Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
panagiotis

μισθός πάνω από 500 ευρώ μέσω τράπεζας πλέον;

Question

όπως ξέρω από 1/1/2014 ότι είναι πάνω από 500 ευρώ πρέπει για να εκπίπτει από τα έσοδα να καταβάλλεται μέσω επιταγής ή τράπεζας.

ο καθαρός μισθός, αν είναι πάνω από 500 ευρώ πάει μέσω τράπεζας υποχρεωτικά

ή ο μικτός μισθός ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΑΓΑΘΩΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΛΕΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ

ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥΣ?

ΝΟΜΙΖΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο κος Καρατζάς σε πρόσφατο σεμινάριό είπε ότι δεν αφορά τη μισθοδοσία ο περιορισμός του 500άρικου...

Το στήριξε στο ότι χμμμ... αν σας πω ότι το ξέχασα... Πάντως το τεκμηρίωσε επαρκώς κατά τη γνώμη μου...   :D (έχω χαζέψει από τις πολλές ΠΟΛ και τα δελτία τύπου μου φαίνεται...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αγαπημένοι μου συνάδελφοι οι μισθοί απο το πρώτο ευρώ καταβάλλονται ΜΟΝΟ στην Τράπεζα αλλιώς δεν εκπίπτουν

εδώ και δύο χρόνια τουλάχιστον

θα βρω τον νόμο και θα επανέλθω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αγαπημένοι μου συνάδελφοι οι μισθοί απο το πρώτο ευρώ καταβάλλονται ΜΟΝΟ στην Τράπεζα αλλιώς δεν εκπίπτουν

εδώ και δύο χρόνια τουλάχιστον

θα βρω τον νόμο και θα επανέλθω

παρ. 2 του άρθρου 40 του Ν. 3863/2010

δεν έχουν εκδοθεί Υπουργικές Αποφάσεις και επομένως δεν είναι υποχρεωτική ακόμα η εφαρμογή της παραπάνω παραγράφου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παρ. 2 του άρθρου 40 του Ν. 3863/2010

δεν έχουν εκδοθεί Υπουργικές Αποφάσεις και επομένως δεν είναι υποχρεωτική ακόμα η εφαρμογή της παραπάνω παραγράφου

 

μμμμ με πρόλαβες :) ευχαριστώ!!!!

εμ βέβαια με τόσες ΠΟΛ που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια γκρρρρρ

εγώ και τα μεροκάματα πλέον πάντως στην τράπεζα τα καταθέτω

θα μας πεθάνουν 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο κος Καρατζάς σε πρόσφατο σεμινάριό είπε ότι δεν αφορά τη μισθοδοσία ο περιορισμός του 500άρικου...

Το στήριξε στο ότι χμμμ... αν σας πω ότι το ξέχασα... Πάντως το τεκμηρίωσε επαρκώς κατά τη γνώμη μου...   :D (έχω χαζέψει από τις πολλές ΠΟΛ και τα δελτία τύπου μου φαίνεται...)

 

συναδελφε  Πετρο 

 

1.  κραταμε σημειωσεις  ........... :)

 

2.  και πιο σημαντικο ,  εχεις  το σεμιναριο  καταγεγραμμενο , στο δημοσιογραφικο σου  μαγνητοφωνακι 

 

και  με την ησυχια σου  -αν   ξεχασες κατι  -    οποτε θελεις  ,  πατας  και   το   ακους  

 

τωρα εμεις τι φταιμε  που χανουμε , την  .....τεκμηριωση  του  κ.  Καρατζα     :)

 

διοτι η πλακα ειναι  ,  οτι το  Σαββατο  ο κ  Σαφαρης    ,  ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕ ΟΤΙ ,  ΑΠΑΝΤΑ  -ΟΛΑ ,   πανω απο   500  ε 

 

ναι  ,  μεσω  τραπεζας  , διοτι πολυ απλα , δεν υπαρχει ακομα   η   πολ ,   που να τα εξαιρει    ( πχ  μισθοδ-ενοικια  )

 

καλη συνεχεια   ,   Θανασης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για πειτε κ τιμες να ξερω ποιον θα διαλεξω την αλλη φορα οταν κατεβουνε.......

