Προς το περιεχόμενο

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ 27/1/2014 ωρα 14:00 ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΑΘΗΝΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ


Roxanne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωρα 14:00 !!!

 

Αυτά είναι τα αιτήματα μας ως Διαδικτυακή Ομάδα Παρέμβασης Λογιστών Φοροτεχνικών για την αυριάνη συνέλευση του ΟΕΕ :

Σήμερα την 27/01/2014 υποβάλλουμε την διαμαρτυρία μας και τα αιτήματά μας. 
Επίσης επισυνάπτουμε επιστολή - διαμαρτυρία την οποία έχουν ήδη υπογράψει έως τις 26/01/2014 11.000 επαγγελματίες


ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

1) Άμεση κατάργηση των άρθρων 53-60 του Ν.4174/2013 που αφορούν ουσιαστικά το νέο ποινολόγιο και τη συνέργεια . 
2) Κατάργηση του εξοντωτικού προστίμου για μη αναγραφή έστω και ενός ατόμου στην μηνιαία ΑΠΔ ύψους 10.550 ευρώ 
3) Κατάργηση της διάταξης Ν.4172/2013 (άρθρο 23 περιπτ.β) για τον τρόπο έκπτωσης δαπάνης με βάση τον τρόπο εξόφλησης, κάλυψη της παραπάνω διάταξης από το άρθρο 10 παρ.6 του Κ.Φ.Α.Σ. 
4) Κατάργηση της μηνιαίας/τριμηνιαίας υποβολής συγκεντρωτικής κατάστασης εσόδων-εξόδων . 
5) Θεσμοθέτηση παράτασης προθεσμιών παντός είδους για λόγους ανωτέρας βίας (πχ ασθένεια) σε πιστοποιημένους Λογιστές-Φοροτεχνικούς 
6) Υποβολή Δηλώσεων-Εντύπων από πιστοποιημένα Λογιστικά-Φορολογικά γραφεία 
7) Άμεση μείωση φορολογικών συντελεστών για εισοδήματα από επιχειρηματική δραστηριότητα του Ν.4172/2013 και επαναφορά αφορολογητού ορίου τουλάχιστον στο ύψος του εισοδήματος φτώχειας όπως αυτό προσδιορίζεται από την Ε.Ε.
8) Υποβολή πιστωτικών και χρεωστικών ΦΠΑ έως την τελευταία μέρα του μήνα/τριμήνου . 
9) Επαναπροσδιορισμός φετινών καταληκτικών ημερομηνιών υποχρεώσεων (ΔΦΕ κλπ) και ισόχρονη μετάθεση προθεσμιών σε περίπτωση μη λειτουργίας συστημάτων για οποιοδήποτε λόγο.
10) Απαίτηση για έγκαιρη έκδοση εγκυκλίων από τη Διοίκηση με σαφή προσδιορισμό οδηγιών και χρόνο προσαρμογής σε νέες διατάξεις όπου αυτό χρειάζεται . 
11) Μείωση αντικειμενικών δαπανών διαβίωσης για ΙΧ κάτω των 2.000 cc και κύριας οικίας έως 120 τμ 
12) Νομική κάλυψη από το ΟΕΕ πιστοποιημένων Λογιστών-Φοροτεχνικών . 
13) Μη επιβολή οποιουδήποτε πρόστιμου για περιπτώσεις υπαιτιότητας των ΔΟΥ ή άλλων υπηρεσιών (πχ Επανυποβολή Ε9 λόγω ασυμφωνίας υποβεβλημένων με ηλεκτρονική βάση). 
14) Εναρμόνιση νομοθετικού πλαισίου με τις πρακτικές άλλων Κρατών (Ε.Ε.και Αμερικής) σχετικά με το ύψος εισφορών όπου το ποσό συναρτάται με το ποσό εισοδήματος του Επαγγελματία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω από τώρα, για να πιώ καφέ και με τον ωραίο καιρό ^_^ για να μη μου βάλετε και απουσία....

Αλλώστε των φρονήμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν......Αν μπούμε Φλεβάρη με τα πρόστιμα αυτά, θα χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια.....

Να ξυπνήσουν τα ντουβάρια....

