται θα περιμένουμε πολύ καιρό ακόμα. Και αυτή είναι η τρίτη μας προσπάθεια για κοινή δράση. Εμείς μπορεί να είμαστε μια χούφτα άνθρωποι, αλλά προσπαθήσαμε και συνεχίζουμε υπερβαίνοντας εαυτούς. Και μείναμε ως το τέλος.

 

Υστ. Κώστα ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά είσαι λίγο άδικος. Δεν νομίζω στο σύλλογο να ζήτησες ποτέ κάτι να γίνει και να κωλυσιεργήσαμε. Και μόνο τις ημερίδες να σκεφτείς, νομίζω ότι θα δεις ότι κάνεις λάθος. Όσο το τι δεν είσαι πια μέλος, δεν θα έπρεπε να μου το είχες πει;  Αν θυμάμαι καλά μου είχες δηλώσει ότι δεν ισχύει η παραίτηση σου. Μπορεί βέβαια και να κατάλαβα και λάθος. Άνθρωποι είμαστε…

 

Μ'αρέσεις... πολύ  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υστ. Κώστα ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά είσαι λίγο άδικος. Δεν νομίζω στο σύλλογο να ζήτησες ποτέ κάτι να γίνει και να κωλυσιεργήσαμε. Και μόνο τις ημερίδες να σκεφτείς, νομίζω ότι θα δεις ότι κάνεις λάθος. Όσο το τι δεν είσαι πια μέλος, δεν θα έπρεπε να μου το είχες πει;  Αν θυμάμαι καλά μου είχες δηλώσει ότι δεν ισχύει η παραίτηση σου. Μπορεί βέβαια και να κατάλαβα και λάθος. Άνθρωποι είμαστε…

 

Δεν ξέρω αν είμαι άδικος ή όχι, πάντως αισθάνομαι ότι είμαι ρεαλιστής. Για την ακρίβεια μάλιστα, δεν με ενδιαφέρει να είμαι σε κανέναν σύλλογο γιατί δεν με εκφράζει πλέον ο τρόπος λειτουργίας τους. Δεν μίλησα για έναν σύλλογο συγκεκριμένα, αναφέρθηκα γενικώς στις αργές και  γραφειοκρατικές διαδικασίες που συχνά ακολουθούνται. Βέβαια, θα μου πει κάποιος -και θα έχει δίκιο-, ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς έναν σύλλογος, χωρίς δηλαδή κάποιες διαδικασίες. Στα δικά μου μάτια λοιπόν, αυτός ο τρόπος δεν με εκφράζει πια.

Σχετικά με την παραίτηση, μάλλον δεν θυμάσαι καλά. Στα e-mail του συλλόγου αν ψάξεις θα βρεις την τελευταία πρόθεσή μου η οποία είναι μη αναστρέψιμη.

Όπως και να χει δεν έχει νόημα το ζήτημα αυτό. Εγω παρακολουθώ τις εξελίξεις από άλλο μετερίζι και θα συνδράμω με άλλους τρόπους στον αγώνα που γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα όμως που εγώ δεν μπορώ να σεβαστώ αυτές τις γενικεύσεις... Η παροιμία με "τα μεταξωτά βρακιά...." με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

 

Και είναι σαφέστατο ότι μιλάς για την ΕΣΚΟ Γιάννη, αλλά εδώ κάνεις λάθος. Ο κ. Ίσαρης ήρθε, είδε και απήλθε... Δεν ήταν βέβαια ο μοναδικός!!!

 

Και θα συμφωνήσω με τον έτερο Γιάννη (Χαλικιδέο) ότι η ΕΦΕΕΑ σύρθηκε και η ΠΟΦΕΕ δεν έκανε καμία ανακοίνωση. Το ότι εμφανίστηκε ο Γ.Γραμματέας κ. Καμπάνης δεν σημαίνει ότι το ενέκρινε κιόλας. Και αυτό φάνηκε  όταν ανέβηκε να μιλήσει ο Κίμωνας. Ο κ. Καμπάνης αποχώρησε από εκείνο το σημείο, πράξη που τη θεωρώ το λιγότερο ανάγωγη. Γιατί τόση ώρα δεν είχε φύγει κανείς όσο μιλούσαν οι υπόλοιποι.