 

...πάντως λιγότερα απο 500... :) ...κρίμα να μπλέκουμε με τράπεζες τώρα... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αγαπημένοι μου συνάδελφοι οι μισθοί απο το πρώτο ευρώ καταβάλλονται ΜΟΝΟ στην Τράπεζα αλλιώς δεν εκπίπτουν

εδώ και δύο χρόνια τουλάχιστον

θα βρω τον νόμο και θα επανέλθω

 

μμμμ με πρόλαβες :) ευχαριστώ!!!!

εμ βέβαια με τόσες ΠΟΛ που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια γκρρρρρ

εγώ και τα μεροκάματα πλέον πάντως στην τράπεζα τα καταθέτω

θα μας πεθάνουν 

να σου δωσω ενα λογαριασμο να μου βαλεις κανενα μεροκαματο ? :P :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

TO Sabbato o k. Ραπανάκης ανέφερε ότι συμφωνα με το νομο ν.3863/2010 αναμενεται υπουργικη αποφαση για την πληρωμη μισθοδοσιας μεσω τραπεας..... αλλά εφόσον υπάρχει φορολογικός νόμος που λέει άπαντα μεσω τράπεζας ίσως να εννοεί και την μισθοδοσία.. και η τελευταια κουβεντα "ότι σας φωτίσει ο θεός...." γιατί μπορεί να γίνει έανς έλεγχος φορολογικός και να μην δέχεται ως έξοδα τις αμοιβές προσωπικού... πάμε σεμινάρια για να διευκολύνουμε την ζωή μας και ζοριζόμαστε περισσότερο.... πραγματικά δεν ξέρω... τι να κα΄νουμε....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάζω σε φορολογική ιστοσελίδα με ημερομηνία 20/1/2014

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εκπιπτόμενες Δαπάνες Ελεύθερων Επαγγελματιών
Πρακτικός Οδηγός - Αναλυτικά Παραδείγματα

 

ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

 

ΑΜΟΙΒΕΣ – ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ

 

1. Τα έξοδα μισθοδοσίας και αμοιβής του προσωπικού, εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Ι.Κ.Α. ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, εκτός αν από την κείμενη νομοθεσία προβλέπεται μερική ή ολική απαλλαγή από την υποχρέωση για την καταβολή εισφορών. Η υπηρεσία που διενεργεί το φορολογικό έλεγχο, τακτικό ή προσωρινό, υποχρεούται, αμέσως μετά την ολοκλήρωσή του, να ενημερώσει τον αρμόδιο ασφαλιστικό οργανισμό σχετικά με την απόδοση ή μη των ασφαλιστικών εισφορών. Η παραβίαση της υποχρέωσης του προηγούμενου εδαφίου συνιστά πειθαρχικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις οικείες διατάξεις του πειθαρχικού δικαίου. Οι δαπάνες μισθοδοσίας δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση αν δεν έχουν εξοφληθεί μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών .

 

2. Η αποζημίωση σε τρίτους βάση δικαστικών αποφάσεων.

..............................................................

Με πηγή ΠΟΕ ΔΟΥ.

..............................................................

 

Έχει ή είχε αλλάξει κάτι πριν την 31/12/2013 και μας ξέφυγε ?

Μήπως είχε βγεί καμμία υπουργική απόφαση για την εφαρμογή ?

ή 

Μήπως γράφει ο καθένας ότι θέλει ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάζω σε φορολογική ιστοσελίδα με ημερομηνία 20/1/2014

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εκπιπτόμενες Δαπάνες Ελεύθερων Επαγγελματιών
Πρακτικός Οδηγός - Αναλυτικά Παραδείγματα

 

ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

 

ΑΜΟΙΒΕΣ – ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ

 

1. Τα έξοδα μισθοδοσίας και αμοιβής του προσωπικού, εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Ι.Κ.Α. ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, εκτός αν από την κείμενη νομοθεσία προβλέπεται μερική ή ολική απαλλαγή από την υποχρέωση για την καταβολή εισφορών. Η υπηρεσία που διενεργεί το φορολογικό έλεγχο, τακτικό ή προσωρινό, υποχρεούται, αμέσως μετά την ολοκλήρωσή του, να ενημερώσει τον αρμόδιο ασφαλιστικό οργανισμό σχετικά με την απόδοση ή μη των ασφαλιστικών εισφορών. Η παραβίαση της υποχρέωσης του προηγούμενου εδαφίου συνιστά πειθαρχικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις οικείες διατάξεις του πειθαρχικού δικαίου. Οι δαπάνες μισθοδοσίας δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση αν δεν έχουν εξοφληθεί μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών .

 

2. Η αποζημίωση σε τρίτους βάση δικαστικών αποφάσεων.

..............................................................

Με πηγή ΠΟΕ ΔΟΥ.

..............................................................

 

Έχει ή είχε αλλάξει κάτι πριν την 31/12/2013 και μας ξέφυγε ?

Μήπως είχε βγεί καμμία υπουργική απόφαση για την εφαρμογή ?

ή 

Μήπως γράφει ο καθένας ότι θέλει ?

 

Συγγνώμη αλλά διαβάζετε "σε φορολογική ιστοσελίδα" και όχι "ΣΤΗ φορολογική ιστοσελίδα"...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14053

 

Καλημέρα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η διάταξη που εισήχθηκε με τον Ν.3842/2010 και προέβλεπε τη σταδιακή εφαρμογή αναφορικά με την εξόφληση μέσω τραπεζικού λογαριασμού των δαπανών μισθοδοσίας. Με τον 4110/2013  αφαιρέθηκε η λέξη «σταδιακή», θα γίνει επομένως άμεσα η εφαρμογή.

 

Η έκδοση Κοινής Υπουργικής Απόφασης πάντως εκκρεμεί εδώ και 3 χρόνια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγγνώμη αλλά διαβάζετε "σε φορολογική ιστοσελίδα" και όχι "ΣΤΗ φορολογική ιστοσελίδα"...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14053

 

Καλημέρα :)

σωστό αυτό αλλά επειδή έχει περάσει ένας χρόνος από το

άρθρο και όταν κάποιος γράφει πηγή ΠΟΕ_ΔΟΥ δεν

μπορείς να το αφήσεις απαρατήρητο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σωστό αυτό αλλά επειδή έχει περάσει ένας χρόνος από το

άρθρο και όταν κάποιος γράφει πηγή ΠΟΕ_ΔΟΥ δεν

μπορείς να το αφήσεις απαρατήρητο.

 

Και αυτό που λέτε σωστό.

 

Όμως πιστεύω ότι αν είχε αλλάξει κάτι, θα είχε αλλάξει και το άρθρο του κόμβου. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σωστό αυτό αλλά επειδή έχει περάσει ένας χρόνος από το

άρθρο και όταν κάποιος γράφει πηγή ΠΟΕ_ΔΟΥ δεν

μπορείς να το αφήσεις απαρατήρητο.

 

Τότε είναι που το αφήνεις απαρατήρητο ...

 

Και ασχολίαστο επίσης .... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όλα καλά ,κανείς δεν ξέρει τι γίνετε και γιατί,πάντως για το θέμα αυτό,δεν νομίζω οτι θα θέλει τράπεζα

αφού δηλώνεται στο ικα και παντού ο μισθός.τι άλλο θέλει για να αναγνωριστεί?γιατί αν δεν αναγνωριστεί 

ας επιστραφούν ικα,φμυ κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και σε κάθε περίπτωση ο υπάλληλος ιδιώτης δεν είναι? αρα 1500 ευρώ κάνω δαπάνη για τις υπηρεσίες του αρα δεν ισχυει το 500ευρω...(λέω εγώ τώρα) αλλά όχι για την ώρα δεν βλέπω να ισχύει για μισθοδοσία αυτό το μέτρο παρά μόνο για συναλλαγές...επιδρομή τιμολογίων 499,99 αναμένεται...))

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελειώνει και ο Φεβρουάριος και ακόμα η διευκρινιστική  εγκύκλιος .

 

Θα συνεχίσουμε να ρισκάρουμε ή να του στείλουμε όλους στις τράπεζες ?

 

Τέτοια ξεφτίλα δεν έχει βιώσει ποτέ ο κλάδος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×