 

Ελπίζω να έχει κανονιστεί, ποιός θα έρθει από το συντονιστικό,. για να κρατάει και την επιστολή......????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11:00 αποφασιζετε να μαζευτουνε στις 14:00 ????, και μετά θα λεμε ότι δεν ήρθε κανένας , Οργανωθείτε , καλύτερα και οι συγκεντρωσεις το απόγευμα Δευτέρα - Τετάρτη , με προσκλήσεις , σε Κανάλια ΚΤΛ, Κάτα την Γνώμη μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11:00 αποφασιζετε να μαζευτουνε στις 14:00 ????, και μετά θα λεμε ότι δεν ήρθε κανένας , Οργανωθείτε , καλύτερα και οι συγκεντρωσεις το απόγευμα Δευτέρα - Τετάρτη , με προσκλήσεις , σε Κανάλια ΚΤΛ, Κάτα την Γνώμη μου πάντα

στις 24/1 ανακοινώθηκε: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94180&page=45

Καταχωρήθηκε 24 Ιανουάριος 2014 - 08:07 μμ

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να πώ και εγω τα εξής :

Το συγκεκριμένο ψήφισμα διαμαρτυρίας το οποίο αναρτήθηκε και εδώ

http://www.taxheaven...s/view/id/17073

δεν βρήκε σύμφωνους τους περισσότερους απο τους συμμετέχοντες στην διαμαρτυρία και για το λόγο αυτό μετά το υπουργείο

μεταφερθήκαμε στο ΟΕΕ με σκοπό την συνεχιση της διαμαρτυρίας .

Δεν υπογραψαμε κανένα ψήφισμα είτε ώς άτομα , είτε ώς εκπρόσωποι συλλόγων.

Είναι προφανές το ότι περίπου 11.000 κόσμου δεν μπορεί να μπεί κατω απο καμια "ομπρέλα" κανενός φορέα και είναι προφανές ότι

δεν εχει κανένας απο εμάς τετοιους σκοπούς, συμμετείχαμε ώς ατομα και όχι ώς σύλλογοι , ανεξάρτητα με το εάν συμμετεχουμε η όχι σε συλλόγους.

Η κίνηση ήταν αυθόρμητη και ως τετοια θα πρέπει να συνεχίσει , δεν ζητάμε την αναστολη των εκτρωμάτων αλλα την αμεση καταργηση τους .

Ζηταμε απο το ΟΕΕ να αναλάβει τις ευθύνες του και να βγεί μπροστά , αν δεν το καταφέρουμε είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε .

Συζητησαμε μετα την αποχωρηση μας απο το ΟΕΕ ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάμε και απο το υπουργείο εργασίας για το έκτρωμα με τις ΑΠΔ.

Είναι επιτακτική αναγκη την Δευτέρα το μεσημέρι στις 2 , να είμαστε ολοι έξω απο το ΟΕΕ , ετσι και αλλιώς έχουμε ζητήσει να παρεβρεθούμε και εμείς στην συζήτηση και να είναι ανοικτή.

Δεν τίθεται θέμα καμιας διάσπασης διότι πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος για να διασπαστούμε και στο τέλος τέλος δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε .

Είναι λογικό όταν συζητούν μερίκες δεκάδες ανθρώπων να υπάρχουν αντίθετες απόψεις , αλλα αυτό είναι το τελευταίο όταν υπάρχει καλή θέληση και κοινά οράματα και όταν υπάρχουν αυτά τότε τα υπόλοιπα βρίσκονται .

Ας συνεχίσουμε λοιπόν ήρεμα χωρίς εντάσεις και χωρίς προστριβές , διότι δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας απο εμάς που να πιστεύει ότι υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο .

Την απογοητευση του κάθε ενός απο εμας για το εάν κατάφερε να πραγματοποιήσει η όχι τα πιστεύω του και τα οράματα του μέσα απο τους συλλόγους που συμμετεχει η συμμετείχε , ας την κάνουμε παραγωγική οργή και αντίδραση , κανείς δεν θα μας χαρίσει τίποτε .

Ολοι μαζί την Δευτέρα έξω απο το ΟΕΕ , η δύναμη που έχουμε στα χέρια μας είναι τόσο μεγάλη και πρέπει να την πιστέψουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα γραψει κι εγω στις 24/1 στο θεμα με τη συλλογη υπογραφων

Εφοσον τωρα ειμαστε στη φαση που συνεχεια διεκδικουμε, καλο ειναι να ειμαστε υπ'ατμον ολοι μας!