 

Ούτε βέβαια αναφέρθηκε από κανένα (Χριστόπουλος, Τσαμόπουλος) ότι συμμετείχαμε και εμείς, και φυσικά δεν έγινε καμία αναφορά στη συλλογή των υπογραφών και σε όλους αυτούς τους συναδέλφους της Διαδικτυακής ομάδας που αγωνίζονται τόσο καιρό. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Η σύμπραξη δεν γίνεται μονομερώς, και ο σεβασμός προϋποθέτει αμφίδρομες σχέσεις.

 

Ακόμα περιμένουμε απάντηση στην επιστολή μας, http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17170  και ως φαίνεται θα περιμένουμε πολύ καιρό ακόμα. Και αυτή είναι η τρίτη μας προσπάθεια για κοινή δράση. Εμείς μπορεί να είμαστε μια χούφτα άνθρωποι, αλλά προσπαθήσαμε και συνεχίζουμε υπερβαίνοντας εαυτούς. Και μείναμε ως το τέλος.

 

Υστ. Κώστα ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά είσαι λίγο άδικος. Δεν νομίζω στο σύλλογο να ζήτησες ποτέ κάτι να γίνει και να κωλυσιεργήσαμε. Και μόνο τις ημερίδες να σκεφτείς, νομίζω ότι θα δεις ότι κάνεις λάθος. Όσο το τι δεν είσαι πια μέλος, δεν θα έπρεπε να μου το είχες πει;  Αν θυμάμαι καλά μου είχες δηλώσει ότι δεν ισχύει η παραίτηση σου. Μπορεί βέβαια και να κατάλαβα και λάθος. Άνθρωποι είμαστε…

Ειρήνη καλησπέρα,γιατί αυτά που έγραψα είναι ψέματα?ένα μεγάλο μπράβο για την συμμετοχή σας και για την συμμετοχή όλων,

αλλά να ξέρεις οτι αν δεν είμαστε ενωμένοι ,πράγμα που το δείξαμε στις 04/02 παρ οτι δεν προβλήθηκε καθόλου απο

τα μέσα ενημέρωσης γιατί οι μουράτοι κάθε μέρα στην tvδεν φρόντισαν,δεν θα πετύχουμε τίποτα.

Δέν έχουμε την πολυτέλεια να λέμε αλλά και να δείχνουμε,οτι ο τάδε δεν έκανε αυτό ,ο δείνα το άλλο,να κοιτάμε τι κάνει ,πρέπει τουλάχιστον

τώρα να δείξουμε ότι όλοι είμαστε μαζί,τι ΠΟΦΕΕ,ΕΦΕΕΑ ΚΛΠ,όλοι μαζί και όταν το λέμε να το εννοούμε,όχι σήμερα έτσι

και αύριο γιουβέτσι και οταν μας το λένε να μην μας πειράζει,η αλήθεια είναι αλήθεια.

Ακόμη όποιος θέλει πράγματι να κάνει κάτι για τον κλάδο,ας ξαναπροσπαθήσει να γίνει κάτι ανάλογο,που η γνώμη μου 

είναι ότι επιβάλλεται να είναι πιο μεγάλο,'οχι πιό μικρό,η καλή εντύπωση πάντα επηρεάζει.

Επίσης να μας πούνε βρε αδελφέ τι έγινε με την επιστολή,ίσως αύριο να μάθω.

Επι πλέον ο Κίμωνας είναι τόσο δυνατός και γίγαντας που δεν χαμπαριάζει κανέναν καμπάνη ..........και δεν τον φτάνουν 200 τέτοιοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...