Η σκεψη μου στην Αθηνα και αναμενω με αγωνια τα νεα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να ήμουν εκεί,

όμως σήμερα θα κατέβω στο επιμελητήριο 6,30μμ και θα μοιράσω την διαμαρτυρία μας (σε Α4), είναι καλεσμένα όλα τα επιμελητήρια της Ανατολικής Κρήτης και ελπίζω κάτι να κινηθεί κι από δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις 24/1 ανακοινώθηκε: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94180&page=45

Καταχωρήθηκε 24 Ιανουάριος 2014 - 08:07 μμ

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να πώ και εγω τα εξής :

Το συγκεκριμένο ψήφισμα διαμαρτυρίας το οποίο αναρτήθηκε και εδώ

http://www.taxheaven...s/view/id/17073

δεν βρήκε σύμφωνους τους περισσότερους απο τους συμμετέχοντες στην διαμαρτυρία και για το λόγο αυτό μετά το υπουργείο

μεταφερθήκαμε στο ΟΕΕ με σκοπό την συνεχιση της διαμαρτυρίας .

Δεν υπογραψαμε κανένα ψήφισμα είτε ώς άτομα , είτε ώς εκπρόσωποι συλλόγων.

Είναι προφανές το ότι περίπου 11.000 κόσμου δεν μπορεί να μπεί κατω απο καμια "ομπρέλα" κανενός φορέα και είναι προφανές ότι

δεν εχει κανένας απο εμάς τετοιους σκοπούς, συμμετείχαμε ώς ατομα και όχι ώς σύλλογοι , ανεξάρτητα με το εάν συμμετεχουμε η όχι σε συλλόγους.

Η κίνηση ήταν αυθόρμητη και ως τετοια θα πρέπει να συνεχίσει , δεν ζητάμε την αναστολη των εκτρωμάτων αλλα την αμεση καταργηση τους .

Ζηταμε απο το ΟΕΕ να αναλάβει τις ευθύνες του και να βγεί μπροστά , αν δεν το καταφέρουμε είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε .

Συζητησαμε μετα την αποχωρηση μας απο το ΟΕΕ ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάμε και απο το υπουργείο εργασίας για το έκτρωμα με τις ΑΠΔ.

Είναι επιτακτική αναγκη την Δευτέρα το μεσημέρι στις 2 , να είμαστε ολοι έξω απο το ΟΕΕ , ετσι και αλλιώς έχουμε ζητήσει να παρεβρεθούμε και εμείς στην συζήτηση και να είναι ανοικτή.

Δεν τίθεται θέμα καμιας διάσπασης διότι πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος για να διασπαστούμε και στο τέλος τέλος δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε .

Είναι λογικό όταν συζητούν μερίκες δεκάδες ανθρώπων να υπάρχουν αντίθετες απόψεις , αλλα αυτό είναι το τελευταίο όταν υπάρχει καλή θέληση και κοινά οράματα και όταν υπάρχουν αυτά τότε τα υπόλοιπα βρίσκονται .

Ας συνεχίσουμε λοιπόν ήρεμα χωρίς εντάσεις και χωρίς προστριβές , διότι δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας απο εμάς που να πιστεύει ότι υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο .

Την απογοητευση του κάθε ενός απο εμας για το εάν κατάφερε να πραγματοποιήσει η όχι τα πιστεύω του και τα οράματα του μέσα απο τους συλλόγους που συμμετεχει η συμμετείχε , ας την κάνουμε παραγωγική οργή και αντίδραση , κανείς δεν θα μας χαρίσει τίποτε .

Ολοι μαζί την Δευτέρα έξω απο το ΟΕΕ , η δύναμη που έχουμε στα χέρια μας είναι τόσο μεγάλη και πρέπει να την πιστέψουμε .

Και εγώ μαζί σας είμαι , αλλα δεν το πήρα είδηση το σημερινό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γυρισε καποιος ας μας πει τι εγινε....

 

πολλοι ειναι αυτοι που δεν πηραν ειδηση, ουτε το σημερινο ουτε το γενικοτερο...

 

θελω ν αρχισουν να πεφτουν τα προστιμα να δουμε αν θα ξυπνησουν μερικοι..

 

μολις τωρα εδωσα τροποποιητικη χρεωστικη φπα.....ειναι τοσο ευκολο να γινει το λαθος , λες και δεν το ξερουμε τοσα χρονια.

τι ελπιζουμε , οτι θα γινουμε ξαφνικα οι αλανθαστοι ? οτι εμεις θα ειμαστε οι εξυπνοι που θα επιβιωσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΟΕΕ.

 

Με το ζόρι 50 άτομα μαζευτήκαμε...

 

Η συνάντηση των φορέων είχε ήδη ξεκινήσει και συμμετείχαν και 2-3 αντιπρόσωποι από "εμάς" (της αυτόβουλης ομάδας διαμαρτυρίας εννοώ που συγκεντρώθηκε χάρη στο forum ).

 

Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα...

 

Προτιμώ να περιμένουμε τους συναδέλφους που μας εκπροσώπησαν ως κίνηση να αναρτήσουν τα αποτελέσματα της συνάντησης για να μην κάνω κάποιο λάθος στα συμπεράσματα και παρεξηγηθούμε αναίτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από το ΟΕΕ.

 

Με το ζόρι 50 άτομα μαζευτήκαμε...

 

Η συνάντηση των φορέων είχε ήδη ξεκινήσει και συμμετείχαν και 2-3 αντιπρόσωποι από "εμάς" (της αυτόβουλης ομάδας διαμαρτυρίας εννοώ που συγκεντρώθηκε χάρη στο forum ).

 

Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα...

 

Προτιμώ να περιμένουμε τους συναδέλφους που μας εκπροσώπησαν ως κίνηση να αναρτήσουν τα αποτελέσματα της συνάντησης για να μην κάνω κάποιο λάθος στα συμπεράσματα και παρεξηγηθούμε αναίτια...

ε καλα ειναι αναγκη να πεις ποσοι  μαζευτηκαμε ?

το εβαλες για λαικ ?

μονο λαικ ξερουν να κανουν οι Αθηναιοι

και νομιζουν κανουν την επανασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! αυτό μας μάρανε ... να παραπληροφορούμε τους συναδέλφους για το πόσοι είμασταν ...! 

 

Είμαστε δυό ! 

Είμαστε τρείς !

Είμαστε χίλιοι δεκατρείς!

 

 

 

αφιερωμένο το τραγουδάκι στον Κίτσο ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλι μαυρο.... Δεν θελω να πω πικρα πραγματα αλλα καποια στιγμη που θα αρχισουν τα προστιμα μην δω κανενα να

κλαιει εδω μεσα..... Ετσι που παμε μαλλον θα τα αυξησουν αν καταλαβουν τι ............ ειμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλι μαυρο.... Δεν θελω να πω πικρα πραγματα αλλα καποια στιγμη που θα αρχισουν τα προστιμα μην δω κανενα να

κλαιει εδω μεσα..... Ετσι που παμε μαλλον θα τα αυξησουν αν καταλαβουν τι ............ ειμαστε....

οταν θα κλαιει εμεις θα γελαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! αυτό μας μάρανε ... να παραπληροφορούμε τους συναδέλφους για το πόσοι είμασταν ...! 

 

Είμαστε δυό ! 

Είμαστε τρείς !

Είμαστε χίλιοι δεκατρείς!

 

 

 

αφιερωμένο το τραγουδάκι στον Κίτσο ... 

αυτο να μου το πεις απο κοντα

οχι εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο να μου το πεις απο κοντα

οχι εδω

αμάν ρε Κίτσο!!!

αμέσως να παρεξηγηθείς !!!

ήμαρτον πιά !!!

δεν στο είπα με κανένα κακό σκοπό....

απλά θά 'θελα κι εγώ να ήμασταν χίλιοι δεκατρείς, αλλά δεν βλέπω και λόγο να λέω παραμύθια στους υπόλοιπους...

αυτό που είδα αυτό είπα...

η προπαγάνδα για τη μαζικότητα των διαδηλώσεων είναι τακτική άλλων δεκαετιών... ας την ξεπεράσουμε πια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμάν ρε Κίτσο!!!

αμέσως να παρεξηγηθείς !!!

ήμαρτον πιά !!!

δεν στο είπα με κανένα κακό σκοπό....

απλά θά 'θελα κι εγώ να ήμασταν χίλιοι δεκατρείς, αλλά δεν βλέπω και λόγο να λέω παραμύθια στους υπόλοιπους...

αυτό που είδα αυτό είπα...

η προπαγάνδα για τη μαζικότητα των διαδηλώσεων είναι τακτική άλλων δεκαετιών... ας την ξεπεράσουμε πια !!!

οκ απλα τα εχω παρμενα στο κρανιο λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...